Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik laserowy

19 Sie 2004 06:26 4025 5
  • Poziom 10  
    Witam. mam pewien problem zrobiłem bariere optoelektroniczną z powodu małego zasięgu zamiast tradycyjnej diody nadawczej podczerwieni zastosowałem wskaźnik laserowy - kupiony na bazarze. dobrałem stabilizator rezystory... świecił przez dwa tygodnie.
    tzn że ma tak krótką żywotność?
    Proszaę o ewentualne podpowiedzi czym go zastąpić?
    odległość między nadajnikiem a odbiornikiem tej bariery to ok. 6m.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 39  
    Tak. Stosują tam tanie diody krawędziowe o dużej liczbie defektów w strukturze podłoża. Taka dioda świeci przez jakiś czas normalnie, a później w szybkim tempie ulega uszkodzeniu (zjawisko lawinowego narastania defektów). Im większy prąd tym szybciej.
    Proponowałbym Ci użyć jednak diod podczerwieni, tylko spróbować przy pomocy soczewki o niewielkiej ogniskowej jeszcze bardziej skupic wiązkę swiatła z diody (zresztą tak właśnie jak to jest robione w tych pseudo laserach). Inna sprawa, czy Ty używasz modulowanego światła? Jeśli nie, to użyj modulowanej podczerwieni, i wykonaj czuły odbiornik wrażliwy tylko na częstotliwość modulacji. Dodatkowo w nadajniku możesz użyć kilku diod, ale to troche że tak powiem "punktowość" Twojej bariery, a w przypadku niezbyt szerokich elementów przecinających wiązkę świetlną może całkiem zawieść. Pozdrawiam.
  • Specjalista elektronik
    akurat te wskaźniki laserowe, które można kupić za 5zł, to naprawdę lasery
    (przynajmniej ja kupiłem taki, i był to prawdziwy laser, a nie pseudo),
    i żadnej soczewki nie potrzebują, bo efekt laserowy daje wiązkę równoległą
  • Poziom 39  
    Co do tej pierwszej linijki, to ja bym się zastanowił dobrze. Jeśli udało się Panu kupić prawdziwy laser za 5 zł, to gratuluję Panu udanego zakupu :).
    Lasery faktycznie wytwarzają wiązkę równoległą. Wynika to choćby z ich definicji. Tak się jednak składa, że ja nie miałem szczęścia kupić prawdziwego lasera, i wszystkie wskaźniki które miałem (a było ich z 7 conajmniej) Zbudowane były na bazie diody krawędziowej, która nie daje wiązki równoległej, tylko rozproszoną i plastikowej soczewki skupiającej.
  • Specjalista elektronik
    excray napisał:
    Jeśli udało się Panu kupić prawdziwy laser za 5 zł, to gratuluję Panu udanego zakupu :).

Zanim kupiłem, zapytałem, czy to naprawdę laser, osoba sprzedająca zademonstrowała
    mi działanie - a światło lasera odznacza się charakterystycznym migotaniem, którego
    nie da się łatwo podrobić (no, jakaś recepta jest - wziąć źródło światła o jasności Słońca,
    dać dobry filtr, otworek o średnicy mikrona, dalej soczewkę, i będzie podobne, choć
    jak się uważnie popatrzy, to też widać różnicę - żeby nie było widać, filtr musiałby mieć
    szerokość spektralną podobną jak laser, a wtedy za mało by przeszło, nie ma dość
    jasnych źródeł światła, żeby to zrobić), wystarczy wiedzieć, jak to wygląda (popatrzeć
    wcześnie na prawdziwy laser) i na pierwszy rzut oka widać, czy to jest laser, czy nie.
    Z tym, że to laser wielomodowy, więc nie daje tak skupionej wiązki, jak jednomodowe.
  • Poziom 10  
    powracając do tematu diody nadawczej podczerwieni, stosowałem diodę typu LD271 dwie sztuki wraz z generatorem, natomiast odbiornikiem jest gotowy ukł. o częstotliwości pracy w zakresie 36-38kHz(nie pamiętam symbolu), i uzyskiwałem zasięg tylko 3-4m. może ktoś mi doradzi inną diodę nadawczą, może dioda LD274 ma mniejszy kąt świecenia 10 stopni.
    Dziękuje z góry!
    Pozdrawiam!!!!!!