Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsza operacja serca zdalnie sterowanym robotem

pseven 30 Kwi 2010 16:41 2951 5
 • Pierwsza operacja serca zdalnie sterowanym robotemBrytyjscy lekarze przeprowadzi pierwszą operację serca przy użyciu zdalnie sterowanego robota. Wydarzenie to wzbudziło nadzieje, że już wkrótce cierpiący na choroby serca będą mogli być leczeni przez wybitnych specjalistów z innych miast bądź nawet krajów. Operacja zakończyła się pełnym sukcesem, a sprawność i elastyczność technologii przekroczyła oczekiwania lekarzy. Robotyka wspomagająca operacje chirurgiczne staje się coraz bardziej powszechna w bardziej zamożnych krajach. Zdalnie wyleczyć można już wiele rodzajów raka, czy na przykład tzw. wieńcówkę. Omawiana operacja serca była pierwszą tego rodzaju na świecie. Zabieg polegał na wprowadzeniu do serca grupy cewników. Cewniki zostały wprowadzone w okolicy pachwiny i stamtąd przeciągnięte do komory serca. Elektrody umieszczone na cewnikach rejestrują i stymulują wybrane obszary serca, co umożliwia zidentyfikowanie problemu. Po zdiagnozowaniu cewnik może posłużyć do usunięcia, czy spalenia tkanki, która powoduje anomalię w pracy serca. Operacja została przeprowadzona na 70-letnim obywatelu Wielkiej Brytanii, który cierpiał na kołatanie serca.

  Źródło:
  http://www.reuters.com/article/idUSTRE63R6BI20100428


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 30 Kwi 2010 23:46
  fixian
  Poziom 21  

  Mam nadzieje że oprogramowanie nie robił Microsoft :O

 • #3 01 Maj 2010 10:03
  Ami
  Poziom 12  

  Oczywiście to super sprawa. Ale jeśli ktoś ma nadzieję, że takie sale upowszechnią dostęp do specjalistów, to raczej jest w błędzie.

  Załóżmy, że wiele szpitali (których z jakichś powodów nie stać na wybitnych specjalistów), zakupi z dotacji rządowych takie zrobotyzowane, zdalnie sterowane sale. Zapewne jest wielu czekających na operację tu i tam, ale czy Ci specjaliści będą mogli przestać spać żeby wykorzystać taką sieć zrobotyzowanych sal? No nie dadzą rady.

  Podstawowe zalety takich sal, to:
  - ew. eliminacja drgań rąk chirurga (plus możlwość spowolnienia ruchów)
  - umożliwienie obserwowania operacji większej luiczbie osób niż tylko 2-5 adeptom, np. 1000 studentów na raz i to na różnych kontynentach, bez obawy że któryś ominie cenną lekcję bo nakicha na pacjenta
  - możlwiość zapewnienia wyższego poziomu sterylności
  - automatyczne pilnowanie tego, czy to co się do pacjenta wkłada, zostało wyjęte przed zaszyciem...
  - ograniczenie niezbędnej liczby personelu pomocniczego (podawanie narzędzi itp)

  Pełne wykorzystanie takich sal bęzie jednak możlwe dopiero po podłączeniu ich do w pełni automatycznego chirurga (AI lub coś w tym stylu) - choć to na pewno odległa perspektywa...

 • #4 01 Maj 2010 10:30
  mleczarz
  Poziom 15  

  Do operacji kardiochirugicznej to temu daleko... Zabiegi wprowadzenia cewników do serca to były robione grube lata wstecz i to nawet przez radiologów. Z laparoskopii trzeba się czasem wycofać do metody otwartej to iz robota może zajść konieczność wycofania i pobrudzenia rączek.

 • #5 01 Maj 2010 18:19
  kokodin
  Poziom 21  

  Ciekawe kiedy słowa "lag mnie zabija" znajdą nowe znaczenie:]. Ciekawe jakie to ma opóźnienie ręka-oko. No i jak się ma do tego odległość.

 • #6 01 Maj 2010 19:21
  timo66
  Poziom 23  

  kokodin napisał:
  Ciekawe kiedy słowa "lag mnie zabija" znajdą nowe znaczenie:]. Ciekawe jakie to ma opóźnienie ręka-oko. No i jak się ma do tego odległość.
  Haha , dokładnie o tym pomyślałem " ...no przykro nam bardzo ale połączenie zostało zerwane i nic nie możemy poradzić na śmierć bliskiej osoby..
  " Po kablu to rozumiem, nie trzeba kroić pacjenta osiągając ten sam cel , ale nie via internet :D