Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel PAT 86Sonel PAT 86
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować prądnicę dającą 220V.

30 Kwi 2010 22:16 20255 17
  • Poziom 19  
    Witam!
    Potrzebuję zbudować prądnicę dającą na wyjściu 220V. Przeszukałem w tym celu cały Internet. I znalazłem 4 sposoby: amerykanka, pralkowiec, silnik 3 fazowy z wklejonymi magnesami, i silnik 3 fazowy ze wzbudzaniem kondensatorowym. Ostatni sposób sprawdziłem działa, lecz dysponuję tylko silnikiem spalinowym 1,5 KM (czyli ok. 1kW) a prądnicę miałem 1.1kW i silnik dawał radę tylko do ok. 180V. Więc pomyślałem żeby zbudować pralkowiec. Mam odpowiedni silnik od pralki automatycznej. Znalazłem parę stron:
    - z ogólnym zamysłem http://www.elektrownie.tanio.net/silnik_pralka.html
    - z magnesami http://www.magnesy.pl/magnesy_neodymowe_spiek...dFeB/magnesy_neodymowe_spiekane_MPL_NdFeB.php
    oraz filmik http://www.youtube.com/watch?v=WUBbOUB4w-I
    Mam silnik taki jak w tle w filmiku. Mnie by interesowały magnesy N42 lub N50 w moc z 500W przy 220V (do kompa i żarówek, obroty stabilne z silnika spalinowego). Czy jest to realne na oryginalnym uzwojeniu??
    P.S. Wiem że jest dużo tematów na elektrodzie o tej tematyce ale proszę moderatorów o nie usuwanie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel PAT 86Sonel PAT 86
  • Poziom 43  
    Witam!
    Magnesy nie problem, problemy zaczynają się przy klejeniu i wyważaniu wirnika.
    Daj sobie spokój z samoróbkami, stracisz czas i pieniądze, a wynik nie będzie zadawalający. Na "Alle..." są oferowane gotowe agregaty prądotwórcze od 300 zł wzwyż, z gwarancją.
    Jeżeli korzystnie sprzedasz zarówno silnik spalinowy, jak i "pralkowca", to nawet nie będziesz musiał nic dołożyć.
  • Poziom 19  
    Owszem są za nawet 289zł, ale spotkałem się z bardzo negatywnymi opiniami na ich temat. Jednym chodzą bardzo dobrze, innym psują się po ok 1 tygodniu użytku. Silniki są też bardzo marnej jakości. Ale po co wyważać wirnik?? Jest to mega ważne przy szybkich obrotach. Ja myślałem że wyjdzie wolnoobrotowa prądnica i się poda obroty przez b. dużą przekładnie ok 1-8, może 1-10. Przy obrotach rzędu 300-500 obr/min myślę, że wyważenie nie jet tak ważne, ale mogę się mylić. A może dało by radę przerobić silnik komutatorowy na prądnice?? Na szczotki wirnika podać regulowane napięcie, a ze stojana zebrać napięcie?? czy to zadziała??
  • Sonel PAT 86Sonel PAT 86
  • Poziom 43  
    Jeśli agregat nawali w okresie gwarancji (2 - 3 lata), to Ci go wymienią, lub naprawią za darmo.
    Moc wszystkich urządzeń elektromagnetycznych (silnik, prądnica, transformator) zależy wprost proporcjonalnie (w uproszczeniu) od częstotliwości - a więc obrotów. Prądnica, która ma moc 1kW przy 3000 obr/min będzie miała 1/10 tej mocy przy 300 obr/min. Przy zero obrotów ma zero mocy.
    Silnik komutatorowy może pracować tylko jako prądnica prądu stałego: na uzwojenie stojana podajesz prąd magnesujacy, a ze szczotek odbierasz napięcie stałe. Inaczej pracować nie będzie.
    Prądnica prądu zmiennego to alternator, nie ma komutatora, który jest prostownikiem mechanicznym.
    Dla żarówek to wszystko jedno, czy mają 230V AC czy DC, ale z komputerem może nie być już tak pięknie: zasilacz w komputerze ma na wejściu mostek i kondensator, który ładuje się do napięcia szczytowego AC, czyli ok. 230 x 1,41 = 324V. Jeśli go zasilisz napięciem 230V DC, to zasilacz dostanie napięcie o 41% niższe - może być problem.
  • Poziom 36  
    AVE...

Pozwolę sobie zauważyć, drogi Rzuufiu, że tak jest tylko wtedy, jeśli zasilacz komputerowy nie ma układu aktywnej korekcji współczynnika mocy, który to układ jest niczym innym, jak przetwornicą DC/DC najczęściej w topologii flyback. Zasilacze notebookowe mają taki układ prawie zawsze, co pozwala im pracować nawet z napięciem sieciowym 100V...

Prąd stały można przerobić na zmienny z pomocą generatora 50Hz sinus i tranzystora kluczującego(IGBT najlepiej). Na tej zasadzie(ale z transformatorem) robi się wszelkie UPSy...
  • Poziom 19  
    Mój wuja miał taki agregat za 300zł. Podłączył kompa jak nie było prądu i agregat siadł. A na gwarancji powiedziano mu że przegrzał prądnicę, i nie naprawią bo to jego wina. Więc chciałbym się tego ustrzec. I dlatego zależy mi na prądnicy zrobionej samodzielnie, bo wiem co mam.

Dodano po 3 [godziny] 10 [minuty]:

Wynalazłem w szopie silnik 220V. Jest jednofazowy z kondensatorową fazą pomocniczą. Był zatarty i spalony. Pierwszy problem rozwiązany a drugi, no właśnie. Pomyślałem że mógł bym przewinąć go na 3 fazy dodać kondensatory w problem rozwiązany. Tylko potrzebne mi wzory jakie uzwojenie wykonać. Grubość drutu, ile zwojów i jak układać w żłobkach. Ma ich 24. moc na oko ze 0,5 - 0,6 Kw Ma tabliczkę znamionową nie do przeczytania. Grubość spalonego uzwojenia to ok 0,5 mm. Proszę o pomoc.
  • Poziom 43  
    Drogi Urgonie!
    Widzę, że masz bez porównania większą wiedzę na temat zasilaczy komputerowych, niż ja.
    Czy mógłbyś mi wyjaśnić, w którym miejscu przetwornicy DC/DC jest aktywna korekcja współczynnika mocy? I jaki jest współczynnik mocy dla DC po prostowniku? Jeszcze lepiej, gdybyś mógł narysować jakiś wykres ...

nowakus !
    Jeżeli znasz moc silnika, to z tego możesz wyliczyć resztę: grubość drutu wynika z prądu (ok. 3A/mm2), nawijasz uzwojenia do wypełnienia żłobków i już ...
    Sprawa połączenia: łączyć należy te uzwojenia, które będą w tej samej fazie - to zależy od położenia żłobków w stosunku do biegunów magnesów.
    A może byś wykorzystał ten agregat od wuja? Trzeba by go tylko przewinąć tak, jak było w oryginale.
    A przegrzanie prądnicy może się zdarzyć nawet w najporządniejszej rodzinie.
  • Poziom 36  
    AVE...

Pomyliły mi się nazwy topologii. Chodziło mi o topologię boost. Aktywne PFC na niej jest wsparte. Działa to jako przetwornica step-up, sygnał PWM do tranzystora kluczującego zależy nie tylko od napięć wejściowego i wyjściowego, ale i od tętnień napięcia wejściowego za mostkiem i od prądu płynącego w obwodzie. Synchronizacja z tętnieniami pracy klucza właśnie dokonuje korekty współczynnika mocy...
    Tutaj(PDF) masz to ładnie opisane...
    Wiem o tym stąd, iż zgłębiam temat przetwornic od jakiegoś już czasu...
  • Poziom 43  
    Urgon !
    Papier jest cierpliwy, ale nie wszystko, co się da wymyśleć, jest równie możliwe w realizacji.
    Sterowany szybki boost converter o mocy równej mocy przetwornicy DC/DC, która jest za nim, jest problemem znacznie większym, niż sama przetwornica DC/DC. Zwróć również uwagę na moce chwilowe i spróbuj to przeliczyć na stałą moc na wyjściu: jeśli na wejściu masz napięcie narastające od zera i prąd (w fazie) narastający od zera, to również pobierana moc zaczyna się od zera, a tu już trzeba oddawać moc nominalną. Z czego? Czyżby jakiś "ukryty" magazyn energii? A może jakieś małe "Perpetuum M."?
    Spotkałem się już wielokrotnie z "wynalazkami" poprawiajacymi wszystkie możliwe współczynniki (z Pi włacznie), co nastawia mnie nieco sceptycznie do tego rodzaju pomysłów, zawsze przykładam do tego "miarkę" przeliczenia mocy i energii, co pozwala na szybkie wyeliminowanie bardziej prymitywnych oszustów.
    Ponieważ temat "Boost Converter" jest raczej "w bok" od tematu prądnicy, chętnie to przedyskutuję na PW, aby nie stawiać Moderatora w sytuacji przymusowej.
  • Poziom 36  
    AVE...

Co do prądnicy, to najprościej jednak zrobić DC i konwerter DC/AC...
    Można połączyć ze sobą kilka alternatorów i napędzać to z jednego silnika, by ładowały baterię akumulatorów, zaś do tej baterii podłączyć kilka konwerterów i mieć w ten sposób kilka niezależnych gniazdek...
    Ja bym to robił na silniku diesla, i dał ze dwa-cztery alternatory z jakiegoś większego pojazdu(TIR, dźwig, coś w ten deseń). Miałbym w ten sposób niezły generator prądotwórczy, w dodatku działający na wielu różnych paliwach...
  • Poziom 19  
    Wuja nie ma już agregatu. Też tak chciałem zrobić. Ale chodzi mi o przewinięcie silnika na silnik 3 fazowy. Tak że jak połączę go do siły to będzie działał jak silnik. I potem spiąć go w gwiazdę dać wzbudzanie kondensatorowe i powstaje prądnica. Tak zrobiłem dla silnika 1,1 kw i działało ale mój silnik był za słaby i nie dał rady kręcić nią. Więc teraz chce to powtórzyć ale w mniejszej wersji. Pomożecie mi??
  • Poziom 19  
    Ok. tylko tamten silnik był działający i z resztą nadal jest. Lecz ten mały jest spalony i potrzebuję jakiś informacji jak mam go przewinąć. Zdjęcie stojana.

• Poziom 19  
    Oryginalnie miał dwa kondensatory o o pojemności 6,8 µF każdy. Połączone były równolegle co daje 13,6 µF. A dla silnika 0,6 kW kondensator powinien mieć pojemność gdzieś ok 12 µF. Wiec szacuję że ten silnik ma tyle. Prąd jaki pobierze 600W / 220V = 2,72A a na sile 600W / 380V = 1,5 A. Jeśli ok 3A/ mm grubości to daje ok 0.5mm. Czy tak jest?? Zależało by mi aby ten silnik miał prędkość 2800 obr/min.
  • Poziom 19  
    Po długich poszukiwaniach wymyśliłem takie coś:

Czy to jest poprawne? Jak obliczyć przekrój rdzenia w silniku? Potrzebne mi to do obliczenia ilości zwojów N=45/s gdzie N to liczba zwojów na 1V, a s to przekrój rdzenia. Ten wzór jest do transformatorów czy będzie dobry do silników??
  • Poziom 19  
    Gdybym miał liczyć na waszą pomoc nie doczekał bym się. Poradziłem sobie. Byłem u pana który przewija silniki i on mi mówił jak mam robić a ja robiłem. Ale teraz mam dylemat. Kiedyś testowałem silnik 1,1kw na kondensatorze od spawarki 3x22µF i działało pięknie. Teraz po przezwojeniu na 2800obr/min pan powiedział mi że ma ok 0,9kw. więc kondensatory powinny być 18µF. Próbowałem na wolnych obrotach ok. 1400 i tym kondensatorze od spawarki i nie chciał się wzbudzić (miał prawo, takie prądnice wzbudzają się przy obrotach 5-10% ponad synchroniczne czyli ok.3080obr/min) ale podłącze do silnika spalinowego i sprawdzę. Jakie kondensatory zastosować rozruchowe 3x18µF czy może zbudować 3 baterie z kondensatorów MKT na odpowiednie napięcie. Która opcja będzie najlepsza??
  • Poziom 11  
    Witam.Mam do kolegów pytanie,chce przykleić magnesy o wym 4 na 6 na 40mm
    do przetoczonego wirnika sztuk 12,stojan ma 24 żłobki,wirnik fi70.Moje pytanie czy przykleić po obwodzie na przemian N-S czy po 6 sztuk koło siebie N i S po 180 stopni,bardzo dziękuje i pozdrawiam wszystkich.
  • Poziom 12  
    Mam pytanko

Po co montować magnesy pod skosem ?
    Jak zbudować prądnicę dającą 220V. Jak zbudować prądnicę dającą 220V. Jak zbudować prądnicę dającą 220V.

Chcę zrobić sobie z silnika od pralki prądnice zrobiłem kilka zdjęć

Ile mam zamontować magnesów jaki ma być między nimi odstęp i jaką mają mieć moc te magnesy?

Planuje kupić magnesy na całą długość wirnika czy to dobry pomysł?

Prosił bym o szczegółową instrukcje jak mam to zrobić