Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

cichy lub bezgłośny przekaźnik sygnału TTL

Dolce 01 Maj 2010 01:10 2846 7
  • #1 01 Maj 2010 01:10
    Dolce
    Poziom 22  

Witam.
    Mam następujące pytanie.
    Potrzebuję cicho pracujący albo najlepiej bezgłośny przekaźnik na napięcie pracy 5 lub 12V. Styki przekaźnika załączałyby sygnał z generatora (częstotliwość TTL w granicach 0,5-5kHz) na wejście sterownika servomotoru (CK) w celu uruchamiania lub zatrzymywania silnika (start/stop). Posiadam miniaturowe przekaźniki ale wyraźnie słychać "trzask" w momencie przełączania :
    Link
    Czy moglibyście mi napisać jak w tej roli sprawiłyby się kontraktony :
    Link
    lub
    Link
    Chciałbym również dowiedzieć się czy do tego celu nadadzą się przekaźniki półprzewodnikowe (Photo Mos) np. taki :
    Link
    Pozdrawiam.

0 7
  • #2 01 Maj 2010 01:23
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jaki prąd tego silnika? Nie można tego silnika wpiąć w mostek H na tranzystorach?

0
  • #3 01 Maj 2010 01:33
    Dolce
    Poziom 22  

Mój sterownik ma wejście CK na które podawany jest sygnał z generatora TTL. Pojawienie się sygnału TTL na tym wejściu powoduje start silnika i jego pracę natomiast odłączenie zatrzymanie silnika. Steruje silnikiem "ręcznie", prędkość obrotową silnika ustalam poprzez zmianę częstotliwości sygnału TTL.
    Chodzi o załączanie sygnału TTL o napięcie ok. 5V i prądzie ok. 20mA do wejścia CK sterownika.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 01 Maj 2010 08:38
    azibik
    Poziom 32  

Wystarczy bramka TTL/mocy/ dwuwejściowa.
    1 wejście generator
    2 wejście sterowanie
    A może w generatorze jest możliwość bramkowania ?

0
  • #5 01 Maj 2010 10:45
    Dolce
    Poziom 22  

Prawdę mówiąc nie wiem, jestem taki sobie z elektroniki.
    Sprawa jest następująca : posiadam sterownik, który kontroluje pracę servomotoru wyposażonego w enkoder. W standardowym urządzeniu cnc są trzy osie (x,y,z), które są napędzane servomotorami zaopatrzonymi w enkodery i sterowniki. Steruje się tym wszystkim za pomocą programu komputerowego (np. Mach). Ja wykorzystuję tylko jedną oś, mam zbudowane proste urządzenie
    do przesuwu płyty po prowadnicach. Steruj tym ręcznie, tzn. ustalam prędkość obrotów servomotoru za pomocą zmiany częstotliwości TTL podawanej na wejście sterownika, natomiast zatrzymania silnika dokonuję poprzez odłączenie sygnału TTL od wejścia sterownika. Wówczas servomotor jest "zablokowany". Zmiany kierunku obrotów dokonuję poprzez podawanie na drugie wejście sterownika napięcia 5V (wejście DIR). To wszystko.
    Samo przełączanie (zatrzymywanie silnika i zmianę kierunku obrotów) wykonałem na sensorach. Podaję poniżej schemat. Na górze jest układ sensora sterującego zmianą kierunku obrotów (DIR), natomiast poniżej ten, który wykorzystuje do zatrzymywania silnika. Styki przekaźnika włączają lub odłączają sygnał z generatora od wejścia CK.
    Generator TTL dostałem w prezencie jako już zmontowany układ i nie mam jego schematu, jest on jednak dość prosty i oparty jest o tylko jeden układ na scalaku "555".
    Mam dwa wyjścia - albo odłączać sygnał TTL pracującego cały czas generatora od wejścia CK - na wyjściu przełącznika sensorowego dać jakiś przekaźnik (zwykły, kontraktonowy czy półprzewodnikowy - czyli tak jak to opisałem powyżej) albo odłączać napięcie od generatora (wyłączać go i włączać w zalezności od potrzeby zatrzymania silnika). Nie wiem jednak czy to drugie rozwiązanie jest prawidłowe. Stabilniejsze wydaje mi się odłączanie sygnału TTL od wejścia w sterowniku cały czas pracującego generatora. Z tym, że nie chcę przekaźnika, jego styki klekocą a moje urządzenie ma pracować możliwie cicho.
    Stąd pytanie o przekaźnik kontraktonowy lub półprzewodnikowy zamiast "tradycyjnego".
    Co proponujesz zrobić ?
    Pozdrawiam.
    cichy lub bezgłośny przekaźnik sygnału TTL

0
  • #7 01 Maj 2010 22:51
    Dolce
    Poziom 22  

Wszystko się nada co cicho chodzi haha.
    Jak pisałem, nie jestem elektronikiem więc jeśli to nie kłopot - poprosiłbym o schemat.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 16 Paź 2012 01:18
    Dolce
    Poziom 22  

Dziękuję za pomoc, zamykam temat.

0