Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uzytkownicy - antena skylab - opinie

JAKUB.77 01 May 2010 14:59 3212 10
 • #1
  JAKUB.77
  User under supervision
  witam.
  chce kupić antenę Skylab.
  Proszę użytkowników tej anteny i wszystkich którzy mieli styczność z tą anteną o jej opisanie (wady zalety a przede wszystkim osiągi a przy tym gdzie i jak zamontowana była i jakiej firmy.)

  pozdr. Jakub
 • #2
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Mało odporna na wiatr konstrukcja. Odpadają przeciwwagi. Rozwarta, zbiera ładunki statyczne.
  Potrzebny jest dłuższy maszt niż do 1/2 fali na przykład.
  Osobiscie mając inny wybór postawiłbym 5/8.
  Osiągi... tak jak inne anteny. Cały świat.
  Michał
 • #3
  JAKUB.77
  User under supervision
  SP5IT wrote:
  Odpadają przeciwwagi.
  Michał

  do opanowania....

  Dodano po 38 [sekundy]:

  SP5IT wrote:
  Rozwarta, zbiera ładunki statyczne.
  Michał

  tez jest sposob...

  Dodano po 33 [sekundy]:

  SP5IT wrote:

  Potrzebny jest dłuższy maszt niż do 1/2 fali na przykład.
  Michał

  to nie problem

  Dodano po 49 [sekundy]:

  SP5IT wrote:

  Osiągi... tak jak inne anteny. Cały świat.
  Michał


  zalezy mi na lokalu....

  ktos sie jescze wypowie?
 • #4
  jkk
  Level 20  
  Poza powyższymi uwagami - antena bez zastrzeżeń. Co ciekawe - stroi nieźle (1:1,2 - 1:1,5) nawet z połówkami przeciwwag... Sprawdzone doświadczalnie. U mnie na balkonie (IV, ostatnie piętro) wytrzymała kiedyś parę sezonów. Z tego co widziałem na innych dachach - odpadały głównie promienniki, a prawidłowo mocowane przeciwwagi zostawały w komplecie. Co do ładunków elektrostatycznych podobnie jak antena typu otwarty dipol - słyszy nadciągający deszcz czy śnieżycę, że o burzy nie wspomnę. Po zwarciu promiennika z podstawą rezystorkiem ok. 10 kOhm szumy i gwizdy zanikły bez pogorszenia parametrów nadawania i odbioru. W sumie niezła antena łączności lokalne w granicach 30 km, pominąwszy trudności montażowe (średnica i wysokość masztu) - godna polecenia. Lepsze są te prod. CTE, wersja LEMM nie posiadała podpórek stabilizujących przeciwwagi, przez co łatwiej się luzowały na wietrze i odpadały.
 • #5
  PKi
  Level 21  
  Używałem antenę w wykonaniu firmy radmor. Postała ponad rok na dachu, silne wiatry nic nie zrobiły. Zdemontowałem, przy ponownym montazu odpadł promiennik - trzeba było zrobić od nowa centralny element u tokarza.

  Co do osiągów to polecam ta antenę pod każdym względem. Dla mnie lepsza niż 5/8 czy 1/2. Wersja radmorowska była zwarta dla prądu stałego. Przeciwwagi nie odpadły przy prawidłowym montazu.
 • #6
  JAKUB.77
  User under supervision
  tak mało osob na tym forum używa, używało tej anteny?
 • #7
  lancet
  Level 16  
  Witam. Od kilku lat używam anteny typu '' Skaylab''. Moja antena jest firmy
  Kathrein , fabrycznie wykonana na pasmo 27MHz. Promiennik i przeciwwagi wykonane z włókna szkanego, głowica - stal nierdzewna.
  Co do osiągów to '' szału nie ma''. Bardzo dobra do łączności lokalnych , a jak jest propagacja to i zagranicę na 4Watach można zrobić.
  Wady - antena typu '' rozwartego'' , jak idzie burza to radio szumi, wyje,
  i pierdzi, że skali s - metra brakuje.

  Pozdrawiam - Andrzej
 • #8
  JAKUB.77
  User under supervision
  czyli minusy nie za wielkie.... ??
 • #10
  DjElano
  Level 15  
  witaj
  w tym roku sam zrobiłem taką antenkę z rurek od namiotu(cienkościenne chyba ocynk)
  SWR na 1,2 i to bez jakiegokolwiek strojenia. Postawiłem ja na 3,5 metrowym maszcie wbitym do ziemi między domami(maszt 15m sie buduje)
  a mimo to słyszę EU tak głośno ze zagłusza stacje lokalne. Najdalszą rozmowę jaką prowadziłem lokalnie to 80km przy 4W i bez wzmocnienia w mikrofonie.
  Uważam ze ta antena jest godna polecenia mimo ze teoretycznie jest gorsza od 5/8.
 • #11
  kondensator
  Level 36  
  lancet wrote:
  Witam. Od kilku lat używam anteny typu '' Skaylab''. Moja antena jest firmy Kathrein , fabrycznie wykonana na pasmo 27MHz. Promiennik i przeciwwagi wykonane z włókna szkanego, głowica - stal nierdzewna. Co do osiągów to '' szału nie ma''. Bardzo dobra do łączności lokalnych , a jak jest propagacja to i zagranicę na 4Watach można zrobić. Wady - antena typu '' rozwartego'' , jak idzie burza to radio szumi, wyje, i pierdzi, że skali s - metra brakuje.
  Coś dziwnie Kolega pisze. Kathrein robi zarówno w w RFN jak i w USA antenę GP na VHF-L (od 27MHz, strojenie na wyższe częstotliwości do 61MHz przez przycinanie elementów), ale bezpieczną - zwartą dla DC:
  http://www.kathrein.de/de/mcs/produkte/download/936047b.pdf
  http://www.kathrein-scala.com/catalog/K512472.pdf
  (W zasadzie jest to jeden model. Czy Kolega Lancet ma inny ? Prosimy pokazać dane, foto...)
  Jest to chyba jedyny model anteny Kathrein z zawyżonymi parametrami - wpisany jest zysk 0dBd (2dBi) i wklejona charakterystyka promieniowania od pionowego dipola umieszczonego na dużej wysokości (opisów innych modeli tak nie "upiększają", po prostu firma "nie produkuje anten z ujemnym zyskiem" :) ) . W rzeczywistości zysk jest mniejszy od 0dBd a charakterystyka gorsza - listki pod znacznym kątem w górę (jak to naprawdę w antenach GP 1/4...), co jest może i korzystne ale w łącznościach na pasmach KF <15MHz.
  Tym niemniej są to anteny bezpieczne, a bardzo podobny model (AFM871) przez wiele lat robił w Gdyni... Radmor (były wykonania zwł. na potrzebne wtedy pasma 33...35MHz i 44...46MHz).
  http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3534&temat=44102
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1125096.html
  Bezpieczne były też jeszcze starsze anteny anteny na te same pasma Radmor GP 1/4fali z poziomymi przeciwwagami (AFM-832 (? - nie jestem pewien numeru), robione gdzieś do ok. 1973r) - miały jeszcze gorszy zysk i charakterystykę promieniowania, beznadziejny sposób połączenie przewodu (BTW: były wtedy jeszcze stosowane radiotelefony lampowe i instalacje z przewodami 60ohm i 75ohm i możliwe było zestrojenie takiej anteny, były otwory do zwieracza w kilku miejscach do wyboru), ale też były zwarte dla DC przez wewnętrzny transformator koncentryczny, podobnie jak w poźniejszym modelu (mechanikę tego modelu można po przeróbkach wykorzystać do budowy dobrej anteny 5/8 fali na 50MHz lub 70MHz, zaś na 27MHz z oryginalnym izolatorem NIE, gdyż średnica otworu w porcelanie wynosi tylko 12mm).

  Obecnie Radmor robi poprawioną wersję - może i delikatniejsza (przeciwwagi wymagają dodatkowego wspornika izolacyjnego, ale ptaki już na nich nie usiądą, za bardzo pionowe), ale dalej bezpieczna zwarta dla DC, o lepszym zysku i charakterystyce promieniowania bardziej zbliżonej do pionowego dipola - ale TYLKO pod warunkiem umieszczenia na dużej wysokości od podłoża. Poprzednio na skutek rozłożonych bardziej w bok przeciwwag antena zachowywała się jak GP1/4 fali (ale bezpieczna zwarta dla DC), nowsza wersja zachowuje się już trochę jak -> dipol rękawowy
  Antena ma idealną charakterystykę na masztach minimum 4 długości fali (tak, nie pomyłka) od podłoża (dachu), choć dobry SWR będzie miała już przy znacznie mniejszych (ale nie "kij od szczotki", kilka metrów musi być na VHF).

  Na 27MHz jest wersja 32817/1
  http://www.radmor.com.pl/index.php?m_id=175&nr=58&o_g=1&lang=pl
  http://www.sklep.radkom.pl/?p=productsMore&iProduct=331
  Raczej warta polecenia, pod warunkiem załatwienia własnego zaufanego (i taniego...) transportu z Gdyni albo od innego przedstawiciela Radmor (jest ich trochę w Polsce)

  PS: Proponuję zapomnieć o nazwach "skajlab", "skylab", "skaylab", "sky-lab" itp....