Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem

mb1988 02 Maj 2010 01:54 63877 36
 • Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem

  Witam wszystkich.
  Chciałbym zaprezentować urządzenia, które wraz z dwójką przyjaciół wykonałem na zaliczenie przedmiotu Technika mikroprocesorowa na AGH. Jednocześnie tą jak i aplikacje moich kolegów będzie można oglądać na krakowskim Festiwalu Nauki 14 maja w godzinach 11:30 - 16:00, w głównym holu budynku A0 przy al. Mickiewicza, więc serdecznie zapraszam ;-).

  :arrow: Zasada działania
  Zasada pomiaru saturacji bazuje na fakcie, iż utlenowana krew (a konkretnie hemoglobina) różnie absorbuje poszczególne długości fali. W skrócie, prześwietlamy palec światłem 660nm oraz 940nm, a następnie na postawie stosunku amplitud otrzymanych sygnałów wyliczamy interesujący nas parametr. Tętno wyliczane jest na podstawie odstępu czasowego między maksimami na krzywej pletyzmograficznej.

  :arrow: Płytka główna
  Układ napędzany jest mikrokontrolerem 68HC908AB32. Przebiegi z 4-wyjściowego PWMa poprzez drobną funkcję logiczną sterują układami S&H oraz mostkiem H załączającym naprzemiennie diody. Dolne tranzystory w mostku wraz z przetwornikami C/A stanowią regulowane źródła prądowe ustalające jasność impulsów świetlnych. Sygnał pochodzący z fotodetektora jest demultipleksowany (czerwone i podczerwone impulsy trafiają do różnych torów przetwarzania), demodulowany oraz filtrowany. W kolejnym stopniu sygnał trafia na wzmacniacz o programowalnym wzmocnieniu, by wreszcie zostać spróbkowanym przez przetwornik zawarty w strukturze mikrokontrolera. Dane prezentowane są na graficznym wyświetlaczu o organizacji 192x64 pikseli. Klawiaturka została wykonana na osobnej płytce z podświetlanych guzików z naklejonym opisem. Przyciski te służą do ustawiania alarmów (spadek/wzrost tętna, spadek saturacji). Całość zasilana z zasilacza 5V. Jak widać na fotografii, drobne poprawki w schemacie ideowym zostały wprowadzane już po polutowaniu całości :P.
  Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem

  :arrow: Czujnik na palec
  Sonda na palec została wykonana z - cóż tu dużo mówić - dębowego styla od łopaty :P. Drewniany kawałek został przecięty na pół, następnie wydrążony na wiertarce stołowej. Widoczny na fotografii zawias jest uformowanym kawałkiem dużego mosiężnego zawiasu skrzydełkowego. Sprężyna pochodzi z spinki do włosów typu "paszcza z zębami" :P. Kabel to wspomnienie mojej klawiatury Logitech UltraX. W górnej części czujnika znajdują się 4 diody - 2 czerwone i 2 podczerwone połączone antyrównolegle. W spodniej natomiast znajduje się fotodioda PIN. Dodatkowo w czujniku wmontowany został kawałek gąbki, która sprawia, że zarówno na chudych jak i grubych palcach czujnik pewnie się trzyma.
  Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem
  Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem

  :arrow: Obudowa
  Z racji tego, że urządzenie przeznaczone miało być na publiczny pokaz zdecydowaliśmy, że powinno wyglądać zachęcająco i odróżniać się nieco od zwyczajowo chłodnego sprzętu medycznego. Powstała ona z aluminiowej puszki. Okienko zostało wycięte dremelem zamontowanym w stojaku. Całość wymalowana na czarny półmat sprayem. Na koniec została naniesiona grafika tą samą ręką, która zdobiła stojącego na moim biurku HDDClocka ;-).
  Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem

  Poniżej znajduje się kilka dodatkowych zdjęć oraz filmik z działania układu (alarm był akurat nastawiony na 75 uderzeń na minutę). Na razie zamieszczam jedynie schemat ideowy (prawie finalny), gdyż reszta dokumentacji wymaga dopracowania przed publikacją. Wszystkich ciekawych zapraszam raz jeszcze na prezentację 14 maja, a już teraz do dyskusji.
  Pozdrawiam :).
  Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem  Link


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • #2 02 Maj 2010 07:00
  parafka
  Poziom 20  

  Projekt bardzo ciekawy. Obawiam sie jednak, że komunikat o braku palca może nieco fałszować szybkość tętna. :sm31:
  Czy możesz opisać w skrócie dlaczego trzeba stosować dwie długości fali świetlnej?
  Nie wystarczy jeden kolorek?
  Gratuluję udanej konstrukcji.

 • #5 02 Maj 2010 09:04
  mb1988
  Poziom 12  

  Komunikat o braku palca to powiedzmy studenckie, żartobliwe podejście do tematu - jak już wspomniałem, sprzęt nie trafi nigdy do szpitala :P.

  Pomiar wykonywany jest natomiast dla dwóch długości fali, ponieważ uniezależnia od wynik od czynników takich jak grubość skóry, kości czy brud na paznokciu. Sygnał na wyjściu wzmacniacza wejściowego na około 2,5V składowej stałej i 20 mV składowej zmiennej. Składowa stała odpowiada tłumieniu wprowadzanemu przez kości, tkanki, krew żylną i niepulsującą krew tętniczą. Pulsująca krew tętnicza wprowadza natomiast tą malutką składową zmienną. W dawnych czasach, gdy dziedzina dopiero się rozwijała przeprowadzano pomiar dla jednej długości fali, jednak wymagało to uprzedniego - uwaga - ściśnięciu palca tak mocno, żeby udopłyneła z niego cała krew, by można oszacować jakie tłumienie wprowadzają wyłącznie wyżej opisane tkanki, a dopiero potem przeprowadzona pomiar składowej zmiennej.

  Po południu wrzucę kilka dodatkowych zdjęć czujnika. A Pan dr Kołodziej jest między innymi jednym z moich prowadzących ;).

 • #6 02 Maj 2010 09:09
  elektronik999
  Poziom 26  

  parafka napisał:
  Czy możesz opisać w skrócie dlaczego trzeba stosować dwie długości fali świetlnej?
  Nie wystarczy jeden kolorek?

  To mniej więcej jest tak, że utleniona krew pochłania jeden kolor a krew która już oddała tlen inny.

 • #7 02 Maj 2010 09:17
  mb1988
  Poziom 12  

  Dokładnie. I na podstawie analizy amplitud sygnału możemy ustalić ile procent krwi tęczniczej jest natlenione, a ile nie.

 • #8 02 Maj 2010 09:26
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Świetny projekt. Mam pytanie techniczne - dlaczego zastosowałeś dwa oddzielne tory przetwarzania? Nie dało się tego zrobić w jednym?
  A druga uwaga nomenklaturowa - hemoglobina połączona z tlenem to hemoglobina utlenowana - nie natlenowana, ani broń Boże utleniona. Utleniona hemoglobina to methemoglobina - czyli nic dobrego :)

 • #9 02 Maj 2010 09:32
  M. S.
  Poziom 34  

  Jak wyskalowałeś zawartość tlenu we krwi? Czy pomiar ten jest niezależny od "parametrów" palca - grubość skóry, czystość itp.?

 • #10 02 Maj 2010 09:43
  IoNcs
  Poziom 15  

  Czy pomiary były porównywane z innymi urządzeniami tego typu?

 • #11 02 Maj 2010 09:47
  bialy20
  Poziom 20  

  Czy wzorowaliście się na fabrycznych urządzeniach? Kiedy i gdzie będzie można kupić Wasz pulsoksymetr???

 • #12 02 Maj 2010 09:52
  mb1988
  Poziom 12  

  Jeśli chciałbym zastosować jeden tor przetwarzania demultipleksację i filtrację musiałbym przeprowadzać już po spróbkowaniu sygnału. Zastosowany procek nie jest procesorem sygnałowym więc zastosowanie innych filtrów niż moving average staje się nieco kłopotliwe.

  Aplikacja została napisana w ten sposób, że układ dostosowuje punkt pracy diod, oraz wzmocnienie w torze przetwarzania w zależności od grubości palca badanej osoby.

  Przyrząd nie był kalibrowany, korzystam jedynie ze znanych empirycznych zależności. Kalibracja przyrządu wymagałaby znalezienia grupy ochotników, którzy zechcą najpierw przebadać się moim przyrządem, a następnie oddadzą krew, która zostanie przetestowana w laboratorium by już innymi metodami dokładnie określić, zawartość tlenu (sądząc po cenach takich urządzeń koszty otrzymania certyfikatu nie są małe). Przyrząd nie był również porównywany z prawdziwymi pulsoksymetrami, ponieważ nie mam dostępu do takowych urządzeń. Jednak, na grupie kilku osób, które przebadałem wynik odpowiadał typowemu dla zdrowego człowieka czyli 95% - 99%. A że moi znajomi na chorych nie wyglądali... :P. Pamiętajmy, że projekt ten ma na celu zobrazowanie jedynie idei pomiaru i nie może być stosowany w żadnej diagnostyce.

 • #13 02 Maj 2010 11:28
  adamus202
  Poziom 12  

  A ja mam pytanie co to jest za mikrokontroler i w jakim języku został napisany program do niego?

 • #14 02 Maj 2010 11:38
  Tomekddd
  Poziom 23  

  Bardzo ciekawe urządzenie ;) zawsze zastanawiałem sie jak to działa. Ja zrobiłem "bezinwazyjny miernik przepływu krwi" na OIT i też chciałem do niego dołożyć coś takiego tylko że nie bardzo wiedziałem jak to zmajstrować. Teraz znam zasadę działania to może coś wykombinuję.

  Heh a co robiłeś ze Ci tak tętno skakało? :D

  Dodano po 1 [minuty]:

  Ciekawi mnie też ta grafika, czy to jest na pomalowanej czarnej plexi? i podświetlone od spodu?

 • #16 02 Maj 2010 11:55
  mb1988
  Poziom 12  

  Procek to 8-bitowy CISC-owy mikrokontroler firmy Freescale. Program w całości został napisany w C.

  Grafika może w tym świetle wygląda jak podświetlaną, aczkolwiek tak nie jest. Została naniesiona na pomalowanym już pudełku farbkami do zdobienia ceramiki.

  Co do niemiarowości bicia mojego serca: specjalnie podczas nagrywania filmiku momentami wstrzymywałem oddech, żeby aktywować alarm :P. Wstrzymanie oddechu powoduje praktycznie natychmiastowy wyraźny spadek tętna.

 • #17 03 Maj 2010 17:49
  naelektryzowany
  Poziom 17  

  Witam jaką metodą zostały wykonane płytki bo efekt jest fenomenalny - żadnych pod trawień itd.

 • #18 03 Maj 2010 19:42
  mb1988
  Poziom 12  

  Płytki wykonane metodą fotochemiczną. Zastosowałem laminat firmy Bungard, fabrycznie zapsikany lakierem światłoczułym. Maska została wydrukowana drukarką atramentową na specjalnie do tego przystosowanej folii. Do naświetlania użyłem solarium do twarzy. Czas naświetlania - 4 minuty. W domowych warunkach chyba nie da się uzyskać już lepszej jakości, do tego powtarzalność rezultatów jest niemalże 100% procentowa. Laminat jest co prawda droższy, ale za to płytka jest gotowa do trawienia po 5 minutach od momentu, gdy maska wyjedzie z drukarki a to też nie jest bez znaczenia.

 • #19 03 Maj 2010 20:42
  Taenia_Saginata
  Poziom 31  

  Sprawdzałeś do ilu najmniej ci się uda zejść?

 • #20 03 Maj 2010 21:03
  mb1988
  Poziom 12  

  Przyrząd ma programowe ograniczenia i mierzy tętno w granicach 35 - 240 uderzeń na minutę, oraz saturację 75% - 100%. Jednak będąc zdrowym, aby uzyskać wynik 75% musiałbym wstrzymać oddech na jakieś 8 minut. Z moimi umiejętnościami udało mi się zjechać najwyżej 2% od normalnego wyniku :P.

 • #21 03 Maj 2010 23:33
  Galareta
  Poziom 21  

  Jeżeli wszystko dobrze rozumiem to wyciągniecie samego pulsu z palca(ucha czy czegoś innego co prześwituje) nie jest zbytnim problemem? dioda czerwona i fotodioda + wzmocnienie i wyciągnięcie z tego zmian "przezroczystości" palca wystarczy? czy raczej musiała by być do tego podczerwona dioda?

  Ps. nie interesowałem się tym zagadnieniem nigdy a teraz jak to przeczytałem to się ciekawe wydaje.

 • #22 03 Maj 2010 23:49
  mb1988
  Poziom 12  

  Układ do pomiaru samego tętna jest dużo mniej wymagający, ponieważ z uwagi na to, że interesuje nas wówczas tylko częstotliwość przebiegu, sygnał może być mocno przesterowany. Dodatkowo jak już wspomniałeś wystarczy zastosować jedną długość fali (przykładowo 660nm). Praktycznie wystarczy tylko prosty analogowy front-end. Pomiar saturacji wymaga natomiast by analizowany przebieg był stabilny i co najważniejsze, w liniowy sposób oddawał zmiany w czasie ilości przepływającej przez tętnice krwi.

 • #23 03 Maj 2010 23:58
  siejacy_zamet
  Poziom 12  

  Drogi kolego! Dr Wiśniewski Cię zaszlachtuje! HC08 to nie RISC-i, tylko CISC-i. A najłatwiej się o tym przekonać programując je w asemblerze, na co widać nie starczyło Ci odwagi (byłby to kolejny popisowy atut urządzenia). Powodzenia na prezentacji! Pamiętam, że jak ja przeprowadzałem takową kilka lat temu w Odlewniku, to były tłumy testerów i poklikiwaczy.

 • #24 04 Maj 2010 00:15
  mb1988
  Poziom 12  

  Już poprawione :P. W assemblerze pisałem wcześniejszy mały projekt i sądząc po tym jak mi szło ten projekt skończyłbym pewnie na wiosnę, ale roku 2020 :P.

 • #25 20 Maj 2010 12:57
  Xitami
  Poziom 29  

  Make: DIY Pulse Oximeter

  Code:
  Polish engineering student mb1988mb1988 and two friends built this homebrew pulse oximeter. It measures oxygen saturation in a patient by shining two wavelengths of light (infrared and red) through their finger, and recording the changes in light transmission over time. To power it all, they are using an 68HC908AB32 processor...

 • #26 26 Maj 2010 23:33
  ladamaniac
  Poziom 37  

  Niestety, miałem nieprzyjemność używać pulsoksymetru. Do sprawdzania kalibracji fabrycznych czujników są "sztuczne palce" o określonej saturacji. Koszt fabrycznego czujnika FlexiWrap firmy Nonin to kilka lat temu ok 500 zł.

 • #27 14 Cze 2010 16:59
  ewilman
  Poziom 1  

  A jakaś literatura pomocnicza przy wykonywaniu projektu? Bo ciekawi mnie ta metoda pomiaru saturacji.

 • #28 15 Cze 2010 10:00
  stefanino
  Poziom 1  

  Hi guys
  do you know if it's possible to find a translation from polish to english for the great post of Mb1988 "Pulsoksymetr: pomiar tętna i nasycenia krwi tętniczej tlenem"?

  I am working on a similar objet for an installation I've made, I am developing a new one with a homemade sensor (thanks to Vladimir, of course)
  More info here: http://vimeo.com/10609154

  thank you a lot


  Stefanino

 • #29 02 Gru 2010 14:40
  marcelix007
  Poziom 14  

  mb1988 napisał:
  Jeśli chciałbym zastosować jeden tor przetwarzania demultipleksację i filtrację musiałbym przeprowadzać już po spróbkowaniu sygnału. Zastosowany procek nie jest procesorem sygnałowym więc zastosowanie innych filtrów niż moving average staje się nieco kłopotliwe.

  Aplikacja została napisana w ten sposób, że układ dostosowuje punkt pracy diod, oraz wzmocnienie w torze przetwarzania w zależności od grubości palca badanej osoby.

  Przyrząd nie był kalibrowany, korzystam jedynie ze znanych empirycznych zależności. Kalibracja przyrządu wymagałaby znalezienia grupy ochotników, którzy zechcą najpierw przebadać się moim przyrządem, a następnie oddadzą krew, która zostanie przetestowana w laboratorium by już innymi metodami dokładnie określić, zawartość tlenu (sądząc po cenach takich urządzeń koszty otrzymania certyfikatu nie są małe). Przyrząd nie był również porównywany z prawdziwymi pulsoksymetrami, ponieważ nie mam dostępu do takowych urządzeń. Jednak, na grupie kilku osób, które przebadałem wynik odpowiadał typowemu dla zdrowego człowieka czyli 95% - 99%. A że moi znajomi na chorych nie wyglądali... :P. Pamiętajmy, że projekt ten ma na celu zobrazowanie jedynie idei pomiaru i nie może być stosowany w żadnej diagnostyce.


  Nie do końca rozumiem czemu nie lepiej by było zrobić filtrowania w jednym torze, po czym rozdzielić na dwa tory (bezpośrednio dwa kondensatory C16,C40 podłączyć do AD8542)?

 • #30 02 Gru 2010 18:26
  mb1988
  Poziom 12  

  Hmm, a jak kolega sobie wyobraża analogową filtrację dwóch multipleksowanych czasowo sygnałów bez ich uprzedniego rozdzielenia?