Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak powiększyć partycję systemową bez utraty danych PM Prof.

frestasuw 02 Maj 2010 07:18 11399 5
 • #1 02 Maj 2010 07:18
  frestasuw
  Poziom 7  

  Witam. Posiadam dysk podzielony na 3 partycje. Chciałem powiększyć partycję C zabierając część miejsca z partycji D. Partycja systemowa zaczyna być za mała i nie ma za bardzo co z niej usunąć. Posiadam Windows XP Home Edition. Pytanie jak bezpiecznie powiększyć partycję systemową bez utraty danych programem Partition Manager 9.5 Professional ( program dołączony był swego czasu na płycie do czasopisma komputerowego ). Wydzieliłem, zabrałem, powyższym programem część z dysku D nie tworząc kolejnej partycji dysku i dalej stop. Co mam zrobić.

 • #2 02 Maj 2010 12:40
  Matuzalem
  Poziom 43  

  Teraz trzeba tę wolną przestrzeń dołączyć do C:\ i to - w wariancie optymistycznym - wszystko. W wariancie pesymistycznym może być więcej pracy.
  Która z wersji ma w Twoim wypadku zastosowanie nie wiadomo, bo nie są znane rodzaje partycji na dysku - czy wszystkie są podstawowe, czy występuje również rozszerzona (obejmująca przestrzeń na której jest D:\) oraz to czy "z dobrej strony" D:\ zmniejszyłeś (wygospodarowałeś przestrzeń wolną sąsiadującą bezpośrednio z partycją C:\).

 • #3 02 Maj 2010 14:08
  frestasuw
  Poziom 7  

  Jeszcze raz piszę. Z dysku D zabrałem część "przestrzni" i jest wolna nie przypisana żadnemu dyskowi (literze). Dysk cały podzielony jest na 3 partycje tj. C<D<E, typ podstawowy, w systemie plików NTFS ( wszystkie). Dysk "C" ma obwódkę koloru granatowego. Pozostałe 2 kol. niebieskiego. Chyba jasno wyraziłem się.
  Może ktoś ma program o którym wcześnie wspomniałem (tj. Paragon Partition Manager 9.5 Professional), i na nim pracował i w tym proszę o pomoc.

  Dodano po 54 [minuty]:

  Przepraszam bardzo. Ja znam ten sposób:Panel sterowania\\Narzędzia administracyjne\\Zarządzanie komputerem\\ później po lewej stronie wybierz magazyn, zarządzanie dyskami. Dysk systemowy "C" nie zrobisz takim sposobem jak sugerujesz, pozostałe tak . Jak nie wiemy to nie odpowiadajmy.Więc zwracam się o pomoc do ekspertów. Jak podanym wcześnie programem to zrobić.

 • #4 03 Maj 2010 03:01
  mazdac
  Poziom 13  

  Ja bym użył PartedMagica, uruchamianego z płyty CD lub pendrive'a (jest to system oparty na linuksie z narzędziami do klonowania, manipulowania i odzyskiwania partycji i danych). W gParted możesz sobie robić z partycjami co chcesz (zmniejszasz partycję D "od strony partycji C" - program sam zadba o przeniesienie danych, potem powiększasz partycję C o wolną przestrzeń pomiędzy C i D, wszystko wykonujesz graficznie, program sam dba o integralność danych). Operacje przenoszenia testowania itp mogą trwać bardzo długo i należy o tym pamiętać!

  Strona domowa projektu: PartedMagic

 • #5 03 Maj 2010 16:54
  linuks
  Spec od komputerów

  Witam
  Przed zmianą rozmaru partycji systemowej C: nie zapomnij zrobić na wszelki wypadek kopii partycji programem partimage np.Program partimage jest na live CD podanym przez poprzednika.Partedmagic jest w wersji angielskiej.Jeżeli interesuje cie wersja polska to napisz.Podam linka do obrazu liveCD w polsiej wersji językowej.
  Pozdrawiam

 • #6 10 Lip 2010 18:19
  frestasuw
  Poziom 7  

  Dzięki wszystkim za pomoc.

  Rozwiązałem problem. Zrobiłem to programem Easeus Partion Master 6 Professional Edition. Świetny program polecam. Należy postępować tylko zgodnie z zaleceniami do niego.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME