Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sytuacja pomiędzy XP, Vistą i 7

02 Maj 2010 12:09 1131 11
  • Poziom 17  
    Przez ostatnie kilka miesięcy całkowicie przestałem się interesować systemami operacyjnymi i nie wiem, jak obecnie przedstawia się sytuacja odnośnie trzech systemów XP, Vista i 7.
    Przez ten czas z pewnością powychodziły łatki optymalizujące ich działanie itp.
    Mój sprzęt:
    AMD Athlon 64 5200+ (x2)
    2GB RAM
    EVGA GeForce 8800 GTS 512
    Dysk 500GB Samsung

Zastanawiam się, jaki system byłby obecnie dla mnie najlepszy.
    Proszę o porady.

Pozdrawiam, Kordian.
  • Poziom 24  
    Odradzam Vistę. Na twoim miejscu zastanowiłbym się między XP a 7. Ja bym polecał 7 jest szybka i póki co nie narzekam na zawodność.
  • Poziom 17  
    Która wersja lepsza dla mnie 7-ki? Procesor mam 64 bit, ale kompatybilność aplikacji może być różna przy 64-bitowym systemie operacyjnym.
  • Poziom 24  
    Polecam 64 problemów z kompatybilnością nie ma. No chyba, że z jakimis b. starymi programami ale teraz wszystko jest praktycznie na dwie wersje robione.
  • Poziom 17  
    I przy swoim sprzęcie powinienem być zadowolony z 7-ki? Dużo lepsza jest od Visty?
  • Poziom 24  
    Zdecydowanie. Vista to jest konkretny nie wypał Ponad połowę RAM-u ci samym uruchomieniem"zeżre":)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Z pewnością - gdyby działała wyszukiwarka na Forum :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    k0rdian napisał:
    Zastanawiam się, jaki system byłby obecnie dla mnie najlepszy.

Taki, na którym będą działać potrzebne Ci aplikacje oraz taki, z którym sobie poradzisz. Jakiej innej odpowiedzi się spodziewasz, jeżeli nie przedstawiłeś co będziesz na nim używał? Przecież system operacyjny jest wyłącznie platforma do funkcjonowania aplikacji.
  • Poziom 12  
    Odpowiedź: Windows 7 (64bit), powinno ci śmigać elegancko :)

Windows 7 - systemem z rodziny Microsoftu wykorzystującym w pełni sprzęt dostępny na rynku (to jakbyś coś wymienił :P) fajne jest to że większość sterów potrafi zainstalować sam, ma on największe możliwości funkcjonalne z systemów które wymieniłeś. Pracuje się na nim bardzo przyjemnie jak już się przyzwyczai do wszystkich nowości w interfejsie graficznym (głównie odczuwalne przy przesiadce ze starszych systemów operacyjnych jak XP bo w Viście części nowości można było zasmakować). Pracowałem dość długo na wszystkich systemach i muszę powiedzieć że nie tęsknię za XP ani Vistą, o starszych nie wspominając. Dodatkowo na ten system wychodzą nowe DirectX'y z tego co mi wiadomo to w starszych systemach jest lub będzie z nowszymi DirectX'ami problem :P

XP - nie jest już bodaj wspierany przez producenta :P, klasyka jak pacman czy mario :P

Vista - to taki uboższy 7 tak na prawdę. Działa i robi swoje ale szału nie ma.

Jeśli zaś chodzi o architekturę to system 64 bitowy potrafi obsłużyć moje 4 GB ramu w laptopie, zaś 32 nie potrafi System wyświetla iż dostępnych jest jedynie 3GB. Dodatkowo niektóre starsze programy mogą nie działać poprawnie na 64 bitowym systemie. Od siebie polecam 64bity.

Teksty w stylu:
    Cytat:
    Zdecydowanie. Vista to jest konkretny nie wypał Ponad połowę RAM-u ci samym uruchomieniem"zeżre"Smile

polecam brać z pewnym dystansem, nie każdy bowiem musi wiedzieć dokładnie o czym mówi. Dla jednych niewypał, dla innych feature :P

Jeśli chodzi o zarządzanie pamięcią w nowych systemach tutaj polecam przeczytać artykuł o zżeraniu pamięci przez Windows 7:
    http://www.dobreprogramy.pl/Windows-zuzywa-zbyt-duzo-pamieci,Aktualnosc,16717.html

Jako ciekawostka: problemów z kompatybilnością architekturową(32/64bit) nie będą miały programy które do swojego działania potrzebują środowisk uruchomieniowych np. Java, .Net. A to dlatego iż wystarczy iż środowiska uruchomieniowe będą kompatybilne z daną architekturą systemu :)
    (Jeśli się mylę proszę o poprawianie.)
  • Poziom 14  
    Witam,
    używałem zarówno XP jak i Visty Business 64 oraz Windows 7 Professional 64. Windows 7 mam obecnie zainstalowany na komputerze Athlon64 3000+, 1,5GB PC3200, nVidia 6600GT 128MB chodzi dość płynnie (były co prawda problemy ze sterownikami do karty graficznej - powodowały losowe spowolnienie systemu, rozwiązaniem okazała się stara wersja sterów z serii 175), ogólnie system oceniam dużo lepiej od Visty, na pewno odczujesz różnicę ze względu na agresywniejszy prefetching i buforowanie (dlatego na pewno wykorzysta każdą wolną pamięć, przyspieszając tym samym uruchamianie programów, ale gdy zajdzie potrzeba zwolni ją programowi który jej potrzebuje), oraz lepsze wykorzystanie procesorów wielordzeniowych. Dobrze ustawiony i konserwowany system będzie Ci długo bezawaryjnie służył (czego nie można powiedzieć o Viście która w miarę używania szybko traciła kondycję). Problemów z uruchamianiem 32 bitowych programów nie będziesz miał gdyż w Windowsach 64 bitowych najczęściej dołączone są kopie systemowych bibliotek w wersji 32 bitowej (dlatego wersja 64 zajmuje dużo więcej miejsca na dysku). Potencjalne problemy mogą sprawiać: Flash, Air, Java, niektóre kodeki. Dzięki obsłudze 64 bit zyskasz natomiast możliwość obsługo ponad 4GB ram, szybsze operacje na dużych liczbach, jeśli kodeki są 64bitowe to również powinieneś odczuć przyspieszenie.