Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Precyzyjne sterowanie silnikiem krokowym jak wykonać dalej?

kosanostra 02 Maj 2010 13:49 2371 4
  • #1 02 Maj 2010 13:49
    kosanostra
    Poziom 9  

Witam moim zadaniem jest zbudowanie układu sterującego tłumikiem optycznym w sieci telekomunikacyjnej. Taki tłumik można zastąpić układem składającym się z dwufazowego silnika krokowego połączonego z potencjometrem. Każdy skok silnika powoduje zmianę rezystancji potencjometru. Każdej wartości rezystancji jest przyporządkowana wartość tłumienia. Znając aktualne położenie potencjometru trzeba tak sterować silnikiem alby otrzymać założoną wartość rezystancji (tłumienia) na wyjściu. Głównym sterownikiem silnika krokowego jest MC3479 a układem generującym impulsy NE555. Tylko teraz co dalej? Myślałem żeby na zegar MC3479 podłączyć przetwornik napięcie częstotliwość i wysterować na go około 200 Hz żeby ruszyć silnik a przed przetwornikiem umieścić prostownik precyzyjny. Na układ przetwornika wybrałem LM331. Na nóżkę sterownika odpowiadającą za ruch silnika prawo/lewo chciałem podłączyć jakiś komparator i tutaj wybrałem LM311. Niestety dalej nie wiem jak i gdzie wpiąć potencjometr... I aktualnie nie widzę perspektyw żeby moje pomysły osiągnęły zamierzony efekt końcowy, dlatego apel o pomoc i cenne wskazówki. Pozdrawiam, Bartek

0 4
  • #2 07 Maj 2010 19:07
    sztomi
    Poziom 16  

Witam.
    Trochę zawile to opisałeś i nie bardzo zrozumiałem ideę działania.
    Silnik sprzężony z potencjometrem, driver silnika, impulsy z NE555, znając aktualne położenie
    potencjometru sterujemy silnikiem by otrzymać założoną wartość rezystancji - OK, tu wszystko jasne.
    Tylko skąd będzie pochodziła ta założona wartość rezystancji ?
    Rozumie, że ma to być coś w rodzaju regulatora, wartością sterowaną (wyjściową) jest rezystancja.
    Co jest wielkością mierzoną (wejściową) i tzw. uchybem ?

0
  • #3 08 Maj 2010 12:30
    kosanostra
    Poziom 9  

Jeżeli potencjometr jest 10k to chciałem zrobić na nim jakąś podziałkę na początku np co 1k i jakiś układ który będzie na bieżąco czytał tą rezystancje i porównywał z docelową i w zależności od wymagań tak ruszył silnikiem żeby potencjometr ustawił się na odpowiedniej wartości (która docelowo będzie tłumiła sygnał w zależności od położenia potencjometru) Wartością mierzoną docelowo ma być poziom sygnału w sieci telekomunikacyjnej i ma być on po przejściu prze układ stłumiony.

0
  • #4 08 Maj 2010 14:38
    sztomi
    Poziom 16  

kosanostra napisał:
    .... i jakiś układ który będzie na bieżąco czytał tą rezystancje i porównywał z docelową i w zależności
    od wymagań tak ruszył silnikiem żeby potencjometr ustawił się na odpowiedniej wartości ....

No właśnie skąd będzie pochodziła ta docelowa rezystancja ??
    Jak ją wyliczamy ? To jakaś funkcja, wzór, wartości zapisane w tablicy?
    Zadajemy ją innym potencjometrem ?

Wszystko poza tym jest proste! Potencjometr sprzężony z silnikiem krokowym,
    jeżeli potencjometr będzie liniowy, to obrót o X kroków spowoduje zmianę rezystancji o Y.
    Od biedy można by się obejść bez "układu czytającego rezystancję" tylko po prostu
    liczyć i zapamiętywać liczbę wykonanych kroków czyli "pozycję" suwaka potencjometru
    (rozumie, że będzie on wieloobrotowy ?)
    Napisz dokładnie gdzie widzisz problem w razie czego jestem na miejscu.

0
  • #5 08 Maj 2010 23:14
    janbernat
    Poziom 38  

Bez procesora i programu się nie obejdzie.
    MC3479 wymaga właściwie sterowania z jakiegoś procesora.
    Za pomocą NE555 można dać tylko impulsy określające prędkość obrotową.
    Jeśli procesor ma przetwornik ADC- a większość ma- to da się zrobić.
    P.S.
    Oczywiście bez procesora też da się zrobić- ale drogo i "sztywno".
    I jakakolwiek zmiana parametrów wymagać będzie zmiany całego układu.

0
  Szukaj w 5mln produktów