Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój pierwszy DIY, Zasilacz 2 x (0-30V,0.01-4A)

djkarol1 02 Maj 2010 14:32 10423 10
  • Mój pierwszy DIY, Zasilacz 2 x (0-30V,0.01-4A)

Witam, chciałbym przedstawić projekt, który z powodu braku czasu, robiłem przez ponad pół roku.... Zasilacz który wykonałem składa się z dwóch zasilaczy, na bazie słynnego projektu: http://www.electronics-lab.com/projects/power/001/index.html ze zmianami... (Podziękowania dla kolegi Gizmoń, kolega pomagał mi drogą internetową, w trudnych momentach,a nie było ich mało, jako że jestem początkujący).

Zainspirował mnie projekt właśnie kolegi Gizmoń, https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1530816 ,a kiedy zobaczyłem na "elce" film instruktażowy kolegi, o wykrywaniu usterki.... (Naprawa przedwzmacniacza w OR Radmor 5102TE) od razu chciałem mieć taki zasilacz, bo w sumie to podstawa w " serwisie " amatora elektronika, który w miarę możliwości rozbudowuję.

Na początku wykonałem jedną płytkę z projektu elektronics lab, bardzo męczyłem się żeby zadziałała, popełniłem po drodze mnóstwo trywialnych błędów, pierwszym z nich było złe odbicie druku na płytce, zrobiłem to w ten sposób że wszystkie elementy musiałem wlutować odwrotnie i na zdjęciach widać UA741 na jednym z zasilaczy po drugiej stronie :D

Coś o zasilaczu
    :

Trafko: Unitra Ts90/16 (potrzebowałem takiego trafa, które by miało dużo napięć wyjściowych, oprócz zasilania 2 zasilaczy z projektu LAB, trafko zasila płytkę z której wychodzą napięcia na Wentylator i mierniki )

Płytka zasilająca mierniki i wentylator:

Schemat (By Gizmoń)

https://obrazki.elektroda.pl/44_1268173815.jpg

PCB przygotowane do metody termo. (Mój projekt)

https://obrazki.elektroda.pl/30_1268490001.jpg

Gotowe:

https://obrazki.elektroda.pl/84_1268561092.jpg

https://obrazki.elektroda.pl/85_1268561129.jpg

Płytka ta daje napięcia 12V, -5V, 0V, +5V co pozwala na uruchomienie: Wentylatora , Amperomierza na ICL7107, Woltomierza na ICL7107. :)

Koszta:
    Nie mając żadnych części, przy testach które robiłem na zwarciu, spaliłem dużo części .. i domawiając co chwile następne w celu naprawienia i modulacji układów wydałem dość sporo kasy.. ale za to mam całe rozmiarów-ki elementów, obudowę kupiłem u Maszczyka, trafo z allegro, i tak po kolei musiałem wszystko domawiać, za przesyłki ze 150 zł zapłaciłem, nie wiem dokładnie ile wyszedł mnie ten zasilacz, ale obliczyłem sobie ze z 800 zł wydałem na wszystkie część które oczywiście pozostawały. Gdybym robił drugi taki w tym momencie, nie kosztował by mnie więcej niż 150zł.

Mierniki:

Również ukłon dla elektronics lab, na ICL ICL7107 (Amperomierz z mała zmianą) więcej np. tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic893344.html

Zasilacz:

Zasilacz jest w pełni regulowany, mogę osiągnąć napięcie od -30V do 60V, mogę też osiągnąć do prawie 8A przy max 30 V, lub prawie 60V przy 4A, wszystko to możliwe po uprzednim odpowiednim podłączeniu kabli na wyjściach(nie chciałem robić tego na przełącznikach, ze względu na bezpieczeństwo układów zasilanych) Aby nie robić dodatkowo 2 mierników, postanowiłem zrobić przełączniki, pod Woltomierzem jest przełącznik którym można zmienić pomiar V zasilacz nr I lub II, tak samo ma Amperomierz. Końcowe wartości po prostu dodaje w pamięci, takie rozwiązanie wydaje mi się być dobre.)

Panel:

Wykonany w programie Corel, wydrukowany na czarno na mojej laserówce t640, następnie laminowałem w pracy, wyciąłem i przykleiłem na dwustronną taśmę, skalpelem poprawiłem kanty :) no i rogi panelu po prawiłem lekko kropelką żeby mocniej trzymały.

Zmiany:

Wszelkie zmiany odbiegające od rzeczywistych projektów, dorzucę po wikendzie (pendrive z danymi został w pracy)

Obudowa:

Jedyne co brakuje, to maskownicy na wentylator. (czekam na dostawę)

Okablowanie:

Wiem że zamieszanie z kablami, nie wygląda to estetycznie, ale póki co specjalnie kable są długie, aby przy końcowych testach, w razie potrzeby powyciągać swobodnie elementy zasilacza.

Zdjęcia:

Mój pierwszy DIY, Zasilacz 2 x (0-30V,0.01-4A) Mój pierwszy DIY, Zasilacz 2 x (0-30V,0.01-4A) Mój pierwszy DIY, Zasilacz 2 x (0-30V,0.01-4A) Mój pierwszy DIY, Zasilacz 2 x (0-30V,0.01-4A) Mój pierwszy DIY, Zasilacz 2 x (0-30V,0.01-4A)Mój pierwszy DIY, Zasilacz 2 x (0-30V,0.01-4A) Mój pierwszy DIY, Zasilacz 2 x (0-30V,0.01-4A) Mój pierwszy DIY, Zasilacz 2 x (0-30V,0.01-4A) Mój pierwszy DIY, Zasilacz 2 x (0-30V,0.01-4A) Mój pierwszy DIY, Zasilacz 2 x (0-30V,0.01-4A)Mój pierwszy DIY, Zasilacz 2 x (0-30V,0.01-4A)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    djkarol1
    Poziom 16  
    Specjalizuje się w: laptopy
    djkarol1 napisał 296 postów o ocenie 32, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Kędzierzyn-Koźle. Jest z nami od 2008 roku.
  • PCBway
    SQ9PXB
    Poziom 27  
    Witam,

Nic na tych zdjeciach nie widac, a to co widac to ladnie wykonany front urzadzenia, i niestarannie wykonane wnetrze (misz-masz w kablach jak w ruskiej pralce - poprowadz je ladnie). Zrob zdjecia lepszej jakosci.

P.S. Czy przy prądzie 3-4 A i napięciu max. bardzo sie grzeje?

Pozdrawiam
    djkarol1
    Poziom 16  
    Zdjęcia niestety robione telefonem, w miarę możliwości dodam lepsze i zrobię wpis w zmianach. Na razie testy robione tylko na zwarciu, radiatory gorące, paliło 5W rezystor R7 , wiec wlutowałem drugi równolegle i jest ok... wkrótce dalsze testy..

Kable po testach poprowadzę w grzbietach do bindowania.
    Dar.El
    Poziom 41  
    Witam
    Może najpierw poucz się matematyki :!: . Z transformatora 90VA uzyskujesz 240W, czyli skonstruowałeś perpetum mobile, zgłoś to jak najprędzej, nagroda murowana.
  • PCBway
    galgann
    Poziom 16  
    Przy poborze prądu rzędu 3-4A spadek napięcia z pewnością jest znaczny. Jak kolega przede mną wspomniał 240W z 90? NOBEL. Ale autorowi należy się pochwała, za dobrze wykonaną pracę. Życzę powodzenia.
    wojto15-05
    Poziom 18  
    Jak Ci przyjdzie naprawić coś w środku to będzie masakra... gąszcz przewodów...
    mogłeś to jakoś upiąć i poprowadzić jedną stroną do jednego kanału drugą do drugiego.
    Panel przedni wykonany estetycznie ale brakuje dokładnej regulacji napięcia/prądu
    a takowa się przydaje.
    Co do mierników to mam takie same w swoim zasilaczu i sprawują się tak jak powinny.
    Pozdrawiam i bezawaryjności :D
    Dj_Pele
    Poziom 16  
    Jak dla mnie projekt fajny po za tą kabelkomanią wszechobecną na każdym miejscu czy nie udało by się jakoś tego ogarnąć poupinać bo mi się wydaje ze kwestia chęci i chwili wolnego czasu.
    Leszko 92
    Poziom 11  
    Witam.
    Wygląd zewnętrzny w porządku a wewnątrz bałagan. Wystarczy w jakiś sposób pospinać kabelki i będzie git. Przydały by się jeszcze dwa potencjometry (do regulacji precyzyjnej - napięcia i prądu).
    Trafo za małe (90 VA) to na jeden kanał nie wystarczy aby można było przy napięciu 30V pobrać prąd 4A.
    A co do radiatora to raczej wystarczy (przy tym trafie).
    ocena końcowa to 4/6.
    pozdrawiam.
    djkarol1
    Poziom 16  
    No tak racja z trafem.
    Kupiłem dzisiaj 2 żarówki 50W /12V w castoramie.
    Podłączyłem każdą do osobnego kanału i potencjometry na maxa.
    Mierniki pokazały:
    Przy napięciu
    14.5V
    natężenie
    4.5 A
    Mniej więcej tyle samo na każdym kanale.
    Radiatory po 10 min. przy teście z żarówkami były lekko ciepłe.
    CO do KABLI - napisałem że pospinam :D
    Dar.El
    Poziom 41  
    Radiatory były ledwo ciepłe bo napięcie na trafie tak spadło że pewnie było go za mało. Włącz to obciążenie na 30 minut i zmierz temperaturę trafa.
    djkarol1
    Poziom 16  
    Znalazłem chwilę na testy i mam inny problem, mianowicie amperomierz na ICL7107. Poczytałem wątków o problemie z tym amperomierzem min. dobór boczników itd....

Mój problem jest nietypowy, przy zwarciu jak kalibruje z miernikiem zewnętrznym jest ok. Natomiast jak podłączam żarówkę i kalibruje do 4.73 A to później przy zmniejszaniu ograniczenia, wynik z miernika zew. nie jest adekwatny do miernika na ICL.

A jak mierze to podłączone wszystko jest tak:

Jeden punkt pomiarowy Amperomierza na ICL połączony jest do R7, a drugi na gnieździe bananowym +. Ma ktoś jakiś pomysł, za rozwiązanie problemu daje 150 pkt :)

Po ciężkiej walce poradziłem sobie, dałem LO i HI amperomierza, na nóżki rezystora R7, jeden z jednej, drugi z drugiej strony. Wcześniej jeden z kabli pomiarowych był na wyjściu bananowym.

No to teraz tylko wkręcić maskownice, skręcić obudowę i zasilacz gotowy !
    A kabli nie układam :D