Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Keyboard CASIO MT-240 poszedł stabilizator?

02 May 2010 22:36 1667 3
  • Level 15  
    Witam.

Ostatnio dostałem za darmo od znajomego keyboarda - tak jak w opisie. Organy po włożeniu baterii (ewentualnie podłączeniu zasilacza) nie reagują. Nawet po ustawieniu przełącznika w tryb ON dioda sygnalizująca działanie się nie świeci. Dzisiaj rozebrałem ten sprzęt i moją uwagę przykuł układ LA5668 - to jest podwójny stabilizator napięcia. PDF do niego jest tutaj

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/40190/SANYO/LA5668.html

Otóż nóżka 8 tego scalaka to wyjście stabilizatora +5V. A po włączeniu diody LED między tą nóżkę, a masę dioda nie świeci (brak multimetru - zepsuł się ;p). Coś gdzieś wyczytałem że jakaś nóżka jest odpowiedzialna za włączenie tego stabilizatora.

Powiedzcie mi jak sprawdzić czy ten stabilizator jeszcze żyje. I czy opłaca się jak coś oddawać tego keyboarda do naprawy?

Pozdrawiam
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 17  
    Za włączenie odpowiada najprawdopodobniej pin 10. Na pierwszej stronie u dołu masz napisane poziomy napięć dla ON i OFF. Tak jak piszesz jest to podwójny stabilizator napięcia +5VDC i +5,5VDC. Najlepiej będzie załatwić miernik i dokładnie pomierzyć poziomy napięć przed i za stabilizatorem.

Jeśli stwierdzisz że jest uszkodzony to można go zamienić na dwa osobne stabilizatory bo z kupnem tego mogą być problemy, chyba że gdzieś uda ci się znaleźć coś podobnego.
  • Level 35  
    Układ nie jest drogi więc jeśli uszkodził się tylko on to czemu nie naprawić keyboardu. Przytoczyłeś dokumentację tego układu także możesz go wylutować i sprawdzić według niej.
  • Level 15  
    Ok dziękuje za odpowiedzi. Mam jeszcze jedną prośbę, a mianowicie czy mógłby ktoś wyjaśnić znaczenie pinów 5, 6, 10?

Rozumiem że pin 4, 7, 9 to inaczej wspólna masa? Czyli np. diode mogę wpiąć między pin 8 i 4 i również dobrze między 8 a 7?

Pozdrawiam