Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Keyboard CASIO MT-240 poszedł stabilizator?

02 Maj 2010 22:36 1613 3
  • Poziom 15  
    Witam.

Ostatnio dostałem za darmo od znajomego keyboarda - tak jak w opisie. Organy po włożeniu baterii (ewentualnie podłączeniu zasilacza) nie reagują. Nawet po ustawieniu przełącznika w tryb ON dioda sygnalizująca działanie się nie świeci. Dzisiaj rozebrałem ten sprzęt i moją uwagę przykuł układ LA5668 - to jest podwójny stabilizator napięcia. PDF do niego jest tutaj

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/40190/SANYO/LA5668.html

Otóż nóżka 8 tego scalaka to wyjście stabilizatora +5V. A po włączeniu diody LED między tą nóżkę, a masę dioda nie świeci (brak multimetru - zepsuł się ;p). Coś gdzieś wyczytałem że jakaś nóżka jest odpowiedzialna za włączenie tego stabilizatora.

Powiedzcie mi jak sprawdzić czy ten stabilizator jeszcze żyje. I czy opłaca się jak coś oddawać tego keyboarda do naprawy?

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 17  
    Za włączenie odpowiada najprawdopodobniej pin 10. Na pierwszej stronie u dołu masz napisane poziomy napięć dla ON i OFF. Tak jak piszesz jest to podwójny stabilizator napięcia +5VDC i +5,5VDC. Najlepiej będzie załatwić miernik i dokładnie pomierzyć poziomy napięć przed i za stabilizatorem.

Jeśli stwierdzisz że jest uszkodzony to można go zamienić na dwa osobne stabilizatory bo z kupnem tego mogą być problemy, chyba że gdzieś uda ci się znaleźć coś podobnego.
  • Poziom 35  
    Układ nie jest drogi więc jeśli uszkodził się tylko on to czemu nie naprawić keyboardu. Przytoczyłeś dokumentację tego układu także możesz go wylutować i sprawdzić według niej.
  • Poziom 15  
    Ok dziękuje za odpowiedzi. Mam jeszcze jedną prośbę, a mianowicie czy mógłby ktoś wyjaśnić znaczenie pinów 5, 6, 10?

Rozumiem że pin 4, 7, 9 to inaczej wspólna masa? Czyli np. diode mogę wpiąć między pin 8 i 4 i również dobrze między 8 a 7?

Pozdrawiam