Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wydajne i ciche chłodzenie na GTX-a 285

Resident7 02 Maj 2010 23:09 2311 22
  • #1 02 Maj 2010 23:09
    Resident7
    Poziom 9  

Siema
    Jak w temacie, mam EVGA 285 SSC. Karta troche jeszcze przeze mnie podkręcona i jest po prostu gorąca. Jak pogram z 20 minut to jest tak głośna, ze muszę podkręcać głośniki żeby jej nie słyszeć.
    Postanowiłem zmienić chłodzenie. Co polecacie tak do 160 złotych?
    Interesuje mnie przede wszystkim CISZA.

0 22
  • #2 02 Maj 2010 23:35
    piecia08
    Poziom 9  

Cooler VGA ARCTIC COOLING Accelero Xtreme.

za z 170 dostaniesz na allegro.

0
  • Pomocny post
    #3 03 Maj 2010 00:02
    Karolo MPower
    Poziom 30  

A ja polecam Arctic Cooling Accelero Xtreme GTX PRO, mam założone na swoim gainwardzie 285 gtx po OC. Na początku myslałem, że to mega suszara ( w koncu 3 wentyle ).... mocno sie zdziwiłem bo tego chłodzenia nie słychać w ogóle. Jestem mega maniakiem ciszy ( z wc zrezygnowałem bo to za duzo zabawy, wiec AC tylko zostało ) i to chyba jedyne wydajne i ciche chłodzenie.

0
  • Pomocny post
    #4 03 Maj 2010 10:50
    xrenjix
    Poziom 22  

To co polecił kolega to rewelacje, taż mam to zamontowane na GTX285. Łatwy montaż dużo dodatkowych radiatorów więc z wychłodzeniem pamięci i sekcji zasilania niema problemu, bardzo dobra pasta. Moim zdaniem trochę za słaby klej na radiatorach ale to nie problem. Największy atut CISZA, wydajność też rewelacyjna.

0
  • #5 03 Maj 2010 10:53
    Resident7
    Poziom 9  

A jezeli chodzi o ten klej na radiatorach to co polecacie w zamian?
    Druga sprawa, czy chłodzenie nie bedzie zawadzało o zadne elementy na płytce karty? W koncu nie kazda ma identyczny ich rozkład na płytce.

0
  • Pomocny post
    #6 03 Maj 2010 12:04
    Karolo MPower
    Poziom 30  

Resident7 napisał:
    A jezeli chodzi o ten klej na radiatorach to co polecacie w zamian?
    Druga sprawa, czy chłodzenie nie bedzie zawadzało o zadne elementy na płytce karty?

Termalpady 3M są konkretne, je polecam bo sie dobrze trzymają i są w niezłej cenie. Chłodzenie jest tak zrobione, że nie zawadza o żadne elementy na karcie mimo różnego rozmieszczenia elementów na pcb.

0
  • #7 03 Maj 2010 20:44
    Resident7
    Poziom 9  

Jeszcze kilka pytań:
    1. Mam pastę Zalman STG1 czy ten STG bedzie lepszy niz seryjny AC?
    2. Rozumiem, ze wentylatory są kontrolowane i podłączane pod jedno wejście na karcie mimo, że są ich 3 sztuki?
    3. Czy z montażem poradzi sobie ktoś ( czytaj ja ) kto wcześniej nie zmieniał chłodzenia na grafice?

0
  • #8 03 Maj 2010 22:03
    xrenjix
    Poziom 22  

AD1. W GTX PRO jest pasta MX2 lub MX3, obie są lepsze od STG1, bynajmniej w mojej ocenie.
    AD 2. Dokładnie tak
    AD 3. Raczej tak, jest dość przejrzysta obrazkowa instrukcja. Większy problem sprawia zdjęcie starego,przynajmniej w moim przypadku, pasta termo-przewodząca od starego AC trzymała dość mocno. W servisie YOUTUBE znajdziesz filmy gdzie ludzie prezentują jak się to montuję.

0
  • #9 03 Maj 2010 22:45
    leven
    Poziom 37  

Ja tez sie przylacze do ocen kolegow.
    Accelero extreme jest niesamowicie wydajne.
    Przy maxymalnie podkreconej gtx 285 w furmarku temperatura nie przekracza 60 st C co jest poprostu rewelacyjnym osiagnieciem.
    Tutaj niestety nalezy miec paste liquid pro/ultra.
    Przy oryginalnej pascie bedzie nieco wiecej st C.

Przykladzik:

Wydajne i ciche chłodzenie na GTX-a 285

0
  • Pomocny post
    #10 03 Maj 2010 23:53
    Karolo MPower
    Poziom 30  

Jak nie masz zamiaru bawić sie w zmiany pasty to seryjna tez nie będzie zła.

ugh-zan3 rozumiem, że polecasz collaboratory pro? Ta pasta nie zostawi jakiś sladów po sobie na GPU? Da radę ją łatwo wyczyścić? A ultra to co takiego?
    Jeszcze pytanie czy będzie duża różnica miedzy Collaboratory a IC7 Carat bo taką mam na stanie i sie zastanawiam czy ori AC zmieniać.

0
  • #11 04 Maj 2010 13:21
    leven
    Poziom 37  

Gpu jest nieco ciemniejszy po wyczyszczeniu go z pasty liquid pro.
    Napisy widac jak o to chodzi :)
    Liquid ultra nie mieli w sklepie a jest to nowsza odmiana pro.
    Ponoc latwiej sie naklada (nie trzeba wcierac) i lepiej przewodzi cieplo.
    Dodam tylko, ze absolutnie zadna pasta nie dorownuje pastą liquid, ktora jest mieszanka cieklych metali li tylko metali bez czynnika spajajacego, ktory notabene ogranicza przewodnosc cieplna.
    Cena tez jest do przyjecia (~ 40zl).
    IC7 carat nigdy nie uzywalem, ale moj kolega z innego forum ma taka na 9800 gtx + i sobie ja chwali.
    Dodam jeszcze, ze implementowana pasta na accelero extreme jest sredniej klasy.
    Roznica w st C wacha sie ~ 5-7 st C w obciazeniu.
    Przy takim zakupie nie ma co sie ograniczac do aplikanta tylko nalozyc najlepsza paste jaka jest do zdobycia.
    Wtedy ten kloc accelero potrafi oddac mnostwo ciepla z gpu :)
    To jest nawet porownywalne do chlodzenia LC !

0
  • #12 04 Maj 2010 13:55
    Karaczan
    Poziom 39  

Tez polecam liquid pro. Mam ja na radeonie 4850 razem z accelero s1 i jest poprostu fenomenalna. Karta mocno krecona i po vmodach utrzymuje z ta pasta temp nizsze o ok 7st niz Arctic Silver 5 mialo bez vmodow i oc.
    Jednak jest trudna w aplikacji, i wymaga duzo uwagi i precyzji przez to.
    Przewodzi prad, i jak sie nalozy za duzo moze probowac splynac z ukladu nim zalozymy chlodzenie, lub wyciec po zalozeniu. Do tego pelne twardnienie pasty trwa ok 100h ;) Dopiero po tym czasie usyskuje pelna wydajnosc.
    Nie nadaje sie do chlodzen aluminiowych, badz jak gpu ma ihs z aluminium.
    A takze ze wzgledu na konsystencje nie jest polecana do chlodzen ktorych heatpipey spoczywaja bezposrednio na chipie. Tylko chlodzenia z rowna podstawa.

0
  • #13 04 Maj 2010 14:03
    xrenjix
    Poziom 22  

Skoro tak mówicie to i ja zmienię, dam znać jak wypada w porównaniu z orginalną.

0
  • #14 04 Maj 2010 14:03
    xrenjix
    Poziom 22  

Skoro tak mówicie to i ja zmienię, dam znać jak wypada w porównaniu z orginalną.

0
  • Pomocny post
    #15 04 Maj 2010 22:39
    Karolo MPower
    Poziom 30  

No to ja też się skuszę, a czy ktoś wie gdzie dostane Liquid ultra?

0
  • #17 05 Maj 2010 14:04
    Karolo MPower
    Poziom 30  

Rozumiem, że za pomocą pędzelka można dość dokładnie rozprowadzić te pastę po rdzeniu?
    Smarowałeś u siebie rdzeń i podstawę radiatora, stykającą się z rdzeniem?

0
  • #18 05 Maj 2010 14:24
    xrenjix
    Poziom 22  

Aluminium mnie troszeczkę martwi. Jak patrzyłem na powierzchnię mojego GPU to wydawało mi sie aluminiowe. Ale nie wiem dokładnie jaki to materiał i nie ma za bardzo pomysłu jak to sprawdzić.

0
  • #19 05 Maj 2010 17:38
    Karolo MPower
    Poziom 30  

xrenjix napisał:
    Aluminium mnie troszeczkę martwi. Jak patrzyłem na powierzchnię mojego GPU to wydawało mi sie aluminiowe. Ale nie wiem dokładnie jaki to materiał i nie ma za bardzo pomysłu jak to sprawdzić.

Przyłoż magnes to sie dowiesz czy aluminiowe czy metalowe. Możesz ewentualnie spiłować kawałek osłonki za pomocą pilnika. Jak zauważysz miedź to znaczy, że spokojnie można kłaść te pastę.

0
  • #20 05 Maj 2010 18:33
    leven
    Poziom 37  

Karolo MPower ja mam liquid pro i tam trzeba wcierac paste do powierzchni.
    Oczywiscie jak zawsze nakladam paste na ihsa procesora jak i na cala stopke radiatora.
    Przy liquid pro wyglada to jak powierzchnia lustra.
    Potem tylko przyklada sie to razem i montuje.
    Mozna ewentualnie przed mocniejszym dokreceniem radiatora poobracac go troszeczke, zeby pasta sie dopasowala do stykajacych powierzchni.
    Teraz kwestia ilosci tego cuda...
    Ma to byc jak najciensza warstwa na obydwoch powierzchniach.
    Wazne, zeby kazda powierzchnia byla rownomiernie pokryta pasta a to bedzie widoczne jako tafla plynnego metalu.

xrenjix masz gtx 285 wiec zadnego problemu nie bedzie z pastami liquid.
    Ihs tego gpu jest wykonany z specjalnego stopu lepszego nawet od miedzi.

0
  • #21 06 Maj 2010 00:35
    Karolo MPower
    Poziom 30  

ugh-zan3 jeszcze pytanie odnośnie właściwości pasty PRO/Ultra.
    Czy od razu po założeniu ma pełeną zdolność przewodzenia ciepła, czy trzeba ją wygrzewać jakiś czas?

0
  • #22 06 Maj 2010 14:24
    leven
    Poziom 37  

Nic nie trzeba wygrzewac.
    Od momentu nalozenia pasty mam taka sama temperature jak dzis a minelo troche czasu.
    Pasta jak kazda inna z ta roznica, ze nalezy ja wetrzec w metal.
    To jest delikatna robota za to efekt piorunujacy :D

0
  • #23 06 Maj 2010 20:01
    Karolo MPower
    Poziom 30  

Dzisiaj zainstalowałem paste pod coolerem i temperatura podobna co u Ciebie :) Polecam

0
  Szukaj w 5mln produktów