Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony DSC H7 - "chrupanie" trybów obiektywu

juliusz4 03 May 2010 03:15 2376 2
Optex
    juliusz4
    Level 10  
    Witam Wszystkich,
    mam podobny problem jaki miał kolega johnny351 w temacie: Sony DSC H7 "wyłącz i włącz zasilanie" na wyświetl - temat zamknięty, z tym samym modelem aparatu Sony DSC H7 ale w moim przypadku "chrupanie" zębatki obiektywu nastąpiło podczas normalnego użytkowania zoom-u, aparat nigdy nie był zanieczyszczony lub używany w ekstremalnych warunkach, właściwie to dosyć rzadko go używałem, kilka dni temu filmowałem obiekt intensywnie używając zoom, następnie przeszedłem do trybu zdjęć w opcji "auto" i "sport", po wykonaniu kilku zdjęć w trakcie używania zoom-u pojawiło się charakterystyczne chrupotanie trybów obiektywu i na wyświetlaczu pokazało się info "wyłącz i włącz zasilanie",
    odgłos ścierających się zębatek jest słyszalny przy każdym ruchu obiektywu,
    czy w związku z tymi objawami można wnioskować że również spadło kółko z osi w mechanizmie napędowym obiektywu?
    Aparatu jeszcze nie rozbierałem bo nie mam doświadczenia z "takimi" zabawkami ale ceny serwisu sony są bardziej przerażające więc z ich usług nie skorzystam (gwarancja skończyła się w marcu 2010),
    może ktoś z kolegów doradzi gdzie jest "uczciwy" i niedrogi serwis w okolicach Katowic, ewentualnie czy samemu można wymienić lub założyć odpowiedni tryb w napędzie obiektywu, nie posiadam żadnych schematów-rysunków przedstawiających mechanizm obiektywu a z nimi raczej poradziłbym sobie z wymianą lub założeniem zębatki która spadła z osi,
    z góry dziękuję za pomoc.
  • Optex
    gajmix
    Level 32  
    Owszem, jest możliwe że wysunęło się z osi silniczka kółko będące elementem układu transoptora szczelinowego zliczającego impulsy. Efekt jest taki że elektronika aparatu nie otrzymuje sygnałów z tego elementu i sygnalizuje błąd, no i oczywiście może być słyszalny dźwięk ocierających o nie trybów przekładni. Naprawa stosunkowo prosta, ale tylko dla kogoś kto już robił takie rzeczy ponieważ przy składaniu trzeba się trzymać pewnej procedury.
    juliusz4
    Level 10  
    dziękuję za sugestie,
    w takim razie sam nie będę ingerował w mechanizm z powodu braku doświadczenia w temacie,
    zdam się na fachowca z serwisu, proszę tylko o informacje gdzie warto zwrócić się z naprawą na terenie Śląska (oczywiście oprócz serwisu Sony).