Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o nietypowy procesor sygnałowy

Granat :) 03 Maj 2010 04:15 1506 22
  • #1 03 Maj 2010 04:15
    Granat :)
    Poziom 34  

Witam,
    Tak się zastanawiam... Czy jest taki procesor (zwrotnica aktywna), w którym można by ustawić inny crossover dla lewego i prawego kanału?
    i drugie pytanie. Czy jakieś urządzenie umożliwiające przesunięcie fazy dla wybranej częstotliwości środkowej?
    Napiszę dlaczego o to pytam. Być może są prostsze sposoby. Mam problem z basem w instalacji stacjonarnej. Praktycznie wszystko do 75Hz gra przyzwoicie, a na 80-110Hz dźwięk znika. Zatraca się przez to kick bass i czuć spory niedosyt :? Odwrócenie fazy basów po jednej stronie daje poprawę w tym paśmie, ale wtedy bas ogranicza się tylko do tych 80Hz. Więc lepiej już zostać w fazie po obu stronach.
    Pozdrawiam.

0 22
  • #2 03 Maj 2010 09:45
    marakus
    Poziom 26  

Zakładam, że masz po obu stronach takie same głośniki. Napisz jakie masz głośniki, jak masz ustawiony podział częstotliwości crossover'a i jakiego procesorka używasz. Jakie jest nachylenie zbocza odcięcia na podziale pasm (6, 12 dB/okt)?

0
  • Pomocny post
    #3 03 Maj 2010 10:56
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

Granat :) Jest taki. DCX2496. Nie wiem tylko jak z przesuwaniem fazy dla danego pasma ale pierwsza funkcja jest. Po pierwsze pobaw się punktem odcięcia. Inne zbocza inne częstotliwości. Najprawdopodobniej to suby z nadstawkami mają nie zgraną fazę przez co znoszą się częstotliwości blisko punktu podziału.

0
  • #4 03 Maj 2010 17:38
    Poziom 34  

Głośniki po obu stronach są takie same tj. po jednym 8CXN51 w górce i chwilowo re-audio sx15d2, później będą 18ps76 jak dojadą :)
    Podział ustawiony na 112Hz LR12 w driveracku PX, w dolnym i górnym paśmie taki sam filtr.
    Próbowałem już wszystkich ustawień filtrów i różnych ustawień subów w pomieszczeniu. Gdyby to pomogło, nie pisałbym tu o tak wymyślnych funkcjach :)
    Myślę, że gdyby to suby znosiły się z nadstawkami to problem pojawił by się wyżej, tymczasem w punkcie podziału słychać już normalnie. Ustawiając suby centralnie po środku najdłuższej ściany grało fajnie, ale tylko na 1-2m od głośników. Dalej grało tak od 70Hz w górę, dość szybko i zwinnie :)

0
  • #5 03 Maj 2010 17:50
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

Więc może kwestia samych paczek?? Może źle skrojone?? Może głośniki kiepskie... Masz mikrofon pomiarowy??

Dodano po 19 [sekundy]:

Na jednej sali tak masz czy wszędzie??

0
  • #6 03 Maj 2010 18:00
    Poziom 34  

Wsadziłem je w obudowę polecaną przez producenta. Jednak nie sądzę, żeby one były wadliwe. Gdzie indziej jest w porządku, tzn. wiadomo że jakieś inne ubytki spowodowane akustyką pomieszczenia są, ale nie takie szerokie. Na otwartej przestrzeni grały ładnie do kilku/kilkunastu metrów.
    Z resztą - wystarczy, że podejdę do bocznej ściany i dudni jak ch..era, tzn bardzo :)
    Mam mikrofon.
    Zobaczymy jeszcze jak będzie z innymi subami. Ewentualnie postawię 4 sztuki. Dwie po bokach tak jak teraz stoją te RE, a dwie centralnie.

0
  • #7 03 Maj 2010 18:07
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

I robiłeś pomiar jak to wygląda na szumie?? Skoro w na otwartej przestrzeni jest ok, to jednak najprawdopodobniej ustawienie na sali lub sama sala jest problemem

Czy jesteś w stanie przesunąć punkt podziału na 100-110hz?? Czy nadstawki nie dadzą rady??. A może filtr dla suba z mniejszym nachyleniem zbocza?? Lub dla nadstawek?? Procesor masz taki okrojony trochę niestety.

0
  • #8 03 Maj 2010 19:49
    Poziom 34  

Pomiar wygląda nie za ciekawie, bo procesorowi wydaje się za dużo basu w ogóle :) Wygląda tak, że wszędzie jest -12dB od 31,5Hz do jakiś 100Hz z wyjątkiem 80Hz, tam było jakieś +4-5dB. Zależy jak się ustawiło mikrofon, pod jakim kątem, to różnie pokazywał.
    Punkt podziału i tak jest dość nisko jak na te nadstawki, także nie da rady.
    Próbowałem filtra 4-rzędu, ale tylko bas zrobił się jeszcze bardziej 'zamulasty', a dla nadstawek bez zmian.
    Procesor starsze dzieje :) ... właśnie dlatego pytam o coś konkretniejszego, o większych możliwościach.

0
  • Pomocny post
    #9 03 Maj 2010 21:02
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

DCX2496. Masz tam w sumie wszystko oprócz RTA (które i tak jest zabawką bardziej).

0
  • #11 04 Maj 2010 01:35
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

Granat. Poczytaj trochę. O ile nie lubię np rx4400 bramki behringera, jak również jego miksery małe i powermiksery są kiepskie o tyle DCX2496 jest bardzo dobrym procesorem z powodzeniem używanym przez wielu. wiadomo, że XTA to nie jest ale ma ogrom funkcji i bardzo funkcjonalny wyświetlacz. Na jego plus można dodać, że podobno zerżnęli go z BSS (a to już wysoka półka). W cenie do 4tyś zł raczej lepszego nie ma (PA wymięka z PA+ pewnie jest podobnie ale nie miałem w łapach...). Użyj szukajki na estradowcu tam dużo info było :)

Dodano po 1 [minuty]:

O driverack PX nie wspomnę bo to trochę zabawka (przeznaczenie proste systemy aktywne 2+1)

0
  • #13 04 Maj 2010 02:47
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

Ale nie podoba Ci się tylko z powodu Logo?? ;>

0
  • #15 07 Maj 2010 02:45
    Poziom 34  

No dobrze szanowni koledzy, forumowicze. A jeśli chodzi o opisaną przeze mnie drugą funkcję. Czy takie coś jest?

Cytat:
    Czy jest jakieś urządzenie umożliwiające przesunięcie fazy dla wybranej częstotliwości środkowej?

Bardzo nie fajnie się tego słucha. Niby cała podłoga się trzęsie, a w ogóle tego nie słychać. Już lepiej jest jak bas schodzi do 60Hz od dołu, niż jak nie ma kicka :P

0
  • Pomocny post
    #16 08 Maj 2010 13:10
    Hefajstos
    Poziom 35  

Np. Xilica XP-4080. Ma niezależne wszystko dla każdego kanału (tzn. 4 wejścia, 8 wyjść i kierujesz sygnał gdzie chcesz w dowolnych proporcjach), do tego korektory fazowe.

Ja bym poczekał na 18PS76 i wtedy się bawił. Druga opcja, to mocne duże satelity, i niski podział. System z małymi górkami i basem nie zawsze się sprawdza.

--
    pozdrawiam
    Hefi

0
  • #17 08 Maj 2010 17:28
    Poziom 34  

Właśnie czekam i przy okazji szykuję sobie alternatywne rozwiązania pytając o ten procesor.
    Co do górek, to te są 'świeże' i specjalnie kupowałem takie małe. Basy mogę ustawić gdzie będzie najlepiej, a z nadstawkami jest ten problem, że one praktycznie tylko w tym miejscu zapewniają najszersze pokrycie. Przypuszczam, że gdybym grał nimi te 80Hz to także byłby problem bo stoją teraz w tym samym miejscu co suby. Jedyna różnica to są trochę wyżej od podłogi :) Może ta różnica akurat by wpłynęła na to pasmo, ale tego na razie nie sprawdzę.

---
    Aha, jeszcze jedno. Czy ta korekcja fazy w Xilica polega na tym, że jest opcja polarization +/-, czy można to jakoś płynnie regulować? Bo jak +/- to najprostszym sposobem można zamienić kabelki przy głośniku i nie kosztuje to 4kzł :D

0
  • Pomocny post
    #18 08 Maj 2010 19:07
    Hefajstos
    Poziom 35  

W Xilice w każdym kanale jest 8 korektorów parametrycznych. W polu gdzie wybiera się rodzaj jest do wyboru: PEQ, L Shelf, H Shelf i Phase (wtedy zamiast szerokości pasma pojawiają się stopnie). Można wybrać częstotliwość i przesunięcie.

Muszę jednak zaznaczyć, że nie używałem jeszcze tej funkcji - może ktoś bawił?

--
    pozdrawiam
    Hefi

0
  • Pomocny post
    #20 09 Maj 2010 20:20
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

Może być i szerokości. chodzi o dobroć.

0
  • #21 18 Maj 2010 01:36
    Poziom 34  

Ok, Xilica zostanie na przyszłość, na razie operuję tym DCX'em. Z bugów, które znalazłem jest tak jak mówił Dziubas, krótkie wyciszenie dźwięku (kilkaset ms) gdy wzmocnienie korektora przechodzi przez 0dB. Oprócz tego dzieje się tak jeszcze przy zmianie delay'a (najbardziej uciążliwe, bo wycisza przy każdej zmianie opóźnienia) włączaniu/wyłączaniu EQ i paru innych rzeczach o których zapomniałem, a wiem że są. Pokrętło jog czasem przeskakuje o kilka wartości za jednym kliknięciem. Szumy podobne jak w dbx. Natomiast na plus trzeba zaliczyć mnóstwo możliwości konfiguracji.

Co do mojego problemu, to rozwiązała go wymiana oraz przestawienie na przeciwną ścianę subwooferów na te o których wspomniałem, no i drobna korekcja (jeden filtr pasmowy i osobne delay'e). Gra od 45Hz z niezauważalną zmianą głośności w miarę wzrostu częstotliwości. No i w sumie o to chyba chodziło :)

P.S.
    Szkoda, że tak szybko kończy się czas procesora DSP. Szczególnie, gdy do akcji dochodzi dynamiczny EQ. Dodałem po jednym dynamicznym i zwykłym filtrze pasmowym na kanał basowy, oraz po trzy zwykłe filtry pasmowe na kanał High. Zostało 5%, to starczy na około 4 zwykłe pojedyncze filtry, lub 2 stereo.

0
  • #22 09 Cze 2010 22:54
    Poziom 34  

Teraz, kiedy mogę zmierzyć charakterystykę swojego zestawu, pokażę Wam jak wygląda problem który opisywałem. W prawdzie teraz nie jest tak bardzo dokuczliwy jak wcześniej, ale nadal występuje. Chodzi o ten dołek przy 100Hz. Wcześniej musiał być chyba ogromny, ponad 20dB i znacznie szerszy, bo teraz da się z tym słuchać..
    Zauważyłem, że to wina pomieszczenia. Ustawienia procesora, oraz kolumn po pomieszczeniu, nie wiele daje. Zmieniłem nawet zespoły głośnikowe na inne.
    Pytanie o nietypowy procesor sygnałowy
    Pomiar uśredniony do 1/16 oktawy, więc minimalnie, kilka metrów od nadstawek.

P.S. Wiem, że z wykresu można odnieść wrażenie nadmiaru basu. Zmierzcie jednak swój system, czy nie jest podobnie. Na ucho jest go rzeczywiście dużo, ale nie jest upirdliwie dudniący, ani nie zagłusza reszty :)

0
  Szukaj w 5mln produktów