Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woltomierz i amperomierz z Electronics - DIY

03 Maj 2010 12:30 7752 15
  • Poziom 19  
    Witam wszystkich,
    Mam problem z amperomierzem i woltomierzem ze strony Electronics DIY. Dokładnie chodzi o WOLTOMIERZ oraz AMPEROMIERZ. Nie jestem w stanie ustawić 1V pomiędzy wyznaczonymi nóżkami. Projekt płytki wykonał mi kolega z forum marco47, wszystko znajduje się w tym temacie. Doradził mi żebym zwarł te dwa pola jednak nie pomogło mi to w ustawieniu napięcia odniesienia. Potrzebuję uzyskać zakres pomiarów do ~30V oraz ~3A. Proszę o ewentualną poradę które elementy zmienić żeby ten projekt wreszcie ruszył. Może komuś innemu się przyda.

Dorzucę jeszcze oba schematy żeby nie szukać:

Woltomierz i amperomierz z Electronics - DIY Woltomierz i amperomierz z Electronics - DIY

Pozdrawiam,
    wilczasty!
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Witam
    Aby mierzyć napięcie od 20V do 199,9V potrzeba zrobić miernik nazakres 200V. Na pierwszym schemacie trzeba zmienić:
    rezystor przy wyprowadzeniu nr28 na 470k,
    kondensator przy wyprowadzeniu nr29 na 100nF
    wskazane jest zastosować w generatorze rezystor 120k lub kondensator 120p,
    kondensator na wejściu pomiarowym trzeba zwiększyć do 100nF,
    ustawić napięcie między nr35 a nr36 około 1V.
    Kalibrację przeprowadza się na wskazanie miernika, czyli podłączamy np. 30V na wejście i tak kręcimy potencjometrem aby miernik wskazał 30,0V.

W drugim schemacie jest skopany układ przełączający zakres, który na moment będzie rozwierał napięcie wyjściowe i ktoś zapomniał o rezystancji załączonych styków. Stosowanie bocznika na linii dodatniej wymaga osobnego odseparowanego galwanicznie zasilania dla amperomierza, woltomierz musi być zasilany z innego źródła. Dla ułatwienia zasilania mierników bocznik musi być na masie.
    Następny problem to połączenie wejścia Lo z masą w samym mierniku. Dla woltomierza jeszcze to przejdzie, będzie powodować małe błędy, ale przy amperomierzu, który zasilany jest z tego samego źródła co woltomierz, uniemożliwi prawidłowy pomiar. Wejścia miernika Lo i Hi są różnicowe i nie powinno łączyć się ich dla ułatwienia z przewodami zasilającymi, tylko oddzielnymi przewodami bezpośrednio do punktów pomiarowych.

Mój schemat prawidłowego podłączenia mierników zasilanych z tego samego napięcia które mierzą. Oczywiście wejście Lo nie jest połączone z masą w mierniku. Amperomierz jest o czułości 100mV, dla 200mV bocznik powinien mieć 10mΩ dla zakresu do 20A lub 100mΩ dla zakresu do 2A.

• Poziom 19  
    Mierniki będę miał podłączone do osobnego transformatora, który zasila jeszcze wiatrak. Do tego mam zrobiony zasilacz 5V do tych mierników. Sam zasilacz zasilany jest z osobnego trafa. Rozumiem, że amperomierza będę musiał zrobić osobny zasilacz i podłączyć go do innego uzwojenia trafa, które zasila też wentylator?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Jeżeli chcesz koniecznie mieć bocznik na (+) to zasilanie amperomierza musi być galwanicznie odseparowane od woltomierza jak i od napięcia w którym mierzy prąd. Jeżeli rozdzielisz wejście Lo od masy w mierniku, to musisz połączyć masę zasilania amperomierza z którymkolwiek wyprowadzeniem bocznika. Zapomnij też o przełączaniu zakresu, jest to zbyt trudne jak na amatorskie warunki lub zbyt niedokładne.
    Dla amperomierza potrzeba zmienić:
    kondensator między wyprowadzeniami nr30/31 na 100nF,
    rezystor na wyprowadzeniu nr31 na 1M,
    rezystor przy potencjometrze na 47k,
    to samo w oscylatorze co przy woltomierzu.
    Kondensator między wyprowadzeniami nr33/34 musi być nowy MKT, dotyczy to też woltomierza. Bocznik powinien być zrobiony z rezystorów 1%, stosowanie zwykłych "cemenciaków" skutkuje poważnymi błędami pomiarowymi.
  • Poziom 19  
    Dar.El napisał:
    Jeżeli chcesz koniecznie mieć bocznik na (+) to zasilanie amperomierza musi być galwanicznie odseparowane od woltomierza jak i od napięcia w którym mierzy prąd. Jeżeli rozdzielisz wejście Lo od masy w mierniku, to musisz połączyć masę zasilania amperomierza z którymkolwiek wyprowadzeniem bocznika. Zapomnij też o przełączaniu zakresu, jest to zbyt trudne jak na amatorskie warunki lub zbyt niedokładne.
    Dla amperomierza potrzeba zmienić:
    kondensator między wyprowadzeniami nr30/31 na 100nF,
    rezystor na wyprowadzeniu nr31 na 1M,
    rezystor przy potencjometrze na 47k,
    to samo w oscylatorze co przy woltomierzu.
    Kondensator między wyprowadzeniami nr33/34 musi być nowy MKT, dotyczy to też woltomierza. Bocznik powinien być zrobiony z rezystorów 1%, stosowanie zwykłych "cemenciaków" skutkuje poważnymi błędami pomiarowymi.

Zaraz pozmieniam wartości elementów na schemacie i sprawdzisz czy ok. Ewentualnie wprowadziłbyś zmiany żeby to odpaliło. Płytki i tak będę musiał zrobić nowe, ponieważ zapewne będzie problem z odklejającymi się ścieżkami. Jeszcze jedno pytanie odnośnie przecinków (kropek) co z nimi?
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 19  
    Można prosić i sprawdzenia czy jest już ok dla pomiarów od 0...30V i do 5A. I co z przecinkiem w takim razie.

Pozdrawiam,
    wilczasty.

Edit:
    Woltomierz:
    Amperomierz:

Zmieniłem osobno dla amperomierza i woltomierza, ponieważ różnią się wartościami elementów. Teraz powinno być już ok. Tam popełniłem błąd przez pośpiech.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Kolego , gdzie napisałem że nogi 30,32,35 mają być połączone z nogą 21.
    Jeżeli posiłkujesz się tylko tym schematem to czarno to widzę . Jeżeli robisz miernik o który prosiłeś w temacie Pomoc w PCB to korzystaj ze schematu programu Eagle . Tam wszystko masz dokładnie narysowane .
  • Poziom 19  
    marco47 napisał:
    Kolego , gdzie napisałem że nogi 30,32,35 mają być połączone z nogą 21.
    Jeżeli posiłkujesz się tylko tym schematem to czarno to widzę . Jeżeli robisz miernik o który prosiłeś w temacie Pomoc w PCB to korzystaj ze schematu programu Eagle . Tam wszystko masz dokładnie narysowane .

To przez pośpiech. Poprawiłem, już powinno być ok.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Zaraz mnie szlag trafi :!: :cry: . Wejście Lo nie łącz ani z masą ani z COMMON, zrobiłem już bardzo dużo tych mierników i wiem jak działają.
    W oscylatorze ma być 100p i 120k lub odwrotnie, 120p i 100k. Schemat z tą kratką i do tego zamieszane wyprowadzenia, dla mnie nieczytelny. Odpowiednią kropkę przez rezystor łączysz do masy.
  • Poziom 19  
    Dar.El napisał:
    Zaraz mnie szlag trafi :!: :cry: . Wejście Lo nie łącz ani z masą ani z COMMON, zrobiłem już bardzo dużo tych mierników i wiem jak działają.
    W oscylatorze ma być 100p i 120k lub odwrotnie, 120p i 100k. Schemat z tą kratką i do tego zamieszane wyprowadzenia, dla mnie nieczytelny. Odpowiednią kropkę przez rezystor łączysz do masy.

Po raz kolejny, wolt:
    i amperomierz.

Dorzucam schematy z eagle.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Jeżeli chodzi o przecinki to R1 jest niepotrzebny, przecinek wybierasz zwierając jedno wyjście SV1 do masy. Następnym krokiem będzie umieszczenie tu precyzyjnego schematu podłączenia mierników do zasilania i do punktów pomiarowych.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Kolego wilczasty aby rozwiązać dylemat wejścia IN_LO (pin nr. 30) wkleiłem nową wersję płytki która to wejście ma nie połączone z innymi pinami . Jednak dałem taką możliwość , wystarczy kroplą cyny połączyć te pady i mamy połączone piny 30 z 32,35 jak w typowej aplikacji miernika .
  • Poziom 19  
    Dar.El napisał:
    Jeżeli chodzi o przecinki to R1 jest niepotrzebny, przecinek wybierasz zwierając jedno wyjście SV1 do masy. Następnym krokiem będzie umieszczenie tu precyzyjnego schematu podłączenia mierników do zasilania i do punktów pomiarowych.

Jest taka możliwość żeby amperomierz i woltomierz były zasilane z innego źródła (czyt. osobnego trafa) niż zasilacz?

W trafie co zasila zasilacz nie mam porobionych odczepów, a raczej już na nie nie wejdzie.
    W drugim trafie mam wykorzystane wszystkie wyjścia, zasilam nim wentylator oraz zasilacz symetryczny -/+5V. Czy w grę wchodzi tylko dołożenie następnego trafa, które zasiliło by sam amperomierz?

Pozdrawiam,
    wilczasty.
  • Poziom 40  
    Jeżeli masz zamiar łączyć masy zasilacza +/-5V z zasilaczem głównym, to nie możesz z niego skorzystać do zasilania amperomierza. Jeśli koniecznie bocznik musi być na (+) to amperomierz musi mieć oddzielne zasilanie i w takim wypadku zamiast łączyć masę zasilania amperomierza z bocznikiem, możesz wykonać połączenie Lo z COMMON. Najlepiej jak pokażesz schemat blokowy połączeń.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Regulamin p.14 i p.16, temat zamykam.