Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiówka - niestabilne łącze, duże pingi

03 Maj 2010 14:11 3260 16
  • Poziom 12  
    Mam problem z radiówką. Opiszę sieć. Odbieram sygnał z odległości 2km, antenę mam na dachu ale jakaś prawdopodobnie yagi no name. Od anteny kabel 2m do AP Planet WL4035, dalej skrętką do dwóch komputerów. Każdy ma przydzielone po 1MB. Problem to niestabilność połączenia i skaczące pingi. Np kilka razy w ciągu dnia zdarza się, że znika ikonka połączenia w prawym dolnym rogu i jest wtedy komunikat "tylko lokalne". Daję wtedy diagnozę i wyświetla się, że prawdopodobnie wystąpił problem z routerem lub urządzeniem dostępowym, czasem że z kartą sieciową a czasem coś jeszcze innego. Ale przechodzi mu po kilku minutach, czasem parę chwil i znowu ikonka wraca i jest internet. Tak się dzieje na dwóch komputerach. Był u mnie admin sieci i stwierdził, że faktycznie coś to słabo chodzi ale po jego stronie problemu nie ma. Podłączał swoją kartę sieciową bezpośrednio pod antenę i sygnał był stabilny i wszystko działało szybko, filmiki z youtube, transfer itp.
    Pomóżcie co mogę zdiagnozować na własną rękę?
    Pomyślałem że coś z tym AP może się dzieje, zmierzyłem napięcie z zasilacza i wyszło 17,7V, czy to nie za dużo? Niby zasilacz 12V DC a taka rozbieżność, no ale urządzenie działa.
  • Poziom 43  
    Bez stabilizacji takie napięcie będzie i to jest prawidłowy objaw.
    Skoro na admina komputerze pracowało poprawnie(i zakładając, że nie robi żadnych machlojek;) ), odpal jakiegoś linuxa livecd i zobacz jak na nim działa sieć.
    Być może z tą planetką jest problem, jeśli masz karte radiową przejdź się do kabla antenowego i wybadaj jak tam sytuacja, albo też poproś admina o tymczasową podmiankę AP, może on coś nawala.
  • Poziom 12  
    Hmm no właśnie nie mam żadnej karty do laptopa bo już bym to wybadał.
    Czy można coś jeszcze sprawdzić z poziomu mojego komputera zanim wezwę admina? Już mu ostatnio zgłaszałem problem to mówił że trzeba będzie na 5GHz przejść no i tyle:D
  • Poziom 28  
    A ja bym po prostu powiedział że wina leży tutaj w tej radiówce. Kiepsko zrobione sieci wifi tak już niestety mają. Dodatkowo należy mieć na uwadze to że całą technologia 802.11 ma to do siebie że nie gwarantuje w zasadzie żadnych parametrów transmisji. W tej konkretnej sytuacji, albo na jakiś moście, albo na bazie brakuje zasadniczo wydajności. Ewentualnie tzw. "syf w eterze"
  • Poziom 12  
    Przesiadam się Nanostację 5GHz podobno ma to rozwiązać problemy. Zobaczymy.
  • Poziom 26  
    pogromcaa napisał:
    Przesiadam się Nanostację 5GHz podobno ma to rozwiązać problemy. Zobaczymy.

I masz racje.
  • Poziom 28  
    No nie koniecznie. Jeżeli faktycznie jest to wina zaśmieconego eteru to tak, po przejściu na 5Ghz pomoże. Ale jeżeli jest to spowodowane tłokiem na wyjściu do internetu to nie.
  • Poziom 12  
    Właśnie admin powiedział że u niego wszystko jest ok, ale wykrywa dużo sieci u mnie, nawet na tym samym kanale i nie ma mnie gdzie przełączyć, stąd propozycja na 5GHz. Napiszę czy dało to efekt.
  • Poziom 14  
    miałem ten sam problem. Okazało się, że byłem wpięty na taki kanał , na który inne sieci się zakłócały, poprosiłem o przekierowanie anteny na inny nadajnik i wtedy zmienił się SSID i kanał i bylo po problemie. A co go Anteny 5ghz to strzał w dziesiątkę antenka Świetnie sobie Radzi z dalekimi odległosciami i mocą sygnału. Tylko musisz mieć też AP do 5GHz bo inaczej nic ci nie pomoze i gorzej bedzie chodzilo :) POZDRAWIAM
  • Poziom 12  
    To oprócz tej nanostacji trzeba jeszcze coś dokupować żeby mieć internet na dwóch kompach? Tak jak teraz mam.
  • Poziom 26  
    Musisz dokupić router albo switcha (musisz się dowiedzieć u dostawcy czy switch będzie odpowiedni).
  • Poziom 12  
    No dobra trochę nie bardzo rozumiem po co mi AP na 5GHz skoro sygnał od nanostacji leci skrętką? Nie wpinam przecież nigdzie anteny juz, więc to co mam nie rozdzieli sygnału?
  • Poziom 26  
    To ma być tak:

Nanostation - (skretka) - komputer / router / AP
  • Poziom 12  
    Okazuje się, że nic więcej nie trzeba kupować, bo ta stacja NS M5 ma dwa złącza ethernet i to ma wystarczyć.
  • Poziom 12  
    Dobra zamontowaliśmy to nano i jest całkiem fajnie, tzn. dużo lepiej niż było, nic nie zrywa i jest stabilny transfer. Odległość od nadajnika będzie ze 3km a nie 2 jak napisałem, ale i tak sygnał jest znakomity a ping 1ms od nano do nadajnika. Niestety nie pamiętam IP bazy i nie mogę sobie teraz sprawdzić u siebie na kompie jaki jest ping. Ale np. średni ping o tej porze do onet.pl to 36ms, może być?
    A no i obeszło się bez przeróbek bo w tym nano są dwa złącza ethernet.
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Całkiem przyzwoity ping, nie masz co narzekać ;)
  • Poziom 12  
    OK cały czas wszystko chodzi bardzo fajnie i stabilnie, więc problem uważam za rozwiązany i chyba wypada zamknąć temat.
    Dzięki wszystkim za rady.