Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa systemy na osobnych dyskach.

03 Maj 2010 14:39 3890 4
  • Poziom 1  
    Witam. Jestem tutaj nowy i raczej średnio obeznany w komputerze, dlatego proszę o odpowiedzi zrozumiałe dla żółtodziobów ;)
    Otóż ostatnio wymieniałem komputer na nowy, lecz zostawiłem sobie stary dysk twardy, gdyż jest na nim wiele potrzebnych mi rzeczy. Tym sposobem teraz mam 2 twarde dyski w komputerze: ten ze starego komputera i nowy, z nowego komputera. Na starym dysku zainstalowany jest Windows XP, na nowym Windows 7. Wnioskuję z tego, że mam obecnie dwa systemy operacyjne na jednym komputerze. Pamiętam jednak, że kumpel również niegdyś tak miał, jednak oba zainstalowane były na jednym dysku. Wówczas przy starcie komputera mógł wybrać system, z którym chciał pracować. Ja czegoś takiego nie mam. Czy to dlatego, że systemy są zainstalowane na osobnych dyskach? Jeśli tak, to jak mogę pracować na Windowsie XP? Słyszałem, że trzeba ustawić w BIOS'ie, aby komputer używał tego dysku z Windowsem XP, jednak nie wiem jak to zrobić. Bardzo proszę o pomoc :)
  • Poziom 40  
    A my nie wiemy jakiego masz biosa. Musisz zmienić kolejność bootowana. Tak aby komputer uruchomił system z drugiego dysku. Jednak uruchamianie Windowsa zainstalowanego na innym komputerze to raczej zły pomysł i może mieć rożne dziwne konsekwencje.
  • Poziom 14  
    Możesz:
     a) używać przełączania w BIOS (szukaj zakładki "Boot priority", "Boot order", itp)
     b) dodać Windows 7 do menu uruchamiania XP (robisz to w Mój komputer->Właściwości->Zaawansowane->Uruchamianie i odzyskiwanie->Edytuj->Uruchamianie systemu->Edytuj i teraz powinieneś poczytać dokumentację jak dodać drugi system (a konkretnie windows 7)).
     c) Dodać WinXP do menu ładowania Windows 7. Pod nowym Windowsem nie ma już pliku boot.ini (zmieniono program ładujący) i najprościej użyć narzędzi takich jak EasyBCD, w których łatwo dodasz system z innego czy też tego samego dysku (nie ma to znaczenia). Pamiętaj jednak, że Windows z innego komputera wcale nie musi Ci się uruchomić (może brakować sterowników np. od kontrolera SATA/IDE i wtedy się nawet nie odpali)
  • Poziom 43  
    Przede wszystkim zachodzi poważne podejrzenie, ża to co jest na "starym" dysku jest obecnie wyłącznie atrapą systemu (kwestia zmiany sprzętu, a pewnie i prawidłowości wpisów w boot.ini, się kłania).
    Po drugie zaś - Sulmurz, jako nowy Użytkownik, winien dobrze pamiętać na co się, przy rejestracji godził i do czego zobowiązywał (czyżby pkt 14 Regulaminu był mało czytelny?).

W archiwum istnieje na najmniej kilkadziesiąt tematów o używaniu konfiguracji dwusystemowej (zarówno rozdzielnej jak i ze wspólnym menu) oraz o sposobach dodawania jednego systemu do loadera (menu wyboru) innego. - Nic tylko zabrać się za lekturę.
  • Poziom 39  
    Kolego, może być tak, że starego systemu nie uruchomisz na nowej płycie.
    Inne podzespoły itd.
    Przy instalacji jest to wszystko sprawdzane i konfigurowane przez instalatora.
    A szczegóły ,j/w. użyj szukaj.

A tfu, już kolega to napisał.