Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wątpliwości dotyczące nowej instalacja w bloku

krzysztof9 03 May 2010 15:33 6007 14
    krzysztof9
    Level 11  
    Witam. Ostatnio wymienili u nas instalację w bloku, no i mam kilka wątpliwości. W rozdzielni na klatce - tu są zabezpieczenia przedlicznikowe - zainstalowali na moje mieszkanie trójfazowy wył. nadprądowy C20. Pierwsze co mnie zdziwiło to charakterystyka C - z tego co wiem daje się ją do zabezpieczania silników itd. - gdzie nie mam w mieszkaniu żadnych silników czy innych urządzeń o dużym rozruchu (chyba że o czymś nie wiem :D ) Druga sprawa to trójfazowy wyłącznik dany tylko na moje mieszkanie - na inne mieszkania są pojedyncze.
    Bardzo proszę o wytłumaczenie mi tej sytuacji.
    Pozdrawiam.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A jakie masz przygotowanie techniczne, że kwestionujesz przyjęte rozwiązania?
    krzysztof9
    Level 11  
    Ja nie kwestionuję lecz pytam się czy taka sytuacja może mieć miejsce. A do zadania pytania nie potrzebne jest przygotowanie techniczne.
    MrMazi
    Level 16  
    Charakterystyka C nie jest zarezerwowana do silników. Gdyby dali Ci np. B20, zrzucałby przy każdym zwarciu razem z Twoimi bezpiecznikami w domu. Prawdopodobnie też, te 3 fazy są na całe piętro albo budynek a nie tylko na Twoje mieszkanie. Przecież nie masz siły u siebie.

Moderated By Łukasz-O:

Kolejny raz udzielasz nieprawdziwych informacji. Następnym razem będzie ostrzeżenie.

krzysztof9
    Level 11  
    Podaję zdjęcie tejże rozdzielnicy. Numer 4 to mój.
    Wątpliwości dotyczące nowej instalacja w bloku

Pozdrawiam
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    krzysztof9 wrote:
    Ja nie kwestionuję lecz pytam się czy taka sytuacja może mieć miejsce. A do zadania pytania nie potrzebne jest przygotowanie techniczne.

Masz rację, tylko że ja pytam o przygotowanie techniczne nie dlatego by Cię obrazić, ale by wiedzieć na jakim poziomie mam udzielać odpowiedzi.

A odpowiedź jest w takim razie krótka: wykonanie powinno być zgodne z dokumentacją projektową, którą powinnien mieć administarator budynku. A dokumentację opracowuje projektant na podstawie danych wyjściowych. My nie znamy tych danych wyjściowych, więc nikt nie jest w stanie ocenić poprawności przyjętych rozwiązań.
    Radzę zwrócić się do administracji i poprosić o wgląd do dokumentacji.
    krzysztof9
    Level 11  
    retrofood wrote:
    krzysztof9 wrote:

Masz rację, tylko że ja pytam o przygotowanie techniczne nie dlatego by Cię obrazić, ale by wiedzieć na jakim poziomie mam udzielać odpowiedzi.

A odpowiedź jest w takim razie krótka: wykonanie powinno być zgodne z dokumentacją projektową, którą powinien mieć administrator budynku. A dokumentację opracowuje projektant na podstawie danych wyjściowych. My nie znamy tych danych wyjściowych, więc nikt nie jest w stanie ocenić poprawności przyjętych rozwiązań.
    Radzę zwrócić się do administracji i poprosić o wgląd do dokumentacji.

Ok, spoko. :)

Quote:
    Widocznie masz w domu siłę. Ludzie, czy to tak trudno sprawdzić?

No i widzisz, tu jest problem. Bo właśnie jak to można sprawdzić?
    Tak jak mówię, w mieszkaniu mam dwa bezpieczniki i tyle. Nigdy nie miałem potrzeby korzystać z siły. Chyba, że poprzedni lokator - pewnie można to jakoś sprawdzić. W ogóle muszę Wam powiedzieć, że instalacja jest dosyć dziwnie zrobiona, bo na jeden bezpiecznik jakiś mądry elektryk dał tylko oświetlenie łazienki (górny punkt oświetlenia), a na drugi całą resztę mieszkania (włącznie z kuchnią i gniazdami w łazience). Ciekawostką jest to, że niektóre gniazdka były na wysokości ok. 1,10m.
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    krzysztof9 wrote:

No i widzisz, tu jest problem. Bo właśnie jak to można sprawdzić?
    Tak jak mówię, w mieszkaniu mam dwa bezpieczniki i tyle. Nigdy nie miałem potrzeby korzystać z siły. Chyba, że poprzedni lokator - pewnie można to jakoś sprawdzić.

Najprościej to zobaczyć jaki jest licznik lub zerknąć w umowę.
    Równie dobrze kiedyś mogła być siła a teraz nie. Kabel z zabezpieczeniem został, więc magicy od wymiany instalacji założyli esa potrójnego.
    Można jedynie gdybać.
    User removed account
    User removed account  
    krzysztof9
    Level 11  
    Licznik sprawdziłem - jednofazowy...
    Bezpieczniki w domu mam dwa po 10A charakterystyka L.
    kierbedz4
    Level 36  
    Zabezpieczenie przedlicznikowe powinno się w Twoim przypadku składać się z jednego bezpiecznika o prądzie 20A typu S o charakterystyce B Mogą to być zabudowane trzy oddzielne Sk i zabudowane na jednej szynie a zabezpieczające kolejne liczniki zabudowane w tej rozdzielni pozostałych dwóch mieszkań na tej kondygnacji. Piszesz że w przedpokoju posiadasz dwa zabezpieczenia po 10A Jeżeli posiadasz pralkę automatyczną to producent przewiduje zabezpieczenie dla pralki 16A.
    krzysztof9
    Level 11  
    Tyle, że nie są to 3 oddzielne ale połączone ze sobą 3 bezpieczniki nadprądowe. Wynikało by z tego, że jak u mnie wywali zabezpieczenie przedlicznikowe to i w innym mieszkaniu nie będzie prądu ?? Chyba to bezsensu!?
    Pralkę automatyczną mam, ale o tym co napisałeś to nie wiedziałem.
    W ogóle tak myślałem aby wymienić zabezpieczenia w przedpokoju na dwa bezpieczniki nadprądowe (oczywiscie o odpowiednich parametrach), a w przyszłości wymienić całą instalację domową... czy na takie operacje muszę mieć zgodę ZE albo spółdzielni, czy mogę robić w swoim domu co mi się podoba? :)
  • Helpful post
    kierbedz4
    Level 36  
    W związku z wymianą instalacji a nawet poprzednią która była zabudowana w Twoim mieszkaniu byle nie aluminiowa na gniazda montowano przewody o przekroju 2.5mm2 które w pełni zaspokaja potrzeby w Twoim zakresie i obwody miedziane o ww przekroju mogą być bez problemu zabezpieczone bezpiecznikiem 16A z charakterystyką B Jeżeli instalacja jest w miedzi to okres jej używalności określa się na 100 lat i nie wymaga wymiany lecz tylko konserwacji. Dla bezpiecznika 20A z charakterystyką C aby nastąpiło jego zadziałanie w wyznaczonym czasie 0.4 sek wymaga znacznie większego prądu zwarcia w obwodzie.Na naprawę lub wymianę instalacji w mieszkaniu nie musisz mieć zgody ZE Prawdopodobnie zamontowano zabezpieczenie trójfazowe aby podrożyć koszty przeróbki bo jest różnica w cenie jedno a 3 polowego zabezpieczenia a i same zabezpieczenia mogły być zakupione w promocji.W przypadku wymiany instalacji powinieneś zwrócić się do Spółdzielni mieszkaniowej.
    krzysztof9
    Level 11  
    Ok... dzięki za pomoc!
    Pozdrawiam!