Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa liczniki i 2 taryfy w jednym domu

worw 03 Maj 2010 16:25 5051 14
  • #1 03 Maj 2010 16:25
    worw
    Poziom 21  

Witam na dzień dzisiejszy mam 3 liczniki w jednym domku jednorodzinnym ;) (kiedyś były to 2 niezależne mieszkania)
    3 faz z taryfą bodajże G11
    1 faz z taką samą taryfą
    1 faz z taryfą G12 (wyższe opłaty w dzień a niższe w nocy).
    Przymierzam się do modernizacji instalacji i tu moje pytanie: przyszedł mi do głowy takie rozwiązanie, żeby w dzień zasilać dom z licznika 3 faz natomiast w nocy (gdy pobór jest znikomy jednak zawsze coś tam jest) zasilić dom z licznika 1 faz i taryfy G12. Licznik 1 faz G11 byłby do usunięcia. Czy wyrzucić liczniki 1 faz i zasilać wszystko z 3 faz bez kombinowania?
    Czy takie rozwiązanie ma sens i przede wszystkim czy jest legalne ?

0 14
  • #2 03 Maj 2010 16:56
    michal5102
    Poziom 11  

To wszystko powinieneś z ZE uzgodnić , ja bym wywalił 1L z G11 , 1L G12 zostawił na coś co pracuje bez przerwy , np. lodówka , a resztę na ten 3L z G11 . Najlepiej z resztą , jakbyś załatwił sobie nową umowę - wywalił wszystkie trzy liczniki i założył jeden trzyfazowy , dwutaryfowy .

0
  • #3 03 Maj 2010 16:56
    retrofood
    Moderator

Wszystkie tego typu zmiany uzgodnisz ze swoim ZE. Są one możliwe, ale tylko i wyłącznie Twój dostawca energii o tym zadecyduje. I do BOK w swoim ZE powinieneś się zwrócić.

0
  • #4 03 Maj 2010 19:49
    worw
    Poziom 21  

Właśnie zastanawiam się co ma ZE do tego czy w danej chwili korzystam z jednego czy drugiego licznika. Nie powinni mieć nic przeciwko rezygnacji z jednego licznika. Zapewne w BOK nie będzie pani nic wiedziała, już tak kilka razy miałem. Firmą dostarczającą mi prąd jest ENION Częstochowa. Przeczytałem dokładnie umowę i nie znalazłem tam nic na temat takiej praktyki ;)

0
  • #5 03 Maj 2010 19:56
    retrofood
    Moderator

worw napisał:
    (kiedyś były to 2 niezależne mieszkania)

To jest wystarczająca podstawa do rozmowy. Trzeba tylko mieć odpowiednie dokumenty, że już tak nie jest.

0
  • #6 03 Maj 2010 22:39
    kondensator
    Poziom 36  

worw napisał:
    Witam na dzień dzisiejszy mam 3 liczniki w jednym domku jednorodzinnym ;) (kiedyś były to 2 niezależne mieszkania)
    Prawie identyczny temat był niedawno tu: http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=7579
    "Normalnie" mieć jednocześnie różnych taryf się niestety nie da (ani łączyć obwodów "różnych odbiorców" w jedną instalację) - choć w sumie nie wiem czy jest na to przepis państwowy czy to tylko "wewnętrzny tajny regulamin" lub podpunkt z gwiazdką w umowie, jak do tego dojdą w dokumentach lub w naturze to... w najlepszym razie "tylko" już do tego nie wrócisz...

0
  • #7 03 Maj 2010 22:50
    worw
    Poziom 21  

Chyba jednak się da ;) Bo mam, a nie dawno załatwiałem formalności w ZE związane z podpisaniem umowy na licznik 1 faz G11 (3 faz G11 i 1 faz G12 były zawsze na moich rodziców) i przy okazji sprawdzali mi instalacje w obydwu lokalach i stwierdzili tylko, że nie długo należało by przenieść te liczniki gdzieś na zewnątrz, ale nie zostawili żadnych zaleceń na piśmie.

0
  • #8 04 Maj 2010 08:46
    wd40
    Poziom 21  

Rozwiązanie z mieszaniem taryf bez zgody ZE jest nielegalne.
    Możesz być oskarżony o nielegalny pobór energii - zrobią Ci przegląd instalacji za licznikami.

0
  • #9 04 Maj 2010 08:47
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 04 Maj 2010 18:54
    worw
    Poziom 21  

Jeśli stanowczo mi odradzicie takie kombinowanie to zostanę przy liczniku 3 faz 1 taryfowym, bo jednak nie mam aż tyle urządzeń pracujących 24/h żeby mi się opłacał 2 taryfowy. Co do dziwnych połączeń doszedł by tylko stycznik lub dwa i zegar sterujący;)

0
  • #11 04 Maj 2010 19:33
    michuszcze
    Poziom 17  

Energetyka na bank się nie zgodzi na dwa liczniki na to samo mieszkanie.

0
  • #12 04 Maj 2010 21:04
    worw
    Poziom 21  

Nosz kurde;) Ale 2 liczniki w tym samym mieszkaniu mam od ZAWSZE. Teraz doszedł mi 3 z którego chcę zrezygnować a instalacje zmodernizować i podłączyć do istniejącej.

0
  • #13 04 Maj 2010 21:42
    dariusz236
    Poziom 2  

Witam. Najlepszym rozwiązaniem u Ciebie będzie pozostawienie jednego licznika 3faz. i przejście na taryfę Tańsze weekendy i święta. Rozmawiałem ostatnio z inkasentem z ZE i mi takie wyjście polecił bo mam licznik 2tar. i dużo taniej wychodzi mi ta taryfa na Tańsze Weekendy niż 2 taryfowa.

0
  • #14 04 Maj 2010 22:28
    worw
    Poziom 21  

O widzisz kolego takiej odpowiedzi potrzebowałem. Zapoznam się z cennikiem przeliczę i zobaczymy co będzie.

Pozdrawiam, temat do zamknięcia

0