Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta główna, RAM DDR2 1066 (O.C.) i DDR3 1333 (O.C.).

03 Maj 2010 17:57 6768 27
  • Poziom 22  
    Witam

Mam zamiar jutro kupić płytę główną Gigabyte GA-G41M-ES2L i obsługuje ona pamięć DDR2 1066 (O.C.) lub Gigabyte GA-G41MT-ES2L i obsługuje ona pamięć DDR3 1333 (O.C.)
    O co chodzi z tym overclokingiem ?
    Skoro włożę do płyty GA-G41M-ES2L ramy 2GB 1066 a do płyty GA-G41MT-ES2L 2GB 1333 to będę musiał coś kręcić czy będzie wszystko śmigać?
    Zawsze mnie to zastanawiało więc pytam a poza tym jak już wcześniej wspomniałem mam zamiar jutro się udać do sklepu po nową płytę.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • PCBway
  • Poziom 39  
    Do podstawki LGA775 raczej nie oplaca sie klasc ddr3. A to OC w typie ramu swiadczy ze plyta wspiera ten standard tylko nie oficialnie. Najprawdopodobniej posiada takie dzielniki by dla kazdej ze standardowych fsb uzyskac 1066/1333 na ramie. Jednak nie kazdy ram musi wspolpracowac prawidlowo, bo to nie jest do konca oficialnie wspierany standard.
  • PCBway
  • Poziom 22  
    Czyli co brać?
    Gigabyte GA-G41M-ES2L i DDR2 1066 czy Gigabyte GA-G41MT-ES2L i DDR3 1333?
    Chodzi o to, że jeżeli wybrałbym opcję z DDR2 to wyjdzie mnie to 175zł za płytę i 185zł z ramy, w sumie 360zł a opcja z DDR3 wyjdzie mi 190zł za płytę i 179zł za ramy, czyli 369zł, więc 9zł różnicy.
    Co robić?

Dodano po 36 [minuty]:

Ogólnie to chcę wymienić procka, ramy i płytę główną.
    Co myślicie o takiej konfiguracji:

-ASUS M4N68T-M AM3 185zł
    -AMD II x2 240 AM3 199zł
    -Good Ram DDR3 1333 179zł

I to by współpracowało z:

-Asus Silent 8600GT
    -Modecom FEEL II 400W
    -Samsung HD502HJ F3 500GB

Co o tym myślicie?
  • Spec Overclocking
    Feel odpada bo tandeta.
  • Poziom 22  
    No ale chodzi o to, że taki posiadam, może później bym go zmienił.
  • Spec Overclocking
    Nie ma póżniej w tym wypadku, bo on nie da rady.
  • Poziom 22  
    Czemu nie da rady ?
    400W nie wystarczy ?
  • Poziom 32  
    400W w markowym zasilaczu byloby na styk. Twoj Feel II dysponuje moze 3/4 mocy w specyfikacji, ktora jest po prostu zawyzona. Wymiane podzespolow rozpocznij wlasnie od zasilacza a nie plyty glownej i reszty. 400W to minimum, proponowalbym rozejrzec sie za 450/500W zasilaczem (sprawdzonych producentow PSU znajdziesz w osobnym temacie na elektrodzie). Pzdr
  • Poziom 31  
    500W do takiego zestawu?
    Porządne 350W w zupełności wystarczy do dwurdzeniowca i 8600GT.
  • Poziom 22  
    No to co mam w końcu robić bo sam już nie wiem!
    Mam 560zł na właśnie te podzespoły (CPU, RAM ,płyta) a tu nagle mam jeszcze kupić nowy zasilacz?
    Co robić?

Jeżeli już mam kupić nowy zasilacz to co myślicie o:

-Fortron FSP400-60APN(85) 400W
    -Amacrox Warrior AX450-PNF
  • Poziom 31  
    Po prostu Feel II to nie jest zasilacz na którym można polegać, może nie jakaś straszna tragedia ale jednak to jest ta niższa półka.
    Obydwa powyższe wystarczą i jeszcze będą miały spory zapas mocy na np. mocniejszą grafikę.
  • Poziom 22  
    No ale czy nie będę mógł go na razie zastosować a przy odrobinie wolnych funduszy zakupić nowy zasilacz?
    Wtedy pomyślał bym nad czymś już o wiele lepszym, np. Be quiet! Pure Power L7-430W lub Corsair CX400 CMPSU-400CXEU 400W.
    Całość z FEEL-em II musiała by pochodzić do czerwca-lipca.
  • Poziom 39  
    Ale narazie nie ma potezniejszej grafiki by bylo na zapas ;)
    Szczerze nie rozumiem czemu JUZ mu wciskacie zasilacz, skoro kolega kupuje sprzet badz co badz nie wysokich lotow i nie bedzie go podkrecal?
    Owszem, zasilacz do wymiany w bliskiej przyszlosci, ale bez przesady ;)
    Narazie to pociagnie, zwlaszcza z gf8600, ktory prawdopodobnie nawet nie wymaga dodatkowego zasilania.
  • Poziom 22  
    Witam

Piszę tutaj aby nie tworzyć nowego wątku.
    Postanowiłem, że na razie zestaw pochodzi na tym Feel-u II i później kupię inny, a mianowicie mam kilka propozycji i proszę wybór najlepszego z wymienionych zasilaczy.
    Chodzi mi przede wszystkim, aby byłbezawaryjny, miał dużo mocy i aby nie występował efekt pisczenia cewek.
    Oto kilka modelów:

-OCZ ModXStream Pro OCZ500MXSP-EU 500W
    http://www.proline.pl/sklep.php?p=OCZ+OCZ500MXSP-EU

-OCZ StealthSteam OCZ500SXS-EU 500W
    http://www.proline.pl/sklep.php?p=OCZ+OCZ500SXS-EU

-Be quiet! Straight Power E7-400W
    http://www.proline.pl/sklep.php?p=BQT+E7+400W

-Corsair CX400 CMPSU-400CXEU 400W
    http://www.proline.pl/sklep.php?p=CORSAIR+CMPSU400CXEU

-Corsair VX450 CMPSU-450VXEU 450W
    http://www.proline.pl/sklep.php?p=CORSAIR+CMPSU450VXEU

-Enermax Eco80+ 400W
    http://www.proline.pl/sklep.php?p=EMX+ECO80+400W

-Scythe Kamariki 4 450W
    http://www.proline.pl/sklep.php?p=SCY+KAMARIKI+4+450W

-Topower TOP-450P3 EZ BFS 450W
    http://www.proline.pl/sklep.php?p=TOP+TOP-450P3+EZ+BFS

Na zasilacz mam zamiar przeznaczyć ok 250zł i proszę nie pisać, że mam dołożć np. 100zł i kupić lepszy.

Konfiguracja pod jaką będzie działąć to:

-AMD Athlon II x2 240
    -Asus Silent 8600GT
    -Asus M4N68T-M
    -2GB DDR3 1333
    -Samsung HD502HJ F3 500GB

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Od siebie powiem ze polecam Corsaira VX450. Z praktyki moge powiedziec ze stabilny i cichy, choc nie koniecznie chlodny ;)
    Do tego dobrze zabezpieczony przed przepieciami, uratowal znajomemu komputer. Podczas burzy piorun pacnal w linie energetyczna jego domu. Pol elektyki spalone. Zasilacz i wiekszosc komputera przezyla (uszkodzila sie szyna pci-express bo net szedl kablem a livebox nie wytrzymal ;) ).
    Be Quiet! ma znajomy, tez sobie chwali.
    OCZ ma dobre opinie w necie, z praktyki jak to jest nie wiem, tak samo ze Scythem i Topowerem.

Poza tym kazdemu producentowi zdazaja sie wpadki. Byla seria Corsair w ktorej piszczaly cewki, jednak na ogol przechodzily gwarancje i dostawales nowy ;)
  • Poziom 22  
    Czy jeśli bym brał np tego Be Quiet! to jak by zaczęły piszczeć cewki to mogę bez problemu oddać na gwarancję (3 lata)?
    Najbardziej by mi zależało na zasilaczu z modularnymi kablami, którymi mianowicie są Topower z listy wyżej wymienionych i OCZ ModXStream Pro, jednak nie ukrywam, że najbardziej zależało by mi na tym OCZ-u, ponieważ dosyć znana firma, 500W to spory zapas mocy i modularne kable co jest fajną sprawą gdyż nieużywane wiązki nie latają po komputerze.
  • Poziom 39  
    Czy przyjma to juz zalezy od sklepu, kumplowi przyjeli. Choc ogolnie piszczenie cewek nie jest brane na gwarancje, bo zasilacz jest sprawny.
    Jednak nie dosc ze piszczace cewki sa denerwujace to obnizac moga zywotnosc zasilacza. Z powodu drgan moga przy nich powstac zimne luty.
  • Poziom 22  
    Każdy z tych zasilaczy jest dobrą opcją, wybór zależy od takich właśnie aspektów ja modularne kable, cisza, ty już musisz zdecydować który ci najbardziej odpowiada.
  • Poziom 22  
    Witam
    Właśnie wróciłem ze sklepu, byłem po płytę główną i zapytałem co sądzą na temat OCZ-a ModXStream Pro OCZ500MXSP-EU 500W to odpowiedział mi, że często występuje u nich piszczenie cewek i nie polecał by mi jeszcze Korsarzy, gdyż również często występuje ten sam efekt.
    Więc zapytałem co myślą o Be Quiet! i szczerze mi go polecili lecz niestety nie ma on modularnych kabli.
  • Poziom 22  
    Ja u siebie mam BeQuiet, i polecam. Mam od roku i nic sie nie dzieje.
  • Poziom 22  
    Na czym polega jeszcze te sterowanie wentylatorami w tym egzemplarzu ?
    Rozumiem, że ten zasilacz to trafiony wybór, wziął bym Be Quiet! ale chciał bym coś więcej niż 400W a 450 jest już droższa o 50zł i nie ma modularnych kabli.
  • Poziom 31  
    Sterowanie polega na tym, że kiedy radiator w zasilaczu robi się cieplejszy (co zazwyczaj jest skutkiem większego obciążenia), czujnik to wychwytuje i zwiększa obroty podpiętych do zasilacza wentylatorów.
    Co do tego czy jest to trafiony wybór... moim zdaniem ten zasilacz kosztuje trochę za dużo, patrząc przez pryzmat małej popularności i nie wyrobionej jeszcze marki.
  • Poziom 22  
    No to co w końcu najlepiej do 250zł polecacie, aby przede wszystkim nie piszczały cewki i miał w miarę dużo mocy.

Aha i jeszcze co do tej płyty Asusa M4N68T-M to w książce jest lista kompatybilnych pamięci i nie ma tam wymienionych Good Ram które chcę zakupić (w ogóle nie ma żadnego modelu Good Ram), czy nie zostały one po prostu wymienione czy co?
  • Poziom 31  
    Każdy poleci ci coś innego (najczęściej to co sam posiada lub chciałby posiadać)
    Ja osobiście mam Corsaira i nie piszczą w nim cewki więc Corsaira polecę ;)

To że nie ma na liście pamięci Goodram, świadczy jedynie o tym, że Asus nie testował płyty z pamięciami tego producenta.
  • Poziom 39  
    Co nie znaczy ze nie bedzie dzialac ;)
    Ludzie sie boja GoodRAMa, choc to naprawde calkiem niezle pamiatki sa.
    Rewelacji nie ma, ale do zwyklych komputerow jak najbardziej w porzadku.
    GoodRAM sam nie produkuje kosci pamieci (jak zreszta wiekszosc firm) tylko kupuje gotowe kostki i jedyny ich wklad to polutowanie ich na plytce PCB (AFAIK tez nie ich projektu).
    Do tego to polska firma, wiec kupujac je wspierasz nasza gospodarke :D
  • Poziom 22  
    Czyli rozumiem, że nie wymienione w książce Good Ramy będą bez problemu działać ?
    Co do zasilacza to już sam nie wiem, może się pokuszę na Be quiet! Straight Power E7-450W i koniec, chociaż pokusił bym się też na OCZ ModXStream Pro 500W.
    A na dodatek to podnieśli ceny prawie wszystkiego w sklepie w który kupuję :)