Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna i uziemienie

03 Maj 2010 18:22 6396 13
 • Poziom 12  
  Witam
  Chciałbym się poradzić doświadczonych elektryków jak najlepiej wykonać połączenia w rozdzielni i jak wykonać uziemienie. Kabel zasilający będzie poprowadzony od słupa do skrzynki z zabezpieczeniem głównym 25A i licznikiem.Przy tej skrzynce zostanie wykonane uziemienie, ponieważ nikt o nim nie pomyślał podczas budowy. Najprawdopodobniej uziemienie będzie w postaci wbitych kilku metalowych prętów. Dalej przewodem 5*10mm² będzie poprowadzone zasilanie do rozdzielnicy w garażu. I teraz kilka pytań: według którego rysunku wykonać połączenia przewodu N i PE ? Czy dokonać podziału na N i PE dopiero w rozdzielnicy czyli układ TN-C-S ??? Czy też tego podziału dokonają już panowie z ZE montując licznik wraz z zabezpieczeniem a koniec WLZ będę mógł potraktować już jako L1, L2, L3,N,PE ???
  I ostatnie pytanie czy jest sens prowadzenia przewodów wyrównawczych jeśli instalacja wodno-kanalizacyjna i CO będzie wykonana z rur plastykowych, jakim obiektom w takim wypadku należy nadać potencjał ziemi (jak to jest w praktyce)???

  Instalacja elektryczna i uziemienie Instalacja elektryczna i uziemienie
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 19  
  Witam
  Podział przewodu PEN na PE i N powinien być wykonywany w złączu.Jak koledze robiła to firma elektryczna to firma (przeważnie) wykonuje złącze a ZE tylko odbiera i zakład plomby. Połączenia wyrównawcze prowadzi sie jedynie rur z materiałów przewodzących. Wiedz rur nie musisz bo nie ma sensu ale za to wannę jeżeli jest z materiału przewodzącego należy !
  Pozdrawiam ŁP

  Moderowany przez retrofood:

  Za podobne rady można dostać ostrzeżenie. Pkt. 12 regulaminu.

 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 43  
  Witam!

  Ty masz uziemić żyłę PE w obiekcie a nie w złączu odległym od niego.
  Dlatego podział PEN w złączu jest bezsensownym wydatkiem, który nic nie wnosi do ochrony przeciwporazeniowej.
  To, ze instalacje inne instalacje nie będą zawierały części przewodzących obcych moim zdaniem nie zwalnia z obowiązku wykonania uziemionej GSW do której i tak żyłę ochronna przyłączyć musisz. Przewody wyrównawcze to jedno a uziemiona GSW to drugie.
  Ponadto żyłę PEN należy najpierw przyłączyć do szyny PE a dopiero później połączyć ja z szyną N.
  Ochronniki przepiec (odgromniki) powinny być zamontowane za wyłącznikiem głównym.
  Uważam, ze stosowanie jednego trójfazowego wyłącznika RCD do ochrony kilku obwodów jednofazowych może przynieść więcej szkody jak korzyści.

  Natomiast z tą wanną to nie tak jak poprzednik pisze, bowiem wprowadzanie potencjału ziemi do pomieszczenia, gdzie go wcześniej nie było jest równoznaczne z wprowadzeniem zagrożenia.
 • Poziom 16  
  Ze swojego doświadczenia.
  Podziału PEN musiałem dokonać w złączu. Musiałem też ten punkt uziemić. I nie było sensu dyskutować z ZE. Jak nie będzie po ich myśli, to nie podepną zasilania. Przeczytaj dobrze warunki.
 • Poziom 43  
  Witam!

  Cytat:
  Jak nie będzie po ich myśli, to nie podepną zasilania.
  I to jest najbardziej debilne w tym kraju.
  Energetyka stanowi prawo.
  Gdy trafi na takiego co sam nie wie jak normy stanowią wtedy nieprawda powoli staje się niby prawdą czy standardem.
  Proszę wskazać w normie PN HD 60364 zapis nakazujący uziemianie punku podziału PEN.
  Uzasadnij rozdział PEN w odległym od budynku złączu kablowym.
 • Poziom 16  
  Kolego kkas12.
  Z nimi nawet nie ma jak porozmawiać. Od miłych pań w obsłudze klienta, dowiedziałem się, że osoby, które wydają warunki są odcięte od telefonów ze względu na zbyt częste pytania petentów. Teraz te panie udzielają informacji. Kobiety, które dotychczas zajmowały się fakturami i zaległościami w płatnościach.
  Żeby znowu nie było, że pisze ogólniki. Sprawa dotyczy ZE z siedzibą w Gliwicach. Nazwy nie muszę pisać.
 • Poziom 43  
  Witam!

  Przecież piszesz, ze
  Cytat:
  ...nie podepną zasilania

  wiec znasz to z autopsji czy tylko domniemywasz.
  Każdy odbiór zakończony jest protokołem. Ten zaś może być pozytywny jak i negatywny.
  Ale zarówno jednym jak i drugim przypadku musi opierać się na podstawach prawnych, czyli na normach a nie na widzi mi sie udzielnego książątka z ZE przekonanego że to on stanowi prawo.
  Uziemienie przewodu PEN w złączu to jedno a miejsce podziału PEN i uziemienie PE to drugie.
  I nie wolno tych spraw łączyć ze sobą.
 • Poziom 12  
  No dobrze czyli praktycznie to jak to powinno wyglądać? Rozdzielnica ma być w garażu w niej ma powstać podział na PE i N jak pisze kolega kkas12 i tam też powinien powstać uziom? Garaż jest częścią domu i rozdzielnicę od licznika (a tym samym uziomu) dzieliłoby 15m kabla 5*10mm².Jeżeli uziom musiałby być w garażu oznaczałoby to kucie posadzki i wbijanie prętów co raczej byłoby bardzo pracochłonne i nie wygodne. Czyli ten punkt podziału w rozdzielnicy na PE i N muszę uziemiać???
 • Poziom 43  
  Witam!


  Ty masz uziemić żyłę PE za (pośrednictwem uziemionej GSW) a nie punkt podziału PEN. Uziemienie takie należy wykonać w budynku, wiec po co pięciożyłowy kabel pomiędzy złączem a rozdzielnią?
  Powinien być wykonany sztuczny uziom fundamentowy. Jeżeli nie zrobiłeś go wcześniej to należy wykonać w uziom punktowy lub powierzchniowy.
  I nie pisz o niewygodach czy pracochłonności, ponieważ wcale nie trzeba rozkuwać posadzki.
  Jeżeli wprowadzisz do budynku kabel to wprowadzisz też bednarkę.
 • Poziom 12  
  OK. czyli prowadzę bednarkę pod rozdzielnice a następnie kablem wchodzę pod nią i przyłączam do PE. Bednarkę mogę prowadzić pod tynkiem ??? a jedynie wyjąć na wierzch punkt przyłączenia przewodu czy też wszystko może być pod tynkiem ?
 • Poziom 43  
  Witam!

  Ja o chlebie, ty o niebie.
  Ja o GSW, ty o rozwiązaniach lęgnących się w głowach niedouczonych czy domorosłych elektryków.
  Uziom ma to do siebie, ze od czasu do czasu należy zmierzyć jego rezystancje.
  By pomiar byl wiarygodny wskazane jest jego odłączenie od przewodu PE.
 • Poziom 12  
  Ale ja się pytam tylko po to żeby mi to ktoś wytłumaczył. Wszystko rozumiem tylko szukam jasnych odpowiedzi. W tym domu nie ma żadnego uziomu ani GSW wszystko trzeba zrobić więc chcę wiedzieć jak to ma wyglądać.Trzeba wprowadzić bednarkę do garażu pod rozdzielnicę, dalej chciałem wiedzieć jak to podłączyć pod PE(czy jakiś kabel do bednarki a później do PE, rozdzielnica jest podtynkowa) i czy bednarka może być pod tynkiem. Wystarczyłaby jedna szczegółowa odpowiedz i wszystko byłoby jasne. Bardzo byłbym wdzięczny.
 • Poziom 43  
  Witam!

  Oczywiście, że bednarka może być pod tynkiem. Połączysz ja z GSW (do nabycia w hurtowniach) a do niej przyłączysz przewód (linkę) o zielono-żółtej barwie i o przekroju min 10mm². Drugi koniec tego przewodu należy wprowadzić do rozdzielni i połączyć go z szyną PE.
  Do szyny tej należy najpierw przyłączyć przewód PEN a następnie do szyny N.
  Należy bezwzględnie zachować taką kolejność.
 • Poziom 12  
  Cytat:
  Połączysz ja z GSW (do nabycia w hurtowniach)

  Czyli można kupić gotowe złącze GSW? Nie jednokrotnie widziałem takie połączenia w oddzielnej puszce np:20cm*20cm gdzie linka barwy żółto-zielonej połączona z bednarką wchodziła właśnie pod rozdzielnice. Czy to dobre rozwiązanie?