Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips 32PW8106/12 EM2E stukanie fonii

03 Maj 2010 19:32 2459 7
  • Poziom 15  
    Witam, mam problem z fonią w tym tv , wchodzi stukot regularnie co 1,5 sek ,sprawdzona końcówka fonii , napięcia zasilające ok .Zadnych zakłóceń na obrazie , gdyby włączało sie jakieś zabezpieczenie pewenie byłoby coś widać ,przypuszczam ze może to powodować reset MSP na module SSB , +8V zasilające tor fonii na module ok , niestety nie mam modułu na podstawienie .Sygnał z toru słuchawkowego jest czysty , co jeszcze zrobić i gdzie szukać przyczyny ?? , czy tylko wymiana SSB załatwia sprawę ?? , prosze o pomoc znających to słynne EM2 philipsa , pozdrawiam witv.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 41  
    Jak po AV
    Podstaw kwarc przy MSP
    Przełącz na mono i zobacz
  • Moderator TV
    Tam są dwa wzmacniacze, czy na obu jest tak samo? A może coś się dzieje na mute?
  • Poziom 15  
    Witam ponownie i dziękuję ,więc tak: po AV jest to samo , w torze Audio jest TDA 7269A natomiast wzmacniacz Headphone jest tanzystorowy, mam schemat EM2EAA z eservice i tam są dwa wzmacniacze TDA 2616 , ja mam jednak inną wersję .Jutro postawie kwarc i dalej będę walczył , proszę o dalsze sugestie.
  • Pomocny post
    Moderator TV
    Proszę uzupełnić tytuł tematu zgodnie z p. 11 Regulaminu Forum (krótki opis uszkodzenia).

No tak, znalazłem też wersję z TDA7269. Częstym powodem wadliwej pracy wzmacniacza jest tranzystor SMD 7702.
  • Poziom 15  
    Witam ponownie , sygnały sterujące są ok ,rzeczywiście stukot powoduje ten T7702 , odłączenie bazy likwiduje efekt , co robi ten tranzystor w tym układzie ?? mute działa po odłączeniu , dziękuje za pomoc .
    Moderowany przez mirex:

Przypominam, że na tym forum obowiązują zasady poprawnej polszczyzny.

• Poziom 43  
    Cytat:
    rzeczywiście stukot powoduje ten T7702 , odłączenie bazy likwiduje efekt , co robi ten tranzystor w tym układzie ??

Bardzo cię przepraszam, ale to nie jest pytanie godne działu CRT Serwis.
    Przecież to wyraźnie widać na załączonym obrazku -
    Philips 32PW8106/12 EM2E stukanie fonii

W przypadku pracy z zasilaniem niesymetrycznym wejście wzmacniacza zrównoważone jest w sposób sztuczny (3701, 3702 plus wewnętrzne rezystory).
    Trwałe zwarcie do masy pinu 9 scalaka spowoduje blokadę wzmacniacza i ograniczenie jego prądu do minimum. A stanie się to, gdy na głośnikach pojawi się napięcie stałe. Blokada przez 7702 sprzężenia zwrotnego zapobiega uszkodzeniu układu scalonego.
    Niestety, niestabilność układu - rezystory, kondensatory elektrolityczne i sam tranzystor, powodują efekty jak ciebie.
    Jest to powtarzająca się usterka i wymiana tego tranzystora na ogół kończy naprawę. Można wysnuć wniosek, że jego uszkodzenie może być spowodowane zbyt dużymi zmiennymi przebiegami na bazie.
    Może warto zmodyfikować trochę układ dokładając do 2758 jakiś rezystor?
  • Poziom 15  
    Witam , nie powinienem zadawać tego pytania ale z braku czasu i zmęczenia nie chciało mi się kopać po ścieżkach , schemat który mam jest mało czytelny w tym fragmencie i z końcowką na TDA2616.Oczywiście nie zostawiłem tego i znalazłem przyczynę stukania , wymiana C2767 likwiduje efekt ,był 100 mikro ,wstawiłem zgodnie ze schematem 220.Dzięki za obszerne wyjasnienie działania tego zabezpieczenia , myśle że pojawienie sie stałego na wyjsciu niczym specjalnie nie grozi , są pojemności na wyjściach z końcówki mocy . Dziękuje i pozdrawiam - witv.

Moderowany przez mirex:

A to za tymi pojemnościami nie ma prawa pojawić się napięcie stałe na dłuższy czas?
    Poprzednią uwagę (w ramce) również masz w głębokim poważaniu. Następnym razem stosowna kara - ostrzeżenie lub blokada pisania - pewno cię nie ominie.