Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik światła - prośba o sprawdzenie schematu

Szczeh 04 Maj 2010 01:25 3128 5
  • #1 04 Maj 2010 01:25
    Szczeh
    Poziom 12  

Witam,

próbowałem złożyć czujnik światła według tego schematu:
    czujnik światła - prośba o sprawdzenie schematu

Jednak układ nie działa: w zasadzie dioda świeci niezależnie od ilości światła, które pada na fotorezystor. Dioda zapala się podczas odpowiedniego ułożenia potencjometru. Układ znalazłem chyba na stronie AVT i nie zmieniałem żadnych wartości parametrów. Czy to może być spowodowane niewłaściwym fotorezystorem? Na schemacie nie było żadnego typu więc kupiłem zwykły.
    W pliku załączam oryginalny układ.

Czy ktoś mógłby rzucić okiem na schemat i podpowiedzieć co trzeba zmienić?
    Z góry dzięki za odpowiedź.

0 5
  • #3 04 Maj 2010 12:34
    Szczeh
    Poziom 12  

No opis niby jest, ale akurat nie ma rezystancji fotorezystora. Znalazłem nawet stronę gdzie to znalazłem, ale też nic tam nie ma: Link

Zmierzyłem wartość rezystancji fotorezystora w
    świetle pokojowym: 7kΩ
    całkowicie zasłonięty: 53kΩ

Podczas pracy w świetle pokojowym:

W obwodzie fotorezystor-rezystor 15kΩ: V=1.6V (0.75V fotorezystor + 0.91V rezystor 15kΩ).
    W obwodzie rezystor 47kΩ-dioda-300kΩ (0.58V + 0.1V + 1V)
    Na rezystorze 150kΩ spadek: 10V

Niestety trudno mi wyciągnąć wnioski z tych pomiarów. Patrząc na to, że napięcie fotorezystora jest niższe niż napięcie rezystora pod nim, można wywnioskować, że jego rezystancja jest mniejsza niż 15kΩ (jakieś 11kΩ) co oznacza, że fotorezystor działa.

Wychodzi jednak na to, że rezystancja fotorezystora jest chyba za mała, przy potencjometrze 100kΩ. Na oko, to trzeba by wziąć fotorezystor 30k - 70k, ale wolałbym, żeby ktoś przeanalizował sytuację.

Z góry dzięki

0
  • #4 04 Maj 2010 12:59
    cirrostrato
    Poziom 36  

Ten twój fotorezystor jakiś nijaki, ja robię włączniki światła na takich , co w ciemności mają megaomy a po oświetleniu (60W z odległości 0,5m) rezystancja spada do kiloomów(czasem nawet do kilkuset omów). Na różnych wyprzedażach czasem do kupienia (warto na zapas..) po złociszu.

0
  • #5 04 Maj 2010 14:05
    Szczeh
    Poziom 12  

Z tego linka z drugiego postu też wyczytałem, że w ciemności (ja zakrywam rezystor palcem) rezystancja powinna być rzędu megaomów. Zrobiłem jeszcze jeden pomiar w jaśniejszym pomieszczeniu i teraz jest 6kΩ, ale po zakryciu rezystora znowu otrzymuję 50-60kΩ.

Mój fotorezystor z wyglądu przypomina coś takiego:
    Link
    oczywiście nie można rozstrzygnąć czy mam taki sam, ale jak widać w ciemności jego rezystancja rośnie do 100kΩ, więc wnioskuję z tego, że nie zawsze muszą to być megaomy.

0
  • #6 04 Maj 2010 14:18
    cirrostrato
    Poziom 36  

Ja stosuję takie jak opisałem, trzy tranzystory, przekaźnik i całość działa, włącza wieczorem co trzeba.

0