Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TP-LINK TL-WN422G do Laptopa + sieć radiowa. Jak to zrobić?

Impalla 04 May 2010 11:48 4761 25
    Impalla
    Level 10  
    Mam pytanie, może niektórym wyda się banalne ale nie mam pojęcia w tym temacie.

Co zrobić żeby odbierać bez problemu internet z sieci szerokopasmowej w laptopie w taakim przypdku:

Szczegóły techniczne sieci:
    http://www.pct.net.pl/

Nadajnik znajduje się na budynku oddalonym ok. 200m od domu, problem polega na tym, że w domu są dość grub ściany i na linii widoczności anteny nadawczej znajdują się drzewa... ( wbudowana karta nie da rady ).

Pomyślałem o karcie sieciowej TP-LINK TL-WN422G i jakiej antenie zewnętrznej na dachu domu.

Jeśli antena to jaka? Jak ją podłączyć w odległości ok. 6m od kaomutera, żeby nie tracić sygnału?

Proszę o wszelkie rady co zrobic, żeby tanim kosztem móc odbierać sygnał?
    bogiebog
    Level 43  
    jesli ta sieć to 2.4Ghz 802.11g (bo nadal zero szczegółów technicznych) to OK. jesteś pewny ze możesz się do tej sieci wpiąc legalnie ?

200 m z widocznością optyczna (twoja antena widzi tamta antenę) na pewno pójdzie, ale masz drzewa wiec nikt nie przewidzi czy to będzie działać i jak.

alby zaryzykuj i kup Acess Pointa (z odkręcana anteną) z trybem Client albo poczekaj aż będzie wiecej liści na drzewach i mokre (po deszczu) wtedy będa najbardziej niekorzystne warunki i pożycz AP-eka od kogoś (lub karte WIFI na USB np) i wypróbuj czy to pójdzie,

AP-eka stawiasz na strychu, antene na dach, kabel skretka leci od AP-eka do laptopa na dół, jeśli słaby sygnał to możesz próbować anteny z wiekszym zyskiem, ale przez te drzewa to jedna wielka zgadywanka.
    Impalla
    Level 10  
    bogiebog wrote:
    jesli ta sieć to 2.4Ghz 802.11g (bo nadal zero szczegółów technicznych) to OK.

Właśnie wyczytałem w regulaminie korzystania z sieci, że:
    "...Do podłączenia komputera do Sieci PST wymagane jest posiadanie urządzeń radiowych WiFi, zgodnych ze standardem 802.11 b/g..." więc ta karta się sprawdzi.

Jedno szybkie ( może dziwne ) pytanie od laika:

Czy mogę wstawić tą kartę sieciową w okno, tak żeby przez szybę "widziała" nadajnik i podłączyć ją do laptopa przewodem USB o długości 10mb?
    Wiem, że taki długi przewód antenowy ma straty sygnału ale czy 10mb USB spowoduje jakiś problem?
    bogiebog
    Level 43  
    > Czy mogę wstawić tą kartę sieciową w okno, tak żeby przez szybę "widziała" nadajnik i podłączyć ją do laptopa przewodem USB o długości 10mb?

nie, USB standard max 5m kabel, nie będzie działać

kup Access Pointa 802.11g co ma Tryb AP Client (to jest ważne bo nie wszystkie to mają) najlepiej z odkręcaną antenką jakby trzeba było zmienic antenę, wtedy Access Point w okno i kablem do kompa skrętka możesz ciągnąć i 100m.

np WA501G, WA601G, przjrzyj specifikacje, czy np ilość portów LAN jest OK, ale w twoim wypadku pewnie tak skoro przy AP-eku nie bedzie kompa tylko 10m dalej,

EDIT:
    > żeby przez szybę "widziała" nadajnik
    tutaj teoria nic nie da, trzeba wypróbować, w zależnosci o technologi szyb, w najgorszym razie zewnetrzna antena za szybą na zewnatrz,
    Impalla
    Level 10  
    Rozumiem, że taki Acees Piont się sprawdzi?

http://www.korpol.pl/tp-link/tl-wa500g.htm

Jeśli tak, o byłoby to najpewniejsze rozwiązanie ...i tanie!

ale czy taki Acces Poin jednocześnie odbierze sygnał z nadajnika sieci i wyśle sygnał do karty sieciowej laptopa żeby korzystać bez kabli, czy muszę dokupić router?
    bogiebog
    Level 43  
    Quote:
    wa500g

ale czy taki Acces Poin jednocześnie odbierze sygnał z nadajnika sieci i wyśle sygnał do karty sieciowej laptopa żeby korzystać bez kabli, czy muszę dokupić router?

z manuala wynika że "raczej" (nie jestem pewny, nie robiłem osobiście takiej konfiguracji), ale czy położenie AP-eka bedzie wystarczające aby widzieć sygnały nadajnika i laptopa ? (pisałeś że masz grube mury)

jest jeszcze jedna sprawa niejasna dla mnie, czy ten nadajnik to tzw "publiczny hotspot" (gdzie nie jest wymagane login/hasło aby się podłączyć) czy też ta sieć bezprzewodowa jest jak radiówka bezprzewodowych dostarczycieli internetu gdzie często wymagany jest login/hasło aby się podłaczyc.

czy teraz możesz podłączyć swojego laptopa do tego nadajnika aby uzyskac dostęp do internetu ? wprowadzasz jakiś login/hasło ?
    Impalla
    Level 10  
    W tej chwili każdy kto jest w zasięgu któregokolwiek z nadajnków w województwie małopolskim może złapać sieć logując się użytkownik "test" i hasło "test", wymagane jest jednak wysłanie później podpisanego regulaminu korzystania, gdzie trzeba podać nr karty sieciowej i wtedy dostaje się hasło.
  • Helpful post
    bogiebog
    Level 43  
    jeżeli jest wymagane login/hasło to ten AP-ek wa500g się nie nada
    potrzebujesz czegoś z routerem co rozdzieli łacze i ma tryb AP Router Client.

Dodano po 16 [minuty]:

np Ovislink AirLive WL-5460AP v2
    Impalla
    Level 10  
    Dziękuję za pomoc, mało co nie kupiłem tego który się nie nadaje...

Ten który polecasz można kupić już za 107zł na AlleDrogo, więc jest OK.

Jeszcze jedno pytanie od laika - z czystej ciekawości - antena dołączona tylko odbiera sygnał z nadajnika sieci czy również wysyła sygnał do laptopa?
    bogiebog
    Level 43  
    > antena dołączona tylko odbiera sygnał z nadajnika sieci czy również wysyła sygnał do laptopa?

ten ovislink może i odbierać i wysyłać (tryb: WDS repeater lub WDS universal repeater) ale jak to będzie to praktyka pokaże
    Impalla
    Level 10  
    No to wszystko już wiem.

Taka ciekawostka:

Za dałem pytanie ok. 10 sprzedającym te Acces Pointy i połowa powiedziała z przekonaniem to o Ty, a połowa z równym przekonaniem, że urządzenie może tyko odbierać sygnał w systemie bezprzewodowym.

Cóż, zobaczymy w praktyce, za jakieś 2 tyg. sprawdzę w praktye i opiszę jak to działa. Jeśli będzie OK, to uważam że jest to bardzo dobra ena jak za takie możliwości.

Dziękuję za pomoc.
    Impalla
    Level 10  
    Witam.

Wznawiam temat, ponieważ zakupiłem OVISLINK AIRLIVE WL-5460AP V2 + antenę typu Yagi.
    Okazuje się, że mam widoczność optyczną - z okna na piętrze widać idealnie nadajnik w odległości ok. 100-150m.

Teraz pozostaje mi tylko odpowiednie ustawienie wszystkiego i ty mam pytanie.

Ponieważ jestem zupełnym laikiem, chciałbym żeby ktoś powiedział mi krok po kroku, jak małemu dziecku co zrobić, żeby wszystko działało:

Pdłączam urządzenie skrętką do laptopa ( narazie będę korzystał "przewodowo" ), podłązam antenę zewnętrzną i co dalej?

Mam VISTE... ale czy mogę się kierować taką podpowiedzią?:

http://ornet.zgorzelec.pl/pliki/instalacjaap.pdf
    bogiebog
    Level 43  
    kabel z portu LAN airlive do karty sieciowej komputera
    wejdż na konfiguracje airlive http://192.168.100.252/
    ustaw wireless mode na WISP (Client Router) - strona 14 podręcznika

> może złapać sieć logując się użytkownik "test" i hasło "test"
    obecność login/hasło wskazuje na konfiguracje PPPoE,
    Będziesz musiał wpisać login/hasło w WAN konfigurację [WAN Port] (strona 35 i dalsze) Wan Access Type = PPPoE, DNSy na auto lub 8.8.8.8 i 8.8.4.4

zapisz, reboot router, test
    jeśli nie działa to,
    - zalącz Status screena
    - uruchom CMD.exe, wpisz (nie wklepuj tego ręcznie, użyj kopiuj/wklej)
    cd /d "%temp%"
    ipconfig /all >>log1.txt
    tracert -d 74.125.43.105 >>log1.txt
    ping 74.125.43.105 >>log1.txt
    ping www.google.com >>log1.txt
    notepad log1.txt
    załącz log1.txt (załącz tzn dodaj załącznik, nie wklejaj zawartości tego pliku do posta)

Dodano po 12 [minuty]:

> narazie będę korzystał "przewodowo"
    opps, sorry nie zauważyłem że chcesz podłączyć lapa bezprzewodowo

> + antenę typu Yagi.
    to antena kierunkowa, jak skierujesz na nadajnik to laptopa nie podłączysz, na razie użyj anteny patyka (dookólnej)

próbuj podłączacz w następująch trybach
    - WDS Repeater
    - Universal Repeater
    jedynie te dwa tryby zapewniają łączność z nadajnikiem i laptopem bezprzewodowo, ale miej na uwadze że experci zgodnie twierdzą że tryb "repeater" służy do sprawiania kłopotów.

Poprawnym rozwiązaniem twojej konfiguracji jest użycie dwóch urządzeń (dwóch odbiorników WIFI), jedno do odbierania sygnału drugie do rozprowadzania syngału po domu do laptopa (Lub jedno urządzenie z dwoma radiami WIFI)
    Impalla
    Level 10  
    >kabel z portu LAN airlive do karty sieciowej komputera
    wejdż na konfiguracje airlive http://192.168.100.252/

Próbuję, kombinuję z ustawieniami IP, link konfiguracji nie działa...
    Lap widzi urządzenie jako"Sieć niezidentyfikowana - łączność ograniczona".

Tak więc jak widzisz, zacznijmy od zera...
    bogiebog
    Level 43  
    odstaw router
    czy laptopem możesz podłączyć się ?

daj zrzut z okna "dostępne sieci bezprzewodowe" jak jesteś podłączony
    oprócz tego, uruchom CMD.exe, wpisz (nie wklepuj tego ręcznie, użyj kopiuj/wklej)
    cd /d "%temp%"
    ipconfig /all >>log1.txt
    notepad log1.txt
    załącz log1.txt (załącz tzn dodaj załącznik, nie wklejaj zawartości tego pliku do posta)
    piterus99
    Level 43  
    bogiebog - do WDSu musiałby dopisywać po stronie operatora na urządzeniach mac swojego AP, żeby urządzenia mogły się połączyć. A operator na to nie pójdzie, bo WDS powoduje opóźnienia, niestabilność i tym podobne smaczki

Universal Repeater natomiast, to narzędzie do generowania problemów(zdaje się ustawie sobie to na podpis, tak samo jak i parę innych rzeczy) - chcesz mieć komunikacje w dwie strony,musisz mieć osobno dwa radia.
    Potrafisz jednocześnie słuchać kogoś i mówić do kogoś innego w innym języku? Owszem, są takie osoby, czasem nawet dają radę, ale niekiedy popełniają błędy, co w przypadku Universal Repeatera powoduje zerwanie łączności i frustracje użytkownika, która nie jest warta 70zł poświęconym na kolejnego AP, który ma po prostu nadawać sygnał
    bogiebog
    Level 43  
    no to czekamy na decyzję autora:
    1) AP w tryb universal repeater i loteria "zadziała nie zadziała"
    2) AP w tryb client i kablem do laptopa
    3) AP w tryb client i kablem do AP2 ktory po WIFI podaje do laptopa

coś pominąłem ?
    Impalla
    Level 10  
    piszesz...

załącz log1.txt (załącz tzn dodaj załącznik, nie wklejaj zawartości tego pliku do posta)[/quote]

Czy o to chodzi?
    bogiebog
    Level 43  
    impalla wrote:
    A zaczynając od podstaw - co wpisać tutaj?

Zgubiłeś mnie, do czego to pytanie ?

w ostatnim poście pytałem

bogiebog wrote:
    no to czekamy na decyzję autora:
    1) AP w tryb universal repeater i loteria "zadziała nie zadziała"
    2) AP w tryb client i kablem do laptopa
    3) AP w tryb client i kablem do AP2 ktory po WIFI podaje do laptopa

Którą opcje wybrałeś ?
    Impalla
    Level 10  
    Tak jak pisałem, zupełnie nie znam się na takim sprzęcie i próboję się dowiedzieć dlaczego nie chce zadziałać ten panel konfiguracyjny.

Wcześniej laptop działał z internetem z sieci kablówki.

Teraz korzystam z internetu PLAY ale zmieniam na wyżej opisany, radiowy.

Stąd moje pytania, często może śmieszne, ale nie kumam tego wszystkiego i nie wiem, co jeszcze może byś nie tak w ustawieniach komputera.
    bogiebog
    Level 43  
    Ale powiedz nam przynajmniej czy chcesz mieć laptopa w domu po WIFI czy po kablu. Do tego wymagania dobierzemy sprzętową konfigurację.
    Impalla
    Level 10  
    bogiebog wrote:
    Ale powiedz nam przynajmniej czy chcesz mieć laptopa w domu po WIFI czy po kablu. Do tego wymagania dobierzemy sprzętową konfigurację.

PO KABLU.
    Antena na dachu, 2mb kabla antenowego do Ovislinka, dalej kabel skrętka do karty laptopa.
    Proszę Was, wymyślcie coś, bo opadam z sił z tym sprzętem.
    Dodam, że mam Vistę...
    bogiebog
    Level 43  
    - Otwórz podręcznik użytkownika.
    - antena do Ovislinka
    - Ustaw konfiguracje karty Ethernet w komputerze na automatycznie
    - Podłącz do ovislinka kablem do portu LAN, wejdż na http://192.168.100.252
    - WIFI - tryb WISP (strona 36), click [Site Survey], zaznacz WIFI sieć, [Connect], klik Wan Port [Setup], PPPoE wpisz login/hasło...., być moze Security [Setup]...

zapisz, reboot router
    test internet

jak nie działa to uruchom CMD.exe,
    del "%temp%\log1.txt"
    ipconfig /all >>"%temp%\log1.txt"
    tracert -d 74.125.43.105 >>"%temp%\log1.txt"
    ping 74.125.43.105 >>"%temp%\log1.txt"
    ping www.google.com >>"%temp%\log1.txt"
    notepad "%temp%\log1.txt"
    załącz "%temp%\log1.txt"

Zamieść także screeny ze wszystkich zmian jakich dokonałeś w ovislinku