Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic SA-CH32 tuner czasem nie stroi

04 Maj 2010 13:30 1070 1
  • Poziom 10  
    Mam taki problem z tą wieżyczką że czasem jak ją włączam to tuner nie chce stroić i albo szumi albo jest cisza albo takie dość głośne przerywane szumy (nie wiem jak lepiej ten efekt dźwiękowy opisać) albo piszczy (piszczy nawet w trybie aux - jest dźwięk z zewn źródła i piszczenie) czyli efekt jakby była źle ustawiona częstotliwość bo na wyświetlaczu pokazuje częstotliwość ale nie pokazuje znaczka oznaczającego że załapał stację z tym że przełączanie zaprogramowanej stacji na inną nie pomaga i na każdym programie pokazuję przypisaną mu częstotliwość ale efekt ten sam...
    Myślałem początkowo że jest moduł tunera źle wetknięty do gniazda bo pojawiło się to po tym jak ją rozebrałem by naprawić uszkodzone gniazdko słuchawek ale rozebrałem i złożyłem ponownie ale bez zmian - nawet myślałem że pomogło ale to była zmyłka więc powtórzyłem operację i to nić nie dało.
    Drugim moim tropem było podejrzenie że mam przerwany kabel albo źle zarobioną wtykę (radio odbieram z kablówki) bo jak ruszę z tyłu kablem to usterka ustępuje ale jest to tylko tymczasowe rozwiązanie i potem problem wraca a kabel i wtyka sprawdzone że są ok.

Podejrzewam że już mi pada moduł tunera.
    Mam kompletną książkę serwisową tej wieży ze schematami.
    Wszelkie sugestie mile widziane.
  • Poziom 10  
    Problem już rozwiązałem, przyczyna była dość nietypowa więc opiszę to tu dla potomnych.

Wymontowałem moduł tunera i zauważyłem że naderwała się ścieżka przy gniazdku antenowym (zapewne od ruszania kablem) ale nie było to przyczyną.
    Zdziwiło mnie że w module głowicy było przejście między pinem antenowym a masą (miernik sygnalizował zwarcie) więc go wylutowałem, odlutowałem aluminiową osłonę i posprawdzałem okoliczne elementy i okazało się przyległy tranzystor w spoczynku przepuszcza prąd między tymi pinami ale porównując z drugim identycznym wlutowanym obok to właściwe działanie.
    Ponownie zamontowany moduł działał poprawnie przy otwartej obudowie ale po jej skręceniu znów zaczynały się jaja.

Na sam koniec okazało się że przyczyną takiego dziwnego zachowania była zbyt mocno przykręcona śruba mocująca moduł tunera do tylnej części obudowy która najwidoczniej lekko odciągała ten moduł tak że któryś styk tracił połączenie - wysterczało zluzować śrubę.

Okazuje się że czasem najbardziej banalne rozwiązania są najlepsze...