Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kiedy ustawić tryb AHCI? Czy trzeba reinstalować system?

04 Maj 2010 15:57 14587 11
  • Poziom 17  
    Witam.
    Posiadam płytę główną GA-EX58 UD3R, proc. i7 920
    Dysk Western Digital WD10EARS poj. 1Tb

Gdy kupiłem dysk zrobiłem na nim trzy partycje z płyty instalacyjnej Windowsa XP. Jak się później okazało zrobiłem błąd.
    Po zrobieniu trzech partycji zainstalowałem Windowsa 7 64bit. Dodam że instalacja przebiegła koszmarnie długo chyba około 3 godzin. Po zainstalowaniu system działał bardzo bardzo wolno. Doczytałem gdzieś w internecie że na stronie producenta jest program narzędziowy dla dysków WD Algin System Utility. Taki program zainstalowałem w Windows 7, program zmienił strukturę sektorów na dysku bez utraty partycji oraz danych. Teraz dysk działa sprawnie szybko - jest OK.
    Ale jak powinienem ustawić BIOS dla takiego dysku.
    Mam opcję w Bios ICH SATA Control Mode: IDE jeśli ustawię na AHCI to przy starcie pojawia się komunika o błędzie kontrolera ale na tyle szybko że ciężko coś przeczytać, następnie Windows próbuje się uruchomić i nagle pojawia się reset. Gdy przywrócę w Bios opcję na ICH SATA Control Mode: IDE to wszystko działa.
    Dlaczego dysk nie działa w trybie AHCI, czy może powinienem włączyć tryb AHCI i wtedy zainstalować na nowo System Windows 7 ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Jak metoda Wojtasa nie pomoze to zrob instalacje jeszcze raz.
    System masz calkowicie swierzy wiec ewentualnych strat w plikach nie bedzie.
    Win 7 bardzo elegancko pracuje na sterowniku ahci.
    Teraz jednak wejdz do biosu i ustaw AHCI dla dysku zamiast IDE.
  • Poziom 17  
    Dziękuje, działa :)
    Oczywiście punkt za pomoc dla WojtasJD.
    Związku z tym że jestem amatorem zapytam jeszcze czy dysk powinien teraz w nowym trybie pracować lepiej, wydajniej i co ten tryb AHCI nowego wprowadził ?
  • Poziom 41  
    Przede wszystkim masz HotSwap, czyli możesz dyski na gorąco, bez wyłączania wymieniać. Masz zarządzanie energią i NCQ. Przyrost wydajności jest, ale raczej kosmetyczny. Zresztą na dysku, który się kręci z prędkością 5400RPM nie będzie to jakkolwiek odczuwalne, bo dysk jest sam z siebie tragicznie wolny.
  • Poziom 17  
    Wojtek(KeFir) napisał:
    Przede wszystkim masz HotSwap, czyli możesz dyski na gorąco, bez wyłączania wymieniać. Masz zarządzanie energią i NCQ. Przyrost wydajności jest, ale raczej kosmetyczny. Zresztą na dysku, który się kręci z prędkością 5400RPM nie będzie to jakkolwiek odczuwalne, bo dysk jest sam z siebie tragicznie wolny.

Trochę schodze z tematu ale mam nadzieje że moderator nie usunie postu do kosza.
    Producent tego dysku deklaruje że dysk pracuje w zakresie 5400 do 7200obr/min, ale ja nie słyszę żeby talerz przyspieszał do 7200obr/min, zresztą ten dysk tak cicho pracuje że trzeba ucho przyłożyć więc nie ma mowy o wsłuchanie się w obroty :)
    Dodam że dysk faktycznie jest wolny ale to w momencie gdy naruszy się jego strukturę sektorów np formatowaniem narzędziami dostępnymi z dysku instalacyjnego winXP.
    Zrobiłem mały test mojego dysku programem CrystalDiskMark (64bit):
    Test dla trybu IDE:
    Test dla trybu AHCI:
    Trudno jest porównać wyniki gdyż program za każdym razem pokazuje inne wyniki, ale jest wyjątek: wyniki prędkości odczytu dla trybu AHCI dla małych plików są za każdym razem wyższe niż w trybie IDE.
  • Poziom 41  
    Wykonaj pomiar HDtach -em.
  • Poziom 17  
    Wojtek(KeFir) napisał:
    Wykonaj pomiar HDtach -em.

Wykonałem, poniżej wykres i w przypadku mojego dysku wygląda to tak:
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Normalna prędkość. Mój Seagate 7200.11 500GB wypada bardzo podobnie.

Miałem jednak 2 przypadki tych dysków (500GB w wersji Green) że miały maksymalnie 80mb/s. Stad moje pytanie. Ale u ciebie jak widzę wszystko jest OK.
  • Poziom 17  
    Na zakończenie ostatnie pytanie.
    Przełączenie do trybu AHCI dało odczuwalną różnicę. W momencie gdy uruchamia się windows pojawia się od razu cały pulpit z ikonami wraz z programami ( anty virus, komunikatory, oprogramowanie do drukarki itp.), czyli cały system gotowy jest do pracy, wcześniej w trybie IDE można było obserwować jak pojawiają się ikony na pulpicie, lub czekać na uruchamiające sie programy - przerażało mnie to ale teraz w trybie AHCI jest perfekcyjnie.

Jednak martwi mnie jedna rzecz, po zakupie nowy dysk był formatowany w WinXp standardową metodą ( z płyty instalacyjnej utworzyłem 3 partycję), z tego powodu miałem problem z dyskiem, dysk bardzo wolno działał. Postanowiłem zainstalować Win 7 64 bit, i to samo, instalacja win 7 trwała kilka godzin ale gdy się zakończyła na drugim komputerze szukałem informacji co jest przyczyną tak wolnego działania. Znalazłem info, że należy użyć narzedzia producenta WD: Algin System Utility, ale to narzędzie powinno być używane tylko w Win XP, ja użyłem go w Win 7 64bit i dysk obecnie działa sprawnie tak jak pokazałem to na wcześniejszych wykresach. Tylko zastanawiam się czy teraz po tym całym zabiegu z programem WD Algin czegoś nie popsułem, bo myśle że dysk po tych zabiegach jest teraz przygotowany do pracy pod WinXP, a ja już nie zamierzam używać systemu WinXP i wolałbym aby dysk pracował maksymalną wydajnością dla systemu Win 7 i związku z tym czy muszę znowu poprawić strukturę dysku dla Win 7 ? Czy ponowna instalacja systemu z formatowaniem ( z dysku win 7 ) w Win7 coś poprawi ?
  • Poziom 17  
    Podsumowanie:
    Rzeczywiście tryb AHCI dość dobrze zwiększa wydajność dysków HDD. W trybie AHCI można bez problemu odłączać/podłączać dyski HDD przy włączonym komputerze.
    Dla dysków Western Digital trzeba używać narzędzi do formatowania które są dostępne na stronie producenta, wtedy dysk osiągnie maksymalną wydajność.
    Dziękuje wszystkim za skuteczną pomoc i zamykam temat.