Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Zasilacz dla elektronika"

K-3 05 Maj 2010 18:41 49813 112
 • #31
  K-3
  Poziom 11  
  skater156:
  "Zasilacz dla elektronika"
  J3 - tam podajesz napięcie (najlepiej około 9V)

  J4 - pin 1: pomiar napięcia U - połączyć z wyjściem "+" zasilacza, najlepiej przy samym zacisku;

  Pin nr 2: pomiar prądu I - połączyć z wyjściem "-" zasilacza, najlepiej przy samym zacisku;

  Pin nr 3: masa


  Moderowany przez Mirek Z.:

  Usunąłem fragment postu naruszający p.10.4 i p.16 regulaminu.

 • Computer ControlsComputer Controls
 • #32
  skater156
  Poziom 14  
  Witam.Kliknołem +1 :) Tylko mam jeszcze pytanko :) Czy to podłączenie GND to masa trafa ktorym zasilam multimetr, czy masa zasilacza który mierze?Czemu 9V LM7812 chyba jest wytrzymać chyba wile więcej, mam trafo na 5V i 12V.Czy tą 5V mogę użyć?

  Z góry dzięki za pomoc:)
  Pozdro
 • #33
  K-3
  Poziom 11  
  Ta masa to oczywiście w zasilaczu. Ja podłączyłem przewód obok kondensatora, jest tam jeden wolny otwór (w razie, gdyby kondensator był większy).
  Na 5V powinno ruszyć, trzeba oczywiście pamiętać o mostku i jakimś kondensatorku filtrującym, wtedy wzrośnie napięcie (nie można układu zasilić prądem przemiennym).
 • #34
  Rafał 116
  Poziom 17  
  Transformator TS 120/13 ma napięcie 25,6 V pod obciążeniem a bez obciążenia trochę więcej jakieś ok 26,5. Czy nie nagrzewają się nadto niektóre elementy?
 • #35
  K-3
  Poziom 11  
  Owszem, przy wyższych prądach grzeje się rezystor 5W, planuję go wymienić na mocniejszy.
 • #37
  K-3
  Poziom 11  
  Z U2 i U3 nic się nie dzieje, nawet nie są ciepłe. Elementy słabo się grzejące (wyczuwalne ciepło) przy dużych prądach to:
  - diody prostownicze D1-D4
  - rezystory R1, R7
  - tranzystor Q2
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #38
  skater156
  Poziom 14  
  Witam.Jeszcze jedno pytanie, mam nadzieje, że ostatnie.Do J3 podłączamy zasilanie z oddzielnego trafa, a gdzie masę zasilacza którym będzie zasilany miernik?

  Pozdro:)
 • #39
  K-3
  Poziom 11  
  Skater156: Autor chyba nie przemyślał, że układ może być zasilany z oddzielnego trafa. Podłącz masę gdzieś do układu, choćby tam, gdzie podłączasz masę zasilacza (J4 pin3).
  "Minimalne napięcie na złączu J3 musi wynosić ok. 9V dla elementów wymienionych w wykazie, lub ok. 6.5V, jeżeli zastosujesz regulatory napięcia typu LOW DROP."
 • #40
  robatko
  Poziom 10  
  Konstrukcja warta uwagi .

  Najpierw plusy czyli:
  - estetyka wykonania
  - przejrzysta i funkcjonalna płyta czołowa
  - bezpośrednie monitorowanie prądu i napięcia
  - wygodna regulacja parametrów (zgrubna/dokładna)

  Co do minusów:

  - problem obciążenia tranzystora wykonawczego ,ktoś już pisał że przy ustawieniach niskiego napięcia (0-5V) i obciążeniu 3A moc strat na tym tranzystorku może być dla niego zabójcza szczególnie przy dłuższej pracy
  - problem wentylacji radiatora tranzystora wykonawczego ,płytka nad radiatorem
  zapewne skutecznie ogranicza cyrkulacje powietrza
  - problem kontroli temperatury radiatora szczególnie ważny przy zamontowaniu go wewnątrz obudowy

  Reasumując skonstruowany zasilacz idealny do podstawowych prac warsztatowych ,wykonany estetycznie i funkcjonalnie pod warunkiem unikania
  długotrwałej pracy pod max obciążeniem z niewielkim napięciem wyjściowym .

  Gdyby niestety w wyniku użytkowania tranzystor 2N3055 "odmówił posługi"
  warto przemyśleć równoległe połączenie dwóch tranzystorów wykonawczych z rezystorami emiterowymi . Wiąże się to oczywiście z dodatkowym radiatorem i zmianą rozmieszczenia elementów i podzespołów w obudowie ale
  moc strat rozkłada się wtedy na dwa tranzystory .
  Wskazany byłby również wentylator sterowany nawet najprostszym czujnikiem temperatury co znacząco poprawi chłodzenie .

  Gratuluje estetyki wykonania.
  pozdrawiam
  rdarek
 • #41
  szymon1913
  Poziom 19  
  Zasilacz pięknie opisywany jako samodzielny projekt i tu się nie zgodzę bo wiem że pewna osoba poświęciła dużoo swojego czasu żeby wogóle ruszył ten zasilacz, a nie została ta osoba wymieniona w pierwszym poście a należą się jej podziękowania! nie powinno się unosić tak dumą że się coś zrobiło a kogoś kto w tym uczestniczył poprostu ominąć.
 • #42
  Leszko 92
  Poziom 11  
  Witam.

  Jakiego programu kolega użył aby zaprogramować uC?
 • #43
  K-3
  Poziom 11  
  rdarek: Jak już pisałem, zastosuję 2 tranzystory, ponieważ mam jeszcze kilka 2N3055. Co do chłodzenia to dam 2 wentylatory, żeby nie zmieniać miejsca radiatora (jeden wentylator dam przed radiatorem, tak by powietrze przechodziło przez żeberka, drugi dam pomiędzy otworami wylotowymi z tyłu. Diody prostownicze dolutuję na siebie, żeby się nie grzały. Rezystory wymienię na mocniejsze, nie wiem tylko co z tranzystorem Q2 (2N2219). Orientuje się ktoś, gdzie można dostać radiator jak na zdjęciu poniżej, bo nigdzie nie mogę go zdobyć.
  "Zasilacz dla elektronika"

  szymon1913: Umieściłem linki do stron autorów obu projektów, każdy ma prawo wglądu. Autorzy stworzyli takie jakby DIY - udostępnili materiały i pozwolili skorzystać z nich swoim użytkownikom. Jak tak zrobiłem, a zamieszczam efekty swojej pracy związanej z wykonaniem obu projektów, połączeniem ich w całość i estetycznym przyozdobieniem.
 • #44
  Leszko 92
  Poziom 11  
  robatko napisał:
  Cytat:
  Gdyby niestety w wyniku użytkowania tranzystor 2N3055 "odmówił posługi"
  warto przemyśleć równoległe połączenie dwóch tranzystorów wykonawczych z rezystorami emiterowymi . Wiąże się to oczywiście z dodatkowym radiatorem i zmianą rozmieszczenia elementów i podzespołów w obudowie
  Wcale nie wiąże się z dodatkowym radiatorem ponieważ tranzystory połączone równolegle mają połączone kolektory chyba, że radiator jest zbyt mały aby rozproszyć moc strat obu tranzystorów i ktoś nie może zdobyć większego ale i nawet wtedy radiatory mogą być połączone razem.
  Nie trzeba stosować podkładek mikowych i tulejek.

  K-3 możesz zamienić Q2 (2N2219) na BD 139 do tego tranzystora przykręcisz byle jaki radiatorek.

  Chciałem dodać, że ja taki mam i sprawuje się świetnie.
 • #45
  K-3
  Poziom 11  
  Leszko92: AtMegę zaprogramował mi kolega, ponieważ, jako że jestem początkującym elektronikiem, nie mam jeszcze wiedzy i sprzętu wystarczającego do zaprogramowania mikroprocesora. Wiem tylko, że został wykorzystany programator STK200.

  Dodano po 59 [minuty]:

  OK. Dzięki za radę. Zastosuję BD139. Czy dałoby się go jakoś porządnie wmontować, nie krzyżując nóżek, bo tranzystory mają inne wyprowadzenia?
 • #46
  remix1
  Poziom 18  
  K-3 napisał:
  Leszko92: AtMegę zaprogramował mi kolega, ponieważ, jako że jestem początkującym elektronikiem, nie mam jeszcze wiedzy i sprzętu wystarczającego do zaprogramowania mikroprocesora. Wiem tylko, że został wykorzystany programator STK200.

  Tutaj akurat największym problemem jest posiadanie programatora (chociaż to kilka elementów na krzyż), z wrzucaniem programu nie ma żadnego problemu, zwłaszcza iż procek ma pracować z fabrycznymi fusebitami, nic nie trzeba kombinować.

  K-3 napisał:

  OK. Dzięki za radę. Zastosuję BD139. Czy dałoby się go jakoś porządnie wmontować, nie krzyżując nóżek, bo tranzystory mają inne wyprowadzenia?


  Nie ma problemu z ich montażem, nogi się aż tak bardzo nie krzyżują, jedną trzeba delikatnie odgiąć, po założeniu zmieści się nawet radiatorek, nie hacząc o wyprowadzenie żadnego elementu.

  Co do samej konstrukcji, wstaw wreszcie te 2 wentyle (dobrze że masz zamiar to zrobić) i wyłącznik bimetaliczny na radiatorze, zasilacz stanie się wtedy bezpieczny i użyteczny, mało roboty z tym a efekty naprawdę spore.
 • #47
  K-3
  Poziom 11  
  Tak właśnie zrobię. A z tym programatorem, to lepiej zrobić porządniejszy, z większą ilością elementów i mieć pewność, że przez złe podłączenie nie ulegnie awarii port w komputerze.
 • #48
  szymon1913
  Poziom 19  
  ja nie myśle o autorach schematów bo to mnie nie obchodzi ale jest pewna osoba o imieniu Bartek która nad tą pracą siedziała kilkanaście godzin żeby to działało i wyglądało a nie jest wspomniane że on w tym uczestniczył tylko opis wskazuje na samodzielną pracę, nieładnie tak pomijać udział doświadczonego kolegi...
 • #49
  bartek0141
  Poziom 12  
  Kolego szymon1913 K-3 chyba cie do końca nie zrozumiał. Wracając do zasilacza to jest funkcjonalny i estetyczny. Dokładając wentylator był by w pełni bezpieczny.
  Pozdrawiam
 • #50
  remix1
  Poziom 18  
  bartek0141 napisał:
  Kolego szymon1913 K-3 chyba cie do końca nie zrozumiał. Wracając do zasilacza to jest funkcjonalny i estetyczny. Dokładając wentylator był by w pełni bezpieczny.
  Pozdrawiam

  Gwarantuje że zrozumiał :)

  Co do programatora, taki prostym jest właśnie STK200, malutki i poręczny, dla tych którzy nie mają portu LPT, potrzebny jest USBasp ,niestety do budowy tego programatora potrzebny jest ... programator :)
  Oczywiście pomijam tutaj programowanie na hardcora (podpinanie atmegi bezpośrednio pod port LPT, też można, lecz łatwo w takim przypadku o uszkodzenie samego portu).
 • #51
  remix1
  Poziom 18  
  Leszko 92 napisał:
  [...]
  Nie rozumiem o co chodzi z tymi Fuse bitami.
  Czy to jest potrzebne aby zaprogramować gotowym programem?


  Fusebity to częstotliwość z jaką ma pracować procesor, w konstrukcji tego multimetru jest to wewnętrzny oscylator 1mhz.

  Dlatego fusebitów pod żadnym pozorem nie ustawiaj !, standardowe ustawienia to właśnie wewnętrzny oscylator 1mhz, dlaczego ? - napisałem wyżej.

  dodatkowo jeżeli chcesz odezwij się na PW - wyślę Ci schemat z opisem i płytkę (w PDF) do programatora STK 200.
 • #52
  skater156
  Poziom 14  
  Witam.Żeby akurat zaprogramować uC do multimetry to fuse bity zostawiasz w spokoju, w ogóle do tego sie nie dotykasz:)
  AVR ISP to też prosty programator, w tym artykule który Ci poleciłem jest jeszcze prostszy programator.Składa sie z złącza LPT,o ile sie nie myle to z 3 oporników i kabelków:) Do tego jeszcze tylko jakaś płytka z podstawką na atmega8 i heja:) Jak nie będziesz czegoś wiedział to pisz śmiało priva, bo tu trochę odbiegamy od tematu.

  Pozdro:)
 • #53
  Leszko 92
  Poziom 11  
  Koledzy dzięki za porady.
  Teraz tylko muszę zrobić programator.
  Zainstalowałem dwa programy Pony Prog 2000 i BASCOM AVR demo.
  Jak zakupie AT mege to spróbuje go zaprogramować.
 • #54
  robatko
  Poziom 10  
  Leszko 92 napisał:
  Wcale nie wiąże się z dodatkowym radiatorem ponieważ tranzystory połączone równolegle mają połączone kolektory chyba, że radiator jest zbyt mały aby rozproszyć moc strat obu tranzystorów i ktoś nie może zdobyć większego ale i nawet wtedy radiatory mogą być połączone razem.
  Nie trzeba stosować podkładek mikowych i tulejek.


  Słuszna uwaga , oczywiście Leszko 92 ma rację , dwa 2N3055 można z powodzeniem zamontować na jednym radiatorze i to bez podkładek .
  Powinny polepszyć się nawet warunki termiczne pracy tranzystorów. Wypadałoby tylko zastosować pastę /smar silikonowy .
  Acha i trzeba pamiętać że radiator jest galwanicznie połączony z kolektorem tranzystorów wobec tego przy wszelkich manipulacjach i montażu należy mieć to na uwadze.
  Ja jednak chciałem zasugerować montaż oddzielnego podobnego radiatora jeżeli pozwala na to obudowa .
  Oba tranzystory nie muszą "dzielić się" powierzchnią radiatora i każdy z nich może spokojnie "ogrzewać" swoje żeberka .
  Skłaniam się ku opinii że lepiej zastosować większy radiator nawet "przewymiarowany" niż coś niewielkiego za to z czujnikiem temperatury i wentylatorkiem . Oczywiście wiele zależy od obudowy i założeń konstrukcyjnych.
  Pozdrawiam
 • #56
  K-3
  Poziom 11  
  Niestety, przez przypadek usunąłem całą moją dokumentację, czego teraz bardzo żałuję. Zniknął mi z dysku również plik z panelem. Spróbuj zrobić sam swój panel w programie "Gimp", da się w nim ładnie ustawić siatkę i rzeczywiste rozmiary obrazu w mm, ja tymczasem spróbuję odzyskać pliki za pomocą jakiegoś programu.
 • #57
  Leszko 92
  Poziom 11  
  norbis 15

  Kiedyś ściągnąłem podobny panel z elektrody, różni się trochę od panelu K-3 ale można go przerobić. Ja sam bawiłem się nim na paincie (paint) - da się zrobić :D.

  Proszę:
 • #58
  K-3
  Poziom 11  
  Oczywiście, w Paincie można się pobawić, ale to nie jest program do takich rzeczy. Ja naprawdę polecam Gimpa do wszelkich prac związanych z obróbką grafiki.

  Udało mi się odzyskać ten plik. Wygląda niepozornie, ale po wycięciu, zalaminowaniu i zastosowaniu w zasilaczu będzie ładnie wyglądał.

  Jak już pisałem, pasuje on do obudowy "Z-17 92x235x217"
 • #59
  Rafał 116
  Poziom 17  
  Za pobranie panelu dałem aż 2 pkt.!! :D :D. Nie opłacało się.;) Nie wiem z czym kolega się tak namęczył mnie zrobienie takiego czegoś zajmuje 10 min. w GIMP'ie.
 • #60
  K-3
  Poziom 11  
  Dla kolegi to może 10 min, ale jak dla kogoś, kto zaczyna zabawę z czymś takim, może okazać się to sporym problemem i zabrać sporo czasu.