Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Zasilacz dla elektronika"

K-3 03 Cze 2010 13:53 49948 112
    ninja14
    Poziom 17  
    Z tego trafa / 29V AC / na filtrze C będziesz miał / 29 *√2 / tj. ponad 40V DC, więc o wiele za dużo dla opampów TL 071, TL 081, czy nawet LM 318.
    Możesz zastosować wzm.op. wysokonapięciowe np.OPA 445 AP / ± 45V /, ale ich cena jest zaporowa , obecnie ok.47.90 za 1 szt.
    Moim skromnym zdaniem można odwinąć z uzwoj.wtórnego trochę zwoi, by napięcie nie przekraczało 25 V AC lub zastosować oddzielne zasilanie wzm.op. np. wg.projektu Kolegi HOLTEK - link : www.elektroda.pl/rtvforum/topic332823.html
  • HelukabelHelukabel
    picia22
    Poziom 27  
    podejrzewam ze po wyłączeniu zasilacz pracował by dalej przez jakiś czas dobre gdy na chwile padnie napięcie taki wewnętrzny ups, dobry pomysł.
  • HelukabelHelukabel
    Rafał 116
    Poziom 17  
    Kondensator 1F jest chyba dość duży jak się nie mylę. Można byłoby zastosować jakiś przekaźnik żeby odłączał wyjście zasilacza po jego wyłączeniu ale moim zdaniem to jednak chyba trochę przesada.
    bubi89
    Poziom 21  
    Zwróćcie uwagę na napięcie operacyjne takiego kondensatora:P
    jacu1234567890
    Poziom 12  
    a jaki byłby odpowiednik tego transformatora TS 120/13 ??
    Rafał 116
    Poziom 17  
    Gdzieś na elektrodzie widziałem katalog INDEL 2003 tam jest dość sporo tych transformatorów możesz sobie poszukać ten katalog i tam znaleźć odpowiednik.
    tragi
    Poziom 22  
    jacu1234567890 napisał:
    a jaki byłby odpowiednik tego transformatora TS 120/13 ??

Trafo TS120/13 jest trochę słabe do budowy tego zasilacza. Napięcie wtórne 25,6V/2,2A Podobne parametry ma TS120/14 ale więcej z grupy o mocy 120VA mają inne napięcia wtórne niż potrzeba do tego zasilacza. Poszukaj sobie odpowiedniego toroida:

www.toroidy.pl
    jacu1234567890
    Poziom 12  
    a jak najlepiej zrobić scieżki na tej płytce? jakim programem to zrobić? czy ten zasilacz jest trudny w wykonaniu (dopiero się uczę i mam 14 lat)? czy transformator 150VA w zupełności wystarczy?
    tragi
    Poziom 22  
    Po tym co piszesz jacu1234567890, wydaje się że nie wykonywałeś jeszcze żadnego układu, więc odradzam szarpanie się na ten zasilacz. Wykonanie tego zasilacza nie jest trudne, ale dla osób które mają już pewne doświadczenie w konstrukcji układów. Zacznij od prostszych rzeczy, naucz się wykonywać płytki, lutować, budować proste układziki. Na zasilacz przyjdzie odpowiedni czas.

A transformator 150VA na jedną sekcję wystarczy w zupełności. A jaki to transformator?
    piotruuch
    Poziom 14  
    Mam sprawę, ostatnio już po uruchomieniu zasilacza gdy ustawiałem ogranicznik (zwarłem przez amperomierz wyjścia) otrzymałem przy maksymalnym rozkręceniu potencjometrów coś koło 4A i nagle cyk napięcie skoczyło i koniec działania zasilacza...

Przy skręconym na min napięciu na wyjściu mam około 4V w połowie 3 i potem znów trochę więcej. Co może być uszkodzone? Mieszkam na wsi więc nie chce ciągle jeździć do sklepu i żeby mi się okazywało że jest co innego uszkodzone...

Wymieniłem już R15 który był tak jakby lekko czarny, ale swoją wartość rezystancji zachował prawie 1k. Wymieniłem Q1 i Q2. Co odpowiada za taką systuację? Czy może to tylko wina tego U2?

Czy ktoś miał podobnie? I co może być winą? Co wymienić?
    misiupan
    Poziom 35  
    piotruuch napisał:
    Mam sprawę, ostatnio już po uruchomieniu zasilacza gdy ustawiałem ogranicznik (zwarłem przez amperomierz wyjścia) otrzymałem przy maksymalnym rozkręceniu potencjometrów coś koło 4A i nagle cyk napięcie skoczyło i koniec działania zasilacza...

Przy skręconym na min napięciu na wyjściu mam około 4V w połowie 3 i potem znów trochę więcej. Co może być uszkodzone? Mieszkam na wsi więc nie chce ciągle jeździć do sklepu i żeby mi się okazywało że jest co innego uszkodzone...

Wymieniłem już R15 który był tak jakby lekko czarny, ale swoją wartość rezystancji zachował prawie 1k. Wymieniłem Q1 i Q2. Co odpowiada za taką systuację? Czy może to tylko wina tego U2?

Czy ktoś miał podobnie? I co może być winą? Co wymienić?

Uruchomiasz dokładnie taki zasilacz jak prezentowany tutaj?, jeżeli tak to obwody prądowe są przecież widoczne na schemacie,a dokonać kilku pomiarów woltomierzem to chyba nie trudno.
    szympek;)
    Poziom 20  
    Hej mam kilka pytań(mam 13 lat i cały czas się uczę więc pytania mogą wydawać się Wam głupie).
    1.Czy taki zasilacz wystarczy dla początkującego ?? czy lepiej podwójny??
    2.Jak "doprowadzić" ciepło do radiatora "na wierzchu" ??? Czy wystarczy że przykręcę radiator do obudowy??
    3.Co jest najdroższe w tym zasilaczu??
    4.Czy nie lepiej/szybciej/taniej/opłacalnej było by kupić to.I najważniejsze czy mi to wystarczy???
    misiupan
    Poziom 35  
    szympek;) napisał:
    Hej mam kilka pytań(mam 13 lat i cały czas się uczę więc pytania mogą wydawać się Wam głupie).
    1.Czy taki zasilacz wystarczy dla początkującego ?? czy lepiej podwójny??
    2.Jak "doprowadzić" ciepło do radiatora "na wierzchu" ??? Czy wystarczy że przykręcę radiator do obudowy??
    3.Co jest najdroższe w tym zasilaczu??
    4.Czy nie lepiej/szybciej/taniej/opłacalnej było by kupić to.I najważniejsze czy mi to wystarczy???

Ten ci wystarczy lecz jest to sama płytka z elementami bez obudowy, transformatora i radiatora.
    szympek;)
    Poziom 20  
    ile może kosztować transformator do tego "cuda"??
    misiupan
    Poziom 35  
    szympek;) napisał:
    ile może kosztować transformator do tego "cuda"??

Myślę że na twoje potrzeby to zakup fabrycznego zasilacza za około100- 150zł wystarczy. Budowa tego z linku wyniesie przypuszczalnie podobną kwotę.
    np. model RF-1502T lub TXN-1502D 15v , 2A.
    norbis15
    Poziom 14  
    Witam. Wykonałem taki zasilacz (z licznymi przeróbkami). Przeróbki panelu przedniego to: miejsce na 2 przyciski, wyprowadzenie na woltomierz dodatkowy, wyświetlacz 2x16, tylko jeden potencjometr ograniczenia prądowego, miejsce na wyprowadzenie zewnętrznego czujnika ds18b20( czujnik temperatury) w postaci gniazda mini jack, a i jeszcze zmieniłem nieco kolorystyę ze względu na kolor gałek od potencjometrów. Może komuś się przyda.
    dawidus
    Poziom 20  
    Witam,
    mam trafo TS120/13 jak autor tematu. Dodatkowo mam 2xKD502 na radiatorze.
    Chciałbym zapytać autora tematu jak podłączył trafo.
    Czy da się jakoś połączyć uzwojenia wtórne równolegle czy czy jest to jedno uzwojenie z odczepem po środku? Mam na myśli to 2x26V 2x2A
    remix1
    Poziom 18  
    dawidus napisał:

Czy da się jakoś połączyć uzwojenia wtórne równolegle

Komuś się nie chce szukać ;(
    Wyręczę Cię, Tutaj znajduje się odpowiedź.
    dawidus
    Poziom 20  
    Wielkie dzięki za pomoc.
    Czyli początek jednego uzwojenie łączymy z końcem drugiego uzwojenia i jest to masa a pozostałe 2 wyprowadzenia łączymy ze sobą poprzez diody?
    Mogą to być diody 1N540x ?

W pewnym temacie ktoś stwierdził, że napięcie w tym projekcie zasilacza (24VAC) już jest za duże dla wzmacniaczy operacyjnych... -5V...+34V daje łącznie 39V.
    Jeśli zastosuję to trafo co mam to muszę zmieniać te wzmacniacze na inne?
    jacu1234567890
    Poziom 12  
    Czy potencjometr RV1 wieloobrotowy mogę zastąpić potencjometrem obrotowym o tej samej wartości?
    electricianul
    Poziom 11  
    Bardzo dobre wykonanie, plus za napisy na panelu po polsku.