Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jake max napięcie dla zenera 15V

ozman 19 Sie 2004 19:26 1541 12
  • #1 19 Sie 2004 19:26
    ozman
    Poziom 21  

Pytanie jakwyżej jakie można przyłożyć mź napięcie bo mi się strasznie zener grzeje mimo ze jest na 10W a ja ciągnę z niego 1W napięcie wej to mam 34V

• #2 19 Sie 2004 19:43
    elektryk
    Poziom 42  

Jak możesz ciągnąć z zenera 1W, przecież to nie ma sensu. Pierwsze i najważniejsze pytanie jak podłączyłeś diode zenera?

• #3 19 Sie 2004 19:44
    Panda02
    Poziom 32  

Ma znaczenie jaki prąd płynie przez diodę. Jeżeli dioda ma 10W mocy strat to oznacza moc którą może ta dioda oddać przy idealnym chłodzeniu. Dla diody 15V o mocy 10W i przy zasilaniu 34V w warunkach idealnego chłodzenia rezystor szeregowy powinien mieć wartość ok 32 omy. Ponieważ potrzebujesz 1W to w zupełności wystarczy rezystor szeregowy ok. 160 omów i należy mimo wszystko zapewnić dobre chłodzenie diody zenera.
    A co to? Elektryk zmienił nazwę na siostra basen=elektryk. Skąd taka zmiana? Może to ten dzisiejszy rekordowy upał, a może to ten strasznie grzejący się zener? :wink:

• #4 19 Sie 2004 22:53
    elektryk
    Poziom 42  

Panda02 napisał:
    Ma znaczenie jaki prąd płynie przez diodę. Jeżeli dioda ma 10W mocy strat to oznacza moc którą może ta dioda oddać przy idealnym chłodzeniu.
    Nie napisałem że nie ma znaczenia, napisałem że takie stwierdzenie nieco nie ma sensu, bo moc się wydziela jeszcze na rezystorze i na odbiorniku, więc brakuje nieco danych. Pozatym jest jeszcze taka drobna kwestia, że im więcej prądu pobiera odbiornik tym lepiej dla diody zenera.

• #5 24 Sie 2004 23:00
    ozman
    Poziom 21  

Wszystko podłączyłem jak na załączonym schemacie i strasznie się grzeje.po 5 minutach zaczyna lecieć dymek z rezystora(diody też się smażą)-co jest nie tak.oto dodatkowe dane na rezystorze jest napięcie 20V a zmierzone I wynosi 150 mA (podłączyłem na dodatniej gałązi zaraz po wyjściu z transformatora).jak zastosowałem rezystory 36ohm to grzało się odrazu

• #6 24 Sie 2004 23:47
    Panda02
    Poziom 32  

Wszystko jest w porządku. W tym układzie na rezystorach wydziela się po 2,4W i mimo tego że są 5-cio watowe to będą gorące. Gdzieś ta moc musi się wydzielić. Na diodach wydzieli się po 1,9W i one też maja prawo bardzo się rozgrzać. Te wyliczenia są przy prądzie 0,126A. Jeśli zmierzyłeś że płynie 150mA to wydzielane moce będą jeszcze większe. Moja rada jest taka, żeby zastosować rezystory większej mocy, lub kilka połączonych tak, żeby zwiększyć moc, zapewnić im chłodzenie, natomiast diody wyposażyć w solidne radiatory. Innym i chyba lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie scalonych stabilizatorów napięcia 7815 i 7915 z odpowiednimi radiatorami. Wtedy rezystory mogłyby i tak zostać, a na stabilizatorach wydzielałaby się mniejsza moc. Stabilność napięcia byłaby również znacznie lepsza.

• #7 28 Sie 2004 16:58
    ozman
    Poziom 21  

Tak robiłem zasilacz na stabilizatorach lecz jest on mi potrzebny do wzmacniacza gitarowego i ze stabilizatorami dzwięk był za sztywny.co do rezystorów to zastocowałem 390ohm i zenerki teraz się nie grzeją

• #8 29 Sie 2004 18:25
    ed-ek
    Poziom 34  

Taki zasilacz przy biegu luzem będzie grzał zenery.Pod obciążeniem część prądu popłynie przez obciążenie,i o tyle zmniejszy się prąd diod.Przez rezystory popłynie prąd bez zmiany.Jeżeli oryginalnie były rezystory 150 om,to takie muszą zostać,a znmiejszanie ich to prosta droga do uszkodzenia zenerów.

• #9 29 Sie 2004 20:58
    ozman
    Poziom 21  

Już problem rozwiązałem.Zwiększyłem rezystory do 390 ohm i zenery się nie grzeją!a rezystory nawet nie parzą.

• #10 30 Sie 2004 07:52
    ed-ek
    Poziom 34  

Żadnego problemu nie rozwiązałeś!Mogłeś tylko pogorszyć warunki stabilizacji.Jak tak myślisz, to zwiększ rezystory do 100kom i nic się nie będzie grzało.Nie wyciągasz wniosków z tego co napisałem w poście.Idź na Google i poczytaj o stabilizatorach na diodach Zenera,bo nie będę przytaczał obliczeń ogólnie dostępnych.

• #11 30 Sie 2004 08:31
    kursant
    Poziom 17  

A nie byłoby lepiej gdyby zastosować dwa szeregowe tranzystory p-n-p i n-p-n z niewielkimi (moc) diodami zenera w bazach tych tranzystorów, stabilizacja lepsza straty mocy znacznie mniejsze, tylko niewielka rozbudowa układu.

• #12 31 Sie 2004 08:47
    ed-ek
    Poziom 34  

Jeżeli coś innego to np 7815 i 7915 z niewielkimi radiatorkami.Najtaniej,pewne rozwiązanie i bez kłopotów.

• #13 31 Sie 2004 09:17
    kursant
    Poziom 17  

ed-ek napisał:
    Jeżeli coś innego to np 7815 i 7915 z niewielkimi radiatorkami.Najtaniej,pewne rozwiązanie i bez kłopotów.

Też o tym myślałem, byłoby to rozwiązanie najbardziej komfortowe i najmniej skomplikowane ale jeśli dobrze pamiętam to jesteśmy na granicy górnego napięcia dla tych regulatorów. Nie mam przed oczami noty katalogowej ale jak pamiętam to 35V (jeśli moja pamięć mię zawodzi to proszę to sprostować nie mogę teraz sięgnąć do noty katalogowej) jest max napięcie wejściowe, więc może być w skrajnych przypadkach nieco za duże.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME