Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwufazowa przetwornica STEP-UP 105W

Dar.El 04 Maj 2010 19:21 16003 22
  • Dwufazowa przetwornica STEP-UP 105W

Witam
    Skonstruowałem trochę mocniejszą od tej:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=611764&highlight=

Praktycznie nie różni się prawie niczym, dodałem drugą diodę, dałem mocniejsze dławiki i ma trochę większe wymiary 97mm x 59mm wysokość 16mm. Przy napięciu wejściowym 12V można uzyskać 5,5A dla Uwy=19V i 7A dla Uwy=15V. Przy wyższym napięciu 14V na wejściu (włączony silnik w samochodzie), można uzyskać 6,5A dla Uwy=19V i 8A dla Uwy=15V.
    Inne zastosowanie to stabilizacja napięcia dla komputera pokładowego. W tym wypadku przetwornica jest ustawiona na 13V, które nawet podczas rozruch silnika nie zmniejsza się, dzięki czemu komputer nie resetuje się. Jeszcze nie robiłem długotrwałych testów, ale przetwornica powinna wytrzymać 10A.
    Jest też możliwość przerobienia jej na źródło prądowe, np. do zasilania diod LED wyższym napięciem niż jest w instalacji samochodowej. Diody LED firmy CREE MC-E są łączone równolegle albo szeregowo, z 12-14V trudno jest zasilać wersję równoległą 2,8A a szeregowa potrzebuje wyższego napięcia. Teoretycznie można będzie zasilić 10 sztuk MC-E z jednej przetwornicy i uzyskać 7300 lumenów.

----------------------------------

Płytki są robione w Faldruku, dlatego wygląd ich jest profesjonalny. Ale jak się okazało, firma ta nie robi idealnych, ale jak dla mnie wystarczająco.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 05 Maj 2010 09:46
    markosik20
    Poziom 33  

Gratulacje dla autora za kolejną świetną przetwornicę. Niestety muszę to napisać :wink: : mógłby kolega zmienić te "badziewiaste" zaciski wejściowe i wyjściowe na bardziej "przyjazne dla użytkownika". Nic mnie tak nie denerwuje jak w udanych gotowych i świetnych konstrukcjach projektanci zaoszczędzą parę groszy na zaciskach a ja dostaje białej gorączki przy kolejnej próbie podłączenia do nich kabelków :wink:.

• #3 05 Maj 2010 09:47
    skaktus
    Poziom 37  

Jakie koszty wykonania, czy będzie dostępna "komercyjnie" lub na zamówienie ?

Czy potrzebuje dodatkowego chłodzenia ?

• #4 05 Maj 2010 11:12
    Dar.El
    Poziom 40  

Nie mam żadnych problemów z tymi zaciskami, może to kwestia wprawy i cierpliwości. Można im tylko zarzucić że są za małe, prąd wejściowy może przekroczyć 10A i powinny być użyte odpowiednio grube przewody, ale jest na to sposób, trzeba obciąć połowę drucików z przewodu 4mm² to wejdą :idea: .
    Jeżeli przetwornica miała działać na pełnej mocy a może i na większej, wymuszone chłodzenie na pewno poprawi, lub umożliwi uzyskanie większej mocy. Dla prądów które podałem wystarczy jej zwykły dostęp do powietrza. W plastikowym pudełku ,bez otworów, nie wytrzyma pełnej mocy.

• #5 06 Maj 2010 13:38
    silver206
    Poziom 12  

Czy taka przetwornica może sprawdzić się w samochodzie przy pracy z wkrętarką, polerką 18V bez akumulatorka?

• #6 06 Maj 2010 16:58
    Svavo
    Poziom 23  

Dar.El napisał:
    ... Można im tylko zarzucić że są za małe, prąd wejściowy może przekroczyć 10A i powinny być użyte odpowiednio grube przewody, ale jest na to sposób, trzeba obciąć połowę drucików z przewodu 4mm² to wejdą :idea: ...

Jeśli konstrukcja przewiduje przepływ prądów 10A, zaciski powinny być przystosowane do przenoszenia takich prądów. Nie chodzi tylko o to, żeby zmieścić jak najwięcej energoelektroniki na PCB, złącze to również część urządzenia! A z obcinaniem połowy drucików to lekka przesada, ewentualnie są sztyfty do zaciskania na kablach.

• #7 06 Maj 2010 18:04
    Dar.El
    Poziom 40  

Do pracy z silnikiem może się nadawać, zależy od mocy silnika i maksymalnego chwilowego poboru prądu.
    Zaciski są na wyrost, chodzi o jak najmniejszy spadek na przewodach zasilających, chyba że komuś nie zależy na sprawności przetwarzania napięcia. Na zdjęciu parametry zacisków jakie używam.

• #8 06 Maj 2010 18:37
    Svavo
    Poziom 23  

Wygląda jak popularne złącze typu "ARK". Nie wiem jak się sprawuje, ale dla przekroju 1,5mm^2 deklarowane 16A to chyba deczko za dużo (ponad 10A/mm^2) - dla 10A będzie OK. Oczywiście im większy przekrój, tym mniejsze straty.

• #9 06 Maj 2010 22:04
    0rzech1
    Poziom 11  

Piszesz o wydajności prądowej przy różnych napięciach ale jak wygląda regulacja napięcia?
    Czy zamawiając przetwornicę muszę podać interesujące mnie napięcie czy mogę je jakoś ustawić później?

Oby wszyscy Forumowicze mieli tak udane konstrukcje jak ty.
    Oby nie wszyscy Forumowicze podchodzili tak komercyjnie do nich.
    Rozumiem jednak praca oczywiście kosztuje, ale może jakiś twój mały projekcik pokazał by się
    w na forum na zasadzie edukacji nie reklamy

Pozdrawiam :D

• #10 06 Maj 2010 22:04
    -RoMan-
    Poziom 42  

-> Svavo

10A/mm^2 to całkiem normalna gęstość dla przewodów przyłączeniowych, szczególnie w pojedynczej izolacji. Sprawdź gęstości prądów w nóżkach tranzystorów MOSFET dużej mocy w obudowach TO220 - mocno się zdziwisz. Jak również gęstości prądu w ścieżkach płytek drukowanych.

• #11 06 Maj 2010 22:52
    Svavo
    Poziom 23  

:arrow:-RoMan-

Gęstość prądu 10A/mm^2 jest owszem ciągle bezpieczną wartością, ale na większych odcinkach nastepują znaczne spadki napięcia.

Przez wyprowadzenia TO220 czy TO247 mogą płynąć prądy przekraczające (znacznie) 100A :!:. Dopiero niedawno to do mnie dotarło ;). Jeśli chodzi o obwody drukowane, to jeśli ścieżka nie jest zbyt długa to można śmiało przez nią kotłować znaczne prądy. Zwłaszcza impulsowo.

• #12 07 Maj 2010 10:27
    Dar.El
    Poziom 40  

:arrow: 0rzech1
    Edukację staram się szerzyć w innych działach. Niestety, nieprecyzyjny regulamin i nadgorliwi moderatorzy zamykają tematy albo wyrzucają do kosza, praktycznie już się nie da pomagać.
    Płytkę PCB zamówiłem z 70µm miedzi, więc z tej strony nie jest źle. Za to lutowanie elementów do takiej płytki, to jest wyzwanie.

• #13 07 Maj 2010 12:10
    markosik20
    Poziom 33  

Dar.El napisał:
    Nie mam żadnych problemów z tymi zaciskami, ..

To kolega chyba jeszcze nie "wpychał"...dosłownie, kabelków do tych zacisków (jak już raz były zakręcone) ...zwłaszcza linki (nawet zakończona tulejką) gdy układ był zamontowany w "ciasnym miejscu" :wink:.

• #14 07 Maj 2010 12:33
    Dar.El
    Poziom 40  

Cały czas to robię, tylko zawsze stosuję pocynowane końcówki przewodów. Jeżeli ważny jest czas łączenia i rozłączenia (jakieś zawody) to jest problem. Przetwornica się dość mocno grzeje przy pełnej mocy, więc ciasne pudełeczka nie są wskazane.
    Roman zarzucał mi zastosowanie kontrolera napięciowego, który dla niego jest dziadowski. Zastosowałem też tanie tranzystory IRFZ44N, przecież teraz są produkowane dużo lepsze. Można tak narzekać w nieskończoność i czepiać się głupot, ale zrobić coś konkurencyjnego do chińszczyzny, to jest wyzwanie.
    p.s.
    Zaciski z ruchomą osłoną przewodu nie mają wystarczającej obciążalności.

• #15 07 Maj 2010 13:40
    0rzech1
    Poziom 11  

Ok, ok. Ale co z tym napięciem? myślę o zakupie tej przetwornicy. I nie wiem czy ty zadajesz napięcie czy po zakupie ja?

• #16 07 Maj 2010 14:35
    markosik20
    Poziom 33  

Dar.El napisał:
    .... ale zrobić coś konkurencyjnego do chińszczyzny, to jest wyzwanie.

No co do tych zacisków to nie wiem...czy konkurencyjne :wink:.
    Chodzi mi o takie złącze....obciążalność ma taką samą...droższe o około 20gr.

• #17 07 Maj 2010 14:45
    Dar.El
    Poziom 40  

Zmylił mnie PDF w którym obciążalność wynosi 9A. W Maritexsie mają niezły bałagan w dokumentacji.
    :arrow: 0rzech1
    Napięcie jest ustawiane na 19V pod obciążeniem.

• #18 07 Maj 2010 15:15
    trol.six
    Poziom 31  

Ciesze się że udało ci się wzmocnić konstrukcje :)

No niestety z obudowami jest średnio, że się tak wyraże, mam ten sam dylemat, szczególnie z układami na których zależy mi przynajmniej na konstrukcji zamkniętej. Typowe dostępne obudowy z plastkiu niezbyt chętnie wymieniają ciepło z otoczeniem. Już dwa waty w dłuższym czasie potrafi całkiem dobrze ogrzać. Z drugiej strony obudowy z aluminium też nie zawsze są mile widziane. Konstrukcja do zamontowania może nawet być z aluminium, jednak konstrukcje przenośne niezbyt lubie w czymś takim.

• #19 09 Maj 2010 19:07
    Agent_95
    Poziom 10  

Witam, może to trochę głupie pytanie, ale jak nazywają się elementy zaznaczone na zdjęciu ? Dwufazowa przetwornica STEP-UP 105W

• #20 09 Maj 2010 20:52
    Mat_91
    Poziom 25  

Agent_95 napisał:
    Witam, może to trochę głupie pytanie, ale jak nazywają się elementy zaznaczone na zdjęciu ?

Są to ekranowane dławiki mocy smd.

• #22 12 Maj 2010 10:02
    dudi_elektr
    Poziom 13  

A ja mam pytanie: jak rozszyfrować opis tych dławików jeżeli mam napisane 4R7? To 4,7uH?

• #23 12 Maj 2010 11:54
    Dar.El
    Poziom 40  

4R7 = 4,7µH
    470 = 47µH
    471 = 470µH