Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt dwu-piętrowej sieci

04 Maj 2010 19:45 1173 5
  • Poziom 13  
    Witam !

Znajomy mnie prosił o pomoc w konfiguracji sieci, lecz niestety ja jestem programistą nie sieciowcem , aczkolwiek koledze chcę pomóc i chętnie się czegoś dowiem.

A więc potrzebuje on zaprojektować sieć w dwupiętrowym budynku ( który niedawno powstał obok drugiego , w którym internet już jest ) do którego doprowadzony jest światłowód. Wymagania są takie ,żeby na piętro w sieci było po 10 komputerów stacjonarnych i 5 możliwości używania wi-fi za pomocą laptopów.

Myślałem użyć Routera z dodatkowym modułem obsługującym wejścia światłowodowe, następnie dwa switche ( po jednym na piętro ) z których będą rozchodzić się skrętki do każdej stacji roboczej + dodatkowo po jednym access poincie dla każdego ze switchy obsługujące piętra wi-fi na piętrach.

Powiedzcie czy to ma sens ? Jak to widzicie ?
  • Poziom 23  
    Powinno być ok, z tym że zamiast modułu światłowodowego użyj raczej zewnętrznego transceivera.
  • Poziom 26  
    Tylko kup dobre switche zarządzalne. Najlepiej Cisco.
  • Poziom 2  
    Chciałbym Prosiłbym o pomoc w wyjaśnieniu jednej kwestii. Mam do zrobienia projekt sieci w 3 kondygnacyjnym budynku. Sieć jest prawie gotowa z jednym zastrzeżeniem. Otóż na każdym piętrze znajduje się minimum 100 komputerów. Wszystkie pele do nich przewidziane zostały połączone do patch paneli w szafie krosowej następnie patch codrami do switchy. Tak mniej więcej wygląda każdy pośredni punk dystrybucyjny. Całą instalację pionową chciałbym zrobić na światłowodach i połączyć do głównego punktu dystrybucyjnego. Teraz moje pytanie czy ktoś mógłby mi wyjaśnić czy mój pomysł jest dobry. Wszystkie switche w każdym PPD podłączyć światłowodem do patch panelu światłowodowego, który będzie połączony ze switchem światłowodowym w GPD? Jeżeli tak móglby mi ktoś podpowiedzieć jak to fizycznie wygląda. Czy to jest prawidłowe rozumowanie? czy robi się to jakoś inaczej. Prosiłbym o pomoc bo w kwestii światłowodów i ich połączenia to kiepsko mi idzie.:|
  • Poziom 17  
    kamas1721 możesz użyć światłowodu tylko, że te rozwiązanie jest trudniejsze i droższe w zastosowaniu. Zamiast tego możesz użyć znacznie tańszej i łatwiejszej w montażu, obsłudze i naprawach techniki 1Gb opartej na skrętce.
    Pytanie tylko jaki byłby najdłuższy odcinek kabla od głównego giga-bitowego switcha?
    Od jakości zarobienia końcówek oraz od jakości montażu kabla głównego będzie zależała wydajność twojej magistrali sieci.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Powiem tak jeżeli chodzi o koszta one tu się nie liczą jest to projekt na uczelnie i jednym z założeń są nieograniczone koszta. Najdłuższy odcinek czyli od PPD znajdującego się na pierwszym piętrze do GPD jest jakieś nie więcej jak 20 metrów + 10 metrów luzu na kablu to będzie jakieś 30 metrów max. Jeszcze chciałbym zapytać o jedną rzecz. Switche które stosuje w projekcie mają dodatkowo 4 gniazda śwatłowodowe. W każdym PPD mam 12 światłowodów. Moje pytanie czy lepiej wszystkie światłowody podpiąć do wolnych miejsc w gniazda w switchu czy lepiej podłączyć je do mediakonwerterów i dopiero wtedy już normalną skrętką do switcha?