Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena Olsztyn ( Pieczewo) - Bartąg

04 Maj 2010 21:12 6015 18
  • Poziom 11  
    Nie bede zbyt oryginalny ze swoim problemem.
    Poszukuje anteny do odbioru TV naziemnej do domku jednorodzinnego
    Nadajnik znajduje sie na Pieczewie
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=85
    natomiast moja antena będzie mieszkać na wysokości kalenicy domku jednorodzinnego w Bartągu - około 7 km odleglosci. Skierowana bedzie bezposrednio na nadajnik. Podłączone do niej będzie okolo 7 gniazd antenowych
    Doradzcie cos sensownego
  • Moderator
    W tej odległości od Pieczewa to nawet na gwoździu będziesz odbierał....
    Ale na poważnie:
    Z uwagi na to że TVP1 jest nadawany w polaryzacji pionowej nie obędzie się bez dwóch anten.
    Proponuję:
    - na szczycie coś bardzo małego i obejmującego cały zakres kanałowy od 21 do 60: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...no_periodycznie_dipolowej_mlog_6-60_A4011.htm .
    - jakiś metr pod nią antena na kanał 9ty: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_vhf_4-elementowa_dipol_4-6-12_A0410.htm mocowana w polaryzacji PIONOWEJ na wysięgniku: http://www.dipol.com.pl/uchwyt_masztowy_rurowy_uri-38z30_cynkowany_E8792C.htm;
    - całość podłączamy do prostej zwrotnicy: http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_1-12-21-60_dipol_C0010.htm z tym że nie instaluj tej zwrotnicy na maszcie a pod dachem, Mazury zimą są bardzo piękne, ale pogoda nie służy instalacjom antenowym.
    - to co wyjdzie ze zwrotnicy można bezpośrednio rozdzielić na poszczególne pokoje.
    Na temat rozdziału instalacji nie będę się wypowiadać bo wszystko zależy od konkretnej konfiguracji. Najlepiej jest jeżeli do każdego z pokojów jest doprowadzony oddzielny kabel antenowy na poddasze. W przypadku potrzeby zainstalowania jakiejś satelity bardzo upraszcza to instalacje multiswicha.
    Jeżeli sygnał ma być rozdzielony na 7 czy 8 wyjść to nie trzeba będzie stosować tłumika by przykręcić bardzo silny sygnał TVP2 - na tyle silny ze będzie bez tłumika "dusił" sygnał TVN-u na kanale 41.
    Jeżeli sygnał będzie dalej zbyt silny (pionowe przesuwające się pasy na TVN-ie i TP-INFO) to trzeba będzie zaraz za zwrotnica ustawić pułapkę: http://www.dipol.com.pl/korektor_antenowy_ka-01abc_32-43-49_C0390.htm .
    Powodzenia...
  • Poziom 11  
    Powiem szczerze ze wolał bym to zalatwic jedna anteną zeby nie robic z elewacji stacji radarowej ;)
  • Moderator
    Jedna antena nie odbierze sygnałów o dwóch różnych polaryzacjach....
    Ustawianie przypadkowe - takie niby ukośne - powoduje tylko wzrost odbić, które przy tak silnych sygnałach potrafią być bardzo dokuczliwe.
    Zresztą ta konstrukcja będzie naprawdę bardzo mała....
  • Poziom 11  
    Dzieki IREK
    W takim razie zamowie te dwie antenki z dipola
  • Moderator
    Nie musisz oczywiście instalować tego wszystkiego na jednym maszcie. Mogą być nawet nieco oddalone od siebie i w takich miejscach w których nikomu nie przeszkadzają. Byle "widziały" Pieczewo.
    I jeszcze jedna uwaga: jak będziesz instalował antenę na kanał 9ty w polaryzacji pionowej to bardzo dokładnie uszczelnij rurki elementów przed dostawaniem się wody do środka. Najlepiej kitem bitumicznym od samochodu lub innym gęstym smarem. Wszelkie końce rurek skierowane do góry trzeba bardzo dokładnie zakleić ale pamiętać, by od dołu taka rurka miała możliwość odprowadzenia wody. Inaczej na mrozie pęknie...
  • Poziom 11  
    Mam jeszcze jedno pytanie
    Co to jest polaryzacja pionowa ?? Antena ma byc zamocowana pionowo ??
  • Moderator
    W radiokomunikacji a dokładniej w telewizji stosuje się dwie polaryzacje sygnału: pozioma oznaczana jako H (horizontal) i pionową V (vertical).
    Antana odbiorcza aby działała skutecznie musi być w tej samej polaryzcji (ustawieniu) co antena nadawcza.
    W Olsztynie tvp1 jest nadawany na kanale 9tym a anteny nadawcze są umieszczone w polaryzacji pionowej, czyli płaszczyzna elementów czynnych jest w pionie. w takiej samej płaszczyźnie trzeba ustawić antenę odbiorczą przez obrócenie jej tak, by elementy anteny były zorientowane w pionie. Przód anteny należy skierować na kierunek nadawanego sygnału. To tak w ogólnym skrócie...
  • Poziom 11  
    Czyli antena Mlog6-60 ma byc zainstalowana w poziomie o tak ( - ) czyli jak na zdjeciu z dipola a VHF4 tak ( I ) czyli w obrocie o 90 stopnie w stosunku do fotki z dipola :) Robrze to rozumiem ??
    Mam jeszcze pytanie o ta zwrotnice antenowa Jest tam zworka ktora sie przecina w zależności od zastosowania wzmacniacza antenowego Co ona zmienia ??
  • Moderator
    Dobrze myślisz z antenami. Ta mała choinke ustawiamy w poziomie a ten nieco wiekszy drapak w pionie. Obie anteny maja "patrzec" na Pieczewo. W dobrej widoczności maszt jest doskonale widoczny, szczególnie wieczorami. Byłem zreszta na tym maszcie i zapewniam ze Bartąg widac jak na dłoni.
    Tak jak pisałem nie musisz anten instalować obok siebie. Możesz jedna powiesić do uchwytu na scianie a druga na niewielkim maszciku na dachu. Zwracaj tylko uwage by nie instalowac tam gdzie zimą potrafi się zebrać więcej sniegu.
    Te zworki w zwrotnicy nie maja dla Ciebi żadnego znaczenia. Należy je przeciąc tylko wtedy, gdy jedna z anten przyłączonych ma zamontowany wzmacniacz a druga takiego nie ma. Przez te zworki przenoszone jest napięcie zasilania.
    Kupując antenę na k. 9 zwróc uwage czy jest w komplecie symetryzator czy trzeba go zamówic oddzielnie. Antena logarytmiczna na kanały 6-60 nie wymaga symetryzatora, co jest jej niewatpliwą zaletą.
    W załaczeniu zdjęcie mojej anteny zainstalowanej na balkonie, "widzi" Raszyn z odległości około 20 km.
    Jaka antena Olsztyn ( Pieczewo) - Bartąg
    Wisi juz ze 4 lata i troche rdza ja zjada....
  • Poziom 11  
    Zamówiłem dokładnie te anteny i zwrotnice które mi poleciłeś ze sklepu DIPOL-a Widze ze tam w komplecie jest ten symetryzator

Jeszcze raz wielkie dzieki za te wszystkie informacje Powiem szczerze ze nigdy nawet nie przypuszczalem ze anteny maja tak wiele parametrow i kruczkow :)
    Zawsze myslalem ze kupie jakas zwykla siatke i bedzie chodzic :)

Moze przy okazji powiesz mi czy jesli nadajnik Pieczewo przejdzie na DVB te anteny beda działac ??
  • Pomocny post
    Moderator
    Te anteny a raczej antena (ta choinka LP) - bo Pieczewo bedzie nadawało najpierw na kanale 28 multiplex komercyjny i na kanale 44 multipleks TVP -doskonale spisuje sie do odbioru cyfrowego z uwagi na idealnie płaska charakterystykę. Dla DVB jest to jeden z najwazniejszych parametrów którego żadne "anteny siatkowe" z bazaru nie są w stanie spełnic.
    Jakis czas temu miałem okazje sprawdzić jaka jest rzeczywista charakterystyka czestotliwościowa "siatli". Wykres otrzymany z wolnozmiennego wobloskopu pokazywał dziwny obraz podobny do mocno sfatygowanego grzebienia. Te garby nie były duże i dla emisji analogowej nie miały specjalnie specjalnie znaczenia, co najwyżej na niektórych szczegółach obrazu powodowały pewne odbicia, jednak dla przekazu cyfrowego oznacza to drastyczne zwolnienie przekazu, szatkowanie, stopklatki i inne dziwne zachowania, podobne do rwania obrazu z satelity.

Jedyna ciekawostka to fakt ze kanał 44 ma byc nadawany także w polaryzacji pionowej, co ma swoje uzasadnienie ale i kłopot, bo do nadawania trzeba zainstalowac oddzielny system antenowy. Przypuszczam ze UKE jednak dopuściu stosowanie polaryzacji poziomej zaraz po wyłączeniu analogowego Polsatu z Raszyna.

Antena na kanał 9ty przyda się za kilka lat ponownie, gdyz z Pieczewa bedzie nadawany kolejny multipleks w tym paśmie.

Teoretycznie DVB ma byc odpalone jeszcze w tym roku, ale... miało już byc urychomione miesiąc temu...
    Pożyjemy, zobaczymy....

A technika antenowa to cała sztuka....
  • Poziom 11  
    Powiedz mi jeszcze czy na tych antenach bede odbierał równiez stacje radiowe ??
  • Moderator
    Raczej nie.
    Coś tam będzie odbierane na antenie pionowej ale nie będzie to rewelka.
    najlepiej zainstalować normalna zewnętrzna antenę.
    Do Pieczewa jest tak blisko że na przysłowiowym gwoździu będzie leciało znakomicie./..
  • Poziom 11  
    A mozesz polecic jakas antene zewnetrzna do odbioru AM i FM ??
  • Moderator
    Na AM nie masz co odbierać, typowe tunery/amplitunery maja anteny ramowe (najczęściej) dostarczane razem z odbiornikiem.
    Do odbioru FM wystarczy prosty dipol postawiony w pionie np http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1-rz_b_A0200.htm . Niemal wszystkie stacje w Pieczewie sa nadawane w polaryzacji pionowej, podobnie stacje lokalne w samym Olsztynie i okolicach.
    Sygnały z Pieczewa będą tak silne że trzeba założyć tłumik ze 20 dB by odebrać słabsze sygnały z większej odległości..
  • Poziom 9  
    Troche sie zasmialem jak przeczytalem mase teoretycznych porad na temat anten.
    Wszystko jest prawda ale to sa rady do odbioru DX a nie lokalnego w odleglosci kilku kilometrow od nadajnika o wysosci 360m w terenie wprawie nizinnym. Teren troche poznam bo cwierc wieku mieszkalem w odleglosci 4 km od nadajnika w Pieczewie. Koledzy, radze poczekac z zakupami i experymentami jeszcze kilka miesiecy jak uruchomia DVB-T w Olsztynie i na jedna antene bedziecie mogli odbierac kilka multiplexow bez zadnych problemow o ile antene bedziecie miec nad ziemia a nie w piwnicy:-) W przypadku Pieczewa najwiekszy problem bedzie co z robic z silnym sygnalem chociaz to nie musi byc prawda. Z DVB-T juz troche przeskakalem. W mojej okolicy odbieram 5 multiplexow. Antene szerokopasmowa (zlozona z 3 dipoli, polska kopie
    www.televes.com/ingles/inicio/hinicial.php?op=&idioma=GB ) mam ustawiona na najslabszy multiplex ktory jest oddalony odemnie okolo 100 km a pozostale wchodza bez problemow, sa w odleglosci 40km oraz 15 km za gorka i nawet nie przeszkadza ze sa w innej polaryzacji i na innym kierunku. Odbieram wprawie 20 programow TV i okolo10 radiowych za pomoca technologii DVB-T. Zycze takich warunkow odbioru dla wszystkich zainteresowanych:-)

Regulamin pkt. 8.4 . [SP5ANJ]
    Temat ZAMYKAM. Jeżeli Twórca będzie chciał odblokować to proszę o info na PW.