Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[VC++] Konwersja Integer to String

mirekk36 04 Maj 2010 22:35 7661 12
  • #1 04 Maj 2010 22:35
    mirekk36
    Poziom 42  

Witam,

Dla mnie to masakra ale dla znawców C++ to pikuś zapewne.

Chodzi o to, że zaczynam raczkować w Visual C++

Tworzę pierwszą aplikację okienkową i potrzebuję durnej konwersji jakiegoś typu integer na zwykły string.

Nie dość że nie mogłem sobie poradzić z tym żeby zdeklarować string w aplikacji okienkowej

String ^ nazwa;

(nie wiem po co ten ptaszek ale zadziałało i mam już zmienną stringową )

To teraz mam zmienną typu

LONG LICZBA;

No i chcę kurna chata tą zmienną albo wrzucić do tej zmiennej nazwa albo wyświetlić ją jako tekst w jakiejś kontrolce ale kicha zimna

No kurczę jak szukam po necie - googlu itp czegoś typu Integer to string to znajduję jak to zwykle do C czy C++ miliony podpowiedzi ale nie takich jakie bym potrzebował

Wszędzie znajduję np - std::cout << LICZBA;

no ale to nie żadna aplikacja konsolowa. Kurczę jak tu się poruszać w tym C++ w środowisku Visual C++ i szukać takich informacji

Gdy programowałem w Delphi to zaraz znalazła się funkcja

IntToStr(LICZBA);

a tu???? jak dla mnie na razie masakra na maxa :(

0 12
  • #2 04 Maj 2010 22:51
    inot
    Poziom 20  

Tutaj kilka przykładów.

_itoa, _i64toa, _ui64toa, _itow, _i64tow, _ui64tow
    Convert an integer to a string.

char *_itoa( int value, char *string, int radix );

char *_i64toa( __int64 value, char *string, int radix );

char * _ui64toa( unsigned _int64 value, char *string, int radix );

wchar_t * _itow( int value, wchar_t *string, int radix );

wchar_t * _i64tow( __int64 value, wchar_t *string, int radix );

wchar_t * _ui64tow( unsigned __int64 value, wchar_t *string, int radix );

0
  • #3 04 Maj 2010 23:11
    mirekk36
    Poziom 42  

Ok zrobiłem tak:

Code:
    char ala[100];

_itoa(COMPORT, ala, 10);

(pomijam już że tu kompilator burzy się, że:

Form1.h(164) : warning C4996: '_itoa': This function or variable may be unsafe. Consider using _itoa_s instead. To disable deprecation, use _CRT_SECURE_NO_WARNINGS. See online help for details

)

pal pies to tylko warning a mi zależy żeby wkońcu kurrr...... (sorki)

zrobić np to:

Code:
    richTextBox1->AppendText(ala);

a tu mam już błąd typu:

Form1.h(171) : error C2664: 'System::Windows::Forms::TextBoxBase::AppendText' : cannot convert parameter 1 from 'char [100]' to 'System::String ^'

Czy zamiana liczby na ciąg znaków w C++ to jakaś kosmiczna masakra? żeby wstawić ten string do jakiejś kontrolki windowsowej tekstowej ???

Dodano po 8 [minuty]:

kurna, znalazłem chyba:

nazwa = Convert::ToString(COMPORT);

0
  • Pomocny post
    #4 05 Maj 2010 00:11
    utak3r
    Poziom 25  

inot napisał:
    _itoa, _i64toa, _ui64toa, _itow, _i64tow, _ui64tow

Zapomnij o tych funkcjach, są przeznaczone dla C, nie dla C++. Są zwyczajnie niebezpieczne - jak to połowa funkcji w C...

Mirek, skoro to C++, proponuję zdefiniować sobie taki oto szablonik:

Code:

template <class T> std::string ToString(const T& t)
    {
        std::ostringstream oss;
        oss << t;
        return oss.str();
    }

i używasz tego np. tak:

Code:

long liczba = 15;
    std::string mojtekst = ToString<long>(liczba);

No i ogólnie - stringi w C++ to std::string :)

0
  • #5 05 Maj 2010 00:30
    mirekk36
    Poziom 42  

utak3r --> no gdzieś na necie też znalazłem coś z tym ostringstream ale nie miałem pojęcia jak to na szybko użyć czy wykorzystać.

Szablony o których wspominasz - z teorii też znam i wiem z czym się to je, ale jak to wpleść do projektu to już dla mnie jak na razie zagwozdka. Jednak bardzo dla mnie przydatna informacja - bo to pierwszy taki jakby przydatny i uniwersalny szablonik dla moich celów ;)

0
  • #6 05 Maj 2010 00:44
    utak3r
    Poziom 25  

Na pierwszy raz taki szablonik jest w sam raz do "obczajenia" o co z nimi chodzi :) A chodzi głównie o to, że na poziomie pisania kodu nie definiujesz, jaki będzie typ parametru funkcji. Tego tutaj, co podałem, możesz użyć do konwersji inta, longa, double i co tam chcesz :)

0
  • #7 05 Maj 2010 00:48
    mirekk36
    Poziom 42  

utak3r --> tak , tak - wiem właśnie do czego są szablony - tylko jeszcze staram się na szybko okiełznać całą strukturę plików i co gdzie jest w kodzie jeśli chodzi o te aplikacje okienkowe. Jeszcze się w tym mocno gubię jeśli chodzi o C++ oczywiście. (Z konsolowymi już jakoś idzie)

0
  • #8 05 Maj 2010 21:00
    Dr.Vee
    VIP Zasłużony dla elektroda

Możesz nawet polegać na kompilatorze do wybrania odpowiedniej specjalizacji wzorca i zaoszczędzić sobie pisania i kłopotów po zmianie typów zmiennych:

Code:
    int i = -123;

std::string s = ToString(i);

Pozdrawiam,
    Dr.Vee

0
  • #9 05 Maj 2010 21:48
    mirekk36
    Poziom 42  

Dr.Vee --> mam w pliku Form1.h

Code:
       using namespace System;

using namespace System::ComponentModel;
       using namespace System::Collections;
       using namespace System::Windows::Forms;
       using namespace System::Data;
       using namespace System::Drawing;

i nie mogę tego użyć tak jak napisałeś :

Cytat:
    nazwa = std::ToString(i);

Mogę tylko tak to zrobić:

Code:
    nazwa = System::Convert::ToString(COMPORT);

Jeszcze nie łapię do końca kiedy mogę używać std::

dlaczego w ogóle cały kod obsługi zdarzeń klawiszy itp pisany jest w pliku Form1.h

a nie jakimś *.cpp ???

na razie wszystko mnie zadziwia

0
  • #10 05 Maj 2010 21:54
    inot
    Poziom 20  

Jakiej aplikacji używasz ? Cały czas piszesz "Form1.h" i nie wiem gdzie się znajdujesz. Możesz zrobić "Screenshot" ?

0
  • #11 05 Maj 2010 22:06
    Dr.Vee
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mirekk36 - mój kod odnosił się do wywołania funkcji podanej przez utak3r - poza tym po co dodajesz std:: przed nazwą? std:: to kwalifikacja przestrzeni nazw dla klas z biblioteki standardowej c++.

Jeśli raczkujesz z C++ to sugeruję naukę od podstaw, bo zrozumienie tego co się dzieje w obsłudze GUI sterowanej VC++ builderem może być ponad Twoje możliwości - automatyczne narzędzia najlepiej działają w rękach tych, którzy rozumieją, co się dzieje "pod maską".

Pozdrawiam,
    Dr.Vee

0
  • #12 05 Maj 2010 22:19
    mirekk36
    Poziom 42  

Dr.Vee napisał:

Jeśli raczkujesz z C++ to sugeruję naukę od podstaw, bo zrozumienie tego co się dzieje w obsłudze GUI sterowanej VC++ builderem może być ponad Twoje możliwości - automatyczne narzędzia najlepiej działają w rękach tych, którzy rozumieją, co się dzieje "pod maską".

No spokojnie - ale od czegoś trzeba chyba zacząć prawda? jeśli chodzi o tworzenie GUI.

Nie panuję właśnie nad tym gdzie jeszcze i jak używać przestrzeni nazw - tzn wiem i widzę po tym co sam kompilator wygenerował gdzie są one zadeklarowane ale też chyba nie ma problemu żeby w kodzie bezpośrednio się odwołać jak pisałem

System::Convert::ToString();

Próbuję dojść co jest pod tą maską. A tworzenie GUI nie jest mi obce i w Delphi bardzo dobrze sobie z tym radziłem więc nie jest tak źle

zrozum, że tu nie znam po prostu składni ani zasad jeszcze a naukę czystego C++ też już prawie mam za sobą - tzn taki pierwszy powiedzmy przebieg. I co z tego, skoro biorę narzędzie VC++ i nie wiem jak się nim posługiwać

Odsyłanie mnie więc do pisania tylko aplikacji konsolowych lub coś w tym stylu to jednak niezbyt duża pomoc jak dla mnie. Potrzebuję szybko przejść chociaż pierwsze kroki z VC++ i tworzeniem okienek

Muszę szybko zacząć programowanie z udziałem wątków itp, więc to z GUI to tylko "duperele"

0
  • #13 06 Maj 2010 14:32
    utak3r
    Poziom 25  

mirekk36 napisał:
    ale też chyba nie ma problemu żeby w kodzie bezpośrednio się odwołać jak pisałem

System::Convert::ToString();

Chodzi o to, że podałem Ci:

utak3r napisał:

i używasz tego np. tak:

Code:
    long liczba = 15;

std::string mojtekst = ToString<long>(liczba);

czyli z jawnym podaniem użytego typu parametru, natomiast Dr.Vee sugeruje, aby ten element (podpowiadanie szablonowi typu przekazywanego parametru) pozostawić kompilatorowi, czyli aby pisać tak:

Code:

std::string mojtekst = ToString(liczba);

0