Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STR912W44 programowanie i ogólnie

arrowman 04 Maj 2010 23:44 834 7
  • #1 04 Maj 2010 23:44
    arrowman
    Poziom 10  

Piszę w ostatnim akcie rozpaczy. Cały dzień siedzę przy szukaniu tutoriali... W PL i w ENG... Łączę się przez port lpt(ten od drukarki) przez jakiegoś JTAG, czy jak, to, już mam mętlik... Nie dość, że manual od producenta, to jakiś bezczelny żart, to ten genialny CAPS obsługuje TYLKO pliki .obj których nie wiem jak tworzyć. Przykłady dali w .c, nie skompilowane i w bin(jak się to tworzy?)...
    Próbowałem CrossStudio, Yagarto, WinARM... Znalazłem tylko, to:
    http://wlostowski.ep.com.pl/?p=str91isp

Kopiuje mi biny z example, które nawet działają... Otwieram jakiś .c w tych genialnych edytorach i nic nie działa... Błędy typu:
    Error makefile 30: Too many rules for target '%.o'

Jak ja nawet nie wiem gdzie znaleźć jak się tworzy makefile... Znalazłem tylko w ENG jak się robi jakieś pod linux...

Inne błędy, to syntaxy, typu "nie można załadować biblioteki xxxx.h", gdzie plik xxxx.h jest w folderze z programem... A przykłady w binach działają... Tylko producent, nie raczył poinformować w czym, to skompilował...

Nie wiem już nawet co teraz robić, co szukać... Nie wiem nic, nic nie działa... We wszystkich kompilatorach(nawet w zachwalanym winarm) nie mogę się połączyć... Mniejsza o to, ale jak się robi chociaż te binarne pliki .bin.... Czy coś jest w stanie w 100% poprawny kod skompilować? Albo pominąć te niby błędy?

0 7
  • #2 05 Maj 2010 08:25
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

Łączymy się z Tobą w bólu...

W ogóle nie kumam o co Ci chodzi, ale na pewno nikt Ci nie pomoże - gdybym wszedl na forum samochodowe i napisał coś takiego jak poniżej, to jak sądzisz - czy ktokolwiek by rozumiał o co mi biega?

"Luudzie, beznadzieja, tragedia, koniec świata, oł-maj-gad, nie mogę, nie pali, dymi, warczy, gaśnie, kaszle i haczy przekładnia, a do tego strasznie głośno, no koniec, coś grzebałem, coś tam się poprawiło, kontrolki jakieś świecą, olaboga..."

Cytat:
    nawet w zachwalanym winarm

Ciekawe przez kogo i gdzie zachwalany - ja zawsze piszę że to niezaktualizowany staroć.

Cytat:
    We wszystkich kompilatorach [...] nie mogę się połączyć...

To straszne! U mnie program pocztowy nie może policzyć żadnych funkcji trygonometrycznej!

Cytat:
    Jak ja nawet nie wiem gdzie znaleźć jak się tworzy makefile... Znalazłem tylko w ENG jak się robi jakieś pod linux...

Dokładnie tak samo, co to za różnica skoro make jest tylko specyficznym interpreterem skryptów?

Cytat:
    Inne błędy, to syntaxy, typu "nie można załadować biblioteki xxxx.h", gdzie plik xxxx.h jest w folderze z programem...

Kompilator daje Ci błędy po polsku? Ciekawe...

itd.

Jak ktoś ostatnio powiedział w odniesieniu do postów na forum - "shit in, shit out"...

4\/3!!

0
  • Pomocny post
    #3 05 Maj 2010 09:36
    Zaquadnik
    Poziom 27  

Po pierwsze, ściągnij sobie code sourcery, po drugie, ściągnij eclipse. Na stronie kolegi Chopina jest samouczek, który pokazuje jak z tym postępować (a więc konfiguracja itp.). Skoro masz JTAG na LPT1 to pewnie jest to Wiggler. Ze stronki kolegi Chopina ściągniesz OpenOCD, które współpracuje z Wigglerem. Poczytaj jak to się wszystko obsługuje dopiero wtedy pisz =]
    Aha, pliki .c to są kody źródłowe, pliki .o to są skompilowane pliki źródłowe przed linkowaniem, a pliki .bin służą do zaprogramowania uC.

0
  • #4 05 Maj 2010 12:03
    arrowman
    Poziom 10  

Dziękuję koledze Zaquadnik za pomoc. O, to mi chodziło, teraz wiem od czego zacząć. Wczoraj miałem mętlik.
    Szczerze, to nie myślałem, że na polskim forum ktoś pomorze, ale nie miałem sił pisać po ENG, jak widać są jeszcze normalni ludzie w tym społeczeństwie, a nie "wszystko wiedzący, i wszechpouczający" noobowie, którzy tylko potrafią pisać, że coś wiedzą, gorzej jak mają przedstawić swoją wiedzę.

Zaquadnik napisał:

Aha, pliki .c to są kody źródłowe, pliki .o to są skompilowane pliki źródłowe przed linkowaniem, a pliki .bin służą do zaprogramowania uC.

Miałbym jeszcze do tego, właściwie, to nie mam czasu się zajmować się kontrolerami, miałęm tylko na prośbę znajomego przygotować najprostszy tutorial jak się, to podłącza(no, żeby wszystko było takie proste) i zebrać programy, które obsługują ten uC(super skrót) opisać je, mam już gotowce w .c i w .bin właśnie. Chciałbym tylko bardzo drobne zmiany zrobić, ogromna pomocą przydałaby się informacja w czym mogę, to skompilować do postaci binarnej... Programować w cpp, to trochę programowałem(takie pomocnicze do laborek, najczęściej do przetwarzania dużej ilości pomiarów), mimo, że tutaj programy są o wiele prostsze, to i tak mam z tym wiele problemów więcej niż prog po win.
    W sumie, to doszedłem do wniosku, że właściwie tylko to jest mi potrzebne, jak skompilować plik z kodem do postaci boinarnej .bin.

Dziekuję jeszcze raz za pomoc. W 90% siedzę na ENG forach, już dawno zrezygnowałem z chamstwa na polskich, a tu jednak miła odmiana. Jednak uC się nigdy nie zajmowałem łatwiej było szukać w PL na początek. Nie znam nawet podstawowych pojęć.

0
  • Pomocny post
    #5 05 Maj 2010 12:14
    Zaquadnik
    Poziom 27  

Ściągnij Code Sourcery Lite. To jest sam kompilator. Zainstaluj to. Potem ściągnij Eclipse Ganymede. To jest środowisko od razu z pluginem do C. Jak to skonfigurować przeczytasz w poradniku kolegi Chopina.

Co do chamstwa, może kolega Chopin nieco przesadził, ale ma rację, trzeba podawać rzeczowe informacje, jeśli chce się uzyskać pomoc =] Z tego, co przeczytałem mogłem udzielić Ci jedynie ogólnych informacji gdzie czego szukać =] Po prostu, na przyszłość, staraj się jak najlepiej opisać problem.

0
  • #6 05 Maj 2010 12:38
    arrowman
    Poziom 10  

Zaquadnik napisał:
    Ściągnij Code Sourcery Lite. To jest sam kompilator. Zainstaluj to. Potem ściągnij Eclipse Ganymede. To jest środowisko od razu z pluginem do C. Jak to skonfigurować przeczytasz w poradniku kolegi Chopina.

Dziękuję, już Twój 1 post mi pomógł na tyle, że właśnie kończę ściągać te programy:-) To jest idealny przykład, że nieraz wystarczy tylko naprowadzić kogoś na dobry tor i dalej pojedzie sam, dla nooba, to niezwykle ważne:-) Jeszcze raz dzięki rodaku, za pomoc, tak mało można jej otrzymać w tym kraju.

Zaquadnik napisał:

Co do chamstwa, może kolega Chopin nieco przesadził, ale ma rację, trzeba podawać rzeczowe informacje, jeśli chce się uzyskać pomoc =] Z tego, co przeczytałem mogłem udzielić Ci jedynie ogólnych informacji gdzie czego szukać =] Po prostu, na przyszłość, staraj się jak najlepiej opisać problem.

Nie zgodzę się. Na zagranicznych forach(codeigniter, javascript, php itp) jak zobaczy się totalnego nooba, to się mu pisze podstawowe pojęcia, ponieważ tam wiedzą, że taki noob nawet nie wie czego szukać i podawanie www.google.pl nie pomoże, bo trzeba wiedzieć co tam wpisać. Czyli, to co Ty zrobiłeś, krótki post, a ile pomógł, mam już nowy staff do szukania:-)
    Widzisz, nasze społeczeństwo było zaszczuwane przez wiele dziesięcioleci. Tacy np. agenci w cywilu, to bardzo zatruwa więzi społeczne. No i po prostu zdziczało. Ja już mam tego dosyć, nie mam zamiaru kłócić się z chamami, więc im po prostu nie odpisuje. Na pewno też widzisz w Twoim otoczeniu jak rodak rodaka za plecami szkaluje. Kiedyś Polacy szanowali równość, za granicą uchodziliśmy za chorobliwie praworządnych. Dziś, o społeczeństwie polskim jako ogóle można rzec jednym słowem: dzicz. Jak się nie zgadzasz, włącz tv, jakieś polski program informacyjny, zobacz jak tam się wzajemnie szkalują, a nie tylko siebie, ale własną ojczyznę, bohaterów narodowych. Potem jeśli znasz ENG, albo GER włącz kanał w tym języku, jeśli nie znasz, to poszukaj w necie portal info + google trainslator. Zamuruje Cię z wrażenia jak można szanować siebie wzajemnie jak i własne korzenie, Kraj.
    Przykład kolegi Chopina, jego wiedza jest bezcenna, ale kultura nie pozwala mu zrobić z niej należytego pożytku, wystarczyło podać linka do swojej strony.
    Swoją drogą, to aż dziwne, że google jej nie znalazło, chyba do 10 zakładki sprawdziłem. Powinien popracować nad pozycjonowaniem. Może kiedyś na niej zarobić, masę jest politechnik i studentów na niej, miałaby ta storna szansę na reklamy.

0
  • #7 05 Maj 2010 12:47
    Zaquadnik
    Poziom 27  

No to spoko. Najważniejsze, że ruszyłeś. Jakbyś miał jakieś problemy to pisz, spróbuję pomóc.

0
  • #8 05 Maj 2010 13:06
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

arrowman napisał:
    Przykład kolegi Chopina, jego wiedza jest bezcenna, ale kultura nie pozwala mu zrobić z niej należytego pożytku, wystarczyło podać linka do swojej strony.

Link do mojej strony jest chyba w co drugim moim poście w dziale ARM, no ale przecież "nie wiedziałeś czego szukać"... Ta... Linki są też w przyklejonym temacie w dziale ARM, no ale przecież "nie wiedziałeś w co kliknąć"... Błagam... Nie znasz podstaw to PRZEGLĄDASZ forum, a nie od razu nowy temat i lamenty na okrutny świat.

Skończ z morałami i ZACZNIJ OD SIEBIE - treść Twojego posta to typowy "zrzut świadomości" najeżony błędami stylistycznymi i abstrakcyjną interpunkcją, która sprawia, że W OGÓLE NIE WIADOMO O CO CI CHODZI. Wymowa całego posta w skrócie - "oj jaki jestem biedny, a świat okrutny - nic mi nie działa". Jakiej pomocy się spodziewałeś, skoro NICZEGO nie poszukałeś, NICZEGO nie przejrzałeś i do tego nie napisałeś NICZEGO konkretnego? Wróżki mają dziś wolne (dłuższy weekend). W zasadzie w całym Twoim pierwszym poście jest tylko JEDNO pytanie - odpowiem więc na nie - "Tak". Zadowolony? Maksyma pewnego chama (pewnie Polak) brzmi, że 90% odpowiedzi jest w poprawnie zadanym pytaniu. Przeczytaj sobie tego swojego posta i się zastanów nad sobą, a potem dopiero zabieraj się za psychoanalizę innych osób.

Uważam, że skoro jestem chamem ze spranym przez SB mózgiem, to nie powinieneś absolutnie korzystać z jakichkolwiek moich porad, całkowicie wykluczone jest korzystanie z przykładów pobranych ze strony oraz czytanie moich postów. Skoro taki z ciebie geniusz poliglota, to na pewno poradzisz sobie sam (wiesz już przecież wszystko, bo wystarczy Ci nazwa kompilatora i IDE), albo może spytaj Twoich miłych kolegów z zagranicznych for.

I nie męcz nas już dłużej - daj nam tkwić w tym chamstwie i prostactwie bez Twojego towarzystwa.

4\/3!!

0