Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o identyfikację pompy wodnej

05 Maj 2010 08:34 4016 8
  • Poziom 24  
    Witam.

Ponieważ pompa pracująca z hydroforem wczoraj padła definitywnie (pompa dwustopniowa zespolona z silnikiem) rozpocząłem poszukiwania innej. Mam na oku taką za rozsądne pieniądze
    ale nie wiem jaki to typ i czy będzie u mnie pracowała jak należy. Sprzedający też nie wie bo nie można nić odczytać z tabliczki znamionowej. Po rozmiarach wnioskuję że jest to pompa jednostopniowa.

Rozmawiałem z hydraulikiem i ten sugerował ni zakup pompy dwustopniowej ze względu na warunki:
    - studnia ma 13 kręgów (lustro wody jest średnio na 7 kręgu),
    - pomiędzy studnią a pompą jest jakieś 15 metrów
    - średnicy rur nie pamiętam, ale "na oko" to takie same jak na obrazku, leżą na głębokości około metra pod ziemią.
    - przyłącze elektryczne 3-fazowe

Czy ta pompa z obrazka zda egzamin w moich warunkach?
    Proszę o szybką odpowiedź.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 28  
    Troche zdezelowana ta pompa, wydaje mi sie ze jest dwustopniowa (mam podobna mniejsza). Pierwsze co to bym ja rozebral na czesci, porzadnie wyczyscil bo pewnie duzo syfu w niej jest, przydalo by sie sprawdzic stan lozysk, luzy i zuzycie tych wirnikow w srodku, uszczelnienie na dlawiku wymienic i cala uszczelnic na nowo. Jak jest w dobrym stanie to jeszcze dlugo pochodzi. Z drugiej strony pomysl czy masz czas na to bo piszesz ze ci stara padla wiec jestes pewnie bez wody, moze lepiej kupic jakas nowa ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

Spokojnie tymczasowo jest zainstalowana stara pompa służąca do podlewania ogródka. Jednak nie daje ona rady nabić hydroforu więcej niż do niecałych dwóch atmosfer, a dodatkowo jest nieszczelna więc długo tak nie pociągnie.

Nowa pompa podobnego typu to wydatek rzędu 800zł, a używaną mogę kupić już za 100zł. Wiem że nowa jest objęta gwarancją producenta, a w przypadku używanej wszystko może być możliwe. W planach jest budowa wodociągu w okolicy więc liczę tylko aby dociągnęła do momentu przyłączenia do sieci wodociągowej.

Znalazłem też taką
    Mogę ją mieć taniej niż tą poprzednią i jest od razu z silnikiem, ale wygląda na bardziej zdezelowaną. Wygląda także na mniejszą, pewnie jest jedno stopniowa? Czy jest sens zawracać sobie nią głowę?
    Pytam bo totalnie nie znam się w tym temacie.
  • Poziom 14  
    No przecież tam jest odkręcone pół pompy.
  • Poziom 28  
    Mam wlasnie identyczna pompe ,tylko ze z troche wiekszym silnikiem (1,5KW), jest produkcji chyba czechoslowackiej, sluzy do mycia samochodu, podlewania ogrodu itp. Max cisnienie ma dosc duze, jak chcesz to moge zmierzyc, przydaje sie do podlewania ogrodu bo mozna kilka podlewaczek naraz ustawic i daje rade, przeplyw chyba 60ltr/min (czyli obrazowo litrowy sloik napelniasz w sekunde).

Widze na foto ze ma na koncu zalozone male szybkozlacze do weza - jest to niedobre w tym przypadku bo dlawiac wylot obciazasz niepotrzebnie silnik i to dosc znacznie, a jak bedzie tak zbyt dlugo chodzil to sie spali. Ja mam zalozony waz calowy.

Mam tez inne sprzeglo bo to co jest u ciebie bylo dosc nietrwale - jak jeszcze pracowalo to jako hydrofor.

Pompa jest dwustopniowa, i pamietaj ze pompa musi byc prawie ze idealnie szczelna bo inaczej wody ci nie zassie. Na dlawiku tez musi byc szczelne.
  • Poziom 24  
    Zakupiłem jednak pompę z pierwszego zdjęcia.
    Po przeczyszczeniu została zainstalowana i pracuje bez zarzutu.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
    Pozdrawiam
    karwo
  • Poziom 13  
    Witam, mam podobny problem z pompą, otóż stara mi już nie chce zaciągać wody (20 lat bezawaryjnej służby) i mam w domu druga dwustopniową pompę, identyczną jak na pierwszym zdjęciu. I teraz moje pytanie, chce ją rozebrać i wyczyścić itd. pytanie:
    1. czy potrzebne są tam jakieś specjalne uszczelki? Czy takie z bloku technicznego wystarczą?
    2. jak się składa taką pompę? jest gdzieś opis? Czy trzeba coś ustawiać? jakieś znaki? od jakiej strony zaczynać?