Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator elementów wykorzystujących magistralę I2C

Gordios 05 Maj 2010 10:23 870 0
 • Programator elementów wykorzystujących magistralę I2C jest bardzo prostym narzędziem pozwalającym zapisywać, odczytywać i przetwarzać dane z dwóch typów (na razie) najczęściej wykorzystywanych układów tj. szeregowych pamięci 24CXX (z dwu-bajtowym adresem) oraz zegarów PCF8593 oraz PCF8583 (na razie bez możliwości przeprogramowania pozostałej wewnętrznej pamięci ram(240B) tego ostatniego) .

  INTERFEJS


  Program po uruchomieniu automatycznie odnajduje interfejs podłączony do jednego z portów szeregowych. W przypadku jego braku, lub błędnego działania włączany jest program testujący, dzięki któremu łatwiej można zlokalizować ewentualne uszkodzenia interfejsu, lub portów.

  Programator elementów wykorzystujących magistralę I2C

  PROGRAMOWANIE

  W trakcie programowanie pamięci eeprom automatycznie ustalany jest minimalny czas zwłoki potrzebny do umieszczenia w niej wysłanego bajtu danych.

  ARBITRAŻ

  Niestety z powodu ograniczonej prędkości przesyłu danych, program nie wykorzystuje możliwości arbitrażu. W związku z tym, programowanie wymaga upewnienia się, czy jakieś inne urządzenie typu /master/ nie będzie jednocześnie z programatorem próbowało korzystać z magistrali i dopiero wtedy rozpocząć odczyt/zapis .W innym wypadku nastąpi oczywiście kolizja transmisji a co za tym idzie przesył błędnych danych.

  ŚRODOWISKO

  Program najlepiej pracuje w DOS- pod WINDOWSem. Nie daję gwarancji, że będzie działał na maszynach typu 486 itp. Choć dołożę starań by była możliwa jego praca bezpośrednio pod DOSem.

  ROZBUDOWA

  W najbliższym czasie planuje wzbogacenie programu o możliwość programowania innych układów wykorzystujących I2C, możliwość zmiany szybkości przesyłu (odczyt/zapis) danych przez magistrale i inne dodatkowe funkcje które mogą okazać się pomocne. Pytania i sugestie związane z programem proszę kierować na adres bobeer(malpa)poczta.fm.

  Programator jest FREEWARE.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Gordios
  Poziom 18  
  Offline 
  Gordios napisał 395 postów o ocenie 177, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.