Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini Ciagniczek Sam - prośba o rady

itmaster 05 Maj 2010 11:12 6133 7
  • #1 05 Maj 2010 11:12
    itmaster
    Poziom 8  

Witam serdecznie, widziałem u znajomego w pracy malego dzika bodaj honda - silnik benzynowy jakies 5km...Postanowilem zmontować coś równie funkcjonalnego. Musi być wąski, wręcz miniaturowy i zwinny. Będe go wykorzystywal do pracy w swoim lesie który jest w dość niedostepnej okolicy.
    Mam do wykorzystania silniczek o pojemności ok 300cc, 4,2KM, diesel - chłodzony powietrzem (KAMA taki jak w zagęszczarkach) Bardzo fajna i trwala chinska konstrukcja - bedzie współpracowała z reduktorem i 2-3 biegową skrzynią . Do tego 4 koła rolnicze wąskie 16" z jodełka.
    Tylko problemem jest uklad skrętny. Chciałbym go rozwiazać podobnie jak w małych dumperach czyli na sworzniu centralnym. Tylko tam za układ skrętny odpowiadają 2 siłowniki a ja pompy oleju do tego nie podłącze bo braknie pary na jazde;) macie jakieś sugestie?
    Drugie pytanie to od czego wykorzystać skrzynke biegów?

• #2 05 Maj 2010 14:29
    barteqqq
    Poziom 21  

w sumie jak na małe i zwinne to pomysł całkiem fajny ale do jakich prac ma być wykorzystywana ta maszyna i co do układu skrętnego to nie wiem czy nie lepszy byłby zwyczajny ( skrętne tylko przednie koła) lub też można się pobawić i zrobić wszystkie koła skrętne gdy przód skręca w prawo tył też w prawo ;) wtedy będzie bardziej zwrotniejszy niż jak by się łamał w środku

• #3 05 Maj 2010 20:13
    Michał91a
    Poziom 12  

Jeżeli bez hydrauliki to można zrobić na podstawie wycinka dużego koła i małego koła które by się po nim kręciło, lub prostsza opcja to przekładnia kontowa i mniej więcej tak jak ma być zamontowany siłownik trzeba zmontować to wszystko czyli przekładnie kontową na przedniej części i z niej drążek kierowniczy do tylnej części pojazdu, a najprostsza opcja to wziąć maglownice z jakiegoś auta i władować ją zamiast siłownika i już masz drążek, na końcu gałkę tylko trzeba zrobić gniazdo na tą gałkę i hasa maszyna.

Moderowany przez Błażej:

A te "przekładnie kontowe" to są jakoś z bankowością związane?

• #4 05 Maj 2010 20:24
    klamot1
    Poziom 13  

Witam. Ja proponuje skrzynie od ŻUKA mała zgrabna i do tego jak wcześniej pisali koledzy to najlepiej jakiś gotowy układ kierowniczy od auta np. maluszek.

• #5 07 Maj 2010 09:41
    itmaster
    Poziom 8  

A co sądzicie o tym silniczku? Będzie dawał sobie radę? dodam, że prędkość która ma uzyskiwać ten pojazd księzycowy to maksymalnie szybki marsz. Kolejna sprawa to hamulce. Koła to będą najprawdopodobniej 16'' wąskie rolnicze jodełki. Ale felgi od tego wynalazka nie mają bębnów. Ale moge zastosować 12'' 13'' samochodowe kola i opony jak w quadach. Co będzie łatwiejszym rozwiązaniem?

• #6 07 Maj 2010 16:58
    Michał91a
    Poziom 12  

Co do mocy to zależy do czego ten ciągniczek będzie używany bo jak taki wywieź przywieź pozamiataj to może być co prawda szału nie będzie no ale, ludzie robią na silnikach wski i daje rade niby koni mają więcej ale na pewno momentu obrotowego bardzo mało.

Koła możesz dać 12 od malucha i kupić jodełkę taką bardziej rolniczą bo dostaniesz bez większego problemu

• #7 07 Maj 2010 18:50
    ojcio
    Poziom 17  

Witam
    Silniczek jest trochę mały ale będzie sobie radził z większą przyczepką samochodową. Skrzynia od żuka tak jak koledzy podpowiedzieli będzie tylko trochę roboty ze sprzęgłem, ale da się zrobić. Co do skrętu zrób skręcany sam przód - rozwiązanie z malucha będzie jak znalazł usuniesz tylko resor i skrócisz środkowy drążek kierowniczy koła na przód proponuję zostawić od maluszka. Większy problem będzie z napędem tylnym z racji trudności znalezienia wąskiego tylnego mostu. Kiedyś ludzie przerabiali mosty od "Lublinków" Tobie przydał by się most od żuka razem z felgami 16" niestety nie orientuję się czy da się go zwęzić. Zostaje jeszcze przekładnia między silnikiem a skrzynią biegów dla zmniejszenia prędkości - ja miałem przekładnię zrobioną na paskach klinowych - mniejsze koło pasowe na silnik większe na wałek sprzęgła.
    Jeśli ktoś zainteresowany to tutaj można zobaczyć mój wynalazek
    http://www.youtube.com/watch?v=9opJLhPj_MU (traktorek jest pokazany mniej więcej w połowie filmiku)
    U mnie 10 lat jeździł teraz kto inny się nim opiekuje :)

• #8 07 Maj 2010 20:50
    Michał91a
    Poziom 12  

Żukowski most da się bardzo łatwo skrócić bo ma pochwy z rur.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME