Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt Kolumny Estradowej

19 Sie 2004 22:47 6611 44
  • Poziom 18  
    Planuje zrobic dwie porzadne kolumny i tu licze na pomoc. Kwota jaka dysponuje to 1100 zł. Czego oczekuje od zestawu? heh jak to estradowki, glosno i troche lepiej jakosciowo jesli sie da ;].
    Wzmacniacz 2x250W.
    Zainteresowalem sie firma Eminence.

Konstrukcja maiala by byc oczywiscie dwudrozna, basowy dobrze gdyby byl 15 calowy (moze byc 12") i najlepiej jakby zaczal dobrze przenosic od 50hz. Przejzalem katalog i wybralem 3 typy chyba jeszcze najlepsze za dobra cene

http://editweb.iglou.com/eminence/eminence/pages/products02/speakers/del12.htm
    http://editweb.iglou.com/eminence/eminence/pages/products02/speakers/gam15.htm
    http://editweb.iglou.com/eminence/eminence/pages/products02/speakers/beta12.htm

reszta modeli miala charaktetystyke pagorkowata od 50hz do 2khz a wyzej to juz alpy.
    Narazie wybralem Gamme, cena sztuki 350zł. Obudowa 82L, b-r, strojone na 50hz, impuls na poziomie 8 ms. Gwizdek.. tu mialem wiekszy dylemat, myslalem tez nad eminence ale nie wiem jak one graja i wogule jakie one sa, wytypowalem narazie tonsila GDWT 12-19/100 FP, ciecie na 4khz. Nie wiem tylko czy wytrzymie.. moze dwa dac?
    zwrotnica... w tej kwesti rowniez prosilbym o jakies wskazowki

calosc jak wspomnialem bedzie grac pod wyzej wymienionym wzmakiem, przewaznie w restauracjach, aulach szkolnych, czasem sie zdarza ze na powietrzu

z biegiem czasu zestaw bedzie wzbogacony o dwa subwoofery, chyba na Kappa 15 LF, jeszcze nie wiem.

czy ma sens ta konfiguracja? jesli macie jakies propozycje, piszcie

z gory dzieki za pomoc!
  • Poziom 26  
    hmm a jaki rodzaj muzyki??? chesz głośtno to zrób na Delta 12" + driver eminencea 1" albo beymy SMC1030 (tylko on kosztuje 289 z tubą) cięcie na 2khz i będizesz miał głośno a jak zrobisz odpowiednie obudowy to i jakiś bas sie tam znajdzie, w przyblizeniu delta 12" to blizej nie okreslony srodek a powyej 2khz to juz masakra wiec lepiej odciac w 2khz i powinno byc w miare płasko
  • Poziom 18  
    muzyka... glownie trance, house, troche hh

wolałbym zeby bylo glosno i dalo sie jakis bass wycisnac z tych kolumny tak od 50-60hz dlatego wybralem gamme 15 bo ma juz bardziej akceptowalna charakterystyke
  • Poziom 17  
    Gamma 15 to dobry wybór. Na kolumne pelnopasmową z dobrym basem jest najlepsza (w tej cenie). Moznaby było tez pokusic sie na Delta 15LF ale driver musialby byc nisko cienty (<=2000Hz) a to znacznie podwyższy koszty.

pozdro

Gamma15 + APT150 Paczka 100-110 L
  • Poziom 40  
    Eminence LF to glosniki do subbasow a nie do pelnopasmowych. Maja wieksze Xmax a co za tym idzie mniejsza efektywnosc.
  • Poziom 26  
    :drakston
    Ty nie patrz na te charakterystyki poniżej 200Hz, bo one są w odgrodzie nieskończonej. To co z głosników wyciągniesz w tym paśmie zalezy od obudowy.
    Ze względu na ograniczone koszty trudno jest zrobic to dobrze. Podstawowa barierą jest driver.
    Przy takiej kwocie nie msz wyjścia musi to być apt150, jeżeli juz jestes przy eminence (nie ma sensu placić jescze raz za przesyłke). Skoro jednak APT150 to musisz zrobić podział na 3,5kHz.
    Ja bym jednak polecił zrobić dwie maleńkie satelity na najmniejszym choćby alpha6 +apt150 i do tego sub choćby 2x delta 15LF. Niewiele przekroczysz 1100plnów za głosniki, a jeżeli to za drogo to możes zrobic bas nawet na beta 12. Przynajmniej osiągniesz pełne pasmo bo z tanich przetworników nie da sie zrobić dobrze 2 droznego zestawu. A poza tym przy rozbudowie tylko pomnożysz to co masz nie robiąc zbędnego bałaganu.
  • Spec od akustyki
    Heh wlanie tydzien temu skonczylem kolumny na Gamma 15 +APT
    I powiem ze ciezko bylo mi sie zmiescic w 1100 zł a dodam ze nie placilem za przesylke. Jak doliczy sie koszty pudla i jego jakiego takiego wykonczenia (siatki raczki gniazda etc) to robi sie nieciekawie drogo. To tyle odnosnie cen.
    Obudowe zrobilem 100l netto zwrotnica na oczywiscie na 3,5 kilo bez tlumika przez co wysokie tony brzmia troche glosniej od reszty przez co musze sciagac na korektorze (nie jest to wada bo przez to glosnik wysokotonowy jest mniej narazony na uszkodzenia chociarz u mnie to nie rpoblem bo go zabezpieczylem żarówka)
  • Poziom 17  
    Witaj toadi

Czy możesz powiedziec cos wiecej na temat brzmienia tego zestawu Gamma15 + APT. Jaki mają bas te woofery? Czy srodek jest czyetlny? Jakiej uzyles zarówki do drivera?.

Jezeli chcialbym zbudowac kolumne która mogłaby naglosnic samodzielnie mała imprezke a na wiekszych sluzyc jako nadstawka do subbasu to czy ten zestaw zdalby egzamin?

Dzięki
  • Spec od akustyki
    Srednica i gora bardzo dobre (switna czytelnosc wokalu i slowa mowionego mialem ostatnio okazje tym naglosnic msze polowa podczas dozynków) niestety ten glosnik na basie jest troszke slaby tj na otwartej przestrzeni ginie dlatego pasowalo by uzupelnic go czyms. Za to na salki nadaje sie idealnie. Do zabezpieczenia glosnika wysokotonowego urzylem żarówki 50+55W/24V włokna polaczone szeregowo zdaje swietnie egzamin testowalem ostatnio to na przestereach z koncówki 2x150 przez godzine i glosnik wyzyl (gorzej bylo z uszami nie mogly tego zdzierżyc)

Wczoraj testowalem na sasiadach ten zestaw uzupelniony od dolu subem na 18" 400W mccauley'u i spoko bylo ale do wiekszych naglosnien wg mnie przydalby sie mocniejszy driver ale to wiecej kasy ew 2x APT
  • Poziom 17  
    Dzięki Toadi

Jeszcze tylko o jedno cie zapytam. Jakie nachylenie ma filtr górnoprzepustowy i jakie wartosci mają poszczególne kompnenty? Czy zwrotke projktowales sam czy jest wykonana za zamówienie?

dzieki
  • Poziom 17  
    Dzięki Toadi

Jeszcze tylko o jedno cie zapytam. Jakie nachylenie ma filtr górnoprzepustowy i jakie wartosci mają poszczególne kompnenty? Czy zwrotke projktowales sam czy jest wykonana za zamówienie?

dzieki
  • Poziom 21  
    Chciałbym ten głosnik włozyc do 120l bo taką mam i jeszcze jakie wyloty b.r.
    Dzięki Pozdrawiam
  • Spec od akustyki
    Filtr jest na stronie wysokotonowej 18 dB/okt a na basowej 6dB/okt

U mnie bassreflexy sa dwa po 81mm na grubosc plyty (18mm) ale byly dobierane experymentalnie (po wykonaniu symulacji wczesniej w winisd mialy miec dlugosc chyba po ok 4 cm ale dokladnie nie pamietam)

Jedno dopisze co chyba bylo wspominanae ze w rzeczywistosci br wychodza krotsze niz program liczy
  • Poziom 18  
    witam
    odgrzebuje temat ...

zastanawialem sie ostatnio znowu nad tymu kolumnami
    doszlem do tego ze wydam troszke wiecej na same glosnikii, myslalem nad ta gamma, no i skoro nie ma ona zbytnio niskiego i mocnego basu to lepiej zrobic trojdrozna kolumne

teraz koncepcja przedstawia sie tak

3-way
    tweeter to apt lub ten tonsila z allegro
    sredniak - alpha 8MR
    bas - delta15LF

ma to prawo bytu? i jesli tak to jaka zwrotke zrobic ?:/ na bas nic, a na sredniak i tweeter cos dac?
  • Poziom 17  
    W porównaniu z konfiguracją GAMMA15 + APT150 na pewno coś sie zmieni. Środek stanie sie bardziej wyrazisty i pewnie tez przybedzie basu. Niestety Paczka na pewno urosnie, bo ten glosnik (DELTA15LF) potrzbuje duzej objetosci, koszty równiez podskocza no i pojawią sie inne komplikacje. Tak wiec zastanów sie który wariant wybrac.

Wszystko alezy od tego, jakie stawiasz wymagania. Jezeli chcesz miec tylko kolumny, ze wzgledu na wygode w transporcie, do tego z w miare dobrym basem (do pomieszczen zamknietych) i nie masz zamiaru isc dalej w koszty i budowe dodatkowego sprzetu, to rozwiazanie o ktorym mowisz na pewno bedzie lepsze.

Osobiscie zastosowalbym filtry na wsyzstkie glosniki:
    LP 6db/okt
    MP 6db/okt
    Hp 18db/okt
  • Poziom 18  
    no jednak wolalbym dwie dobre pelno pasmowe kolumnny z porzadnym basem, na plener do szkoly itp

ale poczekam jeszcze na opinie innych
  • Spec od akustyki
    Z tymi Deltami to dalbym sobie na wstrzymanie sa sie zastanawialem nad mini bo roznica w cenie nieduza miedzy gamma (35 zł) ale analizujac efektywnosc dochodzi sie do wniosku ze ma ona gdzies 93 dB wiec raczej glosno bardzo nie bedzie.

Jezeli potrzeba naprawde glosno proponuje Kappe 15 + Driver ((PSD 2002 nadaje sie super)

Mialem okazje wyprobowac na kilku imprezach od ostatniego postu swoje kolumny i mnie spokojnie wystarczaja (ale wiadomo ze zawsze chcialo by sie wiecej)
  • Poziom 18  
    hmm ale ta cena zestawu z kappa juz za duza :/

mowisz ze gamma Tobie wystarcza, a moglbys dokladniej opisac jak ona sobie radzi z basem?, w pomieszczeniach do 150m2 i mniejszych?
  • Poziom 17  
    Hmmm bardz duza pownierzchnia. Nawet Delta po prostu w niej zniknie.
    Tu najlepszym rozwiazniem bedzie nadstawka plu odwrotka. Potrzebych jest duzo cennych decybeli.
  • Spec od akustyki
    Fakt na salach gimnastycznych i w pomieszczeniach gdzie jest ciezko z akustyka bas ginie slychac go ale nie czuc a tu chyba wlasnie o to chodzi zeby bylo czuc rownierz, glosnosciowo graja jak LDMY 315 Pro brzmienei jest natomiast wg mnie troche lapsze bardziej czytelne.

Natomiast ostnatnio byly urzywane na sali kinowej gdzie jest spoko brak poglosów itp i zupelnie inne brzmienie jak by nie te same kolumny.

Generalnie podsumowujac jesli potrzebujesz porzaadnie naglosnic taka wieksza sale pasowalo by uzupelani to o suby na 18" ale to raczej do stalej instalacji natomiast tak jak ja urzywam raczej mobilnie to to co jest musi wystarczyc bo wicej trudno ze soba zabrac.
  • Poziom 18  
    dzieki za pomoc, robie jednak na tej gammie, jak mnie niezadoiwoli to trudno ;]
  • Poziom 28  
    Witam
    Jesli nie chcesz załować wydania swoich pieniędzy, posłuchaj fachowca...
    Zapomnij o głośnikach wymienionych symboli firmy eminence!!!!!
    Za takie same pieniądze kupisz o niebo lepiej grajace głosniki firmy Celestion!!!!
    Skoro masz zamiar w przyszłosci dołożyć subbas, to stosowanie 15 cali na srodku jest totalnym nieporozumieniem, poczytaj xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    Jesli zdecydujesz się na głośniki celestion, a polecam http://professional.celestion.com/products/pro_components/truvox/detail.asp?ID=12, z podziałem 1,8- 2 khz z 12 db/oct, polecam też driverek firmy MONACOR http://www.monacor.de/en/produktseite_monacor.php?artid=4638&spr=EN&typ=u, wpuszczony 18 db/oct.
    jk
  • Poziom 26  
    :arrow: SILVER SOUND
    domniemam że musisz mieć w tym jakiś interes , skoro piszesz takie głupoty.
    Po pierwsze głośniki 15'' są najlepszymi na świecie głosnikami do średnich tonów. Wspomnę tylko: delta pro 15 , truvox 15costam, beyma 15M300. Prawdą jest że jest wiele nieudanych konstrukcji również jbla, ale tam nie ma własnie takich głosników 15'' średniotonowych tylko są basowe.
    Po drugie jestes mało konkretny podawaj dokładne modele i ich ceny dopiero wtedy można wyciągnąć jakiekolwiek wnioski.
  • Poziom 26  
    calkowicie sie z tobą eqt zgadzam :) heh celestiony to sie do pieca gitarowego nadają a nie do porządnych kolumn... po 2 to rzeczywiscie.. nie podajesz ani konkretnych parametrów ani nic... piszesz o jakichs celestionach a w swoim flagowym modelu (wnioskuje ze to jest ten bo jest na głównej stronie) konstrukcja jest nadwyraz smieszna.... gdize tu profesjonalizm w Beymach z serii VM??? w danych technicznych są 4 głośniki 8" a na zdjeciu tylko 2???? czyzbys gdzies schował reszte zeby zmniejszyć gabaryty??? może sa po drugiej stronie kolumny?? heh jezeli są 4x8" to rzeczywiscie driver 1" ok ale powiedz mi kto to będzie dźwigał???? Pudzian jest jeden.....
    tak jak mowi eqt 15" rządzą szczególnie 15M300 pod względem brzmieniowym.. no ale co brzmi dobrze musi kosztować.. dobrym kompromisem jest wspomniana delta pro....
    PS teraz tak patrze eee a te głośniki 8".. są jakoś osłaniane z tyłu czy niebardzo???
    UPDATE: jeszcze jedno pytanko jak jest zrobiona zwrotnica?? osobno sie zasila 8" i driver i osobno 15" czy moze wszystko razem??? ja kto drugie to raczje z tego 800+400 nic nie bedzie... tak tylko pytam... bo Speakon 4 sugeruje 4 pinowe gniazdko.. to moze i biamp jest??
  • Poziom 26  
    mnie się bardziej pod względem brzmienia podoba delta i jest ok 100 tańsza od 15M300 no i ma więcej mocy (400W). Tego typu głosnki moga pracować do 2,5kHz, w tańszych konstrukcjach nawet do 3kHz
  • Spec od akustyki
    :arrow: Silver Sound

mam nadzieje ze wasze kolumny sa troche lepsze niz wasza strona internetowa bo jak ja zobaczylem to obraz nedzy i rozpaczy lepiej juz w ogole nie miec strony niz taka przecierz to wizytówka wasza !!!

Poza tym piszesz ze jakos tam firma solidna podaje typ glosników a tu rposze bardzo

Cytat
    "Uczciwy producentnie nie boi się podać symbole i producenta zastosowanych głośników, oraz częstotliwości
    podziału między mini."
    Konic cytatu

Seria sonus pisze 2x12" + driver i niekt mnie cholera wezmie jak po tym cos mozna odczytac
  • Poziom 26  
    toadi: to 2x12" + driver..... to jakieś jaja chyba są... jezeli to jest beyma to stawiam na serie CM ... w SM cewki były zdaje sie wieksze toto wygląda jak alphard... a tak wogóle to jeszcze moze byc celestion jakis.... heh a tak pozatym to jaki sens jest dawać 2x 12" zeby uzyskać 200W?? kto to bedzie nosił??? taka kolumbryna i 200W... blee hehe ale coś mi sie widzi ze tam jest patent ze zwrotnicą 2,5 drożną :) a tak sie jeszcze zastanawiam.. tez w serii sonus są basy na 2x12" znowu nie ma to zastosowania praktycnzego... któż to znowu będzie nosił??? skoro 2x 12" = 1x 18" to chyba taniej jest zrobić na 1x18" np Sigma 18 PRO lub 18G400 która sama ma 99dB skutecznosci a nie jak 2 twoje 12" 97dB przy mniejszej o 100W mocy.. sigma 18" działa od 25Hz ... ma troche mniejszą skutecznosc ale za to 650W.. aa te czestotliwosci sa oczywiscie osiagalne przy dobrze zaprojektowanych obudowach..
  • Poziom 12  
    dolacze sie do dyskusji. Ja tez zamierzam robic kolumny estradowe, tyle ze dla szkoly na pace dyplomowa ( moze szkola pokryje 100% kosztow :D ). no i na innym forum mi doradzili Eminence Alpha 15 + APT 150, cena by mi pasowala, tyle ze nie mam zielonego pojecia jak to gra. kolumny beda grac przewaznie na sali gimnastycznej, wiec te 200W mysle ze spokojnie by wystarczylo. Moze robil juz ktos cos takiego i mi powie czy to dobrze gra, bo nie chce sie skompromitowac na pracy dyplomowej, tym bardziej ze to na koszt szkoly bedzie szlo!

P.S.
    Moze ktos mi podeslac schemat filtra górnoprzepustowego? do tych glosnikow? znaczy do tego APT, bo musze zrobic wycene, a nie wiem jakich komponentow uzyc do zwrotnicy, a co za tym idzie ile to bedzie kosztowalo. dobrze by bylo jak by byly podane wartosci uzytych mterialow (kondensatory, cewki, rezystory, zarowki :) )
  • Spec od akustyki
    Witam do APT to raczej gorno przepustowy najprostszy na obrazku stosowalem kilka razy dziala ok.

Ale jesli szkola ma pokryc koszty szarpnijcie sie w Gamme 15 jest sporo lepsza, chociaz do szkoly to alpha bedzie tak ok pewnei jakas zabawa raz na rok i apele wiec nie am co sie rozpychac

Sorki za ten rys w paincie al leń ze mnie.
  • Poziom 26  
    lepiej isc na całosc i dać jescze jeden kondzioł zeregowo z głosnikiem czyli 18dB/oct . Toadi sie pomylił z żarówką nie mówię o jej mocy bo nie liczyłem tylko o miejscu - żarówka ma badać prąd głosnika a nie zwrotnicy!!
    gamma 15 jest lepsza ale beta15 można dostac 4 ohmy i też jest niezły.

Niestety będziesz miał słabej jakości środek te głosniki 15'' powinny być ucięte na conajwyżej 2.5kHz. No ale i tak jakosc będzie lepza niż jakbyś kupił najtańszy badziew, tam takie chwyty to norma. No i dlaczego nie dołożyć zwrotnicy na 15'' ?