Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.

Gi3nek 23 Lis 2013 04:23 71173 317
  • #121 23 Lis 2013 04:23
    tadek-67
    Poziom 20  

Szczerze mówiąc nie dawała mi spokoju myśl ,o równym przepływie[tj. jego braku] wody w absorberze.Jeżeli rowki będą chaotycznie ,lub nawet prosto nacięte ,to nic nie da bo woda i tak pójdzie tam, gdzie będzie mniejszy opór np. pójdzie od wejścia środkowymi rowkami,wprost do wyjścia,w bocznych będzie płynąć wolniej lub wcale ,co będzie skutkować jej gotowaniem.Wydaje mi się ,że znalazłem na to sposób,natnę rowki wg. schematu kolektora-harfy,dzięki temu pow. odbioru wewnątrz będzie bardzo duża ,coś jak zwykły radiator ,tylko zalany wodą.Narysuję ,o co mi chodzi.
    Tutaj schemat podłączenia lustra pod bojlery,na razie wersja robocza,jak kiedyś mówiłem cały projekt podzieliłem na etapy ,i staram się tego trzymać- do tego jeszcze nie doszedłem-teraz walczymy z absorberem ,aby wybrać jego wersję i przejść dalej.
    Pokrywa będzie z grubej blachy alu około 5 -6 mm ,przykręcana do absorbera po obwodzie śrubami M 8,spawane będą tylko rurki wejście i wyjście.

• #122 23 Lis 2013 14:37
    iskrownik
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tedek dobrze kombinujesz z harfą ale nie w ten sposób. W Twoim przypadku optymalna odległość absorbera od zwierciadeł wynosi 1,2m( myliłem się pisząc Ci że ok 0,6m), natomiast jego powierzchnia to 40cm*40cm.Wykonał byś sobie absorber na podstawie wzorca harfy. 40 rurek fi zewnętrzne 10mm, uciętych na długość 40 cm, do tego dwie rury zbiorcze fi 28 mm z wywierconymi otworami(po 40-ści w każdej) , następnie lutujesz wszystko twardym lutem( brąz fosforowy np.) pamietając o zasilaniu i odbiorze po przekątnej. Po lutowaniu piaskujesz i płuczesz a następnie albo elektrochemia w NaOH albo kąpiel w K2S. Na koniec lutujesz złączki do śrubunków( CWU więc bedziesz musiał odkamieniać) ocielenie strony nieoświetlanej pozostawiam Tobie,jak również całą obudowę absorbera :). I pamiętaj cały absorber tylko z miedzi i będzie pan zadowolony ;) .

• #123 24 Lis 2013 04:02
    tadek-67
    Poziom 20  

Mam już sporo danych i informacji ,muszę to przemyśleć,ale wybrałem wstępnie do projektu alu. ze względu wcześniejsze uwagi i na brak lutów,gdyż w razie jakiejś awarii może takowy gdzieś puścić,chociaż mają wysoką temp. topnienia,a jak wiesz nie ma mnie w domu ,do ewentualnej szybkiej naprawy.Widzę,że dobry jesteś w te chemiczne klocki,to może napisz jak poczernić trwale aluminuim, domowym sposobem.Co do ogniskowej ,moje zwierciadło nie ma założonej z góry ogniskowej,montuję np.absorber w odległości 1,5 m i na nim dopiero skupiam lustra,każde z osobna. Solartracker musi poczekać do wiosny niestety, teraz brak czasu i słońca.

• #124 24 Lis 2013 09:52
    iskrownik

Z czernieniem aluminium to ja się nie bawiłem i raczej nie zamierzam , także nic Ci nie powiem na ten temat.

• #125 24 Lis 2013 13:54
    tedzio4
    Poziom 17  

tadek-67 .
    Dawniej już czytałem o Twoich poczynaniach i byłem ciekawy co będzie z tego projektu.
    Jeżeli już masz taki kolektor lustrzany to nie odbierzesz z niego takiej mocy jaką on wytworzy żadną aluminiową płytką.

Po drugie nie ma co myśleć o czernieniu ani aluminium na ten absorber bo tak skupione promienie wytworzą bardzo dużą temperaturę, którą musisz odebrać w bardzo krótkim czasie, wręcz błyskawicznie. inaczej ugotujesz to wszystko i przepalisz.
    Z ponad 4m2 kolektora moc skupiona na 0,16m2 (40cmx4cm) w południe w lipcu. wiesz co tam będzie za temperatura???.

Taki kolektor w ciągu sekundy gdy zaświeci słońce wytwarza punktowo ogromną temperaturę i nie wiem czy znajdziesz termometr by to zmierzyć.

Na samym początku kolektora za 1500zł strona 16 kolega Sa2k miał problemy z odebraniem mocy. poczytaj zrozumiesz. Nie ta skala do tej mocy.
    popatrz na odbiorniki ciepła w kolektorze kolegi pawelec5 tam są dosyć solidne rurki, długie i mają sporą powierzchnię odbioru ciepła.
    Pozdrawiam :) też tadek

• #126 25 Lis 2013 04:13
    tadek-67
    Poziom 20  

Witam ,dzięki za zainteresowanie tematem,każda rzeczowa opinia jest cenna.Kol. Iskrownik ma dobry pomysł,ale właśnie martwi mnie ta temp.na absorberze. Jak się okazuje,pierwszy pomysł może być najlepszy,pisałem o tym na sąsiednim forum.Mam tu na myśli dennicę od bojlera o średnicy około 37 cm,posiadam taką,wystarczy dospawać żeberka z blachy nierdzewki dla lepszego odbioru ciepła przez wodę wewnątrz absorbera,oraz tylną ścianę,przyłącza i gotowe. Pojemność wodną oceniam gdzieś na 5-6 l.,przy takiej pojemności wodnej nie ma bata sterując przepływem zdążę odebrać ciepło. Ważyć też będzie ładnych kilka kg.,ale mam przeciwwagę ,także to nie stanowi problemu. Łatwiej będzie ogarnąć temperaturę,nie grozi mu stopienie-stal,a gorszą przewodność stali myślę nadrobię mocą solara,która jak wiadomo będzie spora,myślę że w zupełności wystarczająca dla moich potrzeb.Tu muszę oddać honor kol. GanzConrad ,bo On mnie na takie coś namawiał. We wtorek rano lecę do kraju,to się sprężę i go wykonam,oczywiście zrobię zdjęcia i wrzucę na to forum. Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły jeszcze odnośnie absorbera ,niech pisze,bardzo chętnie wysłucham.

• #127 25 Lis 2013 09:03
    iskrownik

Tadek trochę mnie przeraża wizja tego wymiennika zespawanego z jednej części dennicy i dospawanej do niej płaskej kryzy. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę jaka siła będzie działać na powierzchnię części płaskiej ?, podpowiem - ok 1000 kg na 0,1MPa ciśnienia wewnątrz zakładanego absorbera. Pisałeś że będziez grzał cwu, nie wiem jakie jest ciśnienie w instalacji u Ciebie, u mnie jest ok.0,3 MPa( 3 tony nacisku na częśc płaską), dochodzi zmiana ciśnienia podczas poboru wody,część płaska pracuje jak membrana, spaw się "męczy" i w najlepszym przypadku dochodzi do rozszczelnienia. Gdyby był to układ bezciśnieniowy to jeszcze bym się zastanawiał ale raczej nie byłbym zadowolony z "fajerwerków" w dniu innym niż sylwester.

tadek-67 napisał:
    właśnie martwi mnie ta temp.na absorberze
    Tadziu, nie rozumiem... Chcesz grzać optymalnie cwu czy nie? :) . Z Twojego zwierciadła można uzyskać 3,2kW na wymienniku, w warunkach( sprawność = 0,7). Dla tego wymiennika który Ci podałem minimalny przepływ(wody) wynosi 3l/min(jak w Twoim przypadku), pojemność 1l, moc maksymalna jaką będzie w stanie przenieść to ok. 9,12kW przy przepływie 14,4l/min.
    tedzio4 napisał:
    są dosyć solidne rurki, długie i mają sporą powierzchnię odbioru ciepła.
    Może i są , ale do nasłonecznienia 1kW/m2, ze skupionym słonecznym światlem nie radzą sobie(podczerweini nie absorbują w nadmiarze), ale to inna bajka...
    Pozdrawiam.

• #128 26 Lis 2013 00:41
    tadek-67
    Poziom 20  

W planie były szpilki dystansowe, ale takie rozwiązanie mnie nie zadowala,do końca ,bo nie likwiduje całkowicie problemu oddziaływania ciśnienia. Wykonam absorber z odpowiednio przyciętych dennic starego bojlera ,koszt minimalny,a przynajmniej przekonamy się czy to coś będzie warte,a w takim układzie jak chce zrobić, będzie dobrze ,ciśnienie go nie rozszczelni. Poza tym zrobię mu próbę na sprężarce na 6 atm.,zresztą kiedyś ,za ciężkich czasów wstawiałem wężownicę do bojlera i postąpiłem podobnie i działał,takie ciśnienie to spory zapas ,poza tym wstawię zawór bezp.,przy absorberze na wypadek W. Oczywiście ,że będzie miał mniejszą sprawność niż miedziany ,ale przynajmniej będzie pewny,to skupione słońce ma naprawdę moc ,przypomnę Wam ,że z juniorem zrobiliśmy próbę na 6 lustrach i wyszło na termometrze 65 °C.Jak się pojawi jakiś post, przeczytam go już w kraju,pozdrawiam.

• #129 26 Lis 2013 10:55
    iskrownik

tadek-67 napisał:
    Poza tym zrobię mu próbę na sprężarce na 6 atm.
    Nie zapomnij go sobie całkowicie wodą wypełnić( pod sam korek), no chyba że posiadasz jakiś bunkier do testów ;) .

• #130 27 Lis 2013 16:37
    tedzio4
    Poziom 17  

Nie chcę aby kolega isktownik pomyślał że neguję jego pomysł na absorber.
    Pomysł niezły ale na taki absorber potrzeba rurek grubościennych bo nie wyobrażam sobie jak to będzie działać w wysokiej temperaturze. To nie ta skala temperatur. To jakby wsadzić coś w lawę wulkanu. Cienkie rurki spowodują gwałtowne nagrzanie i odparowanie wody. Nagły wzrost ciśnienia i nie ma gwarancji ze misterna konstrukcja się nie rozpadnie, bo miejsc lutowania bardzo dużo. 10m rury i kilka godzin pracy diabli wezmą.
    A może się mylę.

Tadek 67 poszukaj na początek jakiejś gaśnicy, butli turystycznej, lub nawet małej bańki na mleko. Ta ostatnia łatwa w obsłudze.
    Na około dospawaj taki pierścień z blachy szerokości 5cm żeby osłonić ewentualną izolacje z wełny. na środku dna wywierć dziurę i wspawaj rurę która doprowadzi wodę i jednocześnie będzie konstrukcją nośną. Odprowadzenie raczej od góry z boku też metalową rurą +nypel +kolanko . Zobaczysz jak to się sprawdzi. Takie elementy wykonać łatwo i raczej można poszukać na złomie.
    Pół roboty niż spawać z dennicy ale jak masz blachę to też będzie ok
    Przy takich konstrukcjach inżynierowie robią próby ale też kombinują jak ciąć koszty.

Jeszcze się zastanawiam czy tam nie trzeba będzie to zrobić z jakiegoś garnka żeliwnego jak w kotłach CO na gaz czy olej przepracowany. Tam są podobne temperatury .https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic321550.html

pozdrawiam

• #131 13 Gru 2013 05:02
    tadek-67
    Poziom 20  

Witam po małej przerwie,wróciłem z krótkiego urlopu ,to pokaże ,co mi się udało zrobić. Chciałoby się więcej niestety jak to na urlopie ,czasu mało ,a inne sprawy i prace trzeba wykonać lub załatwić .Poniżej parę fotek;
    Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami. Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
    tutaj wstępny wygląd i budowa absorbera Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
    tu blaszki nierdzewne do wspawania w środek absorbera Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
    Odrazu muszę zaznaczyć ,że napęd jest tylko ,,połapany,, spawarką ,chciałem Wam pokazać jak to będzie wyglądać w praktyce,syn pomalował,go,żeby nie rdzewiał przez zimę,ja nie zdążyłem,obecne dni są takie krótkie,o pogodzie nie wspomnę... .Na następnym urlopie skończę go tj. dodam napinacz łańcucha głównego i podstawę pod silniczek[wkrętarka].Większość pracy przy nim zostało zrobione ,po skompletowaniu zdejmę go - jest to jeden moduł przykręcony do nóg podstawy na 8 śrub M-8 ,i obspawam na gotowo wyczyszczę pomaluję i gotowy będzie do pracy. Jeśli idzie o kąt obrotu ,wynosi on w moim przypadku 210-220 ° ,w zupełności wystarczy.Jak to będzie działać to widać,ale napiszę dla pewności;
    silniczek poprzez przekładnię łańcuchową redukcyjną napędza śrubę,ta poprzez ramię obraca większym kołem zębatym głównym,a to koło zębate poprzez łańcuch główny napędza mniejsze kolo na osi obrotu lustra zwiększając zakres kąta obrotu. Zasada działania podobna ,jak przy napędzie lustra góra -dół ,filmik dla przypomnienia; http://www.youtube.com/watch?v=L1uhAb3fOj8
    Dociąłem też dennice bojlera jak na zdjęciach powyżej i taki absorber ukończony będzie służył do pierwszych prób .Wg.mnie trzeba się trzymać zasady ;spora wytworzona moc ,spory absorber dla jej odbioru,transport wody do bojlerów przy odpowiednim przepływie i musi zadziałać z małymi korektami.Teraz idą święta więc żyjemy czym innym ,ale dodałem choć to co na razie zrobiłem ,żeby nie być gołosłownym.

• #132 19 Lut 2014 13:10
    myszczopyszczek
    Poziom 11  

Witam,
    Odbłyśniki w Waszych konstrukcjach są paraboliczne i tu mam pytanie do kolegi pawelec5 i iskrownik w jaki sposób (prosty) można wyznaczyć, wykreślić krzywiznę zwierciadła i ognisko? Czy używacie do tego jakichś przyrządów/Programów?
    I pytanie do Kolegi tadek-67 jak postępy w twojej konstrukcji?

• #133 20 Lut 2014 15:16
    iskrownik

Witam. Kolega pawelec5 z tego co pamiętam wyznaczał sobie promień krzywizny. Ja natomiast ponawiercałem 6 dziur w każdej z blach, zamocowałem blachy do szpilek M6 po krawędziach i regulowałem ugięciem lustra. Blacha sama układała się w parabolę, nie korzystałem z żadnych programów do liczenia krzywizny. Z resztą dorwiesz kawałek takiego materiału to zobaczysz jak ładnie współpracuje.

• #134 24 Lut 2014 23:40
    tadek-67
    Poziom 20  

Jak zapewne wiesz, nie ma mnie na stałe w domu. Jak byłem ostatnio ,było za zimno by cokolwiek przy lustrze robić;mróz -10 i wiatr[brrrrr], kupiłem już pex do lustra od domu-odcinek 40 m x2, ale się nie obijałem i zrobiłem sobie przedłużacz na 380 v +220 v,potrzebny do pracy przy zwierciadle ,jak ktoś ciekawy to wrzucę fotkę.Teraz będę w kwietniu w domu, to prace ruszą dalej, będę robił formę pod wyrób piankowego ocieplenia pex-ów które umieszczę w rurze PVC. 110 mm.

• #135 26 Mar 2014 03:25
    tadek-67
    Poziom 20  

Siema ,,skoncentrowani,, parę fotek z postępu prac ,na więcej zabrakło czasu dalej ruszam w kwietniu z robotą .Opis w temacie kolektor za 1500 złKolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami. Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami. Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami. Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.

• #136 05 Kwi 2014 10:09
    mirek_zaf
    Poziom 15  

tadek-67 napisał:
    Siema ,,skoncentrowani,, parę fotek z postępu prac

Dzieki za linka na ten topik.
    Apropos tych zdjęć, to wydaje mi się że możesz mieć poważne problemy przy większych wiatrach.
    Poza tym, jak te zwierciadła umieszczone na tej ścianie nie będą o odpowiednim promieniu krzywizny (skupiające o odpowiednim ognisku), to efekt może być taki jak tutaj:
    Discovery Mythbusters: Ancient Death Ray
    Dlatego nie widzę sensu pakować się w duże płaskie zwierciadła, bo będą sporo energii rozpraszać na zewnatrz.

iskrownik napisał:
    Ja natomiast ponawiercałem 6 dziur w każdej z blach, zamocowałem blachy do szpilek M6 po krawędziach i regulowałem ugięciem lustra. Blacha sama układała się w parabolę, nie korzystałem z żadnych programów do liczenia krzywizny.

No to widzę, że podobnie do filmów tego magika z GreenPowerSceince ;)
    Chociaż w sumie to moja koncepcja jest prostrza-mam zamiar wykorzystać 3y czasze od anten satelitarnych 90cmx80cm, czyli ok. 1.7m^2 w sumie na początek ;)
    Pozostała kwestia wykonania pokrycia ich materiałem odbijającym światło.
    Być może dobrym rozwiązaniem będzie przyklejenie pociętych kawałków luster i zabezpieczenie tego silikonem do klejenia szyb.
    Podobnie jak tutaj (chociaż nie jestem pewien co tam zostało przyklejone).

Link

Samą czaszę można usztywnić od tyłu wylewką z.... betonu o grubości jakieś 5cm.
    Co do odbioru energi, to można zrobić prostą sztuczkę-jak mam ruchome zwierciadła to mogę je przekręcić jak będzie za bardzo nagrzane wszystko, albo zrobić ruchomy element odbierający ciepło, wtedy wystarczy przybliżyć do ogniska jak potrzeba podgrzać i oddalić jak jest nagrzane, żeby nie zniszczyć tego elementu grzewczego.
    Jak widać na tym filmie regulując odległość od zwierciadła sterujemy koncentracją dostarczanej mocy. Poza tym łatwiej zaizolować to co trzeba i póki co nie widzę sensu zabawy w jakieś próżniowe absorbniki.
    Algorytm pozycjonowania i wyznaczania pozycji słońca mam już dawno rozpracowany. Ustawiałem według niego ostatnio antenę satelitarną do odbioru TV SAt, więc jest poprawny bo trafiłem z zegarkiem w satelitę HotBird o wyliczonej godzinie na podstawie cienia :D

• #137 06 Kwi 2014 03:49
    tadek-67
    Poziom 20  

Mirek ,o tym usztywnianiu betonem to zapomnij raczej ,kto to ruszy ,aby całość nadążała za słońcem .Co do mnie dość szczegółowo opisałem swój projekt wcześniej,a skupienie w punkcie uzyskam dzięki możliwości ustawiania każdego lusterka z osobna ,a wtedy rama może być płaska,coś jak tu; http://www.youtube.com/watch?v=LpW5K5K-HYY
    rozruch,jak pisałem wcześniej w lipcu,roboty przy tym co nie miara,ale frajda nie mniejsza,tylko ten czas[brak].

• #138 08 Kwi 2014 10:44
    mirek_zaf
    Poziom 15  

To pewnie jakimś laserowym wskaźnikiem będziesz musiał te lustra swoje ustawiać, albo mieć gotowe już wcześniej podążanie za słońcem i wtedy sprawa się upraszcza, bo jak cały czas będzie śledzone słońce w czasie rzeczywistym, to wystarczy po kolei wszystkie lustra ustawiać tak, żeby jego odbicie padało w wybranym ognisku.

tadek-67 napisał:
    o tym usztywnianiu betonem to zapomnij raczej ,kto to ruszy ,aby całość nadążała za słońcem .

Wcale nie trzeba tego ruszać tylko wystarczy obracać jak tutaj ;)

Link

Jak środek ciężkości jest w środku i praktycznie nieruchomy w pionie (tutaj wykonujemy pracę jak coś podnosimy) to obracanie tego i pochylanie nie wymaga w praktyce dużych sił, a w solarze jest sporo czasu żeby niewielką mocą to obrócić ;)

Mam już rozpracowany czujnik akcelerometru i zyroskopu 3y osiowego na I2C do pozycjonowania w pionie. Dokładając do tego kompas cyfrowy na I2C będzie możliwość ustawienia kątów obrotu zwykłymi silnikami DC ze ślimakiem bez konieczności stosowania droższych krokowych.

Przeprowadziłem właśnie symulację ile traci się na tym że się nie obraca panelu.
    Straty wynikające z tego że dociera do takiego panelu mniej energi słonecznej są w okolicy 30%-40% w zależności od tego czy mamy panel ustawiony na 45*, czy na 30*, czy na 60* i w róznych porach roku bedą dla tych ustawień inne.
    Wziąłem do obliczeń 10h na dobę (+/-5h od godzin południowych)
    No ale tutaj tylko mowa o stratach na ilości padającej energii, a przecież będą dodatkowe związane ze spadkiem sprawności takiego panelu termalnego jak promienie słoneczne nie będą padać prostopadle do powierzchni, bo niektóre mają absorbery próżniowe z odbiciem od tyłu w celu koncentracji docierającej energi w takim absorberze.
    Dzisiaj ok. godz. 15:30 straty ilości energii słonecznej "widzianej" przez panel ustawiony na południe pod kątem 45* wyniosą ok. 30% ;)
    Cytat:

TEST: time: 15*:40:00
    TEST: S: 45.000 A: -57.046 E: 32.156 Sol pos3d: 0.707 0.000 0.707
    TEST: S: 45.000 A: -57.046 E: 32.156 Sun pos3d: 0.461 -0.710 0.532
    TEST: Power solar sun angle: 45.414 cos: 0.702

A słońce jeszcze będzie wysoko na niebie wtedy, bo będzie miało elewację ok. 32* od poziomu w mojej okolicy na południu Polski niedaleko Krakowa.

Jak będę miał gotowy system do pozycjonowania to testowo jakiś panel jeden założę, drugi na sztywno i będzie można w praktyce to sprawdzić, ale wstępne testy tej ilości docierającej energii przeprowadziłem wczoraj za pomocą... DIY solarku ogrodowego do oświetlania ścieżek w nocy i zwykłego chińskiego miernika :D

Re: Kolektor słoneczny za 1500 zł - test ilości energii widzianej przez solar PV

---
    SUN is: 2014-04-8.372 08:56:04 UTC (2456755.872 JD) lat: 5*.***N lon: -2*.***E Sun hour azimuth: 34.650 Sun (geo) azimuth: 145.350 Sun elevation: 41.786 Day of the year: 98

• #139 08 Kwi 2014 12:48
    GanzConrad
    Poziom 21  

mirek_zaf napisał:
    czujnik akcelerometru i zyroskopu 3y osiowego na I2C do pozycjonowania w pionie. Dokładając do tego kompas cyfrowy na I2C

mniej skomplikowane będzie zatrudnienie kogoś, żeby ręcznie przestawiał co 2 min...
    sorry za ironię, ale robisz pozycjonowanie teleskopu na dowolną gwiazdę, czy chcesz szukać słońca?
    zerknij na ten wątek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2443762.html
    każde urządzenie da się komplikować w nieskończoność, ale wtedy ma to uzasadnienie hobbystyczne, nie praktyczne.
    Co do silników krokowych: nie uważam, że są droższe od DC ponieważ:
    - dysponują całym momentem obrotowym już od najmniejszych prędkości, więc silnikiem za 30 zł w połączeniu ze śrubą trapezową możesz uzyskać siłę 120kg
    - są bezszczotkowe, więc można zapomnieć o awaryjności.
    - przy odpowiedniej konstrukcji drivera, koszty nie będą znaczne.

• #140 08 Kwi 2014 22:33
    mirek_zaf
    Poziom 15  

GanzConrad napisał:
    robisz pozycjonowanie teleskopu na dowolną gwiazdę, czy chcesz szukać słońca?

Akurat nie potrzebuję szukać słońca, bo mikrokontroler wylicza jego pozycje i znam ją cały czas ma podstawie czasu UTC i położenia instalacji z GPSa, wystarczy tylko odczytać aktualne położenie z akcelerometru (taka elektroniczna poziomica), skorygować do nastepnej pozycji jednocześnie obracjąc całość w pionie.
    Z pomocą kompasu cyfrowego prościej, bo nie trzeba pamiętać gdzie się jest, ilości obrotów.
    W dowolnym momencie mogę zatrzymać system i uruchomić-wcisnąć jeden guzik i automatycznie wyceluje w słońce bez wzgledu na to czy jest słońce za chmurą akurat czy go nie widać.

Powiedzmy, że nie mam problemu ze zrobieniem sterownika 3y fazowego silnika, czy falownika do jakiegoś AC ;)

• #141 08 Kwi 2014 22:34
    tadek-67
    Poziom 20  

Witam ,wczoraj zakupiłem takie cudo techniki; http://www.youtube.com/watch?v=cSXfTSqQPV4 .Z ustawianiem lusterek nie będzie problemu ,jego opis jest na alledrogo[link nietrwały, więc podać nie mogę].Jako że od niego będzie zależało powodzenie mojego projektu ,więc uznałem że muszę kupić coś porządnego.Mirek,wszyscy wiemy że dzięki trackerowi uzyskujemy więcej energii ze słońca,min. dlatego zdecydowałem się na coś innego.Po moim kwietniowym urlopie będzie zaś bliżej do rozruchu lustra [lipiec]. Cóż, jak pisałem roboty przy tym sporo.Skoro już porobiłeś pomiary, czas to sprawdzić w większej skali,w necie jest sporo projektów ,ale urzeczywistnić je w naszych warunkach to inna para kaloszy, mój projekt jest średniej wielkości,wiec mogę się wypowiedzieć w temacie,ile to problemów pojawia się po drodze,koszta też nie są małe,.Wyliczenia są bardzo ważne ,bez nich ani rusz ,ale parę osób zrobiło juz solary ,,pozycjonowane-skupiające , jeżeli sie zdecydujesz na przekucie teorii w praktykę ,koniecznie przeczytaj ich posty,niekiedy wiedza tam zawarta jest bezcenna.

• #142 08 Kwi 2014 22:59
    mirek_zaf
    Poziom 15  

tadek-67 napisał:
    wczoraj zakupiłem takie cudo techniki; http://www.youtube.com/watch?v=cSXfTSqQPV4

A rząd wielkości PLNów za taką zabawkę z ciekawości? ;)

Tak czy inaczej wolę mieć własny sterownik, zamówione elementy elektroniczne na drugi dzień zwykle przyjeżdzają, a mając kod źródłowy i schemat w razie czego bez problemu to naprawię, a czasami jakiś pomysł podniesienia sprawności się wykluje i wtedy nie będe się zastanawiał jak dopasowć tego typu komercyjne zamknięte sterowniki bez kodów źródlowych.
    No i oczywiście różnica jest taka, że mój solar będzie docelowo jeździł po kołowym fundamencie, więc potrzebuję nieco nietypowy sterownik ;)

Zawsze dobrze coś poczytać i czasami coś można wykorzystać w swoim, ale też bez przesady-nie wysyłam przecież siebie na Marsa, a beton B20 i drut zbrojeniowy jest stosunkowo tani i w pobliżu jest betoniarnia :D

Link

• #143 08 Kwi 2014 23:24
    tadek-67
    Poziom 20  

Koszt zakupu to 260 pln,na elektronice się nie znam ,wiec jestem skazany na gotowe rozwiązania,ale za to z metalem i jego obróbką radzę sobie nieźle.Jaki rozmiar luster planujesz?

• #144 08 Kwi 2014 23:48
    mirek_zaf
    Poziom 15  

A ten Twój system co zakupiłeś do trafiania w słońce działa na podstawie czasu i położenie geograficzne trzeba wprowadzić, czy sam ma jakiegoś GPS'a wbudowanego i wszystko sam sobie znajduje jak się go wystawi na otwartą przestrzeń?

tadek-67 napisał:
    Jaki rozmiar luster planujesz?

Docelowo o średnicy 3m (7m2), skupione w średnicy 0.5m-1m.

BTW: Na tym filmie co zapodałem post wcześniej jest właśnie mowa o 30% zysku w przypadku paneli PV obracanych w 2óch osiach do słońca i... oczywiście cosinusem liczą te straty energii słonecznej widzianej przez panel, więc póki co udało się niezależnie dojść do podobnych wyników i wstępne eksperymenty moje z panelem PV to potwierdziły ;)
    Tyle, że w przypadku solarów z prózniowymi absorbnikami i parabolicznymi lustrami spodziewam się tych strat sporo większych na nieobracanym panelu, jak słońce będzie w godzinach poza południową pozycją.
    Jutro zobacze po sklepach w okolicy z ciekawości co wciskają ludziom różne firmy miejscowe na dachy do położenia :D

• #145 09 Kwi 2014 00:11
    tadek-67
    Poziom 20  

Tracker nie jest ustawiany czasowo ,ani GPS,tylko sterują nim fotodiody,Ci nie muszę tłumaczyć o co chodzi ,wiesz co i jak, poza tym zwierciadło po nagrzaniu bojlerów będzie ,, odpadać od słońca,w celu uniknięcia przegrzania układu.

• #146 09 Kwi 2014 08:36
    mirek_zaf
    Poziom 15  

tadek-67 napisał:
    Tracker nie jest ustawiany czasowo ,ani GPS,tylko sterują nim fotodiody,

Czyli generalnie zapłaciłeś za silniki i ich mechaniczne połączenie, bo jakoś nie widzę trackera bez RTC zegara (czasu) na podstawie którego wyliczane jest położenie na bieżąco.
    Chwilowe zachmurzenie i przejściowe burze kompletnie takie urządzenie może zdezorientować.
    Moduł GPS na I2C zmalazłem za... 17$ na HobbyKing-wystarczy DIY zrobić i wyprowadzić sobie linie I2C-jest pokazane jak to zrobić.
    Ale bez tego też jak wpisze do programu na sztywno położenie i dodam tylko możliwość ustawianaia zegarka i wrzucę wyświetlacz do tego swojego sterownika do sprawdzania i ew. korekcji daty i czasu systemowego, w dowolnym momencie będę wiedział gdzie jest słońce na kilkadziesiąt lat do przodu ;)
    Generalnie kilka modułów na I2C wystarczy=prawdopodobnie dodam też pamięć, żeby zapisywać natężenie światła jakie było średnio w poszczególnych godzinach do analizy później i porównania z mocą jaką wtedy wyciagałem z tego urządzenia.

• #147 09 Kwi 2014 09:03
    lok56
    Poziom 12  

Witam!
    Moje pytanie moze nie dotyczy sedna tematu.Jaki j est stosowane połączenie hydrauliczne w waszych kolektorach obrotowych ,sam zmagam sie z tym problemem bo obrotnica prawie na ukonczeniu a nie mam pomysłu .Pierwotnie miała byc rura karbowana zwinęta w spirale (5-10zw)ale tonie jet dobry pomysł przy kącie obrotu ok200 st prosze o porade
    pozdrawiam

• #148 09 Kwi 2014 14:27
    tadek-67
    Poziom 20  

Ja u siebie zastosuję węże gumowe do wody 6 atm.,100 ° C z alledrogo,też mam okolo 200° obrotu, być może dane węzy się minimalnie różnią[cytuję z pamięci], ja potrzebuję do kontaktu z CWU., są one zbrojone i nadają się na tego typu połączenie.
    Mirek,jednak żeby być w temacie przeczytaj chociaż ostatnie kilka stron ,silniki mam od wkrętarek , układ trackera jest oparty na fotodiodach i one są elementem sterującym w zależności od ilości światła na nie padającego, później napiszę więcej, teraz nie mam czasu-praca.

• #149 09 Kwi 2014 15:09
    saskia
    Poziom 38  

Z tym pomiarem natezenia swiatla, to moga byc niezla zabawa i cyrki przy malych ciemnych chmurkach. :-)
    Solarek zacznie tanczyc walczyka. :-)
    Prawo, lewo i obrot. :-)

• #150 09 Kwi 2014 15:34
    GanzConrad
    Poziom 21  

saskia dlaczego zakładasz, że ktoś kto projektuje, wykonuje i oprogramowuje takie urządzenie jest jednocześnie idiotą?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME