Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.

Gi3nek 09 Kwi 2014 16:27 78379 317
 • #151
  mirek_zaf
  Poziom 15  
  Gonz On tego nie zakłada, tylko po prostu "nie wszystko złoto, co się świeci", a u nas jest wielu cwaniaków, którzy pod chodliwym, hasłem sprzedają ludziom kota w worku czasami tym bardziej że niektórzy z jakimiś dotacjami albo na "krechę" w banku to biorą ;)
  Później więcej czasu zajmuje dochodzenie jak to działa, bo instrukcja obsługi "typowa" i w sumie to nie wiesz czy się nada do tego co się projektuje, czy nie.
  Ja tam nie podejrzewam tego typu urządzeń z fotodiodami o jakąś wielką inteligencję i postanowiłem zrobić własny sun tracker, bo nie będę się zastanawiał co zrobi przy takiej pogodzie jak dzisiaj-czasami słońce wygląda zza chmury, za chwilę chowa się z powrotem i pada deszcz.

  Jak nie będzie warunków dobrych do grzania to mój sterownik czaszę... odwróci do góry nogami i.. zabezpieczy zwierciadła przed deszczem, czy gradem ;)
  Do takich zabaw nietypowych potrzeba mieć coś swojego, tym bardziej, że to nie było specjalnie skomplikowane napisać oprogramowanie do wyliczania przewidywanej pozycji słońca w języku C.
  W końcu Majowie też chyba to potrafili już dawno temu :D
 • Fabryka prądu
 • #152
  tadek-67
  Poziom 20  
  Ja bym bardzo prosił,żeby nie przenosić tej szydery z sąsiedniego forum, każda merytoryczna wypowiedź jest cenna ,ale wypadałoby przynajmniej przejrzeć wcześniejsze posty i odnośniki. Zauważyłem ciekawą prawidłowość ,że Ci, co nic nie robią ,a chcieliby,lub mają dopiero w głowie jakieś plany są sędziami i katami nad tymi, co myśli przekuwają w czyn.Zresztą,nie jestem tu nowy-był czas przywyknąć,kto wie z jakiego filmu ten cytat? :D
  PS.Tracker już przyszedł, zmieniła się koncepcja ocieplenia rurek ,dam podwójną otulinę czerwoną na zasilanie + mata za-grzejnikowa na to, oklejona szarą taśmą zbrojoną , na powrót to samo,całość w rurze PVC 100 mm.zakopanej w ziemi, można to szybko i dobrze wykonać,wg. mnie wystarczy.
 • #153
  GanzConrad
  Poziom 22  
  jeśli chodzi o optyczny tracker to jego niezawodność można podwyższać na wiele sposobów:
  - wykrywać dzień/noc na podstawie natężenia światła
  - robić pomiar co minutę lub więcej
  - przełączając z "noc" na tryb "dzień" załączać jedynie kręcenie silnika z wschodu na zachód a resztę błędnych wskazań pomiaru ignorować (spowodowanych chmurką lub wiatrem poruszającym konstrukcją)
  - dodanie zwykłego zegarka z kalendarzem za kilka pln wprowadza szereg innych możliwości.
 • #154
  mirek_zaf
  Poziom 15  
  tadek-67 napisał:
  Ja u siebie zastosuję węże gumowe do wody 6 atm.,100 ° C

  A jaki przepływ tam będzie-jaki one mają przekrój?

  W mojej konstrukcji z tyłu zwierciadła będzie bufor w postaci zbiornika z parafiną 150L podłączony na sztywno grubymi rurkami miedzianymi z absorbnikiem w ognisku.
  Ocieplenie prawdopodobnie z wełny kominkowej odporne do 700*C bodajrze-używałem ostatnio do odizolowania odprowadzenia spalin z pieca.
  Niewykluczone, że w buforze będzie wbudowany silnik cieplny Sterling'a i jego chłodzenie połączone z boilerem w domu, który będzie posiadał też grzałkę elektryczną.
  Nadwyżli energi elektrycznej będą grzać boiler w domu, ładować pojazdy EV i akumulować się w zbiorniku z parafiną.
  W momencie kiedy nie da się produkować energi elektrycznej, bo temperatura spadnie, wężami ocieplonymi będzie wymieniana z płaszczem boilera.
  Dwa zbiorniki 150L jeden napełniony wodą w domu, drugi parafiną przy solarze pozwolą zakumulować do 90MJ energii cieplnej, czyli odpowiednik 25kWh energii elektrycznej.
  Jeśli udałoby się z tego zwierciadła 7m2 uzyskać moc średnio w ciągu dnia 2kW, to w ciągu 8h odbieram ze słońca energię ok. 60MJ i akumuluję ją w buforze parafiny 150L tuż przy solarze.
  Widzę przez okno, że sąsiad ma taki niewielki zbiornik ocieplony przy solarze na dachu z tyłu na sezon letni zrobiony, więc komercja też takie rzeczy robi. Panel ustawili na południe na 45*.
 • #155
  tadek-67
  Poziom 20  
  Przeczytałem instrukcję tego trackera,to jest naprawdę dobry sprzęt z kilkoma możliwymi ustawieniami realizowanymi zworkami, oprócz ostawień fabrycznych, jak ktoś ma wysokie wymagania,fotki są dostępne na alledrogo.Co do wykonania,to jest na najwyższym poziomie, złego słowa nie powiem, sumując warto było wydać trochę grosza na niego,teraz aby do urlopu [29 IV wylot].
  Mirek,nie zniechęcam Cię,ale przemyśl sprawę parafiny,kol.Bachus dobrze Ci radzi,nieraz trzeba odpuścić lub zmienić plany, żeby nie umoczyć zbyt dużej kasy,wiem co piszę, bo kilka rzeczy zmieniłem przy swoim lustrze dzieki poradom z forum. Twój projekt jest ambitny i nietypowy jak mój[bez ambitny :D ] i trzeba się kilka razy zastanowić zanim coś zrobimy,sukces ma wielu ojców ,a porażka jest sierotą...
  Co do przepływu u mnie nie wiem jeszcze jaki będzie,trzeba będzie go ustawić doświadczalnie wodomierzem do gorącej wody ,tu nie ma reguły. Węże mają różne przekroje , coś dla siebie wybierzesz napewno. Jeżeli idzie o ewentualny przesył parafiny wezami gumowymi to odpada, jeżeli gdzieś zastygnie to mamy problem,nie to mi i chyba nie tylko minie podchodzi, może ewentualnie jest jakiś inny płyn ,o którym zapomnielismy w przystepnej cenie.
 • Fabryka prądu
 • #156
  mirek_zaf
  Poziom 15  
  tadek-67 napisał:
  nieraz trzeba odpuścić lub zmienić plany, żeby nie umoczyć zbyt dużej kasy,wiem co piszę, bo kilka rzeczy zmieniłem przy swoim lustrze dzieki poradom z forum.

  Nie ma żadnego problemu z parafiną-koszt 150L (ok.135kg) parafiny w porównaniu do kosztów solarów oferowanych na rynku jest 1:10 i zawsze można ją przetopić na wkłady do świeczek i sprzedać z zyskiem jesienią jak kupi się większą ilość :D
  Czasza 3m jak wyjdzie jakaś przyzwoita zostanie wykorzystana do... odbioru TV SAT jak się nie sprawdzi jako solar ;)

  Widzę pewien problem w Twoim absorbniku- jak nie będzie zabudowany w izolacji próżniowej, to ta izolacja z tyłu niewiele da bo przez tą ogromną powierzchnię oświetlaną z przodu Twoje zwierciadła będą grzać powietrze ;)
  Taki absorbnik musi być izolowany próżniowo jeśli chce się jakąś sensowną sprawność z tego wyciągnąć.
  Upraszcza się też izolacja takiego absorbnika-wystarczy automatycznie wypompować powietrze jak się zapowietrzy ;)
  Dlatego sprawdzałem dostępne absorbniki próżniowe srednicy ok. 0.5m, ale chyba niczego sensownego u nas się nie znajdzie na wyższe temperatury i w takich rozmiarach przy przystępnej cenie, więc trzeba opracować swój, połączony bezpośrednio z buforem 150L z tyłu zwierciadła w moim przypadku.

  Teraz rozpoznaję materiały sensownie odbijające światło, bo tutaj mogą pojawić się pewne koszty i warto je zminimalizować, bo ok. 5m2-7m2 potrzebuję takich "luster".

  Parabola zostanie wykonana prawdopodobnie w technologi... zakrzepnietego ciekłego zwierciadła ;)
  Dawno temu jeszcze na lekcji fizyki w szkole średniej udało mi się "odkryć" i wyprowadzić wzory odpowiednie, że powierzchnia wirującej cieczy zanim zastygnie w walcowatym naczyniu ma kształt paraboli o ogniskowej zależnej od tej stałej prędkości obrotowej... no i czasami można spotkać teleskopy takie obecnie.
  Damy radę-przecież to ma być tylko taka większa grzałka słoneczna, a nie reaktor termojądrowy, więc elementarna fizyka powinna wystarczyć, żeby teoretycznie to opracować 8-)
 • #157
  tadek-67
  Poziom 20  
  Jak kupowałem lustra do mojego zwierciadła, za 81 luster +5 w prezencie od szklarza wym. 24x24 cm dałem coś koło 350 złociszy .Co do absorbera ,straty będą zawsze przy amatorskich konstrukcjach,jakie by nie były,a i w profesjonalnych też są ,kwestia tylko wielkości tych ubytków energii, oczywiście po próbach i przejściu do normalnej eksploatacji ocieplę absorber -boki i tył. Liczę na to, że dzięki nastawie prostopadle do słońca zyskam sporo ciepełka, zwierciadło też niemałe , także ,,przychody,, powinny być zadowalające.
 • #158
  mirek_zaf
  Poziom 15  
  tadek-67 napisał:
  Jak kupowałem lustra do mojego zwierciadła, za 81 luster +5 w prezencie od szklarza wym. 24x24 cm dałem coś koło 350 złociszy.

  No to wychodzi coś koło 5m2 powierzchni, czyli 70PLN/m2-przyzwoita cena, tyle że do zwierciadła będę potrzebował pocięte na drobniejsze kawałki-trójkąty, które będą klejone i uszczelniane silikonem do szkła jak akwarium ;)
  Zastanawiam się nad jedną rzeczą, czy to szkło z tych luster nie pochłania za dużo światła, bo to chyba nie jest mit, że przez zwykłą szybę okienną nie można się opalać?
  Jakieś specjalne szkło dawałeś do tych luster? Gradu się nie obawiam, bo zakladam że system sterowania odwróci czaszę jak przyjdzie burza i nie będzie warunków do grzania solarem.

  BTW: Co do absorbera, w sobotę przeglądałem oferte miejscowego sklepu z instalacjami solarnymi i absorbników próżniowych krótszych niż w okolicy 2m chyba ciężko znaleźć i nawet te choć ponoć wymienne, to trudne do dostania, bo pewnie firmy instalujące instalacje zarabiają na ewentualnych naprawach, więc trzeba zrobić własny absorber próżniowy.

  Właśnie buduję sterownik (w zasadzi eprzeprogramowuję już działający) do anodowania aluminium, bo tak czy inaczej się przyda do pokrywania twardą nieprzewodzącą warstwą, aluminiowych paneli do moich sterowników ;)
  Anodowanie impulsowe (aluminium)
  Zobaczymy czy mój absorber próżniowy będzie gorszy od konkurencji- a na pewno szyty na miarę bo wielkości ok. 0.5m średnicy i 3x15mm (równolegle) rurki do odprowadzania i dostarczania ciepła;)
  Te wielkie "komercyjne" solary mają na 2m2 rurki tylko ok. 15mm średnicy do podłączenia z instalacją, bo oczywiście nie ma tam tak skoncentrowanej energii ;)
 • #159
  GanzConrad
  Poziom 22  
  mirek_zaf napisał:
  drobniejsze kawałki-trójkąty

  tak sobie rozmyślam teoretycznie i wydaje mi się, że drobniejsze kawałki są potrzebne po to aby uzyskać większy stopień skupienia i podwyższyć temperaturę w małym punkcie. Jeśli chodzi skupienie światła z kilku m.kw. do powierzchni wielkości absorbera, wówczas wystarczą lustra o wielkości zbliżonej do powierzchni absorbera (powiedzmy 3/4). Moim zdaniem sposób tadka-67 jest dość optymalny, więc zwróć uwagę, żeby nie przedobrzyć z wielkością tych trójkątów.
  mirek_zaf napisał:
  przez zwykłą szybę okienną nie można się opalać?

  pozostaje pytanie jak duża ilość energii cieplnej jest w promieniowaniu ultrafioletowym? (pomijając % absorbcji samego szkła, % odbicia itp.... ) Myślę, że teoretyzowanie można sobie wstępnie darować, bo w praktyce będzie to działać lepiej niż zadowalająco.
 • #160
  saskia
  Poziom 38  
  tadek-67 napisał:
  Jak kupowałem lustra do mojego zwierciadła, za 81 luster +5 w prezencie od szklarza wym. 24x24 cm dałem coś koło 350 złociszy .Co do absorbera ,straty będą zawsze przy amatorskich konstrukcjach,jakie by nie były,a i w profesjonalnych też są ,kwestia tylko wielkości tych ubytków energii, oczywiście po próbach i przejściu do normalnej eksploatacji ocieplę absorber -boki i tył. Liczę na to, że dzięki nastawie prostopadle do słońca zyskam sporo ciepełka, zwierciadło też niemałe , także ,,przychody,, powinny być zadowalające.


  Wedlug jakiej normy jest wykonczenie tych luster?

  Dodano po 4 [minuty]:

  GanzConrad napisał:
  .
  mirek_zaf napisał:
  przez zwykłą szybę okienną nie można się opalać?

  pozostaje pytanie jak duża ilość energii cieplnej jest w promieniowaniu ultrafioletowym? (pomijając % absorbcji samego szkła, % odbicia itp.... ) Myślę, że teoretyzowanie można sobie wstępnie darować, bo w praktyce będzie to działać lepiej niż zadowalająco.


  UV mozna w ogole nie brac pod uwage, bo jest to pasmo tzw. zimne i nie ma ono wplywu na wydajnosc solarow.
  Na opalanie sie tak, bo pod wplywem UV, skora broniac sie, zaczyna wytwarzac eumelanine, czarny barwnik. :-)
 • #161
  mirek_zaf
  Poziom 15  
  saskia napisał:
  UV mozna w ogole nie brac pod uwage, bo jest to pasmo tzw. zimne i nie ma ono wplywu na wydajnosc solarow.

  Jak tak to dobrze, bo mam pomysł zabudowania tego zwierciadlanego kolektrora słonecznego, tak żeby nie trzeba było czyścić luster i jakieś specjalistyczne szkło by podrażało całość, no ale skoro zwykłe panele słoneczne nie są z jakiegoś specjalnego szkła robione, to może coś tej energiI uda się złapać.

  GanzConrad napisał:
  zwróć uwagę, żeby nie przedobrzyć z wielkością tych trójkątów

  Nie powinno być problemów-nie symulowałem tego jeszcze ale sama powierzchnia parabolicznego zwierciadła do której będą przyklejone nigdy nie będzie idealna, jak i same lustra, więc lekko zawsze będą rozproszone te promienie-spróbój zrobić tzw. "zajączka" niewielkim kawałkiem lustra na ścianę i odbić słońce-a dzięki temu że będą trójkatne łatwe do wycinania i układania bo te 3y wierzchołki zawsze dobrze się wpasują w powierzchnię wklesłą i nigdy idealnie nie trafią w środek ogniska.

  Pozatym zwierciadło jedno, a wykonanie absorbnika prózniowego tutaj będzie kluczowe i jego umieszczenie nieco poza ogniskiem spowoduje, że ładnie światło będzie się na jego powierzchni absorbować. Po prostu regulując odległość od ogniska spokojnie mogę nawet oswietlać tym zwierciadłem coś o średnicy 1m, ale podrażało by to koszty absorbnika więc jak się da zobić sensowny o średnicy 0.5m to lepiej, bo bedzie tylko o 0.2m2 pomniejszona powierzchnia zbierająca energię w środku zwierciadła ;)

  Serce tego układu to absorbnik i jedynie próżniowy widzę jako jedyny sensowny, brak dostępu powietrza oprócz dobrej izolacji cieplnej dodatkowo zabezpieczy absorbnik przed utlenianiem i różnymi warunkami atmosferycznymi-wilgoć, kwaśne deszcze, dym z pobliskich kominów, itp. ;)
  Do jego wykonania potrzebuję anodowane aluminium, tyle że nie w jakiś wielkich ilościach, więc w warunkach domowych powinno dać radę go obrobić.
  Kolorować na czarno chyba nie ma sensu, bo i tak pewnie pod wpływem promieni słonecznych ta farba by wyparowała, ale jak będzie próżnia to warstwa tlenku glinu o takiej strukturze
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
  powinna na większej powierzchni absorbować promieniowanie słoneczne :Fade-color
 • #162
  tadek-67
  Poziom 20  
  Luster nie kleimy silikonem, tylko klejem do luster,jest on w takich samych tubach jak silikon, uświadomił mnie doświadczony sprzedawca,klej jest koloru żółtego,
  lustra kupiłem zwykłe na początek ,do pracy i doświadczeń wystarcza ,jak całość zagra, jak będę kiedyś wymieniał mogę kupić sobie nie wiem -jakieś lepsze, chociaż te co mam są niczego sobie,na pewno nie dam kryształowych luster :D .Co do wielkości luster w stosunku do absorbera ;absorber musi mieć większą powierzchnię niż pojedyncze lustro, ponieważ u mnie bedzie aktualizacja położenia co 5 minut, dzięki temu ,, zajączek,, nie zejdzie z absorbera przed uplywem 5 min,czyli coś koło 1,5 stopnia ,,ruchu,, słońca.Ale u Mirka będzie to czasza jednolita, także jabym tutaj pomyślał bardziej o odpowiednim kształcie lusterek i ich wielkości,nie będą to chyba trójkąty ,a trapezy , weź może Mirek to sobie rozrysuj i wytnij z twardego papieru,a później naklej na talerz sat. oczywiście zachowując skalę i wyjdzie ,jak duże i jakiego kształtu mają być lusterka. Jeżeli idzie o punkt skupienia ,to mój bedzie miał wymiary około 26x26 cm ,a u ciebie w pewnym punkcie bedziesz miał laser,i jak pisałeś potrzebne będzie przesunięcie. Jeżeli idzie o odbicie światła,lustra odbijają ponad 99 °/°,tu strat praktycznie nie będzie.
  Po wielu przemyśleniach i radach doszedłem do wniosku,że absorber nie może być w takiej konstrukcji zbyt mały, bo zamiast wytwarzać gorącą wodę będzie wytwarzał parę,a to już jest niebezpieczne[brak gwizdka :D ]
  Normą na wykończenie moich luster był ostry nóż szklarski ,lustro ,,wzorcowe,, wg. którego były robione uchwyty do luster miało oszilfowane papierem sciernym brzegi. Przy klejeniu luster i montażu luster pracowałem w rękawicach i po montażu 81 luster obyło się ,,bez ofiar,,,jakbym chciał szlifowac brzegi luster u szklarza koszt byłby sporo większy,po co przepłacać, a po założeniu i ustawieniu luster kto i po co ma je dotykać?
 • #163
  saskia
  Poziom 38  
  Nie chodzilo mi o szlifowanie brzegow tylko o sama warstwe odblaskowa, oraz zabezpieczajaca i jej odpornosc na warunki atmosferyczne.
 • #164
  tadek-67
  Poziom 20  
  Więc tak ; dzwonię do jednego szklarza,do drugiego,do trzeciego , ten drugi zaproponował dobrą cenę luster i cięcie gratis,to się dogadaliśmy.Nie sądzisz chyba że w niepewny efekt będę się ładował z kosztami . Jeżeli całość zagra,a jest duża szansa ,że tak,to przy następnej wymianie luster za kilka lat kupię pewnie coś konkretnego.Na zimę zostawiłem kilka luster na ramie i nic im nie jest,musi minąć kilka ładnych lat ,by straciły na sprawności.Przy tej skali wydatków i włożonej pracy ,nawet jak nie zagrają lustra,mam plan B,;na ramie która jest , zakładam 4 solary płaskie własnej produkcji i całość dalej śmiga,ale oczywiście preferuję lustra :spoko: i zrobię wszystko by to w lipcu uruchomić.
 • #165
  mirek_zaf
  Poziom 15  
  Gadimex napisał:
  Chyba idealnym materiałem na lustra są arkusze polerowanej stali nierdzewnej. Odporne na wszystko, względnie tanie: 160zł za arkusz 2mx1m o ile dobrze pamiętam.

  Ktoś testował tą polerowaną stal nierdzewną?
  Może wystarczyłoby od czasu do czasu tylko lekko odświerzyć wyłożone czymś takim zwierciadło, które prawdopodobnie będę miał tak czy inaczej zabudowane.
  Cena by wychodziła podobnego rzędu wielkości jak za lustra, ale może bardziej trwałe?

  tadek-67 napisał:
  jabym tutaj pomyślał bardziej o odpowiednim kształcie lusterek i ich wielkości,nie będą to chyba trójkąty ,a trapezy

  Oczywiście zostanie to rozrysowane, ale automatycznie przez program komputerowy i będą to trójkąty, testowo wycięte z PVC na laserze i ponumerowane automatycznie zamarkowane jako wzorniki, żeby się nie bawić w układanie puzli podczas klejenia ;)
  Siadłem wczoraj chwilę i wyprowadziłem wzory na ogniskową zwierciadła parabolicznego w zelezności od parametru A paraboli:
  Cytat:
  y(a,x)= a*x*x

  wtedy zwierciadło ma ogniskową
  Cytat:
  f=1/4/a

  Oczywiście identyczny wynik można znaleźć tutaj wiki: Zwierciadło optyczne
  ale do symulacji i wizualizacji w czasie rzeczywistym w OpenGL takiego zwierciadła potrzebowałem wyliczyć wektory normalne do powierzchni zwierciadła w każdym punkcie powierzchni obrotowej paraboli.

  Przy ogniskowej f=1m (absorbnik w mniej więcej takiej odległości do 1.5m) zwierciadła o średnicy D=2.5m-3m, całkiem ładnie środek ciężkości powinno dać się dobrać poprzez wyważenie w okolicy absorbera, który oczywiście musi mieć kształt paraboliczny również, tyle że wklęsły, a nie wypukły, bo wtedy energia słoneczna będzie się rozpraszać -odbijać od absorbnika ;)

  Jakiej średnicy masz ten wielki stalowy wypukły absorber o jakim promieniu krzywizny i w jakiej odległości od tych luster? Jak odległość będzie zbyt mała to promieniowanie słoneczne będzie się od niego odbijać, zwłaszcza wtedy kiedy straci fokus, bo masz wypukły, a nie wklęsły ;)

  Poza tym nie widze sensu na zewnątrz w obiegu trzymać wody i układ absorbera zwierciadlanego musi być odporny na temperatury powyżej 100*C-200*C stąd izolacja wełną kominkową jako pierwsza warstwa przylegająca bezpośrednio.

  Myślę, ż dzisiaj wieczorem sobie dopiszę do swojego oprogramowania wyliczającego pozycję słońca kilka lini kodu do śledzenia promieni słonecznych w wirtualnym zwierciadlanym kolektorze słonecznym-wystarczy metodą Monte-Carlo losować różne promienie słoneczne, śledzić je i sprawdzać gdzie i jak się odbijają, bo przyda się to podczas projektowania parabolicznego prózniowego absorbera 8-)
 • #166
  tadek-67
  Poziom 20  
  Nie wiem, czy to juz pokazywałem ,ale gdyby nie; http://www.youtube.com/watch?v=TqbhWJNI7nY .Trzeba przyznać temu gościowi, że to nieźle wymyślił.
  Mirek, ja u siebie dlatego będę miał wodę w układzie, ponieważ już tu uniknę strat na wymianie ciepła[z wężownicy].Po osiągnięciu zadanej temperatury na bojlerach zwierciadło wróci na wschód,dlatego u mnie odpada problem glikolu i jego przegrzania,a o to w przypadku zwierciadeł skupiających nietrudno Jesienią i zimą CWU. jest pod dostatkiem z grzania piecem, także układ nie będzie pracował w tym okresie.Cóż straty zawsze będą, ale jak np. u mnie absorber dostanie dawke promieni z 81 luster skupionych na 26x26cm,to już naprawdę sporo,nawet po uwzględnieniu strat.Dałem stalowy absorber, bo wszystko inne wymięka[dosłownie].Jak wcześniej pisałem, na 5 lustrach skupionych w jednym punkcie [termometr] było 65 ° C. Zarzuć jakiś rysunek, co Ci chodzi dokładnie po głowie,ja i pewnie inni jesteśmy ciekawi.
 • #167
  mirek_zaf
  Poziom 15  
  tadek-67 napisał:
  Jak wcześniej pisałem, na 5 lustrach skupionych w jednym punkcie [termometr] było 65 ° C.

  A jaka była wtedy temperatura otoczenia i temperatura gdybyś bez żadnych luster ustawił go w stronę słońca? ;)
  To było już z podłączoną instalacja zalane, czy pusty sam absorbnik?
  Blacha ocynk na dachu też potrafi się nagrzać konkretnie na słońcu jak jest ciepło w lecie.
 • #168
  tadek-67
  Poziom 20  
  Nie, no to był zwykły mały test z ciekawości ,ale nawet to już uświadamia moc słońca, chciałem tylko zaznaczyć fakt , żeby jej nie lekceważyć i zdać sobie sprawę z temperatury w punkcie skupienia .Na zewnątrz było gdzieś około 14-15° C,godzina 10.00,w ,, zajączku ,, był termometr chwilowo zdjęty z bojlera.
 • #169
  mirek_zaf
  Poziom 15  
  tadek-67 napisał:
  chciałem tylko zaznaczyć fakt , żeby jej nie lekceważyć i zdać sobie sprawę z temperatury w punkcie skupienia .

  Niekoniecznie trzeba pakować absorber dokładnie w ognisko zwierciadła ;)
  Zauważ że planuję bufor, który będzie miał spory przepływ chłodziwa odpornego na wysokie temperatury powyżej 100*C, dość dobry przekrój (kilka rurek równolegle) i krótki odcinek do zbiornika nie większy niż 2m.
  W razie czego zrobię żaluzje jak będzie za mocne słońce :Fade-color
  To po prostu trzeba wyliczyć, ale przy niskich temperaturach otoczenia bez absorbnika próżniowego, albo przynajmniej zabudowania tego i zrobienia izolacji powietrznej jak w tych solarach płaskich z szybą, jak powieje wiatr to... skutecznie będzie grzane powietrze w okolicy i wykorzystanie energii słonecznej o niskiej sprawnośći :D
 • #170
  tadek-67
  Poziom 20  
  Jeżeli się okaże, że te moje 2 bojlery nagrzewają się np. do temp.60 ° C po kilku godzinach, to zakupię trzeci duży na dni pochmurne podpięty pod bieżący przepływ CWU.i solidnie ocieplony,jakby nie patrzeć żaluzja to też jakaś strata energii,konkretnie jak mówią niewykorzystana szansa.Na razie nie uderzam w próżniowy,jest to też w pewnym stopniu trudne do zrobienia w domowych warunkach,taka prawda niestety,na razie trzeba w ogóle się przekonać, co może takie zwierciadło.Prawdopodobnie moje uruchomię pierwszy, także będziesz miał jakieś pomiary,wyniki,itp. w praktyce.
 • #171
  mirek_zaf
  Poziom 15  
  tadek-67 napisał:
  na razie trzeba w ogóle się przekonać, co może takie zwierciadło.

  Mniej więcej wiadomo co może takie zwierciadło. Jak mamy ok. 1kW/m2 to przy powierzchni zwierciadła 5m2 w okolicy 5kW mocy, czyli mniej więcej tyle co 3y takie czajniki elektryczne 2kW każdy ;)
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
  To co grzeje w nim to ta (chyba aluminiowa płyta) o średnicy 15cm, czyli powierzchni ok. 0.018 m2 .
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
  Zrobiłem kiedyś testy i w ciagu ok. 120s gotuje 0.5L wody, czyli zużywa z gniazdka elektrycznego
  Cytat:
  2kW*120s= 240kJ

  Zakladając że podgrzewa w tym czasie wodę od temperatury 5*C-100*C mamy ilość ciepła potrzebną na zagotowanei tego:
  Cytat:
  95K*4.2kJ/(kg*K)*1/2kg= 199.5kJ

  czyli sprawność gotowania wody w tym czajniku mamy na poziomie 83%, a co najważniejsze pomiar z zegarkiem poboru prądu i wyliczenia teoretyczne w miarę przybliżone jak weżmie się poprawkę na sprawność takiego prosesu grzania wody :D
  Jak widać fizyka działa, a matematyka to tylko kalkulator, który pozwala przewidzieć co będzie zanim się to zrobi ;)
  Ale co ważniejsze, przez tak małą powierzchnię aluminium udało się spore ilości energii przesłać.
  Przy powierzchni aluminium w czajnikach 0.054 m2 tylko 3y takie moc ok. 6kW chwilowo przesyłają.
  Jak mam absorbnik o średnicy 0.5m, czyli 0.20m2, co jest 4x więcej niż w tych czajnikach na 3x2kw=6kW, jakoś nie obawiam się specjalnie póki co takich mocy, bo jak widiać zwykły czajnik sobie dobrze radzi z przesyłem
  Cytat:
  2kW/0.018m2= 111kW/m2

  więc przy powierzchni absorbnika 1/5m2 wychodzi odpowiednio w okolicy 22kW/0.20m2 :Fade-color
  Oczywiście kwestia dobrego przepływu chłodziwa i do tego mam bufor 150L w odległości <2m i grube przekroje. Oczywiście wymaga to większej powierzchni wężownicy, no ale zwykłe solary panelowe też potrzebują trochę miedzi w każdym znich do odbierania ciepła, a ja ta miedź mogę wykorzystać do zwiększenia powierzchni wężownicy tak aby zapewnić duży przepływ i jak największą powierzchnię wymiany ciepła.
  Wydaje się oczywiste, że taniej powinno wyjść zrobienie małego absorbnika i dołożenie do zbiornika wiekszej ilości miedzi, niż robienie ileś tam razy tego samego panelu i powielanie tego, bo to powoduje, ze energia musi być zbierana na większej odległości, to wszystko musi być połączone i izolowane zanim zostanie przesłane w końcu do akumulatora energii cieplnej, czyli zbiornika, podczas gdy przy CSP to lustra koncentrują energię i mam coś ala słoneczny piec odizolowany termicznie od otoczenia w przypadku zastosowania absorbnika próżniowego w ognisku zwierciadła.

  BTW: Jak bym koncentrował tą energię na powierzchi koła o średnicy 0.25m czyli 0.049m2 to porównywalne jest to z powierzchnią aluminium w tych 3ech czajnikach łącznie, czyli 0.054m2, więc nawet "zajaczek" takiej wielkości specjalnie chyba nie powinien stopić absorbnika, a jest margines na błedy w pozycjonowaniu prostopadle do słońca przy absorbniku ośrednicy 0.5m ;)

  Teoretycznie już uruchomiłem ten mój zwierciadlany solar, a praktycznie nie narzucam sobie jakiś terminów, bo mam kilka innych projektów na tapecie teraz, ale przy okazji będzie się powoli kompletować potrzebne sterowniki i najciekawsza sprawa to będzie budowa tego próżniowego absorbera 8-)
  Właśnie przygotowuję testy sterownika do automatycznego anodowania aluminium...
 • #172
  tomleszno
  Poziom 20  
  Zawsze można trochę rozbudować układ i nie tylko grzać wodę :D
  Link
 • #173
  mirek_zaf
  Poziom 15  
  Nie ma problemu przynajmniej z nadwyżkami energii słonecznej jak jest podłączone takie zwierciadło do maszyny parowej, bo energia parowania wody jest spora.

  Nie wiem, czy ta publikacja NIEZWYKŁE WŁAŚCIWOŚCI ZWYKŁEJ WODY faktycznie pochodzi z "Techniki i chłodniczej i klimatyzacji", ale sporo ciekawych opowiastek o wodzie -neiktóre z pogranicza nauki chyba, ale wygląda na scan z tego czasopisma ;)
 • #174
  GanzConrad
  Poziom 22  
  mirek_zaf napisał:
  wytrawiły się kolejne płytki prototypowe

  mirek_zaf, nie marnuj czasu na płytki prototypowe bo jest ich mnóstwo na rynku, a 10 razy większa od Twojej kosztuje 5 pln z przesyłką. Projektowanie i testowanie docelowej płytki będzie wymagało tyle czasu, że każda chwila jest cenna. Domyślam się, że jest to raster 2.54, więc jeśli chcesz to zrobić w miarę profesjonalnie to musisz polepszyć jakość bo przy tej nie zejdziesz do SMD. Poniżej TQFP44 (odległość pomiędzy ścieżkami 0,9mm)
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
  Potrzebujesz mierzyć natężenie światła, wyświetlać wyniki (choćby testowo), sterować mostkiem H i jeszcze zostawić sobie parę portów "na przyszłość", więc wybór ATtiny85 jest "trochę" nietrafiony. Wcześniej podawałem Ci linka z rozwiązaniem na ATmega16A, który byłby dużo bardziej odpowiedni do Twoich zastosowań, a różnica w cenie jest wręcz pomijalna.
  Załóż wątek w poniższym dziale:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum12.html
  na pewno znajdzie się więcej pomocnych "rąk".
 • #175
  mirek_zaf
  Poziom 15  
  GanzConrad napisał:
  Projektowanie i testowanie docelowej płytki będzie wymagało tyle czasu, że każda chwila jest cenna.

  Docelowo będzie nie jedna płytka a kilka, bo nie ma sensu upychać wszystkiego na jednej i pod mikroskopem lutować ShitMD ;)

  GanzConrad napisał:

  Domyślam się, że jest to raster 2.54, więc jeśli chcesz to zrobić w miarę profesjonalnie to musisz polepszyć jakość bo przy tej nie zejdziesz do SMD.

  Po kiego mi SMD jak to nie jest robione, żeby nosić na ręce.
  Profesjonalnie to zrobi to fabryka płytek, a teraz wystarczy mi wykonać je w technologi SMA -Sourface Mount Art, bo przecież nie będę wiercił w niej tyle otworów, tylke te kilka co potrzeba :D
 • #176
  GanzConrad
  Poziom 22  
  mirek_zaf napisał:
  na jednym mikroprocesorze i tak nie odczytasz naraz kilku ADC

  mógłbyś doprecyzować? po co Ci to?
  mirek_zaf napisał:
  na podstawie czasu z zegara RTC

  mógłbyś podać scalak, z którego zamierzasz skorzystać? jak często chcesz go synchronizować i jak go będziesz kalibrował? (dopóki nie będzie GPS)
 • #177
  mirek_zaf
  Poziom 15  
  GanzConrad napisał:
  mirek_zaf napisał:
  na podstawie czasu z zegara RTC

  mógłbyś podać scalak, z którego zamierzasz skorzystać? jak często chcesz go synchronizować i jak go będziesz kalibrował?
 • #178
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne
  mirek_zaf napisał:

  Taki absorbnik musi być izolowany próżniowo jeśli chce się jakąś sensowną sprawność z tego wyciągnąć.
  Upraszcza się też izolacja takiego absorbnika-wystarczy automatycznie wypompować powietrze jak się zapowietrzy ;)

  Słyszałem różne rzeczy, ale takiej bzdury to jeszcze nie. Gdyby to pisał ktoś kto zaczyna i niema większego pojęcia, ale Mirek?
  Masz pompę dyfuzyjną?
 • #179
  mirek_zaf
  Poziom 15  
  bachus1 napisał:
  Masz pompę dyfuzyjną?

  Mam pompkę do roweru i wystarcza zwykle jak nie ma w pobliżu stacji benzynowej :-)
  Innej nie potrzebuję póki co.
 • #180
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne
  mirek_zaf napisał:

  Innej nie potrzebuję póki co.

  Powodzenia w pompowaniu próżni