Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.

Gi3nek 28 Kwi 2014 04:28 76858 317
 • #181 28 Kwi 2014 04:28
  tadek-67
  Poziom 20  

  Witold ,dlaczego się dziwisz ?, przecież Mirek właśnie zaczyna przygodę z kolektorami ,to widać , słychać i czuć.Ale w obliczeniach jest dobry ,naprawdę.

 • TermoPasty.pl
 • #182 28 Kwi 2014 08:32
  mirek_zaf
  Poziom 15  

  bachus1 napisał:
  Słyszałem różne rzeczy, ale takiej bzdury to jeszcze nie.

  To oczywiste że przez radiację może być energia cieplna tracona, ale muszą ku temu pewne warunki wystąpić.

  Cytat:
  "Ciało rzeczywiste również emituje całe pochłonięte promieniowanie jednak
  pod warunkiem, że promieniowanie jest jedynym sposobem wymiany energii
  ciała z otoczeniem, a temperatura T badanego ciała i jego otoczenia jest jedna-
  kowa."


  To dla "wszystkowiedzacych" i takich co twierdzą, że już wszystko zostało w energetyce cieplnej odkryte ;)

  Izolator lepszy od próżni?
  http://kopalniawiedzy.pl/Shanhui-Fan-Uniwersy...krysztal-fotoniczny-cieplo-przewodnictwo,9224

  Cytat:
  "Próżnia jest powszechnie uznawana za najdoskonalszy izolator. brak atomów powoduje, że ciepło jest bardzo słabo przewodzone. Jednak najnowsze badania pozwoliły naukowcom wpaść na trop materiału, który jeszcze słabiej przewodzi ciepło. Chodzi tutaj o warstwy fotonicznych kryształów przedzielonych próżnią."
  Ciepło może być transferowane pomiędzy materiałai poprzez konwekcję, przewodnictwo i radiację. Dwie pierwsze metody wymagają istnienia materialnego medium, zatem nie działają w próżni. jednak radiacja w postaci światła podczerwonego przemieszcza się w próżni, powodując np. powolne stygnięcie płynu w termosie.

  Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda pracujący pod kierunkiem Shanhuia Fana już w ubiegłym roku zaczęli zastanawiać się, czy istnieje lepszy izolator od próżni. Z ich teoretycznych wyliczeń wynikało, że mogą to być kryształy fotoniczne. Powstają one w naturze (np. opal), można je również wytworzyć w laboratorium. Ich szczególną cechą jest struktura o okresowo rozłożonym współczynniku załamania. Mamy w niej do czynienia z fotoniczną przerwą energetyczną, a więc nie przechodzi przezeń konkretna długość fali świetlnej.

  Uczeni odkryli, że struktura o grubości 100 mikrometrów, zbudowana z 10 warstw kryształów o grubości 1 mikrometra każda, pomiędzy którymi znajdują się 10-mikrometrowe obszary próżni, powoduje, że przewodnictwo cieplne jest o 50% mniejsze niż w przypadku zastosowania samej próżni. Dalsze badania dowiodły, że nie zależy ono od grubości warstw kryształów, ale od współczynnika załamania światła.

  Odkrycie to może mieć liczne zastosowania. Na przykład tam, gdzie energia słońca jest wykorzystywana do podgrzewania, przyda się materiał, który będzie przepuszczał światło widzialne, ale zatrzyma ciepło."

 • TermoPasty.pl
 • #183 29 Kwi 2014 12:18
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne

  tadek-67 napisał:
  Witold ,dlaczego się dziwisz ?, przecież Mirek właśnie zaczyna przygodę z kolektorami ,to widać , słychać i czuć.Ale w obliczeniach jest dobry ,naprawdę.

  Ależ ja tego nie neguję, mało tego, wszyscy od niego się też uczymy, ale to wcale nie znaczy, że może traktować nas jak przygłupów w stylu:
  mirek_zaf napisał:
  bachus1 napisał:
  Masz pompę dyfuzyjną?

  Mam pompkę do roweru i wystarcza zwykle jak nie ma w pobliżu stacji benzynowej :-)
  Innej nie potrzebuję póki co.  Wy tu dyskutujecie o lustrach a ja wywalam tego kilogramami na złom.
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.

 • #185 29 Kwi 2014 21:51
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne

  GanzConrad napisał:
  a co to? nierdzewka?

  Nie, to się nazywa chromonikielina.

 • #186 07 Maj 2014 15:50
  mirek_zaf
  Poziom 15  

  tadek-67 napisał:
  Prawdopodobnie moje uruchomię pierwszy

  No i jak tam-nie ma żadnych fot z budowy? Może jakieś demo tego super trackera chociaż dla publiki przy lekkim zachmurzeniu :twisted:
  Mój projekt posuwa się do przodu.
  Skończyłem zgodnie z planem aplikację do prognozowania energii słonecznej dostepnej w CSP w zależności od położenia słońca na niebie (jego elewacji)-wykorzystałem do tego Bird Clear Sky Model i zbieram dane do kalibracji miernika promieniowania słonecznego.

  jak tak dalej pójdzie to chyba uruchomię wcześniej tego zwierciadlanego solara, bo "sukces goni sukces" :D

  --
  SUN is: 2014-05-7.576 13:48:59 UTC (2456785.076 JD) lat: 5*.***N lon: -2*.***E Sun hour azimuth: -67.842 Sun (geo) azimuth: 247.842 Sun elevation: 38.204 Sun CSP power: 923.1 W Day of the year: 127

 • #187 09 Maj 2014 09:55
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne

  A może by zastosować już sprawdzone rozwiązania?;
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.

 • #188 09 Maj 2014 11:12
  mapek_sz
  Poziom 21  

  bachus1 pewnie że tak. Gdzie to mozna kupic i za ile? jestem za na wszystkie cztery łapy.

 • #189 09 Maj 2014 12:16
  GanzConrad
  Poziom 22  

  bachus1 napisał:
  A może by zastosować już sprawdzone rozwiązania

  pewnie, że można, tylko wyobraź sobie wielkość fundamentu i wielkość konstrukcji, gdy te panele PV zastąpisz kolektorami wypełnionymi wodą/glikolem....
  poza tym one obracają się pod kątem (bardziej się przechylają niż obracają), co w niektórych ułożeniach utrudni przepływ płynu.

 • #190 09 Maj 2014 13:39
  mirek_zaf
  Poziom 15  

  bachus1 napisał:
  A może by zastosować już sprawdzone rozwiązania?;

  Sterowanie silnikiem elektrycznym też jest sprawdzone już dawno temu, wystarczy garść elementów jak ktoś nie przepada za gotowymi sterownikami.
  Fundament można zrobić okrągły jak już i jeden większy i zamiast tyle solarów obracać-wystarczy jeden sterownik do tego zamiast 10iu.
  Przesadzacie z wagą tych konstrukcji, podczas gdy oszacowanie jest proste.
  Jak będę miał zwierciadło o średnicy 2.5m to powierzchnia lustra jest ok. 5.5m2-przy grubości 3mm masa tego będzie ok. 50kg.
  (z kawałków będzie całość sklejana-mam już firmy w okolicy namierzone które tną tafle szkła wodą)
  Do tego skorupa z włókna szklanego (prawdopodobnie) i gruba rura po obwodzie (mam maszynę do gięcia rur zrobioną z 3ech rolek) i waga takiego wynalazku nie jest póki co specjalnie duża.
  Koszt ewentualnego fundamentu o średnicy 3m, to też niewiele, bo potrzeba ok.
  Cytat:
  3.1415*3m~9.5m

  fundamentu, do którego wystarczy wrzucić kilka drutów i nie musi być głęboki, bo nawet jak mróz go nieco ruszy, to i tak go nie rozsadzi.
  Mam podobny z B20 zrobiony pod lekki garaż 3mx6m i już przeżył sporo zim i konkretne opady śniegu też bywały nie ma ani jednego pęknięcia.
  Bo oczywiście nawet gdyby całość ważyła 500kg ze zbiornikiem sporym z tyłu, to mamy nacisk 50kg/m fundamentu czyli tyle co nic :D

  Tutaj też jest sprawdzone rozwiązanie i prawdopodobnie bardziej wydajne niż panele PV w tym klimacie.

  Link

  Sprytnie dmuchawą miedzianą wężownicę potraktowali i sobie ogrzewają farmę.
  Obraca się automatycznie do pozycji poziomej jak prędkość wiatru przekracza 65km/h lub temperatura płynu przekracza 115*C.
  Poza tym ciekawie lustra zamocowali w tych CSP, są zwykłe paski blachy jakiejś chyba i wiadomo jak by trzeba było do ogromnej farmy kilka takich solarów robić to można uprościc i nie bawić się w lustra, ale ja chcę taki niewielki postawić na dachu i chcę żeby to też ładnie wyglądało, dlatego wybrałem technologię z klejonych luster, bo efekt będzie niesamowity, a w Nowy Rok będzie można zrobić mały pokaz laserów, albo puścić wiązkę światła, która oświetli chmury nad domem :Fade-color

  BTW:
  GanzConrad napisał:
  tylko wyobraź sobie wielkość fundamentu i wielkość konstrukcji, gdy te panele PV zastąpisz kolektorami wypełnionymi wodą/glikolem....

  Nie wiem skąd się wam biorą te ogromne masy w tych niewielkich konstrukcjach.
  Z ciekawości ile mniej więcej waży średnio 1m2 takiego klasycznego solaru termalnego bez węży doprowadzjących-tylko solar zalany płynem?

 • #191 09 Maj 2014 15:36
  mapek_sz
  Poziom 21  

  mirek_zaf 50 kg :) Niech będzie. Nie chodzi tak o masę, jak o żagiel. Mozna go w razie silnego wiatru złożyć płasko, ale nie schować. Nadal będzie to znaczący opór. Druga sprawa to powiedzmy wiatr po skosie do kierunku ustawienia. Niestabilność w małym stopniu będzie powodowac drgania i znaczące spadki mocy. Nie jestem przeciwnikiem, ale 5m2 na wietrze troche mnie straszy. Może sam kiedyś się pokusze o podobna konstrukcje, ale na pewno nie ze szkła.

 • #192 09 Maj 2014 18:12
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne

  mapek_sz napisał:
  bachus1 pewnie że tak. Gdzie to mozna kupic i za ile? jestem za na wszystkie cztery łapy.
  Nie zrozumiałeś mnie. Jak czytałem w poprzednim wątku jak doradzasz o umieszczeniu tracka na moście do Uaza, i luzie na trybach to wydaje mi się, że nie bardzo wiesz o czym mówisz. Publikując te zdjęcia radzę się dokładnie przyjrzeć jak one są sterowane. W tych białych woreczkach są też silniki od wycieraczek (no może troszeczkę większe ) a jaką konstrukcję poruszają.
  Znam gościa, który takie rzeczy projektuje i fakt, trzeba się bać wiatru.
  GanzConrad napisał:
  bachus1 napisał:
  A może by zastosować już sprawdzone rozwiązania

  pewnie, że można, tylko wyobraź sobie wielkość fundamentu i wielkość konstrukcji, gdy te panele PV zastąpisz kolektorami wypełnionymi wodą/glikolem....

  Nic tu się nie różni prócz ciężaru samego panela. kolektor słoneczny wagą zbliżony jest do baterii.
  GanzConrad napisał:

  poza tym one obracają się pod kątem (bardziej się przechylają niż obracają),

  I myślę, że to właśnie jest ich przewagą, bo mechanika przez to jest "delikatna" i nie wymaga stosowania ciężkiego przemysłu zbrojeniowego.
  GanzConrad napisał:

  co w niektórych ułożeniach utrudni przepływ płynu.
  A jaka różnica w przepływie do góry lub pod kątem. nie zawróci się jej w głowie, przy układzie zamkniętym ciśnieniowym.

 • #193 09 Maj 2014 19:08
  mapek_sz
  Poziom 21  

  bachus1 pewnie masz racje że przesadziłem z tym mostem, jednak te panele ze zdjęcia nie mają 5m2, oraz są płaskie. Na dodatek 5 stopni w te, czy wewte nie robi im różnicy. Przy omawianym lustrze juz tak nie jest. Moim zdaniem konstrukcja powinna być solidniejsza niż ta ze zdjęć.
  ps. nie moge doradzać co do budowy takiego systemu, bo takowego nie zbudowałem. Wyraziłem swoje wątpliwości co do tego, że konstrukcja o tak wyśrubowanej precyzji da się zrobić w tak delikatny sposób. Jedyne co doradziłem, to kwestia budowy absorbera. Moja opinia była wysnuta na podstawie zacytowanego opracowania o ciele doskonale czarnym. To wiedza ogólnie dostępna.

 • #194 09 Maj 2014 20:40
  mirek_zaf
  Poziom 15  

  mapek_sz napisał:
  Nie chodzi tak o masę, jak o żagiel. Mozna go w razie silnego wiatru złożyć płasko, ale nie schować.

  Nie wiem czy wiesz jaki współczynnik oporu powietrza masz jak jedziesz rowerem?
  W okolicy 0.9 albo większy. Samochód jakiś nie kanciasty osobowy będzie miał go w okolicy 0.3.

 • #195 09 Maj 2014 21:59
  mapek_sz
  Poziom 21  

  mirek_zaf cos sie dogadać nie możemy. Ja nie mówię o wiatrach typu 10m.s, ale o 4-6ms. Co wtedy zrobisz? Zwiniesz solara do pozycji "zaparkuj"? jak będzie ładnie świeciło, tak jak u mnie dziś do południa, a wiatr w okolicach 6m/s? Nie szkoda słońca? Wiatr wiał z południa, tak więc prosto w lustro...Byc może sie mylę, ale nawet po złożeniu w spodek, siły mogą występować znaczące. jednym z najlepszych profili dla śmigieł wiatrak jest profil wklęsło wypukły, czyli cos ala twoja czasza. Jednak przy sporym wietrze i przy zaparkowanej pozycji, nie ma znaczenia że będzie się trochę kiwało ( jak mój silniczek). Jednak w czasie pracy to juz nie jest wskazane. Prawda?
  Ok, nie ma co gdybać. Trzeba coś zrobić. Dziś jakoś uszczelniłem mojego solarka. Obawiam sie jednak że będę musiał znaleźć gdzieś złączki 15/8. Problem może byc dokuczliwy w dłuższej perspektywie. Dodatkowo zamontowałem sterownik różnicowy. Nadal czekam na pompkę cyrkulacji 12V. Pewnie dopiero po niedzieli będzie. Może ta co mam, dożyje do tego czasu.Chwilami juz marudzi, że ma dość.
  Czyn waść swoje lustro, bo nabieram ochoty na podobny eksperyment. Wybrałeś juz rodzaj zawieszenia lustra?
  Widziałes to? Moze to lepszy pomysł od czaszy?

  Link

 • #196 09 Maj 2014 22:57
  mirek_zaf
  Poziom 15  

  mapek_sz napisał:
  Ja nie mówię o wiatrach typu 10m.s, ale o 4-6ms. Co wtedy zrobisz? Zwiniesz solara do pozycji "zaparkuj"? jak będzie ładnie świeciło, tak jak u mnie dziś do południa, a wiatr w okolicach 6m/s? Nie szkoda słońca?

  O czym ty mówisz? Przy takim wietrze to nawet latawiec skrzynkowy słabo lata i szybciej jeżdżę na rowerze, bo zwykle na trasach do 10km mam średnią w okolicy 20km/h
  a te
  Cytat:
  6m/s = 21.6km/h

  Szybciej nie opłaca się jechać bez osłon aerodynamicznych, bo moc potrzebna do pokonania oporów powietrza rośnie do potęgi 3 czyli jest proporcjonalna do V^3 ;)

  Przy takim wietrze to na drugim parabolicznym zwierciadle o większej ogniskowej i tym prostym trackerze z 1go panelu PV, będziemy ... piekli kiełbaski jak będzie ładne słońce 8-)
  Mniejsze zwierciadło takie myślę o średnicy 1m (0.8m2) i wiekszej ogniskowej, dobranej tak żeby nawet wpołudnie w lecie tłuszcz nie kapał na lustra podczas grilowania właśnie się robi, bo na nim potestuję elektronikę i zobaczę jak wyjdzie to cięcie i klejenie z kawałków luster zanim zrobię coś o 5x większej powierzchni.
  Przy okazji zostanie dopracowana technologia tworzenia formy pod włókna szklane, bo chcę sprawdzić jedną koncepcję w praktyce, ale matematycznie już zostało to policzone w moim ulubionym systemie CAS - Maxima ;)

 • #197 10 Maj 2014 04:48
  tadek-67
  Poziom 20  

  Witam , wróciłem w środę ,prosto do roboty,na tym krótkim urlopie udało mi się zrobić parę rzeczy przy lustrze, podeprę się kilkoma zdjęciami.
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami. -studzienka spustowa[zakopana obcięta beczka 200 L. ocynk z widocznymi wejściami rurek zakończonymi śrubunkami.
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami. -podłączyłem pompkę ,wodomierz,rurki,zawory, wbetonowałem nogę pod szafkę sterowniczą i ja zamocowałem+daszek.
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami. -tu widać wyjścia na węże do połączenia giętkiego z ramą lustra.
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami. -napęd wschód-zachód kompletny, dodałem 1 stopień przekładni więcej [było ciut za szybkie],teraz działa wyśmienicie.
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami. -napęd pionowy kompletny,też dodałem 1 stopień przekładni.
  Muszę dodać ,że całość ,jak widać jest przed końcowym szlifowaniem i malowaniem, porządkami,ale to mogą zrobić już moi domownicy-pomocnicy :D przerobiłem jeszcze uchwyt absorbera, ponieważ rurki dochodzące do niego zasłaniały odbicie z kilku luster.Nawet nie sądziłem ,że tyle uda mi się zrobić,wbrew pozorom sporo pracy jest przy tym.Teraz lecę 3 czerwca i dalej pchnę pracę do przodu,tj. podłączenie elektroniki w skrzynce sterowniczej, montaż solar trackera,ocieplenie, montaż zaworów spustowych, termometrów itp.Tak na marginesie muszę dodać ,że na urlopie musiałem zbudować jeszcze nowy kojec dla piesków, do tego dochodzi adaptacja pomieszczenia pod działalność gosp.Do dyspozycji było 5 dni roboczych,reszta to święto,niedziela, także z czasem raczej cienko.

 • #198 10 Maj 2014 11:12
  mirek_zaf
  Poziom 15  

  mapek_sz napisał:
  Widziałes to? Moze to lepszy pomysł od czaszy?

  Akurat coś podobnego tutaj już spawa Tadek.

  tadek-67 napisał:
  Do dyspozycji było 5 dni roboczych,reszta to święto,niedziela, także z czasem raczej cienko.

  Myślałem, że się byczy na Kanarach, albo w Grecji na tym urlopie a tu zasuwał przy lustrze :)
  Rusza się to w ogóle, bo mechanizm łańcuchowy nieco skomplikowany wyszedł?
  Może jakieś demo, bo jeden film znaczy więcej niż tysiące słów.

 • #199 10 Maj 2014 13:52
  mapek_sz
  Poziom 21  

  mirek_zaf a nie dało by rade wytrawić dwa? Przydało by sie takie ustrojstwo. Silniczków z dvd i dysków mam od groma.
  Tadek robi coś podobnego, ale tylko częściowo. Nie jest to mniej skomplikowane niż twoje. Zaleta jest natomiast to że stosunkowo łatwo jest kalibrować lusterka. Jak chodzi o to by wykonać to w domu, przy narzędziach dostępnych normalnie to zaleta. Prawda?

 • #200 10 Maj 2014 15:02
  saskia
  Poziom 38  

  mirek_zaf napisał:

  Myślałem, że się byczy na Kanarach, albo w Grecji na tym urlopie a tu zasuwał przy lustrze :)


  "Lustereczko powiedz przecie, kto jest.... " :-)

  No ale tak na poważnie to mimo że w wypowiedziach jest upierdliwy, to trzeba mu przyznać że ma jeszcze werwę do pracy. :-)
  Tak przy okazji, kup troche taśmy aluminiowej samoprzylepnej i pooklejaj te lustra na brzegach, tzn. tyl i zawiń na ciete powierzchnie.
  Zabezpieczy to powłokę lustra przed atmosferą i przedłuży ich żywot.
  Duże zmiany temp. podczas bezpośredniego wplywu warunków atmosferycznych skutecznie niszcza powierzchnię odblaskową luster, a początkiem są ciete, nie zabezpieczone brzegi lustra.

 • #201 10 Maj 2014 22:38
  mirek_zaf
  Poziom 15  

  mapek_sz napisał:
  mirek_zaf a nie dało by rade wytrawić dwa? Przydało by sie takie ustrojstwo. Silniczków z dvd i dysków mam od groma.

  Silniki z dysków niektóre tylko chyba mają halotrony wbudowane-ostatni jaki wyciągnałem ostatnio nie miał, ale te z DVD mają u mnie 3y i miernikiem je sprawdzałem.

 • #202 11 Maj 2014 05:36
  tadek-67
  Poziom 20  

  Saskia ,nie mówi się upierdliwy ,ja jestem po prostu konsekwentny i słowa zamieniam w czyn ,na forum zanim coś napiszę ,to przemyślę,a teoretyków Ci u nas dostatek...

 • #203 11 Maj 2014 09:21
  mirek_zaf
  Poziom 15  

  saskia napisał:
  Duże zmiany temp. podczas bezpośredniego wplywu warunków atmosferycznych skutecznie niszcza powierzchnię odblaskową luster

  Nie wydaje mi się żeby to był dobry pomysł wystawiać na wiatr i deszcz takie lustra nie zabezpieczone przed wpływem atmosfery.
  Natomiast zabudowane w czymś, jak te samochodowe długo są i nic im się nie dzieje.
  Może dobrym pomysłem by było zwyczajnie dać z tyłu drugą szybę i skleić je razem silikonem do klejenia akwarium?
  Wtedy z obydwustron szkło zabezpiecza mi takie lustro i powinien być chyba spokój na długo.
  Tylko trzeba je tak przykleić, że jak któreś padnie, to żeby np. podgrzewając to jedno punktowo zwyczajnie odkleić je i wymienić.

 • #204 12 Maj 2014 19:02
  tadek-67
  Poziom 20  

  Mirek, dając drugą szybę z tyłu luster ,podwajasz wagę całości-nietrafiony pomysł,to lepiej jak pisze Saskia czymś oklej, ja na razie nie robię z tym nic , może po lecie przeciągnę brzegi silikonem, choć u mnie po roku na lustrach , które były na dworze cały czas,nie ma żadnych oznak degradacji,czy jak to określić.Co do napędu w moim zwierciadle już wrzuciłem filmik,ale jeszcze bez dodatkowego stopnia przekładni,specjalnie dla Ciebie,masz; http://www.youtube.com/watch?v=L1uhAb3fOj8
  Jeśli idzie o zastosowanie przekładni łańcuchowych mają wiele zalet: niska cena , wytrzymałość , niezawodność działania,przenoszenie sporych obciążeń, ogólna dostępność części zamiennych.

 • #205 12 Maj 2014 21:00
  mirek_zaf
  Poziom 15  

  tadek-67 napisał:
  Mirek, dając drugą szybę z tyłu luster ,podwajasz wagę całości-nietrafiony pomysł

  Albo będzie lustro zabezpieczone z tyłu dodatkowo, albo zabudowane z przodu razem z absorberem, wtedy nie będzie potrzeby.
  Tak czy inaczej masy całości to nie podwoi, bo masa lustra będzie jakąś częścią całej masy tylko i będę miał inne mocowanie, więc tą wagą aż tak bardzo się nie przejmuję.
  Jest jeszcze coś, przy podwójnej klejonej szybie w tym jedna srebrzona, mogą być one cieńsze, bo te lustra nie są duże (przynajmniej moje do 20cm krawędż) co w sumie oznacza, że 2x2mm to wagowo podobnie do 1x4mm szyba :crazyeyes:

  tadek-67 napisał:
  Co do napędu w moim zwierciadle już wrzuciłem filmik,ale jeszcze bez dodatkowego stopnia przekładni,specjalnie dla Ciebie,masz

  Jak byś tam nie pakował takich wysokoobrotowych silników to by nie trzeba było tylu wielostopniowych przekładni-przecież to chodzi tak głośno, że wszyscy sąsiedzi będą mieć pobudkę zaraz jak tylko słońce wstanie :D
  Jak to stoi w ogródku to zrobić okragły fundament pod to i.... toczyć po nim na 3ech kółkach przy okazji pochylając zwierciadła, tylko osłonić, żeby ktoś tam nogi nie włożył albo nie siadał na tej "karuzeli" ;)

  BTW: Ten link co zapodałeś to jakiś stary z tamtego roku AD 2013 i niedługo będzie rocznica :D

 • #206 13 Maj 2014 04:09
  tadek-67
  Poziom 20  

  No bo widzisz,tak to jest jak się nie czyta wcześniejszych postów ,to trudno być w temacie,najpierw coś zbuduj ,to może będzie o czym pogadać,do reszty nawet nie warto się odnosić , było już omówione.

 • #207 13 Maj 2014 11:55
  mirek_zaf
  Poziom 15  

  tadek-67 napisał:
  najpierw coś zbuduj ,to może będzie o czym pogadać

  Zbudowałem... matematyczny model mojego solara
  Tyle, że nie masz jeszcze trackera podpiętego, to lipa bo trzeba by co chwilę przekręcać ręcznie jak na tym Twoim filmie...

 • #208 13 Maj 2014 19:17
  tadek-67
  Poziom 20  

  Mirek_zaf napisał;

  Cytat:
  Zbudowałem... matematyczny model mojego solara i właśnie dzieki niemu mogę pokazać jak wypadł test ze skupiania światła przy tak dobranych lustrach i oświetlaniu ich centralnie, ale wystarczy zmienić jeden parametr i już będę widział co się stanie jak nie trafię idealnie w słońce swoim trackerem

  Bardzo przepraszam ,ale co zbudowałeś? ,jako informatyk zaprezentowałeś grafikę komputerową z wyznaczoną ogniskową dla danej średnicy lustra . Przecież na You Tube takich filmików są dziesiątki , mało tego, ludzie pokazują to na przykładzie np. anten sat.,czyli w realu, może byś chociaż od tego zaczął,to już będzie jakiś postęp,skoro o pełnowymiarowym zwierciadle nie ma mowy na razie.
  Cytat:
  500 słońc oświetlać będzie próżniowy absorber w ognisku
  To będzie najciekawsze-jak go sprytnie zaprojektować, żeby jak najwięcej odebrać tej energii i najmniej promieniowało z niego jak się rozgrzeje, bo jak widać dobrane lustra ładnie skupiają energię słoneczną

  Jeżeli mam się odnieść do Twojego absorbera próżniowego,to mam pewne,obawy,co do jego budowy w Twoim wykonaniu,dlaczego?.Kol. Bachus zapytał czy posiadasz pompę dyfuzyjną,a Ty odpisujesz ,że masz pompkę od roweru, jeżeli to było na poważnie ,a odniosłem wrażenie że tak,to znaczy że nie masz bladego pojęcia o tym. Jeżeli koniecznie chcesz, zbudować absorber próżniowy ,zleć to specjalistycznej firmie, będzie drogo,ale efekt na pewno będzie lepszy.
  Cytat:
  Próbowałeś w ogóle ustawić te zwierciadła swoje i coś zagrzać w ognisku?

  Widzisz ,o tym też było,jak mówiłem ,trzeba czytać posty uważnie,a nie ,,po łebkach,,
  Cytat:
  Tyle, że nie masz jeszcze trackera podpiętego, to lipa bo trzeba by co chwilę przekręcać ręcznie jak na tym Twoim filmie...

  Co do ustawiania luster,w moim przypadku nie będzie to trudne,po założeniu trackera, wręcz łatwe, ze względu na indywidualne ustawienie każdego lusterka,a dlaczego najpierw rurki ,a nie np. elektryka?,proste -po izolacji rurek będą szły przewody elektr., które będzie można dzięki temu estetycznie w peszlu samochodowym poprowadzić,taki mały szczegół.Korzystaj z doświadczeń innych,bo jak już odejdziesz od kompa, to zaczną się realne problemy przy budowie zwierciadła. Każdy, kto coś buduje ich doświadcza i Ty niestety nie bedziesz wyjątkiem.Do obecnego momentu z budową lustra doszedłem dzięki poradom z forum , niektórym podpowiedzianym pomysłom,a lipa jest wtedy ,gdy zapał twórczy kończy się na etapie planowania i obliczeń.

 • #209 13 Maj 2014 21:43
  jack63
  Poziom 42  

  tadek-67 Widzę że sie wyrobiłeś na forum. Nawet styl wypowiedzi masz duzo lepszy niż rok temu. Szczerze gratuluję. Solar też robi postępy. Powoli, ale ciągle do przodu, w przeciwieństwie do naszego forumowego teoretyka w czystej postaci.
  Nie ma się co z nim spierać, bo jest głuchy na argumenty i niechętny do pomocy innym. :cry:
  Trackerem to bym się tak bardzo nie przejmował. Już, chyba sakia a może Bachus1(och ta skleroza) pisał, że wystarczyłoby obracać w poziomie lustro co jakiś czas ręcznie, a w pionie raz na dwa tygodnie. Ma to sens, gdyż nie chcemy wypalić dziurki w absorberze o średnicy ołówka, tylko ogrzać coś większego.
  Niech sobie teoretyk liczy ile straci jak błąd pozycjonowania będzie 0.3 stopnia. Pewnie kilka J. z ZERA, bo z symulacją nie da sie ogrzać wody, chyba że ma ...wodne chłodzenie procesora.
  Traker można zrealizować na wiele sposobów. Czy już jakiś wybrałeś?

 • #210 13 Maj 2014 22:28
  tadek-67
  Poziom 20  

  Wyrobiłem się ,czy nie ,mimo wszystko staram się by moje wypowiedzi by w miarę merytoryczne i na temat,co do trackera ,Jack,ja mam kupiony z alleddrogo,linka nie mogę podać-regulamin,ale w tej chwili chodzi po 359 zl,solidna konstrukcja od profesjonalnego wykonawcy . Ma wiele możliwych ustawień, jakość wykonania ,jak z japońskiej fabryki :D ,opisane wejścia , wyjścia, możliwość przestawiania zworkami pod indywidualne potrzeby,bardzo dobry kontakt ze sprzedawcą w razie pytań,.Nie był tani ,ja dałem jeszcze 265 zł. ,ale wart tej ceny,a jak pisałem skoro od niego zależy powodzenie projektu ,nie mogłem sobie w tym przypadku pozwolić na ,, pójście na skróty,,.Co do postępu prac ,to jesteś w temacie i wiesz ,że na więcej nie mogę sobie pozwolić,i tak śpieszę się jak mogę,ale teraz najgorsze mam za sobą.dalej ruszam z pracą po 3 czerwca,niedlugo już :!:
  Mirek poruszył problem hałasu z przekładni ,a pisałem kiedyś,że solar stoi dość daleko od domu tj.40m, z racji jego budowy , także przekładnia jest niesłyszalna, zresztą poprawiłem napędy i funkcjonują dużo lepiej.Po maturze poproszę syna ,to nagra jakiś filmik i wrzuci na You Tube,to podam link.Dlatego też puszczam rurki pod ziemią ,w solidnej izolacji, w rurze PVC 110mm.