Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.

Gi3nek 22 May 2014 17:24 82195 317
Tespol
 • #271
  mapek_sz
  Level 21  
  Tedek123456 Tadek..to miłe że juz znasz pitagorasa i ze wzór na ogniskowa nie budzi u ciebie złych emocji. Poza głupkowatym założeniem o ognisku w odległości jednego metra, zrobiłeś jeszcze głupsze, że ma byc ognisko idealne. Żeby nie było wątpliwości nigdy więcej: wybij sobie z głowy takie rozwiązanie sporym młotkiem. Działać to nie będzie i żadne obliczenia nie pomogą. Nie piszę tego ze złośliwości, ale szkoda mi twojego zapału. O ile wyśmiewane przez ciebie zębatki rowerowe działają, o tyle absorber w ognisku zwierciadła działa nie będzie. nawet nie wyliczaj mi żadnych gcode ani innych banialuk, bo to bez sensu. Pisałem o tym juz wcześniej. Nie mamy dostępu do materiałów wytrzymujących warunki w ognisku takiego zwierciadła jak proponujesz. Jeśli nie będzie on jednak w ognisku....to po co ta heca? Nie łatwiej zrobic typowe lustro z niedokładnym ogniskiem, automatycznie rozwiązującym problem kosmicznych materiałów?
  Na razie to pęknąć ze śmiechu mozna z absorbera zbudowanego na bazie promu kosmicznego. Miał zębatki, to na nich zrobił. działa...dopracuje z czasem...To jego i moje hobby. Ty masz gcode i takie tam...każdy bawi sie tym co lubi. Ja lubię łączyć przyjemne z pożytecznym...a ty wolisz tylko przyjemne.
  tadek-67 saskia dobrze ci radzi...zastosuj sprzęgło z np kawałka zbrojonego wężyka zaciśniętego opaskami. Przekładnia planetarna z wkrętarki nie poradzi sobie z tym na dłuższa metę. Inne rozwiązanie to silniczek z wycieraczek (nie będzie forumowiczom zakłucał spokoju, bo jest cichy). Za 10 zł spokojnie dostaniesz na autozłomie. Ja mam 3 za 20 zł. Dwa mam w zapasie. Prąd takiego silniczka to max 2 A. Więcej nie widziałem w czasie pomiarów. Obroty bardziej ci bedą pasować. Oczywiście to tylko rady, masz gotowy napęd i działa. Miałem tak samo. jak zamontowałem kolektor to juz działał znacznie słabiej...dla tego przerabiam. Konstrukcja musi byc pewna na 100%, bo moja żonka nie lubi zimnej wody.
 • Tespol
 • #272
  Tedek123456
  Level 10  
  mapek_sz wrote:
  Poza głupkowatym założeniem o ognisku w odległości jednego metra, zrobiłeś jeszcze głupsze, że ma byc ognisko idealne.

  To chyba Ty robisz głupkowate prowizorki trackerów ze skaczącym silnikiem od wycieraczek i coś takiego wymysliłeś-widać gdzieś idealne ognisko na tych symulacjach mojego zwierciadła parabolicznego? Oczywiście nie będzie, bo przy takim podziale na trójkąty ich wielkością mogę regulować jak dokładne chcę mieć ognisko, a to jaka będzie ogniskowa to wjdzie dokładnie z optymalizacji, bo przy wiekszej potrzeba więcej materiału na zabudowanie tego :lol:
  Za to dzięki temu że mam paraboliczne zwierciadło każdy trójkąt praktycznie trafia w ognisko.
  Jak wyjdzie podczas optymalizacji całości (z uwzględnieniem aerodynamiki, całkowitej masy, itp itd), że nieco większa ogniskowa będzie lepsza, to zostanie wygenerowany kod maszynowy na CNC inny ;)
  Mi to rybka jakie wyjdzie to ognisko, bo maszyna zoptymalizuje i zrobi to co lepiej ode mnie-ale nie większe od 1.5m i nie mniejsze od 0.5 bo by mi się nie podobało :D

  Jak masz klapki na oczach i nie analizujesz projektu całościowo, to nic się na to nie poradzi.
  Proponuję pograć trochu w szachy z komputerem, to nauczysz się mysleć kilka ruchów do przodu żeby... zremisować czasami :not:
 • Tespol
 • #273
  mapek_sz
  Level 21  
  Tedek123456 spoko...i tak ci kibicuje...a nuż się uda. Podoba mi się to magiczne słowo: optymalizacja. bardzo to ciekawe...robić dokładne ognisko po to by je rozproszyć na 1,5m2? To jest ta optymalizacja? Takie zwierciadło skupiające na taką powierzchnię, mój wujek cieśla, siekierką ci wydłubie...po co aż cnc do tego? Widziałem jak ciosał kulę na szczyt dachu z drewna jodłowego. Mistrzostwo świata. Takie lusterko to zrobi ci nawet na 0,5m2 ogniska. Ma jedna zaletę...nie potrzebuje zadnych kodów. Wystarczy mu siekierka.
  ps. właśnie wyszedłem z wanny...kąpałem się w wodzie nie grzanej gcodem, ale skaczącym silniczkiem...miło było i tobie życzę podobnych doznań.
  Nudzi mnie już ta dyskusja. jak nie masz konkretów to nie odpisuj. Gcode mnie nie interesuje, bo nawet nie wiem co to jest. Nawet nie chce wiedzieć. Nie buduje fabryki solarów i nie jest mi ta wiedza niezbędna. Jak będzie trzeba to zbuduje lustro i jestem pewny że osiągnę cel. Mam cos takiego że dłubie do skutku. Mój traker juz nie skacze, ale pokarzę go jak już będzie miał sterowanie. Nie chcę kolejnych uszczypliwości że np nie pomalowany jeszcze...hyhy
 • #274
  tadek-67
  Level 20  
  Witam Braci w ,, słonecznej wierze,, :sm9:
  GanzConrad napisał;
  Quote:
  tadek-67 zastanawiałeś się, żeby przekładnię zrobić na wieńcu od koła zamachowego + bendix? wyszłoby mniej przełożeń (nie liczyłem zębów, ale pewnie uprościłoby napęd)

  Swego czasu myślałem o tym ,ale jak to może wyglądać,a jak nie powinno pokazuje ten filmik; http://www.youtube.com/watch?v=AHYCLvaeAbk wbrew pozorom ani to mocne,ani praktyczne , oczywiście wniósłbym tu kilka poprawek,ale uważam że silniczki od wkrętarek są niedoceniane,a te od wycieraczek przechwalone.W kwestii mocowania zębatki,zmiany kierunku obrotów, wytrzymałości, wkrętarki sa bezkonkurencyjne,cena -szczerze mówiąc grosze[używane np. bez ładowarki]. Łańcuchy, zębatki-taniocha,naprawa,wymiana ,to bajeczka.
  Saskia napisał;
  Quote:
  Musisz poprawić sprzęgnięcie wiertarki z przekładnią, najlepiej tak, aby pierwsza zębatka napędzana wiertarką miała własne łożyskowanie, bo łożyska wrzeciona wiertarki nie wytrzymają długo w takim układzie.

  To może być trafna uwaga, chociaż łańcuszki 1 stopnia są luźne i siły osiowe działające na przekładnię wkrętarki sa minimalne,ale jak coś się będzie niedobrego działo tj. któraś wkrętarka ,,odwali kitę,,to dodam łożyskowanie 1 stopnia ze sprzęgiełkiem kłowym w uchwycie wkrętarki i po kłopocie,ale na razie zostawiam jak jest,mam jeszcze sporo pracy przy tym zwierciadle ,a czasu niewiele.
  Troche wcześniej Saskia napisał;
  Quote:
  Nawet dobra by była mała pompka mieszająca wode w samym absorberze, aby zapobiec powstawaniu pecherzyków pary na ogrzewanej lustrami powierzchni, bo przy dobrym nasłonecznieniu, powierzchnia ta bedzie gotowała wolno przepływającą wode, mimo że temp. ogólna wymiennika bedzie dużo niższa.

  Cały czas staram sie dopracować absorber i doszedłem do wniosku ,że lepszym rozwiązaniem ,jak pomysł z zaworem termostatycznym[Saskia] będzie pomysł z bezpośrednim mieszaniem wody, zacytowany powyżej. Pompkę CO.Wilo zamontuję na tylnej scianie absorbera, włączę na 1 bieg i będzie mieszać aż miło, oczywiście +filtr i 2 zawory odcinające ,by móc wyczyścić co jakiś czas go wyczyścić .Roboty z tym nie będzie za dużo ,a powiem Wam ,że akurat tego mikrogotowania sie obawiam i muszę to zlikwidować prawie całkowicie,to ma być gorąca woda, a nie gorąca woda sodowa :ok:Dlaczego tak? ano dlatego że w dni z chmurami to co zagrzane nie będzie krążyło w małym obiegu ,a odrazu zostanie wysłane do bojlerów,czyli każda dawka słońca zostanie wykorzystana i temp. na bojlerach będzie większa ,a to jest główny cel tej zabawy,wiadomo ,że dni z full słońcem nie ma za wiele.
  A teraz wisienka na torcie :lol:
  Nasz kolega[/b]Obojga Narodów Mirek Zaf pseudo Tedek napisał;
  Quote:
  Trzebabyło zwyczajnie do tej wkrętarki zrobić mały przegub, założyć jak do wiercenia i... przyspawać jak już, ale oczywiście to chory pomysł żeby tam pakować taki wysokobrotowy silnik...do tego kompletnie nie odporny na warunki atmosferyczne

  Oczywiście nikt z Nas nie zbłaźnił by się takim stwierdzeniem,ale przyszedł w końcu chłopina ,,obkuty,, się czegoś praktycznego nauczyć, więc trzeba cierpliwie wysłuchać i później tłumaczyć, ale proszę sie nie śmiać :sm31:,od dziś wiemy że przeguby można spawać,hej. PRZEGUBÓW NIE SPAWAMY!
 • #275
  mirek_zaf
  Level 15  
  tadek-67 wrote:
  W kwestii mocowania zębatki,zmiany kierunku obrotów, wytrzymałości, wkrętarki sa bezkonkurencyjne,cena -szczerze mówiąc grosze[używane np. bez ładowarki]. Łańcuchy, zębatki-taniocha,naprawa,wymiana ,to bajeczka.

  Jeszcze zapomniałeś, żeby... zadaszenie zrobić do tego. Kilka dni temu był u nas konkretny grad-takie kwadratowe lusterko zamocowane w środku jest idealne do porozbijania na... trójkąty :D

  Przy takiej konstrukcji gdzie kilka W jest potrzebnych do ruszania tego 12 zębatek i kilka metrów łańcucha to musi "robić wrażenie", bo przypomina maszynerię ze średniowiecza.
  Pakowanie tam wkrętarki jak silniki DC też za "grosze" tylko pokazuje potencjał autora ;)

  Apropos absorbera, chyba dobrym pomysłem by było podłączenie go do... tego pobliskiego bajorka z wodą-jest bliżej niż do zbiornika w domu no i zwierzaki miałyby się gdzie wykąpać cieplej wodzie :D

  tadek-67 wrote:
  PRZEGUBÓW NIE SPAWAMY!

  To jak wolisz to możesz super glue sobie skleić :D

  A przy okazji wstaw ograniczenie jakąś krańcówkę, bo ta ośka od pochylania w pionie wyjdzie.... z przodu zwierciadła jak zgłupieje fotokomórka trackera ;)
 • #276
  tadek-67
  Level 20  
  Mirek zaf napisał
  Quote:
  Jeszcze zapomniałeś, żeby... zadaszenie zrobić do tego. Kilka dni temu był u nas konkretny grad-takie kwadratowe lusterko zamocowane w środku jest idealne do porozbijania na... trójkąty

  Załóżmy ,że grad zbije mi wszystkie lustra[ :D ] jadę do szklarza i mówię; Proszę wyciąć 81 luster 24x 24 cm,a co On na to? OCZYWIŚCIE, NIE MA PROBLEMU , proszę jutro przyjechać ,koszt 270 zł.Teraz opiszę jak to będzie[nie będzie,ale dobra] w Twoim przypadku; grad zbił Ci te trójkąty, Ty jedziesz do szklarza i mówisz ;potrzebuję dajmy na to 50 trójkątów, takich ,a takich o takich kątach,42 trójkąty takie a takie, itd.a Gościu mówi; kup sobie pan nóż i sam tnij. W zakładzie Ci powiedzą; daj pan spokój nie opłaca się programować maszyny,ech...
  Quote:
  Pakowanie tam wkrętarki jak silniki DC też za "grosze" tylko pokazuje potencjał autora

  Autor ma potencjał, a jeszcze inni z forum mają i dzięki wspólnemu potencjałowi latem uruchamiamy solar.Patrz i ucz się ,jak to dzięki współpracy na forum można coś zbudować i uniknąć wielu błędów.
  Quote:
  Apropos absorbera, chyba dobrym pomysłem by było podłączenie go do... tego pobliskiego bajorka z wodą-jest bliżej niż do zbiornika w domu no i zwierzaki miałyby się gdzie wykąpać cieplej wodzie

  Tu wyczuwam lekką nutkę zazdrości, mieć zarybiony staw na posesji,nie powiem ,fajna sprawa.Całego stawu nie nagrzeje,nie przesadzajmy :D
  Quote:
  A przy okazji wstaw ograniczenie jakąś krańcówkę, bo ta ośka od pochylania w pionie wyjdzie.... z przodu zwierciadła jak zgłupieje fotokomórka trackera

  Tyle miesięcy planowania i budowy ,a nikt na to nie wpadł ! ,robisz postępy ,TAK TRZYMAĆ :spoko:
 • #277
  Tedek123456
  Level 10  
  tadek-67 wrote:
  Załóżmy ,że grad zbije mi wszystkie lustra

  To akurat kiepskie założenie, bo... wcześniej musiłaby rozbić szybę ze szkła hartowanego, bo będę miał kolektor słoneczny CSP a nie metalową puszkę z lustrami z łazienki :D

  tadek-67 wrote:

  Gościu mówi; kup sobie pan nóż i sam tnij.

  Sam im powiedziałem, że sam sobie wytnę te lustra z hurtowni, bo szklarz niby ma jakaś maszynę ale chyba jest jeszcze z czasów PRL i coś za dużo chciał na tym zarobić ;)

  Cięcie szkła z takimi narzędziami i oprogramowaniem wygląda tak :bye:
 • #278
  lok56
  Level 12  
  Czytajac posty mirka-zaf vel Tedek123456 przypomnia mi sie wierszyk jaki córka miała sie nauczyc w szkole
  zamieszczam aby rozluznic atmosfere

  Irena Suchorzewska

  Chwalipięta

  - Patrzcie! Mam sukienkę w prążki,
  granatowe piękne wstążki...
  A wy nie!
  Mam pierścionek i korale,
  aż pięć miśków i dwie lale...
  A wy nie!
  Mam akwarium i chomika,
  i zegarek, który cyka...
  A wy nie!
  I mam jeszcze szklane, nowe
  kulki różnokolorowe...
  A wy nie!
  Tak się chwali,
  tak się chlubi
  (Nikt w przedszkolu
  Jej nie lubi).
  Tak się chwali,
  jak najęta!
  Czemu? Bo jest
  chwalipięta.
  A wy nie??

  moze moderator mnie nie upomni
 • #279
  tadek-67
  Level 20  
  Tu nie ma Moderatora,jak by był ,to by nie pozwolił na takie podchody z podwójną tożsamością Bourne'a. :lol:
 • #280
  mirek_zaf
  Level 15  
  lok56 wrote:
  Czytajac posty

  Jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia na temat, to pozostań przy czytaniu, ale ze zrozumieniem.
  Oczywiście wiedza na poziomie zawodówki, albo przedszkola nie wystarczy, żeby zrobić maszynę CNC i nowoczesny kolektor CSP.
  lok56 wrote:
  moze moderator mnie nie upomni

  Mam nadzieję że to zrobi, bo to nie jest forum polonistyczne :bad-words:
 • #281
  tadek-67
  Level 20  
  Z tego co pisałeś wcześniej wynika, że generujesz kody do tej maszyny ,a nie ,że ją budujesz od podstaw.Podobno Twój ,,kolech,, ma taką,zdecyduj się co robisz ,ale nie zaprzeczej sam sobie nieprzemyślanymi wypowiedziami. Ja na Twoim miejscu nie tęskniłbym za Moderatorem ,bo nagminnie łamiesz regulamin i będziesz pierwszy , który pójdzie,,pod nóż,,
  PS.Wierszyk jak najbardziej na czasie.
 • #282
  Tedek123456
  Level 10  
  tadek-67 wrote:
  Podobno Twój ,,kolech,, ma taką,zdecyduj się co robisz ,ale nie zaprzeczej sam sobie nieprzemyślanymi wypowiedziami

  Oprócz matematyki, naucz się jeszcze czytać ze zrozumieniem.
  Takiej maszyny jaką budujemy nikt nie ma, co najwyżej podobne, a znalezienie firmy która potnie szkło na podstawie przyniesionego DXF'a to pikuś.
  Docelowo będziemy to robić sami, bo to nam klienci mają płacić za zrobione solary, a nie pośrednikom :D
 • #283
  saskia
  Level 39  
  Panowie, wróćcie do tematu forum, a dyskusje na tematy personalne, uskuteczniajcie na PW.
  Czy czyjekolwiek pomysły czy rada jest zła, czy dobra, nie daje nikomu prawa do wycieczek personalnych tu na forum i nie jest żadnym argumentem w dyskusji.
  Czy to tak trudno zapamiętać o czym sie dyskutuje?
  A nie widze w tytule tematu nic co nawiązywało by do wykształcenia, poziomu wiedzy czy innych personalnych kwestii użytkowników forum.
 • #284
  tadek-67
  Level 20  
  Jakby post był na temat,to odpowiedź też ,to logiczne.Jak tu się wypowiedzieć na temat ,gdy jesteś hejtowany? trzeba odpowiadać tym samym. Saskia ,jak my wszyscy ,czego już dowiodłeś mamy dość tej ,,generowanej papki,, , zamulającej forum ,pisanej przez kogoś ,kto przez miesiąc czasu nic sensownego nie napisał próbując zimponować wiedzą czysto teoretyczną, która nie ma szans zastosowania w praktyce.
  Wszyscy doskonale wiemy,że guzik z tego wyjdzie,na ,,generowaniu,, się skończy,0 konkretów,tylko filmiki,jak to inni robią, nawet modelu, prób w praktyce,NIC tylko komputer,komputer i jeszcze raz komputer,w końcu branża IT.
 • #285
  Tedek123456
  Level 10  
  tadek-67 wrote:
  przez miesiąc czasu nic sensownego nie napisał

  To jest wręcz bezcenne, bo niewiele osób potrafi coś takiego napisać, dlatego przypilnuję, żeby moderator pokasował ten bełkot :D
  [...] obrazek skasowałem, bo takie oprogramowanie jest warte kupe kasy i za free nie będę udostęniał ;)
  Pokazałem jak się tnie szkło maszynowo ostatnio, zademonstruj w końcu jak coś grzejesz tymi lusterkami, bo tzw. dead line jaki sobie postawiłeś już blisko, a jesteś z projektem daleko z tyłu, bo nawet nie było demo że jesteś w stanie trafić w tą beczkę tym komercyjnym trackerem jaki nabyłeś i jak tak dalej pójdzie to cię złapie kolajna zima z tym "projektem" ;)
 • #286
  tadek-67
  Level 20  
  Jako ,że termin powrotu zbliża sie nieuchronnie,i przyjdzie czas realizacji, postanowiłem napisać o zmianie wymiarów i wielkości absorbera, materiał już zamówiony, w piatek odbiór,więc tak; Sciana czołowa absorbera bedzie kwadratem i miała wymiary 46x46 cm, grubość blachy 3mm+ szpilki dystansowe. Dzięki temu mogę trochę rozproszyć wiązkę, światła , tył będzie miał wymiary 40x 40 cm,a grubość będzie wynosić 3 cm, pojemność wodna wynikająca ze wzoru matematycznego wyniesie okolo 4,5 L.Do ściany czołowej absorbera od środka będą przykręcone radiatory aluminiowe anodowane.Na tylnej ścianie będzie zamontowana pompka obiegowa ,do aktywnego mieszania wody w absorberze, oczywiście odpowietrznik, wyjścia dla czujników i dla rurek będą też na tylnej sciance. Całość będzie ocieplona wełną mineralną 3 cm grubości,a obieg pompki 3-krotnie otuliną.Tu fotka radiatorow,jeszcze 6 ma dojść kurierem. Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
 • #287
  saskia
  Level 39  
  tadek-67 wrote:
  Jako ,że termin powrotu zbliża sie nieuchronnie,i przyjdzie czas realizacji, postanowiłem napisać o zmianie wymiarów i wielkości absorbera, materiał już zamówiony, w piatek odbiór,więc tak; Sciana czołowa absorbera bedzie kwadratem i miała wymiary 46x46 cm, grubość blachy 3mm+ szpilki dystansowe. Dzięki temu mogę trochę rozproszyć wiązkę, światła , tył będzie miał wymiary 40x 40 cm,a grubość będzie wynosić 3 cm, pojemność wodna wynikająca ze wzoru matematycznego wyniesie okolo 4,5 L.Do ściany czołowej absorbera od środka będą przykręcone radiatory aluminiowe anodowane.Na tylnej ścianie będzie zamontowana pompka obiegowa ,do aktywnego mieszania wody w absorberze, oczywiście odpowietrznik, wyjścia dla czujników i dla rurek będą też na tylnej sciance. Całość będzie ocieplona wełną mineralną 3 cm grubości,a obieg pompki 3-krotnie otuliną.Tu fotka radiatorow,jeszcze 6 ma dojść kurierem. Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.


  Sądzę że absorber może być jedynie nieco większy wymiarami, od wymiaru pojedńczego lustra.
  Powierzchnia czołowa powinna być kształtem zbliżona do kształtu pojedynczego lustra, a radiatory wewnątrz, (jesli instalujesz) powinny uwzględniać kierunek i ruch wody w absorberze, zwłaszcza jeśli bedzie zainstalowana pompa mieszająca.
 • #288
  tadek-67
  Level 20  
  Wiesz ,muszę się liczyć ,że ,, zajączek,, będzie się przesuwał po absorberze parę centymetrów ,zanim tracker zaktualizuje pozycję lustra,radiatory -tak będą wkręcone zgodnie z kierunkiem mieszania,inaczej jaki miało by ono sens,jednak one też tj. radiatory zdejmą z tej ściany czołowej i przekażą wodzie sporo ciepła , także myślę ,że aktywne mieszanie,radiatory,odpowiedni przepływ załatwią sprawę odbioru ciepła z absorbera.
 • #289
  iskrownik
  Moderator of Home appliances
  saskia wrote:
  Sądzę że absorber może być jedynie nieco większy wymiarami, od wymiaru pojedńczego lustra.
  I tu się z kolegą zgodzę.
  tadek-67 wrote:
  materiał już zamówiony

  Tadek z jakiego materiału w końcu będziesz wykonywał absorber?
 • #290
  tadek-67
  Level 20  
  Będzie z z blachy jak na bojlery,tam zamówiłem blachy[wytwórnia pieców i bojlerów].Nierdzewka bez odpowiedniej obróbki cieplnej ,nie do nieosiągnięcia w domowych warunkach ,będzie pękać i rdzewieć.Co do absorbera,te 4,5 L. wody na 4,5 KW mocy wg. mnie to minimum,by woda się nie gotowała mimo mieszania i radiatorów.Postaram się znaleźć Cynkownię w Lęborku,[tel. mam] i ogniowo to ocynkować.Chyba ,że macie inne zdanie ?
 • #292
  saskia
  Level 39  
  tadek-67 wrote:
  Będzie z z blachy jak na bojlery,tam zamówiłem blachy[wytwórnia pieców i bojlerów].Nierdzewka bez odpowiedniej obróbki cieplnej ,nie do nieosiągnięcia w domowych warunkach ,będzie pękać i rdzewieć.Co do absorbera,te 4,5 L. wody na 4,5 KW mocy wg. mnie to minimum,by woda się nie gotowała mimo mieszania i radiatorów.Postaram się znaleźć Cynkownię w Lęborku,[tel. mam] i ogniowo to ocynkować.Chyba ,że macie inne zdanie ?


  Zamiast kombinować z aluminiowymi radiatorami, kup na złomie kawałek 15mm płyty stalowej, wytnij palnikiem krążek odpowiedniej średnicy i załóż na tokarke.
  Jeśli masz mechaniczny posuw poprzeczny to wytoczysz ładną spiralę Archimedesa (taką jak są wewnątrz uchwytów tokarskich) i bedziesz miał idealny front absorbera, z radiatorem wewnątrz i idealnie pasującym do krążenia-mieszania wody.

  Nie bedziesz miał problemów ze spawaniem, a po spawaniu możesz galwanizować.
 • #293
  mirek_zaf
  Level 15  
  saskia wrote:
  Sądzę że absorber może być jedynie nieco większy wymiarami, od wymiaru pojedńczego lustra.

  Nie w tym przypadku, bo ten tracker na fotokomórki z tą maszynerią nie ma szans trafić w coś tak małego-w taką beczkę już prędzej, ale typuję że tylko przy bezchmurnym niebie, bo zgłupieje jak pojawią się przejsciowe małe chmury po południu.
  Jedynie piwo można sobie tym podgrzac i kiełbasę jak się ręcznie ustawi w ognisku i tyle z tego będzie :D
 • #294
  Tedek123456
  Level 10  
  tadek-67 wrote:
  JCałość będzie ocieplona wełną mineralną 3 cm grubości,a obieg pompki 3-krotnie otuliną.Tu fotka radiatorow,jeszcze 6 ma dojść kurierem.

  3cm wełny to możesz sobie ocieplić tym jajko ugotowane żeby nie wystygło za szybko :D
  Radiatory to załoz na te silniczki od wiertarki bo... spłoną jak przygrzeje słóńce teraz.
  To jakaś kpina, czy nie masz kalkulatora w domu żeby policzyć przewodnictwo cieplne kilku cm wełny wtedy takich bzdetów byś nie pisał, bo jak ktoś to czyta to ze śmiechu padnie :smoke:
 • #295
  tadek-67
  Level 20  
  Pomijając te 2 ostatnie posty ,-zwykły hejting bez znajomości tematu,
  Jack,nierdzewka po spawaniu może pękać[naprężenia] lub rdzewieć , gdyż zmienia się jej struktura wewnętrzna, poczytałem o tym i wolę nie ryzykować.
  Saskia, pisaliśmy o tym kiedyś rozważając projekt absorbera, równie dobrze mógłbym zwinąć rurę karbowaną stalową w spiralę i mamy to samo ,ale pomysł upadł właśnie z powodu mikrogotawania, Ty proponujesz mniej więcej to samo tylko w innym wykonaniu.Mam materiał kupiony i zamówiony,inne opcje odpadają , chciałem poznać Wasze zdanie.Jednak w temacie nikogo nie było przedemną,kto by to robił w skali 1;1 i jak to w pionierskiej konstrukcji ,jest wiele niewiadomych i domysłów,reszta to dywagacje.Trzymam sie planu ,zbuduję absorber jak opisałem, oczywiście pokażę jak wyszło. Przy takim zaawansowaniu całości jest juz bliżej jak dalej.Szczerze mówiąc bardziej mi chodziło o stosunek pojemności wodnej do mocy lustra i tempa jego nagrzewania.Liczę się z Waszym zdaniem,jednak nie mogę pod wpływem każdego postu zmieniać decyzji,bo nikt z nas tak do końca nie jest pewien końcowego efektu i nie wie ,w jakim tempie będzie to lustro grzać wodę. Oczywiście można to wstępnie wyliczyć ,ale to tylko wyliczenia,a praktyka jak wiadomo nieraz się z nimi mija.
 • #296
  mirek_zaf
  Level 15  
  tadek-67 wrote:
  Jednak w temacie nikogo nie było przedemną,kto by to robił w skali 1;1 i jak to w pionierskiej konstrukcji ,jest wiele niewiadomych i domysłów,reszta to dywagacje.

  Rzeczywiście przypomina ona te z czasów "dzikiego zachodu" jeśli chodzi o technologię wykonania


  tadek-67 wrote:
  bo nikt z nas tak do końca nie jest pewien końcowego efektu i nie wie ,w jakim tempie będzie to lustro grzać wodę.

  Ja tam jestem pewien-efekt będzie taki, że to będzie grzało ten ogród, a za jakiś czas krótki zasyfią się te zwierciadła i nie będzie się chciało wymieniać je na nowe i... ten projekt skończy jako... suszarka na ciuchy po praniu. Przemyśl to, akurat do tego ten tracker na fotokomórki się nada :ok:
  Jeszcze jakby się rozkładał daszek jak zaczyna pada deszcz to by było idealnie-ale to chyba nie problem-kolejne 6 zębatek i by dało radę co nie :D
 • #297
  tadek-67
  Level 20  
  Cóż powiedzieć, coś komuś obiecałem, słowa trzeba dotrzymać i tyle w temacie.
 • #298
  saskia
  Level 39  
  Tadek, nie chodziło mi o kanały w cienkim absorberze w których woda miała by przepływać, tylko o radiatory jednolite z materiałem absorbera.
  Tył absorbera miał by być z dennicy.
 • #299
  bachus1
  Solar collectors specialist
  bachus1 wrote:
  Prognozuję, że na jakieś pół roku.
  mirek_zaf wrote:

  Pół roku na taki temat? ;)
  Przecież to jest proste jak "budowa cepa" :D
  Już po tygodniu jestem ekspertem od wróżenia

  mirek_zaf wrote:
  bachus1 wrote:
  Tak samo nie przyjdzie nikomu do głowy wykonać pompę do instalacji.

  No i tutaj znowu się mylisz, bo właśnie pracuję nad taką pompą i do tego były mi potrzebne eksperymenty z mieszadłem magnetycznym zakończone powodzeniem tak na marginesie i właśnie opracowuję sterownik do tego :D

  Było jeszcze o silniku Szterlinga z tyłu czaszy i o zasobniku z parafiną, było też o tajemnym absorberze próżniowym csp no i chyba temat zarzucony to:
  mirek_zaf wrote:

  Właśnie chcę anodowanie aluminium przeprowadzić testowo w przyszłym tygodniu

  anodowanie w słoikach po ogórkach.
  Miesiąc już minął a tu żadnych prac namacalnych nie widać, prócz przekomarzania się z niektórymi. Jakby prace stanęły, nadęcie sflaczało.
  W miesiąc to taki „gieniusz” jest w stanie zarobić tyle, że nie będzie się kaleczył w jakieś własne wytwory a kupi sobie w sklepie i zamontuje. Wszak końcowy efekt to tylko ciepło i może kawałek prądu.
  mirek_zaf wrote:
  crb wrote:
  szkło hartowane jest bardzo wytrzymałe

  A jak robieniem w takiej szybie otworów o średnicy np. 15mm-30mm?

  A to będzie hit na miarę rekordu: Wyciąć w szkle hartowanym koło o średnicy 5m.
  Proponuję od tego zacząć całą zabawę, będzie wyznacznikiem reszty.
 • #300
  bachus1
  Solar collectors specialist
  mirek_zaf wrote:
  bachus1 wrote:

  A to będzie hit na miarę rekordu: Wyciąć w szkle hartowanym koło o średnicy 5m.
  Proponuję od tego zacząć całą zabawę, będzie wyznacznikiem reszty.

  Niby po co?

  Widzę, że nasz "geniusz" daje sobie spokój z tak precyzyjnie wyliczonym kolektorem.
  Bańka sflaczała nim się napompowała, myślę, że po takim bufonie nie będziemy płakać. I jest mi bardzo wesoło, że to z mojego powodu kolega się wycofuje bo faktycznie piszą tu ludzie czynu a nie hipokryci myśląc, że komuś zaimponują. A i kolegi wiedza to żadna tajemnica, nikomu jak na razie nie potrzebna. Damy "se radę" bez kolegi.
  :bye: :bye: :bye: :bye: