Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.

Gi3nek 02 Jun 2014 11:23 84712 317
Computer Controls
 • #301
  BahosFKrzak
  Level 10  
  tadek-67 wrote:
  Co do absorbera ,ja też mam obawy,ale zrobię go,a nuż zadziała

  A jak wyjdzie nie "nuż" tylko "kicha" to... suszarka na ciuchy? :D
  :sm31: :please:

  A to jedno z tych "pionierskich" CSP Tatku i dało radę bez 12 zębatek i łańcuchów, z budowane jeszcze w czasach PRL'u i komuny -dziewiczy projekt waść robisz z tymi lusterkami z łazienki i zębatkami od roweru :D
  http://en.wikipedia.org/wiki/Plataforma_Solar_de_Almer%C3%ADa
  Quote:
  The PSA was founded in the early 1980s and run by the Centro de Investigaciones Energéticas, Medioambientales y Tecnológicas (CIEMAT)


  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
 • Computer Controls
 • #302
  mapek_sz
  Level 21  
  BahosFKrzak jak mu nie wyjdzie ten, zrobi inny. Suszarkę na ciuchy juz ma. Nie wiem co sie tak czepiacie tych zębatek? On nie robi fabryki kolektorów, ale amatorska instalację z tego co ma.
  Na fotce pokazany jest silnik stirlinga. Nie wiem co chciałeś pokazać tym zdjęciem? Są ogólnie znane. Raczej wątpię by zona zgodziła sie na takie ustrojstwo koło domu...dość bolsze jest. Fundusze jakie mamy starczają na zbudowanie fundamentu pod to urządzenie ze zdjęcia...gdyby były większe, kupili byśmy fabryczne instalacje zamiast produkować sie po nocach.
  Mój solar działa nadal, pomimo złośliwości Mirka. Po założeniu zaworu zwrotnego, przy częściowo zachmurzonym niebie mam na nim ponad 40 stopni. To za mało, wiec zrobię kiedyś drugi. W końcu to tylko 2m2.
  Myślę jednak o lusterkach, ale nie do grzania. Mam na myśli cos w stylu z tego zdjęcia. Oczywiście w wersji mini i bez aspiracji na kilowaty.
 • #303
  BahosFKrzak
  Level 10  
  mapek_sz wrote:
  Na fotce pokazany jest silnik stirlinga. Nie wiem co chciałeś pokazać tym zdjęciem? Są ogólnie znane. Raczej wątpię by zona zgodziła sie na takie ustrojstwo koło domu...

  A stojak obrotowy z lustrami z łazienki i łańcuchami lepiej wygląda?
  To mozna ładnie zabudować i nie musi być widać praktycznie w ogóle tych rur.
  Za to widac genialne i proste mocowanie do fundamentu-może wypowiedza się ci co twierdzili w tym wątku, że wiatr porwie taką kilkumetrową zabawkę-wczesniej ich dach odleci do sąsiada niż ten fundament, bo jak czasza zostanie ustawiona poziomo to opór powietrza tego żaden.
  Jak ktoś nie ma pieniędzy, to sobie zrobi takie o średnicy 2m i postawi na dachu.
  Jak chce mieć kilkumetrowe to wiadomo że trzeba coś zainwestować, żeby później miec grzanie za darmochę ;)
  To co się sie wstawi w ognisko to drugorzędna sprawa-zależy co komu pasuje i jakie ma zapotrzebowanie na energię ze słońca.
  Wazne, żeby nie robić prowizorek, a do tego potrzeba pomysłu i wiedzy technicznej... nie wystarczy złapać za spawarkę i pokleić kilka kawałków blachy i rurek...
 • #304
  tadek-67
  Level 21  
  Nadszedł czas wylotu i dalszej pracy przy solarze ,zainteresowanych poinformuję po powrocie o postępach.
  PS. Mapek ,z kim Ty się wdajesz w dyskusję :D ,nie poznajesz? no nie mogę normalnie,to się nazywa upór.
 • #305
  mapek_sz
  Level 21  
  BahosFKrzak ha....ja mam taki stojak, zwany przez ciebie prowizorką i działa!!! Co prawda nie ma na nim lustra, ale zwykły panel, ale konstrukcja taka sama...prowadnica na kułkach...obeszło sie nawet bez łańcuchów...
  ps. życze miłej warty przy solarze w celu jego składanie przy silnym wietrze. Co prawda konstrukcja ze zdjęcia wytrzyma wiele, ale twoja raczej nie. Zrób właśnie taką!! Jedyna jej wada to to że jest w układzie Dobsona, a powinna być horyzontalna.
  .
  tadek-67 fajnie ze wracasz. bardzo ciekaw jestem postępu prac. Mirek poprostu nie wie co to hobby. Nie koniecznie musi to dawać dziesiątki kilowatów. Dla mnie fajniejsza jest sama budowa. Kiedyś dumałem o twoim absorberze. Da rady zrobić do niego przesłonę. Jakby cie interesowało to ci napisze jak. Ocieplenie 5 cm dobrej wełny może być za mało. Martwi mnie tez podczerwień emitowana z absorbera. Nie powinna ona mieć znacznych wartości. Temperatury powierzchni powyżej 100 stopni bedą efektywnie generować straty. Przysłona z szybą pewnie by je nieco ograniczyła. Myślę też że dennica powinna być elementem wklęsłym skierowana do lustra, a nie wypukłym. Wypukły element będzie rozpraszał promieniowanie, a wklęsły je skupi. W miejscu skupienia można dać odbłyślnik i uratować część emisji.
 • #306
  bachus1
  Solar collectors specialist
  BahosFKrzak wrote:

  Za to widac genialne i proste mocowanie do fundamentu-może wypowiedza się ci co twierdzili w tym wątku, że wiatr porwie taką kilkumetrową zabawkę-wczesniej ich dach odleci do sąsiada niż ten fundament, bo jak czasza zostanie ustawiona poziomo to opór powietrza tego żaden.

  To to jeszcze pikuś ale był tu t taki a może jeszcze jest "gieniusz" co chciał ciąć szkło hartowane, to dopiero hit, i nic oprócz mądrzenia się nie zrobił, zarzucając innym, że wykorzystują zębatki.
 • Computer Controls
 • #307
  BahosFKrzak
  Level 10  
  mapek_sz wrote:
  Co prawda konstrukcja ze zdjęcia wytrzyma wiele, ale twoja raczej nie. Zrób właśnie taką!!

  raczej stal ma podobna wytrzymaość i nie zależy ona od tego czy ja utnę kwawałek takiej rurki gumówką, czy zrobi to "fachowiec" -prawa fizyki sa takie same tylko niektórzy ich nie znają i bija pianę tylko zamiast coś policzyć :D

  Zrobię taką jaka będzie potrzebna-ta jest brzydka bo nie zabudowana- a fotę wrzuciłem, żeby Tatko nie bił piany, że to jakieś "dziewicze terytoria" odkrywa jak ponad 30 lat temu to już zrobili i pewnie więcej prądu z m2 wygenerowali niż te solary PV co teraz wciskają ludziom, bo sprawność całkiem przyzwoitą mogli wyciagnać w tym Sterlingu, większa od tych marnych 15% w obecnych "wydajnych" PV ;)

  Z takiej instalacji można mieć nie tylko ciepłą wodę (uboczny efekt chłodzenia Stirlinga), ale i.. prąd i takie instalacje ludzie mają w Niemczech, tylko u nas to co jest tam na śmietnikach czyli stare solary do nas przywożą i reanimują nasi biedni nowobogaccy zakładający firmy krzak korzystając z minimalnego wynagrodzenia << 1k Euro :D
 • #308
  mapek_sz
  Level 21  
  BahosFKrzak ojej...dość sporo się pętałem po Niemczech i Francji...ale nigdzie takiego ustrojstwa nie widziałem. Za to mam nadzieję że będzie stało w moim ogródku...nieco mniejsze, ale jednak. Powiem więcej: nim ty policzysz co trzeba, moja prowizorka będzie sie kręcić az miło. Niemniej cieszę sie że coś liczysz, bo zawsze wiem jak nie robić. jakby nie patrząc jest z tego konkretna korzyść. Za co musze podziękować.
 • #309
  BahosFKrzak
  Level 10  
  mapek_sz wrote:
  dość sporo się pętałem po Niemczech i Francji...ale nigdzie takiego ustrojstwa nie widziałem.

  No bo może obracasz się w nieco mniej elitarnym środowisku i oglądałes tam slamsy, bo za granicą też są. Więcej czytaj bo jest pełno publikacji na ten temat i opisy takich systemów.

  Tyle co zaoszczędzisz na tej swojej prowizorce do grzania baniaka przez rok, to ja jestem do przodu po przejechaniu za darmo praktycznie pojazdem elektrycznym kilkaset km w ciągu miesiąca i małe instalacje mnie nie interesują :D
  Chcę mieć jazdę za free, wię będzie ładowane energią słoneczną mojego bolidu ale nie z paneli PV bo są mało wydajne, a przy okazji nagrzeje się jeszcze woda i mam gdzieś prowizorki, bo to ma być na lata a nie po to żeby bić pianę na elektro'wodzie i zademonstrować jakieś straszydło :D
  Póki co pokazałeś.... skaczący silnik od wycieraczek w swoim trackerze-do trafienia tym w absorber wielkości <0.5m jeszcze daleko w twoim przypadku...
 • #310
  mapek_sz
  Level 21  
  BahosFKrzak nie widziałem w Niemczech ani jednego slamsu...możesz podać lokalizację jakiegoś? Chętnie zaglądnę, jak takie dziwo wygląda. We Francji, a konkretnie w Paryżu mozna uznać za slams 18 dzielnicę. jednak jak porównać ja do Warszawy, to i tak jest to cud techniki i urbanizacji. Ponoć w Marsylii sa takie dziwa...ale byłem za krótko by cos powiedzieć.
  Skaczącego silniczka juz nie ma...hyhy... a konkretnie jest, ale nie skacze drogi Mirku. Po drugie ten traker był do zwykłego panela, gdzie dokładność nastawienia nie ma znaczenia. Działa, spełnia swoja rolę i na tym koniec. Zamiast pisać dyrdymały, zrób cokolwiek, czym mógł byś sie pochwalić. Ja część materiałów na silnik Stirlinga zamówiłem. Zdecydowałem sie na nietypowa konstrukcje tego silnika, więc pewnie chwilkę mi zejdzie nim pokażę efekty. Jestem jednak pewny że będzie to wcześniej niż pierwszy wat twojej energii słonecznej, o bolidzie nie wspominając. Dla odmiany może by coś zrobić sensownego, lub obgadać jakiś ciekawy prototyp zamiast uszczypliwości?
  ps. na temat solarnych silników stirlinga jest sporo. Jednak albo to sa starocie, albo ogólniki. Nie wiem czy widziałeś, ale taki silnik ma przesłonę taką jak ci opisywałem, oraz absorber zbudowany tak jak model czerni doskonałej. Nie wiem czy uda ci się cokolwiek osiągnąć za pomocą swoje rurki szklanej....bo to nie ta liga.
 • #311
  BahosFKrzak
  Level 10  
  mapek_sz wrote:
  Nie wiem czy widziałeś, ale taki silnik ma przesłonę taką jak ci opisywałem, oraz absorber zbudowany tak jak model czerni doskonałej.

  Widziałem i analizowałem patent silnika Stirlinga "free-piston" z liniowym alternatorem i to mi wystarczy.
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
  Tutaj w akcji:
  http://tallbloke.files.wordpress.com/2013/04/animation_tdc_01_jeff.gif?w=614

  Niektórzy lubią prowizorki i robią testy prototypów takich maszyn tak :bad-words:
  Ale jest w tym power i działa nawet po ściągnięciu z kuchenki gazowej bo jest nagrzane jeszcze :Fade-color

  BTW: Nie jestem żaden Mirek, tylko Great Inventor :D
 • #312
  mapek_sz
  Level 21  
  BahosFKrzak wystarczy do czego? Te silniki yt to raczej mi nie pasują, Mirku. Pisałem że to będzie zupełnie inna konstrukcja. Powiem szczerze, ze eksperymentalna...jak się uda, będe hepy, jak nie to będzie suszarka!
  twoje bajania mają szanse pokonać jakąkolwiek prowizorkę? Z nieciepliwościa czekam na wyniki! Trzymam mocno zaciśniete kciuki az każdy hipotetyczny wat energi z "nieprowizorki"
 • #313
  BahosFKrzak
  Level 10  
  mapek_sz wrote:
  Z nieciepliwościa czekam na wyniki!

  Sukces goni sukces i pierwsze już są... właśnie zabawiłem się w tzw. "Myth Buster'a", czyli "pogromcę mitów" i .... zdemaskowałem bez kupowania tego, możliwości tej śmiesznej zabawki za którą chcą 50$ bez dostawy elektrowoda: Miniaturowa turbina wiatrowa z uchwytem rowerowym :changes:
 • #314
  mapek_sz
  Level 21  
  BahosFKrzak z tym wiatromierzem do roweru to faktycznie poroniony pomysł. Nie wiem tylko co cie dziwi w tych 5 voltach? Wolty nie zależą od predkości wiatru, ale od ilości zwojów cewek prądnicy, oraz indukcji magnetycznej, a konkretnie szybkości jej zmian. Na chłopski rozumu, ilość swojów i obroty. Moc dla odmiany będzie to iloraz tego napięcia i natężenia. Natężenie zalaeży znowu od przekroju drutu i oporu na odbiorniku. Jeśli przekroczymy dostepną wartość prądu, a moc ze smigła będzie wystarczająca, to zjara się uzwojenie. Natomiast jeśli smigło nie będzie miało mocy, to spadną obroty, czyli napięcie też spadnie.
  ps. pogżeb na złomie za silnikami z pralek. Tymi komutatorowymi, a nie popularnymi pralkowcami. Maja one prądniczkę tachometryczną. Do tego smigiełko z jakiegoś wentylatora, oraz miernik napięcia. Przeskalować w jakims samochodzie i masz wiatromierz.
  ps2 parenaście postów wcześniej pisałes że robisz wiatromierz, na bazie silniczka z dvd...nie udało się? Liczyłem na jakis opis...
 • #315
  BahosFKrzak
  Level 10  
  mapek_sz wrote:
  parenaście postów wcześniej pisałes że robisz wiatromierz, na bazie silniczka z dvd...nie udało się?

  To mogłoby być zbyt delikatne i mało odporne na warunki atmosferyczne i taki silniczek wykorzystam do czegoś innego.
  Do pomiaru wiatru wystarczy coś dużo prostrzego-myslę że ośka z piastą od roweru z przedniego koła będzie dobra, bo zamocuje się na tym wirnik i jak się nasmaruje to ładnie się będzie kręcić.
  Do tego 2a małe neodymy na dole i prawdopodobnie analogowy halotron do generowania impulsów-najlepszy by był jakiś halotron który daje na wyjściu On/OFF czyli taki z silników BLDC większych, ale ostatecznie alanogowy SS495A do tego też się nada (jest dosyć tani <niż 2$), ale można ze starego silnika DVD właśnie wylutować jeden z tych 3ech które tam są w tym silniczku BLDC i to już wystarczy pod pin mikrokontrolera podpiąć.
  Myslę że to będzie razem z czujnikiem temperatury otoczenia i panelem PV do szacowania aktualnego nasłonecznienia i wykrywania zachmurzenia-coś ala taka mała stacja meteorologiczna z komunikacją na I2C oczywiście :)
  Tani mały mikroprocesor ATTiny85 na płytce 5cmx5cm do tego starczy spokojnie, bo mam tam akurat 3 ADC 10bitowe i płytki prototypowe są już gotowe tylko będzie zabawa to polutować w wolnej chwili...i napisać parę linijek programu do obsługi tego w C :Fade-color

  BTW: Może nawet taki ładny mały Savonius wyjdzie z tego 8-)
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
 • #316
  bachus1
  Solar collectors specialist
  BahosFKrzak wrote:
  Poziom dyskusji jest tak marny na elektrodzie, że... pokasowałem co ciekawsze wyliczenia i wykresy, bo nie będę tego publikował w wątkach nawiedzanych przez firmy krzak typu Bachus

  No patrz Pan a ja myślałem, że nasz koleżka już pozabierał zabawki i poszedł się bawić do swojej piaskownicy bo mierzi go nasze towarzystwo. A tu dalej czaruje i robi z "gęby cholewę". A może jednak zastosować się do raz danego słowa!
  Honoru za grosz nie masz koleżko!!!!!

  Moderated By movzx:

  Jeśli temat lub określone osoby naruszają regulamin - od tego jest system raportów a nie wycieczki osobiste. Właściwie to powinno być ostrzeżenie, zwłaszcza że ranga specjalisty jednak zobowiązuje...
  3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.
  3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.

 • #317
  BahosFKrzak
  Level 10  
  bachus1 wrote:

  No patrz Pan a ja myślałem

  To jak coś wymysliłeś to napisz coś na temat,a jak nie to bujaj się frajerze.

  Moderated By movzx:

  Z profilu użytkownika: Wieś. To ubliża ludziom ze wsi.
  3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.
  3.1.5-3.1.7 Zabronione jest rozpowszechnianie treści (...) sprzecznych z zasadami współżycia społecznego lub o obraźliwym charakterze, bądź naruszających obowiązujące standardy etyczne.
  Panu już dziękujemy.

 • #318
  saskia
  Level 39  
  tadek-67 wrote:
  Nadszedł czas wylotu i dalszej pracy przy solarze ,zainteresowanych poinformuję po powrocie o postępach.


  I jak postępy?

  Wróciłeś już?