Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.

Gi3nek 09 Feb 2013 18:35 84841 317
Computer Controls
 • #61
  malinabend 1
  Level 22  
  Te obliczenia są mocno naciągane .Najbardziej do mnie przemawia np fakty ; Interesuje mnie ; Temperatura wody w bojlerze 1 .temp średnia całego zbiornika czujnik na dole i czujnik na górze zbiornika suma podzielone przez 2 da średnią 2 średnia temp wody po podgrzaniu , 3 pojemność zbiornika w litrach 4 . czas grzania słońca np 3h Teraz proponuje liczyć na podstawie tych danych .Dla przykładu u mnie 6 listopada ; Woda przychodząca 10C zagrzana 30C zbiornik 300l czas grzania [pracy pompy] 3h wielkość solarów pow. ca. 7m2
 • Computer Controls
 • #62
  pawelec5
  Level 17  
  malinabend 1 wrote:
  Te obliczenia są mocno naciągane .

  No i kolejny przykład braku czytania ze zrozumieniem wykresów i obliczeń ale negować się umie najlepiej.

  Według Twoich wskazówek:

  Zbiornik 140l, czujnik jest 1 na środku. Podłączony jest do solara przez wymiennik płytowy tak że jeżeli pompa się załączy pobiera zimną wodę z zasilania bojlera, podgrzewa przez wymiennik płytowy i wraca do bojlera przez wyjście CWU. Tak że woda podczas pracy pompy jest całkowicie wymieszana o jednej temperaturze.

  Czytając z wykresu:
  Zbiormik 140l
  Woda przed ogrzaniem - 37,6C
  Czas grzania - 46min
  Woda po ogrzaniu - 45,1C

  Wzór na moc - Ciepło właściwe * masa * delta temperatury / czas(s)
  P=4200*140*(45,1-37,6)/46*60=1597W

  Sprawność - ilość mocy odebranej/ilość mocy przyjętej
  Sprawność - 1597W/2500W = 0,63 = 63%

  Mam nadzieje że nie będę musiał Ci tego już więcej razy obliczać.
 • Computer Controls
 • #64
  pawelec5
  Level 17  
  Październik

  Dodano po 1 [minuty]:

  Przepraszam dokładnie 30 wrzesień.
 • #66
  pawelec5
  Level 17  
  malinabend 1 wrote:
  Jak na wrzesień to słaby wynik .

  Dla mnie jest to bardzo dobry wynik. To że Ciebie nie satysfakcjonuje to trudno.
  Jakby z tą mocą grzał 10h to 300l nagrzałby od 15 do 60.
 • #67
  malinabend 1
  Level 22  
  Właśnie weszły mi w łapki dane z 21 grudnia ; 21 grudzień grzanie ok 3h temp w zbiorniku 29C temp startu 10C .. Ale Ja mam problem taki że trzeba szyby od czasu do czasu przemyć ; spryskać i gumką ściągnąć u ciebie trzeba polerować częściej inaczej spadek sprawności . Problem z szronieniem ; mam 2 obcje albo idę na dach z konewką i poleje szyby albo włączę na 5 minut pompę i się rozmrożą wybieram pierwszą obcje bo mały problem i nie ma strat . A jak u ciebie? Koszt twoich zapewne dużo większy łacznie z sterowaniem - kłopot i koszty
 • #68
  pawelec5
  Level 17  
  Zadam Ci kolejny raz pytanie: Masz jakieś doświadczenie z kolektorem słonecznym oświetlanym zwierciadłem? Tak samo wystarczy przemyć lustro jak Twoje szyby. Pleciesz głupoty z tym polerowaniem. A sterowanie jak się dobrze wykona to raz a porządnie. Jest wykonane tak samo jak sam kolektor.

  Dodano po 2 [minuty]:

  A odnośnie kosztów to nie wiem. Nie ma skrzyni tylko konstrukcja. Nie ma izolacji, jest tylko na kolektorze głównym, nie ma szyb, itd...

  Dodano po 3 [minuty]:

  Teraz podam kolejną rzecz która według mnie przeważa na moją korzyść.
  Co zrobisz jak przyjdzie grad???
  Co zrobisz jak zagotujesz solary?
  Co zrobisz jak śnieg zasypie solary?

  Ja mam od tego automatykę która odpowiednio ustawi solara tak że nic mu się nie stanie...

  Dodano po 22 [minuty]:

  Powiedz mi ile według ciebie ma moc słońca na 21 grudnia w Twoim rejonie?
 • #69
  kudlacikus
  Level 11  
  Porównywanie kolektora „zwierciadlanego” z płaskim zrobiłem prosto (prawie prostacko). Ustawiłem podobny przepływ i porównywałem temperaturę wychodzącą, powierzchnia była prawie identyczna, temperatura medium wchodzącego jednakowa.
  Nie robiłem notatek, a cały system jest bardziej złożony niż tutaj przedstawiłem – poza kolektorami cieczowymi na obrotnicy jest jeszcze kolektor powietrzny
  opisany w wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11910266#11910266
  Bezwzględnie i niepodważalnie mogę stwierdzić, iż żaden kolektor stacjonarny nie może się równać z kolektorem nadążnym. W wielu przypadkach nawet dwukrotnie większa powierzchnia nie wystarczy. To sprawdzałem przez cały rok, o ile pamiętam 2006. Dwa identyczne (modelowe-małe) kolektory z identycznym chłodzeniem, umieściłem jeden na obrotnicy drugi stacjonarnie. System spisywał dane przez cały dzień i wyliczał średnią z każdej godziny od wschodu do zachodu słońca potem niestety ręcznie przepisywałem dane do Excela na koniec (po roku) wyszło, że wydajność na obrotnicy jest wyższa o 82%. Oczywiście wynik jest obarczony wieloma błędami (np. niezbyt dobra metoda pomiaru), ale kilka procent nie zmieni faktu, że żaden kolektor nie doścignie układu nadążnego.
  Właśnie jestem w trakcie przebudowy układu sterowania. Pierwszy układ zbudowany na At89s52 działał jako (płytka prototyp leżący na taborecie przykryty folią przez jakieś 4 lata. Potem był na ATMEGA-16 (łatwiej zrobić układ, bo ma wbudowany przetwornik A/C w poprzednim układzie był mój kombinowany, (co nie znaczy, że niedokładny). Teraz po latach pracy awarii uległy silniki napędowe i przerabiam układ na silniki krokowe (jestem w trakcie) sterowanie na ATMEGA 32 z tą samą płytką co MEGA 16 i tą samą podstawą programową. System nie korzysta z fotooptyki tylko wylicza kąty nachylenia na każdą minutę każdego dnia roku. Zegar z podtrzymaniem bateryjnym. Sprzężenie zwrotne (rzeczywiste położenie kolektora) potencjometry – uszczelnione i indywidualnie wyskalowane. Oczywiście nie grozi przegrzanie, bo odwrócą się od słoneczka i nie grozi spalenie silników, bo jeśli się nie obróci, to zatrzymuje i alarmuje itd. Mam jeszcze w planie połączyć całość magistralą RS485, no ale to już poza tematem.
  Całość daje dość wody dla 8-osobowej rodziny, a właściwie 9-osobowej, bo babcia zajmuje się najmłodszymi pociechami i prawie jest mieszkańcem. No i wcale nie trzeba oszczędzać tej energii, bo jest darmo.
 • #70
  pawelec5
  Level 17  
  No kolego pełen szacun... Widzę że się napracowałeś aby osiągnąć najlepsze wyniki. Szanuję ludzi którzy cały czas próbują czegoś nowego i wiedzą co mają. Jak widzisz ja też sterownik mam na Atmedze. Długo zastanawiałem się w jaki sposób sterować. Wybrałem fotorezystory i jestem zadowolony. Ty masz tablice położenia słońca i też jesteś zadowolony. Ważne tylko żeby działało. Jeżeli mógłbyś udostępnić wyniki z pomiarów to jestem bardzo ciekaw. Jak nie na forum to na PW.
  Ja też aktualnie przerabiam napęd prawo-lewo na silnik z reduktorem na falowniku. Łatwiejsza bo wolniejsza regulacja.
  Pozdrawiam.
 • #71
  malinabend 1
  Level 22  
  Grad był solary przezyły maska w aucie nie!!! Przegrzanie solarów - jak wszedzie jesli masz zabezpieczenie to nie zalezy od typu .Śnieg zasypał i szron . zamieszczałem też fotki - właczam pompe na - kilka minut i po kłopocie . A mnie ciekawi jak czyscisz te lustra i jak często bo ja co jakiś czas wlatam z konewką i leje potem gumką ściągam i po zawodach . Ale ty to masz problem czystość albo sprawność wiadomo kominy sadza ptaki kurz i tdd z lustrami to jak w aucie z szybą aby coś widzieć to non stop trzeba pryskać i wycierać a z lustrem to dochodzi polerka albo kibel z lustra
 • #72
  pawelec5
  Level 17  
  malinabend 1 wrote:
  Przegrzanie solarów - jak wszedzie jesli masz zabezpieczenie to nie zalezy od typu .

  Jak nie zależy??? Ciekawe czy możesz sobie pozwolić na tygodniowe wakacje w sierpniu??? Jedyne co to chyba przykryć kocami.
  malinabend 1 wrote:
  A mnie ciekawi jak czyscisz te lustra i jak często

  Do tej pory wystarczy raz na miesiąc przemyć płynem do mycia szyb i po krzyku. Żadna polerka nie wchodzi w grę... Ty też jak nie przemyjesz swoich szyb to sprawnośc spadnie... Piszesz jakbyś miał coś takiego przetestowane a wnioskuję że nie masz tylko szukasz dziury w całym. Popraw te baniaki u siebie bo paskudnie wyglądają.
 • #73
  malinabend 1
  Level 22  
  Już się robi . Twoja prośba moim rozkazem , a na wakacje jadę spokojnie bez obaw jest zabezpieczenie nie koce a elektronika zabezpiecza, czuwa nad przegrzaniem . Niestety kwasówka po czasie traci połysk , to i sprawność. Z szybami mały kłopot bo raz na 1-2 miesiące się myje normalnie jak każdą szybę
 • #74
  pawelec5
  Level 17  
  Proszę opisać w jaki sposób i jaka elektronika zabezpiecza Twój solar przed przegrzaniem...
  A jak się uparłeś do tej kwasówki to powiem że jak straci połysk to się blachę wymieni na nową i po kłopocie. W garażu leżą już 4 docięte arkuszę na kolejnego solara tylko większego:)
 • #75
  iskrownik
  Home appliances specialist
  malinabend 1 wrote:
  nie koce a elektronika zabezpiecza, czuwa nad przegrzaniem
  Możesz opisać jak Ci to działa? Jestem tak samo ciekaw jak kolega pawelec5.
  pawelec5 wrote:
  jak straci połysk to się blachę wymieni na nową

  Jak będziesz mył płynem do szyb z domieszką amoniaku to będziesz miał szaro-zielonkawy nalot po jakimś roku. Jak dobrze polerka zrobiona to wystarczy raz na dwa miesiące umyć izopropanolem a resztę deszcz spłuka.
 • #76
  pawelec5
  Level 17  
  iskrownik wrote:
  Jak będziesz mył płynem do szyb z domieszką amoniaku to będziesz miał szaro-zielonkawy nalot po jakimś roku. Jak dobrze polerka zrobiona to wystarczy raz na dwa miesiące umyć izopropanolem a resztę deszcz spłuka.


  Dzięki za radę. Muszę doczytać co to za ustrojstwo i jeżeli warto no to się zakupi taki płyn. Masz go przetestowanego?
  Pozdrawiam.
 • #77
  iskrownik
  Home appliances specialist
  pawelec5 wrote:
  Muszę doczytać co to za ustrojstwo i jeżeli warto no to się zakupi taki płyn. Masz go przetestowanego?

  Izopropanol kupisz w pierwszym lepszym sklepie z częściami RTV(tylko nie różowy bo ten jest do mycia laminatu). Pytasz czy mam go przetestowanego, oczywiście :). W końcu jestem w posiadaniu od jakiś 2 lat zwierciadlanej samoróbki .
 • #78
  pawelec5
  Level 17  
  Opisywałeś gdzieś swoją konstrucje??? Chętnie poczytam jak Twoje cacko wygląda i ciekaw jestem wyników. Pozdrawiam.
 • #79
  iskrownik
  Home appliances specialist
  Witam. Model zacząłem opisywać chyba gdzieś tam na 118 stronie tematu "kolektor słoneczny za tysiąc pincet", może mało sensownie opisałem, ale na wstępie zostałem potraktowany odrobiną uszczypliwości,więc darowałem sobie ciąg dalszy... Z deka nerwowy jestem i nie daję się sprowokować, a wedle zasady " nie wdaj się w dyskusję z idiotą, najpierw zniży Cię do swego poziomu , a później załatwi doświadczeniem".Odpuściłem sobie ....
  Ciebie podziwiam za publikację i cierpliwość dyskusji z co poniektórymi użytkownikami forum :) .
  Wczoraj miałem lenia i nie chciało mi się zbytnio pisać.Dziś postaram się pisać do rzeczy i na temat.
  Kolektor używany w okresie kiedy nie korzysta się z centralnego ogrzewania,wpięty równolegle do wymiennika dwupłaszczowego cwu( ACV HL160).Gdy jest sezon grzewczy i temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, zamykam zawory na kolektor,otwieram na co, z kolektora i z rur spuszczam wodę.W sezonie letnim operacja odwrotna otwieram odpowietrznik w kolektorze, woda leci sobie grawitacyjnie z co( kolektor zainstalowany na poziomie ok. 0,5m od gruntu) i jednocześnie otwieram zawór uzupełniania z sieci wodociągowej(tak na 1/4 gwizdka), włączam zasilanie,uruchamiam pompę kolektora( by odgazować układ kolektor-wymiennik),zamykam obieg co(instalacja grawitacyjna). Całość trwa ok godziny i jest robiona jeden raz na rozpoczęcie sezonu.
  Poniżej zostaną opisane poszczególne sektory: ;)
  1). Absorber.
  U mnie rura miedziana φ 28mm ,1,3m (cztery sztuki) pokryta galwanicznie CuO w warsztatowym zaciszu, metodą oksydowania w roztworze NaOH (soda kaustyczna, kret do rur).Żadne emalie typu "czarny mat"; "lakier do kominków" nie mają racji bytu. W testach nawet lepiej wychodzi miedź pokryta swoim naturalnym nalotem.
  Rura miedziana przez którą płynie woda umieszczona jest w rurze szklanej(tej zewnętrznej,od rur kolektora próżniowego, odpowiednio przyciętej na wymiar).Od góry zaślepiona przestrzeń pomiędzy rura miedzianą a rurą szklaną podkładką dylatacyjną, od dołu ta sama podkładka(tuleja) z tym że wlutowałem zawór schrede'a po to aby wypompować powietrze(w przybliżeniu próżnia) a potem wypełnić wypełnić argonem.Do absorberów dołączony od dołu dopływ a od góry odpływ, całość pracuje jako"harfa".
  2). Lustra.
  Podobnie jak u Ciebie, materiał znasz...
  Ogniskowanie luster ustawione na ok 160° stopni oświetlania absorberów, u Ciebie po zdjęciach widzę że trochę mniej( wizualnie, od 90° do 110°). Nie wiem jak to działa w przypadku rur próżniowych, ale w przypadku oświetlania mojego absorbera największą sprawność dał właśnie kąt ok.160 stopni.
  3). Mechanika
  Obrót wokół osi, przekładnia ślimakowa,łańcuchowa, a na koniec jakiś zespół silnika od wycieraczek.
  Kąt pochylenia realizuje siłownik od jakieś czaszy anteny satelitarnej. Wyłączniki krańcowe i tyle...
  4). Naprowadzanie ( głowica)
  17 fototranzystorów IR( 4 góra,4 dół,4 lewo,4 prawo,1 jeden pracujący jako 0 DC).
  5). Sterowanie
  Całość zrobiona na piechotę, modułowo prawie że...(komparatory, bramki...). W naprowadzaniu niema ani jednego µC :). Nie znam się na programowaniu ,więc stąd takie rozwiązanie analogowe po części....
  Powierzchnia padania promieni słonecznych na zwierciadła wynosi ok. 2,4m²(niektórzy powiedzą mało),ale żeby stacjonarny stacjonarny( nieruchomy) kolektor miał odprowadzić tyle samo energii , musiałby mieć powierzchnię o 1,77 razy większą(pierwiastek kwadratowy z liczby pi.. 3,14...etc).Jak na potrzeby moje i mojej rodziny wystarcza( 4 osoby), choć czasem wkurza mnie gdy w upały są ,parkuje tyłem do słońca o godzinie ok 12-tej w południe,a potem są zachmurzone dni i trzeba zapalić w piecu... Bufor ciepła już jest w planach.
  Zdjęć na razie nie wrzucę gdyż cała maszyneria jest w renowacji( piaskowanie, malowanie,usztywnianie i wiele zabiegów mających na celu poprawić estetykę :) ). W końcu kolektor sobie zasłużył na taki zabieg:).
  Jeśli chodzi o koszta wyszło ok.600 PLN( nie licząc wymiennika ACV,bo on już był),reszta to złom,mój i zaprzyjaźnionego skupu złomu ;).
  :arrow: pawelec5 zasobnik prawdopodobnie będziesz musiał na większy zmienić, bo przy tym to parkowanie przymusowe,hehe.
  Pozdrawiam, Andrzej.
 • #80
  pawelec5
  Level 17  
  Dziękuję kolego za solidny opis. Czekam na fotki. Powiem że na rurach miedzianych też jest pomysł. Jeżeli funkcjonuje i jesteś zadowolony to super. GRATULUJĘ.

  iskrownik wrote:
  pawelec5 zasobnik prawdopodobnie będziesz musiał na większy zmienić, bo przy tym to parkowanie przymusowe,hehe.

  Zdaję sobię sprawę. Aktualnie mieszkam u teściów. W wolnym czasie zbudowałem kolektor i cały czas testuję. Aktualnie jest podpięty do zbiornika 140l.
  Jestem na etapie budowy domu(własnego) i tam też kolektorek powędruje i zostanie podłączony pod zbiornik 300l.


  Dzięki Wam koledzy zbieramy ważne informacje:
  iskrownik wrote:
  żeby stacjonarny( nieruchomy) kolektor miał odprowadzić tyle samo energii , musiałby mieć powierzchnię o 1,77 razy większą
  kudlacikus wrote:
  wydajność na obrotnicy jest wyższa o 82%


  Aż miło takie informacje przeczytać.
  Mój ma pow. 4,5m2 to płaski musiałby mieć ok 8m2 żeby uzyskać tą moc. WOW.
  Aż się nie mogę doczekać lata...
  Pozdrawiam.
 • #81
  bachus1
  Solar collectors specialist
  Witam.
  Panowie, przebrnąłem przez Wasz temat, gdzie jeden drugiemu próbuje udowodnić wyższość Świąt Bożego Narodzenia. Każdy z Was zasługuje na nie złą pochwałę, obydwoje się napracowaliście pokazując innym, że można. Natomiast nie rozumiem po co ta niezdrowa rywalizacja z ciągłym udowadnianiem, że "moje" jest lepsze, ładniejsze, bardziej wydajne. Są zwolennicy jednego jak i drugiego rozwiązania. Po co ta wieczna licytacja?
  pawelec5 radził bym wymienić te rurki z alu-pexa i te gumowe wężyki na nierdzewkę karbowaną bo faktycznie lata nie doczekasz.
 • #82
  pawelec5
  Level 17  
  Witam specjalistę:)
  Otóż moje spory z kolegą malinabend 1 toczą się już jakiś czas. Otóż kolega ma kilka fajnych pomysłów i niezła działającą instalację. Ale niesamowicie denerwuje mnie to jeżeli ktoś się upiera że jego jest najlepsze i czyjeś inne jest do kitu. Rozumiem wszystko ale kilkukrotne wytykanie mojej pracy nie zostało zlekceważone.
  Wszystkie moje odpowiedzi są poparte faktami i udokumentowanymi pomiarami ale jeżeli ktoś nie umie ich ze zrozumieniem czytać i jeszcze wmawia że to bzdury to wybacz ale sam nie dostawiłbyś tego w spokoju. A jeżeli temat dochodzi już do sytuacji podbramkowej klient po prostu wycofuje się z tematu ani me ani be.
  Quote:
  pawelec5 radził bym wymienić te rurki z alu-pexa i te gumowe wężyki na nierdzewkę karbowaną bo faktycznie lata nie doczekasz.

  Zastosowałem alu-pexa ze względu na cenę a nad temperaturą w instalacji potrafię zapanować po przez "parkowanie" solara gdy temperatura osiągnie powyżej ustalonej(np.90C). Z tego co wiem to alu-pex wytrzymuje kilka bar przy 90C.
  A co do tych weżyków to może i racja ale jak narazie nie mam pojęcia co takiego elastycznego wchodziłoby w rachubę.
  Pozdrawiam.
 • #83
  bachus1
  Solar collectors specialist
  Muszę się przyznać, że nie jestem zwolennikiem kolektorów ze zwierciadłami w takim wykonaniu jak pawelec Twoje ale jednak jestem pod wrażeniem. Myślę, że w wykonaniu amatorskim jest to jednak jedna z nie wielu dróg jakimi trzeba iść w wykonaniu kolektorów. Zawsze twierdziłem, że sercem kolektora jest absorber i ten jeżeli będzie dobry, "zdrowy" to cała instalacja też będzie dobra i udana.
  Tu absorberem są trzy rury próżniowe i to wystarczy a efekt murowany. Lustro o ile się nie mylę jest z tak zwanej chromonikieliny a nie z nierdzewki polerowanej. Praktycznie to dwa różne materiały ale na lustro tak samo jest dobra chromonikielina a jednocześnie dużo tańsza. Sprawdź magnesem, jak nie będzie przyciągać to na pewno nierdzewka, jak przyciągnie to chromonikielina.
  Natomiast dałbym sobie spokój z myciem szyb, czy luster co dwa miesiące, prędzej czy później znudzi się Wam to mycie, wystarczy raz do roku. Podane gdzieś tu były założenia do obliczeń w grudniu, czy styczniu. Panowie, nie ma znaczenia w którym miesiącu przy pełnym słońcu i bezchmurnym niebie nie zależnie od miesiąca można przyjąć, że prostopadłe promieniowanie słoneczne będzie na poziomie 950-1000W/m2.
  pozdrawiam.
  Witold

  Dodano po 17 [minuty]:

  Jeszcze jedna rzecz, pisałeś pawelec, że przez rury jest bezpośredni przeplyw, możesz opisać to dokładnie?
  pozdrawiam.
  Witold
 • #84
  pawelec5
  Level 17  
  Wiem że to nie po Twojej myśli ale już za późno na zmiany w tej konstrukcji. Twoje wskazówki wezmę pod uwagę przy budowie następnego.

  Rury próżniowe wpięte są w kolektor główny. Pompa wymusza obieg tylko w kolektorze głównym. Zasilanie jest wpięte z jednej strony a powrót z drugiej. Natomiast ogrzewany glikol w rurach próżniowych przemieszcza się grawitacyjnie. Zdaję sobie sprawę że wymuszenie obiegu w rurach prózniowych usprawniłoby instalację ale jak wyżej pisałem już za późno na zmiany. Jednak bronię się tym że absorberem są rury próżniowe które maja mały współczynnik przenikalności cieplnej.
  Pozdrawiam.
 • #85
  bachus1
  Solar collectors specialist
  pawelec5 napisał:
  Quote:
  Twoje wskazówki wezmę pod uwagę przy budowie następnego.

  A po co Tobie budować następny, ten który zbudowałeś jest w pełni profesjonalny, wystarczy jedna przeróbka, jak na rysunku.
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
  I tak przed nią nie uciekniesz.
 • #86
  iskrownik
  Home appliances specialist
  pawelec5 wrote:
  jak wyżej pisałem już za późno na zmiany

  Na zmiany nigdy nie jest za późno, ja swój przez sezon letni dopieszczałem( 2 lata wstecz). Z czasem zaczął wyglądać niezbyt estetycznie,ale zyski były coraz to większe. Kiedy sprawność osiągnęła maximum jak warunki domowe dałem sobie szczerze spokój z czyszczeniem luster :).
  kolega bachus1 wie co wrote:
  prędzej czy później znudzi się Wam to mycie

  Całkowicie się z Tobą zgadzam, w drugim roku użytkowania od wielkiej biedy podleciałem z myjką i opłukałem, lustra i rury.
 • #87
  pawelec5
  Level 17  
  Do kolegi bachus1:

  Powiem że jestem zaskoczony rysunkiem. Spodziewałem się wypełnienia rury próżniowej jakimś materiałem żeby zmniejszyć ilośc glikolu.
  Nie mówię hop ale myślę że w tej konstrukcji już nie będę wymuszał czynnika w rurach ponieważ cały kolektor jest zablachowany i zalany pianą poliuretanową tak że rozbierać to i robić kolektor na nowo to nie wiem czy się opłaci. Chyba że o czymś nie wiem. Pisałeś że i tak przed tą przeróbką nie ucieknę. Masz coś na myśli? Jakiś powód?

  Do kolegi iskrownik.
  To jest tak jak z nowym samochodem. Do póki nowe to się czyści i pucuje co dziennie...

  Dodano po 1 [godziny] 39 [minuty]:

  Pisałem że uwzględnie Twoje porady przy budowie nowego.
  Właśnie jestem na etapie budowy kolejnego tylko na 4 lustrach.
  I tu właśnie chciałbym zrobić to trochę inaczej. Wymusić obieg glikolu w rurach.

  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
  Pozdrawiam.
 • #88
  iskrownik
  Home appliances specialist
  :arrow: pawelec5 Na Twoim miejscu przynajmniej bym sobie miedzią lub nierdzewką wykonał początkowy odcinek od kolektora zbiorczego, zobaczysz przyjdą upały i pierwsze co to zacznie Ci cieknąć na złączce pex-a.
  Co do elastycznych węży to polecam coś co będzie na zdjęciach poniżej. Znalazłem taki produkt u znajomego co pracuje przy hydraulice siłowej.
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami. Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
  Pozrawiam.
 • #89
  pawelec5
  Level 17  
  Kolego jak coś się z tymi wężykami stanie to będę myślał. Dzięki za radę. A odnośnie alu pexa dlaczego myślisz że się rozciekną?
 • #90
  malinabend 1
  Level 22  
  No witam kolegę . Niech kolega się pochwali jak tam lustra grzeją ? Jest w końcu słonko . Ile zagrzało wody i do jakiej temp.? Nie powiem fajnie wyglada ale mam takie wrażenie co do budowy i działania tego kolektorka jak by to porównać ; stąpanie po bardzo cienkim lodzie. Niby działa. Ale no właśnie te ale