Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.

Gi3nek 05 May 2010 12:24 84697 317
Computer Controls
 • #1
  Gi3nek
  Level 1  
  Witam!
  Kiedyś zrodził mi się taki pomysł, żeby wykorzystać zwierciadła do oświetlenia absorbera kolektora rurowo-próżniowego. Myślicie, ze to ma sens??
  uważam, że takie będą zalety tego systemu:
  - niski koszt ze względu na małą cenę zwierciadeł (np z blachy aluminiowej) w stosunku do elementu kolektora
  - możliwość uzyskiwania wyższych niż standardowe temperatury.
  wady:
  -konieczność wprowadzenia systemu śledzącego słońce i ustawianie zwierciadeł względem niego.
  - być może mniejsza sprawność ze względu na wzrost zredukowanej różnicy temperatur.
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
 • Computer Controls
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  kolenda7
  Level 11  
  Ja myślałem o czymś takim
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
  ale jak do tej pory nie mam pomysłu z czego zrobić zwierciadło,
  nie wiem jak jest w oryginale, ale wygląda na zwykłe lustra pocięte w pasy.
  Ostatnio myślałem nad arkuszem blachy aluminium z naklejoną folią lustrzaną,
  taką jaką stosuje się na szyby w budynkach. Folia taka odbija do 70% promieniowania, zadaniem tej foli dodatkowo było by zabezpieczenie aluminium przed utlenieniem, co o tym myślicie? macie może jakieś inne pomysły?
 • #5
  pawellukaszelektroda
  Pupil
  Ja obecnie pracuje nad takim zwierciadłem.
  Mam programik to rysowania krzywizn zwierciadeł parabolicznych, który generuje współrzędne punktów krzywizny.
  Na razie zrobię to tak, że wytnę żebra o odpowiednim kształcie i przykręcę na to dyktę. Wymaluję żeby zabezpieczyć to i okleję folią aluminiową.
  W przyszłości, posłużę się zwierciadłem szklanym. Pytałem u szklarza i powiedział że jest w stanie pociąć paski lustra nawet kilkucentymetrowej szerokości i długości 2m.
 • #6
  GanzConrad
  Level 25  
  a nie lepiej wykorzystać talerz jakiejś anteny satelitarnej z centralnie umieszczonym konwerterem i oddać go do chromo-niklowania? oczywiście pozostają problemy z odbiorem ciepła z punktowego miejsca (nie płaszczyzny), sterowanie oraz elastyczne przewody (lub kolanka na przegubach) - trenował to ktoś?
 • #7
  kolenda7
  Level 11  
  a może nie stosować ciężkich luster a kupić arkusz lustra akrylowego http://allegro... arkusz ma wymiary 2m na 1.5, zaletą tego lustra jest jego elastyczność dzięki której uzyskamy pożądaną krzywiznę, jest lekkie, odporne na warunki atmosferyczne, cena nie jest taka straszna bo 445zł, ale za tą cenę odchodzi dużo problemów natury konstrukcyjnej.

  Moderated By mirrzo:

  Usunąłem link do aukcji

 • Computer Controls
 • #8
  pawellukaszelektroda
  Pupil
  Co do talerza anteny satelitarnej to oczywiście znany sposób ale niestety źródło ciepła jest punktowe. I czym to odebrać? Jeśli odbiornik ciepła będzie też punktowy, bo musi to będzie miał mniejszą wydajność od liniowego ( np. rura próżniowa z kolektora próżniowego).
  Ale to jeden aspekt. Druga sprawa, że galwanizowanie jest drogie. Przerabiałem już wycenę posrebrzania arkusza blachy stalowej-kupa kasy.
  Lustra akrylowe są pewnie dobrym pomysłem, jedynie co to wypadałoby się upewnić czy nie tracą właściwości wraz z działaniem temperatury słońca.
 • #9
  kolenda7
  Level 11  
  Z tego co mi wiadomo lustra akrylowe mają zastosowanie przy produkcji luster drogowych, takich stawianych przy mało widocznych skrzyżowaniach, więc raczej są to sprawdzone lustra odporne na wszystkie warunki atmosferyczne między innymi na promieniowanie słoneczne uv. Lustra drogowe reklamowane są również jako wandaloodporne co rozwiązuje nam problem z uszkodzeniem kolektora podczas gradobicia, same zalety, wydaje mi się że nic lepszego nie znajdziemy.
  Dla mnie większym problemem jest wykombinowanie w miarę prostego i taniego mechanizmu obrotowego ustawiającego kolektor do słońca.
 • #10
  pawellukaszelektroda
  Pupil
  Elektronikę układu nadążnego za słońcem chyba najtaniej będzie kupić na ebayu- ok 150 zł z wysyłką ( na jedną oś, jeśli w pionie też to razy dwa). Do tego mechanizm obrotowy to już jakoś trzeba wykombinować ( oś obrotu na łożyskach i napęd silnikiem), ale to nie musi wyjść drogo jak ktoś ma dostęp do migomatu, szlifierki kątowej i trochę lubi dłubać.
  Ja trochę walcowałem schematy solar trackerów ale mój nie działa po zlutowaniu, a na allegro nie spotkałem takiego układu. Większość elektroników twierdzi, że to prosty układ oparty na komparatorze lub coś podobnego, a nikt nie pokaże prostego gotowego działającego układu. Takie są moje doświadczenia.
 • #12
  Gadimex
  Level 11  
  Chyba idealnym materiałem na lustra są arkusze polerowanej stali nierdzewnej. Odporne na wszystko, względnie tanie: 160zł za arkusz 2mx1m o ile dobrze pamiętam. Podpiera się wzdłuż dłuższych krawędzi i pod wpływem grawitacji blacha wygina się w parabolę.
 • #13
  pawellukaszelektroda
  Pupil
  Podłączyłem do układu z wyższego mojego postu silnik od wycieraczek samochodowych.
  Moim zdaniem idealny mechanizm wykonawczy, bo ma przekładnię ślimakową i duży moment na wyjściu.
  Tyle że spalił mi się tranzystor. Widocznie było zbyt duże natężenie - duży pobór tego silnika w porównaniu z pierwszym, który próbowałem - taki od zabawek.
  Wymieniłem tranzystor na taki większej mocy tj. BD244C i BD243C.
  Tyle że pierwszy silniczek (ten od zabawek) się kręci, a od wycieraczek - coś w nim drży ale ruszyć nie chce.
  Co to może być?

  Poniżej układ:
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.

  Dodano po 19 [minuty]:

  Tranzystory są na pewno OK i parametry mają na ok 100V i 6A więc z zapasem.
 • #14
  pawelec5
  Level 17  
  Oto mój projekt:
  Solar składa się z trzech rur próżniowych
  Wszystko jeszcze jest w testach
  Bojler 140l


  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami. Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.

  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami. Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami. Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
 • #15
  kolenda7
  Level 11  
  Gratulacje udanego projektu kolego pawelec5, profesjonalna robota i fajny wygląd.
  Prosił bym o trochę więcej danych,
  - z czego wykonane są lustra
  - co tym steruje
  - jakie są rury próżniowe "Hot pipe" czy z rurką przepływową "U-rurka"
  - jak kolektor sprawuje się w pochmurne dni
  - od czego jest zaadoptowany silnik z przekładnią do kierowania osi poziomej
 • #16
  pawelec5
  Level 17  
  Lustra to blacha nierdzewna wysoki połysk.
  Steruje nim ATMEGA
  Rury są bezpośrednio wpięte w kolektor bez żadnych U-rurek czy hot-pipe. Swobodny przepływ.
  Kolektor dopiero zaczął pracę tak że nie mam wiele informacji.
  Silnik jest od wspomagania elektrycznego układu kierownicy z jakiegos samochodu.
  Dorzucę Wam jeszcze wyniki pomiarów porównujących samą rurę i rurę z lustrem.

  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
 • #17
  Gadimex
  Level 11  
  Rewelacja! Myślę, że Twoi sąsiedzi, są przekonani, że zajmujesz się namierzeniem radzieckich satelitów szpiegowskich. Wykonanie budzi podziw. Jakie były szacunkowe koszty? Gdzie kupiłeś rury prózniowe?
 • #18
  pawelec5
  Level 17  
  Mysle zesuma zamknela sie w 1500zl. rury kupilem na allegro.
 • #19
  pawelec5
  Level 17  
  Wklejam fotkę myślę że już ukończonego solara.
  Ostatnią modyfikacją było zaizolowanie głównego kolektora zbiorczego.
  Pozdrawiam.

  Kolektor słoneczny oświetlany zwierciadłami.
 • #21
  pawelec5
  Level 17  
  Jak narazie jestem na delegacji i nie mam możliwości Wam czegoś wstawić ale jak tylko będę w domu to dam znać. Oczywiście jak będzie słońce. O jakie szczegóły kolego pytasz?
 • #24
  kudlacikus
  Level 11  
  Jedyne co trzeba było zrobić, to umieścić na obrotnicy zwykłe kolektory płaskie i efekt doskonały, a na pewno lepszy od tego z lustrami. Wiem, bo sprawdziłem obie opcje!
 • #25
  GanzConrad
  Level 25  
  nie wiem jak kolega sprawdzał i wyszło mu, że rozpali ognisko tak samo szkiełkiem jak soczewką. Przecież na pierwszy rzut oka widać, że powyższa konstrukcja skupia energię słoneczną w linii, tak jak antena satelitarna, czy soczewka w punkcie.
  Kolega pawelec5 przedstawił to w liczbach, pomiarach, ale zawsze znajdą się mądrzejsi z argumentami typu "wiem, bo wiem".
  Panowie, czytając Wasze wypowiedzi wydaje mi się, że nawet gdyby kolega pawelec5 dołączył pomiar temperatury zewnętrznej i poziom nasłonecznienia to i tak nie przekonałby Was do czytania wykresów ze zrozumieniem. Dla tych, którym nie chciało się doczytać: pomiary są z pażdziernika!
 • #26
  pawelec5
  Level 17  
  Kolego *GanzConrad* szkoda się denerwować takimi opiniami. Już miałem do czynienia z kolegą malinabend 1 więc wcale się takimi bezsensownymi opiniami nie przejmuję. Wiem co mam i to udokumentowane i przetestowane na wiele sposobów. Wystarczy poczytać jego opinie na forum "kolektor słoneczny za 1500zł" to się dowiemy że jego kolektory są najlepsze i o dziwo sprawniejsze od oryginalnych a wszystkie inne to stracony czas. Nie ma co. Stu osobom na weselu będzie się podobało ale zawsze jedna się znajdzie i skrytykuje wszystko. Tylko dlaczego odkąd wystawiłem kolektor na forum non stop ktoś pisze na PW i prosi o info jak coś takiego wykonać. Ludziom się to podoba. Nie sztuka zrobić coś co będzie działać i "gracić" dach czy balkon ale sztuka zrobić coś co będzie działać i cieszyć oko. Ja jestem zadowolony że udało mi się coś takiego zbudować. Włożyłem sporo czasu żeby uzyskać taki efekt. Dodam jeszcze jedno. Jakby obok stało 5 oryginalnych to by tak nie cieszyły jak ten co się samemu zbuduje. Teraz tylko czekam na lato żeby i Wam również przedstawić wyniki jak to się będzie sprawowało.
  Pozdrawiam...
 • #27
  malinabend 1
  Level 22  
  Zadaniem kolektorów jest grzać wodę a nie futurystycznie wyglądać .No kolega przekłada wygląd przed grzaniem i owszem tak też można ale to powiedzmy nie sztuka zagrzać czajnik wody jak potrzeba jest wykąpać się kilka osób a tu będzie problem :cry: Niestety liczą się m2 solara a tu jest niewiele ich i niestety jest duże rozproszenie bo nie jest łatwo skierować energię tam gdzie się chce . Kolega i tak się przekona że to lipa .Owszem lustra trochę pomagają ale durszlakiem zupy się nie nabierze niestety tak to działa I tu jeszcze dochodzi jedna dodatkowa robota a mianowicie częste czyszczenie luster . Niestety aby utrzymać dużą sprawność trzeba często polerować lustra inaczej kicha . Jest to 1 wielka pomyłka w tej koncepcji . Pomiary były robione na poczatku pazdziernika a w pazdzierniku do 25-ego było mnustwo słońca a wynik mizerny 20-30 C to bardzo cinko w tym okresie 50C powinny zagrzać bojler bez problemu . Te 30C to zwykły panel z grzejnika ciągnie w grudniu . Liczy się temp wody w zbiorniku a nie w panelu :cry:
 • #28
  GanzConrad
  Level 25  
  kolego pawelec5, czy mógłbyś napisać jakie użyłeś czujniki światła? Na razie opanowałem 1-wire i DS18B20, PWM i silnik DC "teoretycznie", LCD nie jest jakimś wielkim wyzwaniem (chwilowo wykorzystuję wyświetlacze LED - multipleksowo), potem czas na TWI i UART itp, więc sporo pracy przede mną (m.in. odświeżam po latach pracę w protelu...)
 • #29
  janusz3269951
  Level 11  
  Witam i jak spisuje się blaszka ?czy nie straciła na wartości czy może zrobiła sie matowa ? pozdrawiam
 • #30
  pawelec5
  Level 17  
  malinabend 1 wrote:
  Zadaniem kolektorów jest grzać wodę a nie futurystycznie wyglądać.

  Dla mnie to i to jest ważne. Kolektory grzeją i ładnie wyglądają.

  Quote:
  Niestety liczą się m2 solara a tu jest niewiele ich i niestety jest duże rozproszenie bo nie jest łatwo skierować energię tam gdzie się chce

  Jak dla Ciebie ponad 4,5m2 jest nie wiele to nie wiem ile dla Ciebie jest dużo. Biorąc pod uwagę że absorberem jest rura prózniowa która ma minimalne straty ciepła. A propo wiązki światła. Zapraszam w piękny dzień i zobaczymy ile wytrzymasz trzymając dłoń pod rurą. Gwarantuję Ci że kilkanaście sekund i nie wytrzymasz.


  Quote:
  Niestety aby utrzymać dużą sprawność trzeba często polerować lustra inaczej kicha . Jest to 1 wielka pomyłka w tej koncepcji .


  Zależy jaką blachę zastosujesz. U mnie raz na miesiąc wystarczy przemyć jakimś płynem do szyb i jest jak narazie jak zaraz po zamontowaniu. Nie wiem jak będzie po roku czy po dwóch.


  Quote:
  Pomiary były robione na poczatku pazdziernika a w pazdzierniku do 25-ego było mnustwo słońca a wynik mizerny 20-30 C to bardzo cinko w tym okresie 50C powinny zagrzać bojler bez problemu


  Powiedz mi skąd bierzesz te wyniki. NAUCZ SIĘ CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM WYKRESÓW I NIE SIEJ PROPAGANDY.
  Za 2,5h podgrzał mi 140l od 35°C do 50°C.
  To co będzie jak słońce będzie grzało ok. 10h??? ZASTANÓW SIĘ CHŁOPIE!!!

  PRZERABIAŁEM Z TOBĄ JUŻ TEN TEMAT TAK ŻE MYŚLĘ ŻE Z TOBĄ TEMAT BĘDZIE ZAMKNIĘTY. Jak chcesz się doszukiwać zwady to szukaj kogoś innego.


  Kolego GanzConrad jako czujnik światła użyłem 3 fotorezystory podłaczone przez dzielnik napięcia do ADC. Spisuje się bez zarzutu. Jakbyś coś potrzebował pisz na PW lub email. Pozdrawiam.