Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to jest z regulacją prędkości silników prądu zmiennego

nfm 05 Maj 2010 13:39 6746 11
  • #1 05 Maj 2010 13:39
    nfm
    Poziom 10  

Witam, spotkałem się z opinią że silniki prądu zmiennego wymagają falownika do regulacji szybkości obrotów.

Czy chodzi o wszystkie dostępne typy takich silników?

Gdy próbowałem regulować prędkość typowych silniki z wentylatorów/adapterów po prostu poprzez rezystor, nie było z tym żadnych problemów nawet przy prędkościach dużo mniejszych od nominalnej.

Jak to w takim razie jest?

0 11
  • #2 05 Maj 2010 14:44
    pimo17
    Poziom 14  

Jest to regulacja przez zmianę napięcia. Bardzo mało ekonomiczna z powodu strat energii w rezystorze.

0
  • #3 05 Maj 2010 17:20
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Najpierw poczytaj trochę, np. to: Link
    a później ewentualnie zadawaj pytania.

0
  • #4 06 Maj 2010 10:47
    nfm
    Poziom 10  

O co chodzi w punkcie "2. Regulacja przez zmianę rezystancji w obwodzie wirnika"?

Ile kosztuje falownik do silniczka 20W? Produkuje ktoś takie rzeczy? Bo spotkałem się tylko z falownikami za setki złotych, ważącymi kilogramy...

0
  • Pomocny post
    #5 06 Maj 2010 11:42
    czesiu
    Poziom 33  

nfm napisał:
    O co chodzi w punkcie "2. Regulacja przez zmianę rezystancji w obwodzie wirnika"?

Chodzi o możliwość regulacji prędkości i rozruchu w specjalnym typie silników zwanych pierścieniowymi. (Spadek cen falowników spowodował, że odchodzi się od tego typu silników).
    nfm napisał:
    Ile kosztuje falownik do silniczka 20W? Produkuje ktoś takie rzeczy? Bo spotkałem się tylko z falownikami za setki złotych, ważącymi kilogramy...

Silnik 3fazowy 20W? Silnik asynchroniczny o mocy 20W ma tak mały moment, że nikt go nie zastosuje w urządzeniu wymagającym regulacji prędkości (bo wraz ze zmniejszaniem predkości proporcjonalnie maleje moc).
    W zakresie takich mocy i konieczności sterowania prędkością używa sie innego typu silników np krokowych lub komutatorowych.
    Istnieją różne typy silników do różnych zastosowań, zauważ że np w elektronarzędziach występują silniki komutatorowe, w których predkość reguluje sie napięciem a nie częstotliwością, zatem opinia z którą się spotkałeś nie jest do końca trafna, bo nie wszystkie silniki prądu zmiennego steruje sie częstotliwością, a tylko silniki indukcyjne.

0
  • #6 06 Maj 2010 12:12
    nfm
    Poziom 10  

Zastanawiałem się nad silnikiem krokowym, ale chodzi o to że to ma być ciche.

Z jakiegoś powodu sterowniki o dużym podziale mikrokrokowym są zwykle bardzo drogie i niepotrzebnie dużej mocy.

Może jako sterownik zastosuję wyjscia D/A mikrokontrolera sterujące źródłem prądowym. Byłoby tanio i cicho. Ma to sens?

0
  • #7 06 Maj 2010 22:55
    fantasta
    Poziom 29  

Co dla ciebie jest dużym podziałem krokowym ?? W ogóle dyskusja toczy się tu bezprzedmiotowo, co za silnik, do czego, po co, jaki moment potrzebny, jakie napięcia?? Bez takich informacji można zamknąć temat albo przenieś go do działu luźne rozmowy

0
  • #8 08 Maj 2010 14:56
    nfm
    Poziom 10  

> Co dla ciebie jest dużym podziałem krokowym ??

Taki, przy którym silnik nie będzie piszczeć. Czyli chyba znacznie więcej niż 1/32.

> W ogóle dyskusja toczy się tu bezprzedmiotowo, co za silnik

Odpowiednik indukcyjnego 20W.

> , do czego, po co,

Cichy napęd, niskie prędkości obrotowe ~500 obr/min.

> jaki moment potrzebny,

pewno rzędu 20mNm.

> jakie napięcia?

230V lub lepiej niższe, 1 faza.

0
  • #9 08 Maj 2010 15:42
    fantasta
    Poziom 29  

Silnik jak chcesz to możesz popatrzeć sobie na http://www.wobit.com.pl/produkty/silniki/krokowe/silniki_krokowe.php
    Jeżeli krokowy to na pewno nie 230V jedna faza. Te silniki standardowo zasilane sa napięciem 30-50V stalym. I w większości są to silniki 2 fazowe.
    Jeżeli chodzi o sterownik to Taki już trzeba by było kupić. Na allegro ten sam tylko pod nazwą MD5042 lub M543 kupisz taniej bo za około 180 brutto. Do tego jakiś zasilacz i układ z zadajnikiem impulsów.

Na tym forum napisano biblie odnoścnie silników krokowych wieć dla konkretniejszych informacji pogrzeb bardziej w tematach.

0
  • #10 08 Maj 2010 18:17
    retrofood
    Moderator

nfm napisał:
    Zastanawiałem się nad silnikiem krokowym, ale chodzi o to że to ma być ciche.

Z jakiegoś powodu sterowniki o dużym podziale mikrokrokowym są zwykle bardzo drogie i niepotrzebnie dużej mocy.

Może jako sterownik zastosuję wyjscia D/A mikrokontrolera sterujące źródłem prądowym. Byłoby tanio i cicho. Ma to sens?

Ano to jest tak, że szkoda czasu na odkrywanie Ameryki. Zamiast wymyślać niestworzone regulacje obrotów dla silnika indukcyjnego, w wielu wypadkach wystarczy rozważyć i zmienić rodzaj silnika. Wychodzi taniej i skuteczniej.

0
  • #11 10 Maj 2010 10:20
    nfm
    Poziom 10  

@fantasta
    chodzi o to, żeby ten silnik był cichy, praktycznie bezgłośny

niektóre sterowniki potrafią "trzaskać" silnikiem nawet gdy nie dostają żadnych komend zmiany ustawienia

sterownik, który poleciłeś, jest drogi, to jest własnie ten problem ze sterownikami 1/128

@retrofood
    masz jakąś konkretną propozycję cichego napędu małej mocy, o zmiennych obrotach?

może silniki z elektronicznym komutatorem, jest coś takiego w cenach <100zł?

0
  • #12 10 Maj 2010 10:30
    fantasta
    Poziom 29  

Zawsze możesz zastosować silnik prądu stałego. http://www.akcesoria-cnc.pl/ Do tego zasilacz z regulacja napięcia i też się pokręci. Tak najtaniej.
    Każdy silnik będzie wydawał jakieś dźwięki i szumy. Czy to pole elektromagnetyczne, łożyskowanie czy komutator.

0