Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie przed burzą

cudak10 20 Aug 2004 00:13 2364 6
Wago
 • #1
  cudak10
  Level 15  
  Witam!!!
  Jakie jest najlepsze zabezpieczenie sprzętu elektronicznego przed wyładowaniami atmosferycznymi?? Słyszałem ze są bezpieczniki zabezpieczające przed uszkodzeniem, jeżeli tak to prosze o namiary gdzie takie coś idzie kupic.
  Pozdrawiam
 • Wago
 • #2
  daniel.sz
  Level 21  
  bezpieczniki może i są nie słyszałem ale podejrzewam że jeśli tak to tylko do sieci prądowej a przecież wyładowanie atmosferyczne może spowodować ładunki które zbieże np instalacja antenowa. tak więc samo rozłączenie o sieci zasilającej nie zapewnia bespieczeństwa np TV bądz tunerom SAT
 • Wago
 • #3
  Zutket
  Level 36  
  Witam.
  Nie ma skutecznej metody zabezpieczenia od wyładowań atmosferycznych. Można jedynie ograniczać skutki wyładowania. Im więcej wydasz na zabezpieczenia tym oddziaływanie wyładowania będzie mniejsze. Tylko czy to się będzie opłacało. Jeżeli jest to sprzęt drogi to tak. Jeżeli to jest sprzęt domowy to najprościej jest go po prostu wyłączyć, jeżeli ma antenę zewnętrzną.
  Pozdrawiam. :)
 • #4
  etedio
  Level 24  
  w samym środku układu to niewiele, nikt nie będzie dawał zenerek na każdej ścieżce :wink:

  jakieś ekranowanko i zabezpieczenia na wejściach, diody 4148 na wejściach, jedna: katoda>masa, anoda>wejscie i druga: katoda>wejscie, anoda>plus zasilania

  zenerki w kilku miejscach, neonówki, warystory, iskierniki, piorunochron :wink:

  niewiele wiecej można zrobić, bo potężny piorun to wszystkie wymienione rzeczy może wysadzić z hukiem w powietrze :wink:

  PS: wyłączanie z sieci pomaga - piorun ciężej przejdzie od strony sieci, a zakłócenia z burzy mogą zachwiać pracą zasilanego układu i układ może się załatwić nie tyle energią pioruna, co własnym zasilaniem (dawniej CMOSy miały taką straszną cechę - tzw. zatrzaskiwanie się)
 • #5
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Faktycznie przed burzą, nie ma 100% zabezpieczenia, chyba nawet 10-procentowego :( Uderzający piorun w chodnik popalił nam złącza i przewody nawet w studzieńce komunikacyjnej!! Jeżeli kolega mysli akurat o instalacji antenowej - to należy poprawnie uziemić maszt antenowy. Może to znacznie ograniczyć skutki uderzenia.
  pozdrawiam
 • #6
  Gniew_Amo
  Level 17  
  do zabezpieczania stopnia zasilania instalacji elektrycznej sluza takzwane odgromniki. moga byc instalowane tylko w sieciach z przewodem ochronnym. dziala to na zasadzie blokowania napiec powyzej ustalonej wartosci nominalnej ( fazowej ) a nadwyzka zostaje odprowdzona do przewodu ochronnego czyli do ziemi. koszt takiego bajeru okolo 400 pln.
  urzadzenie mosi byc sprawdzone przynajmniej raz w roku spowodu zuzycia
 • #7
  Zutket
  Level 36  
  Witam ponownie.
  Obecnie większość urządzeń elektronicznych posiada zabezpieczenia przepięciowe i jeżeli trzeba uziemić to producent to zaleca. Nie zmienia to faktu, że aby się odpowiednio zabezpieczyć odgromowo należy wyłożyć kasę. Zrobienie dobrego uziomu nawet do podłączenia zabezpieczeń odgromowych w tablicy zasilającej czy masztu kosztuje. A robienie prowizorek w postaci podłączania się do grzejników CO i tym podobne po prostu nie ma sensu. :)