Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poskładanie zestawu do pokoju - co dobrać?

bgancarz 05 Maj 2010 17:28 4756 38
  • #1 05 Maj 2010 17:28
    bgancarz
    Poziom 9  

Witam,

Jestem amatorem jeżeli chodzi o sprzęt audio i jego konfigurację, natomiast lubię dobre brzmienie i jakość dźwięku w pomieszczeniu. Obecnie używam 10 letniej wieży samsunga i stwierdziłem, że czas na zmianę (chociaż nie mogę na nią narzekać).

Planuje zakup zestawu głośników (5.1, kolumny stojące, głosniki stereo, bass) + amplituner do 3000 zł

Tak jak pisałem na początku nie mam o tym pojęcia i chciałbym się poradzić ludzi, którzy są obyci w temacie i będą w stanie mi doradzić:

1. Jaki sprzęt kupić.
    2. Czy nowy czy używany.
    3. Czy lepszych marek czy gorszych.
    4. Jaki amplituner dobrać.
    5. Jak to rozmieścić w pokoju, żeby było OK.

Obecnie na allegroszu znalazłem 2 takie oferty, które stwarzają możliwość nabycia za ok. 2500zł zestawu audio, co o nich myślicie:

amplituner

Glosniki, kolumnty i basowka

Prosze o pomoc i porade jak mam postępować i na co zwracać uwagę.

PS: Zastanawia mnie kwestia czy jak mam na amplitunerze max moc na wyjściu 100W a kolumny 120W to czy coś nie poleci?

0 29
  • Filament
  • #2 05 Maj 2010 18:14
    1012246
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #3 05 Maj 2010 18:45
    gosztekseba
    Poziom 31  

Altus 300 do pokoju... Nie skomentuje. Za 3k zł można kupić już coś sensownego. Poleciłbym Tonsil Maestro II 180 + przykładowo Yamaha AX-397. W funduszu się zmieścisz a na jakość dźwięku narzekał nie będziesz. To rozwiązanie jest lepsze ale dla muzyki a jeśli chcesz używać tego zestawu do filmów to raczej jakiś firmowy zestaw 5.1. Pozdrawiam

0
  • Filament
  • #4 05 Maj 2010 18:56
    bgancarz
    Poziom 9  

Wiec tak:

1. Pokój jest 20m2 (w przyszłości może będę chciał przenieść audio do pokoju obok a
    tam jest ok. 30m2)

2. Zestaw będę chciał podpiąć pod kompa (albo aux albo kupię 5.1) i w 95% będę chciał słuchać muzyki(wiele gatunków od bluesa po rap) i to co z kompa poleci czyli też film.

Właśnie się dużo naczytałem o sensie kupowali zestawu 5.1 do kompa i słuchania muzyki, nie wiem czy nie lepiej kupić 2 altusów, które są mocne i jakiś ampli do stereo, ale jak wszedłem na amplitunery na stereo to to są jakieś antyki (nie konieczne złe, nie znam sie).

Co poradzicie?

0
  • #5 05 Maj 2010 19:00
    gosztekseba
    Poziom 31  

No jeśli lubisz krzykliwy dźwięk to Altusy Cię zadowolą. Jakością Maestro nie dorównają. Jeśli masz 3k zł to za takie pieniądze można kupić coś co zagra o wiele lepiej niż Altusy. Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #6 05 Maj 2010 20:22
    dues
    Poziom 28  

AX-397 to nie jest odpowiedni wzmacniacz do altusów ani do maestro i na pewno nie jest wart swojej ceny. Z pewnością warto zwrócić uwagę na Tonsil Maestro 180 a jeszcze bardziej na Tonsil Siesta-poczytaj o tych kolumnach a jeśli masz możliwość znajdź i posłuchaj. Do mógłbyś kupić amplituner Yamaha rx-797 lub dużo dużo taniej używany wzmacniacz stereo grający na poziomie tego amplitunera.
    pozdrawiam

Dodano po 49 [sekundy]:

Inwestycja w 5.1 niema najmniejszego sensu, przeczytaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1043839.html

Dodano po 2 [minuty]:

Jeśli źródłem ma być komputer warto zainwestować w dobrą kartę dźwiękową by wykorzystać możliwości sprzętu (co najmniej 300zł).

0
  • #7 05 Maj 2010 21:24
    bgancarz
    Poziom 9  

Rozumiem, czyli odnośnie wyboru kolumn to marka Tonsil jest naprawdę dobra z tego co mówicie i co pisze o nich.

Model "Siesta" wygrał jakąś nagrodę w roku 2007 w dzidzinie Hi-Fi więc to musi być coś. Obydwa zestawy kolumn, "Maestro" oraz "Siesta" kosztują w granicach 1500zł za nówki, więc co do kwestii kolumn nie mam już wątpliwości.

Odnośnie amplitunera to mam problem, bo w sumie jak kupie za 1500zł tą lepszą yamahę to nie będę mógł jej potem za nic przełożyć do kina domowego i telewizora lcd a kolumny na spokojnie przełoże do 5.1.
    Może najpierw powinienem spytać czym się różni amplituner od wzmacniacza, bo z tego co widziałem to za 400-500zł mogę juz kupić jakiś wzmachol, ale jak daje na nówki to mi wyskakują sztuki po 20,000zł, więc już sam nie wiem.

Generalnie podajcie jakiś wzmacniacz, który dorównuje możliwościami ampli Yamaha rx-797 i jest tańszy teoretycznie.

PS: Czy do takiego zestawu można podpiąć subwoofer i czy to sie opłaca przy tej konfiguracji?

0
  • Pomocny post
    #8 05 Maj 2010 21:52
    globus1987
    Poziom 29  

Więc wzmacniacz różni się tym od amplitunera, że amplituner ma radio wzmacniacz nie. Jeśli ci nie potrzebne radio to kupuj wzmacniacz choć ja na twoim miejscu nawet jak bym słuchał radia wolał bym i tak kupić wzmacniacz i najwyżej osobno tuner. Dlatego iż rzadko który amplituner dorównuje jakościowo wzmacniaczowi a jeśłi już tak jest to kosztuje zazwyczaj 3 razy więcej. Co do kolumn świetnym wyborem będą tonsilowskie siesty lub uważam za jeszcze lepsze http://stx.pl/fx-300.html.. I w tym pomieszczeniu genialnie się sprawdzą. To najnowszy model dźwięk zamontowanych przetworników jest na poziomie takich marek jak niektóre vifa czy seas więc na prawdę świetna konstrukcja. Co do wzmacniaczy szukaj czegoś nie słabszego niż 70w. Zaproponuje ci takie modele jak denon pma-860, denon pma-1060, Marantz pm-78, Sony ta-f 550es, sony t-af 570es.Na początek starczy a jak będziesz chciał amplituner to kolega zaproponował wyżej ale radze brać do tak konkretnych kolumn wzmacniacz żeby się nie marnowały.

0
  • #9 05 Maj 2010 22:09
    dues
    Poziom 28  

Dodam jeszcze że są amplitunery stereo (2 kanały) i 5.1 (5 kanałów) lub więcej. Te wielokanałowe (5.1) są raczej przeznaczone do kin domowych i słabo sprawdzają się w muzyce a szczególnie te tańsze-niższe modele. Jeśli sprzęt ma służyć głównie do słuchania muzyki radzę pozostać przy stereo-przy odpowiednim ustawieniu sprawdzi się i w filmach. Subwoofer nie jest koniecznością dla tych kolumn, chyba że lubisz trzęsące się ściany to zawsze będziesz mógł go dokupić. Yamaha 797 ma wyjście na subwoofer dzięki któremu mógłbyś podpiąć każdy model. Jeśli kupisz wzmacniacz (te najczęściej pozbawione są wyjścia na subwoofer) będziesz musiał szukać subwoofera z wejściem wysokopoziomowym-większość je posiada.

0
  • Pomocny post
    #10 05 Maj 2010 23:04
    DarekPhilips
    Poziom 18  

Witam .
    Kilka lat temu stanąłem przed podobnym problemem jak Ty.
    Stara zintegrowana wieża Philipsa mi się znudziła i moje ucho zaczęło słyszeć niedoskonałości w jej brzmieniu więc stanąłem przed wyborem zakupu sprzętu Audio.
    Słuchałem różnych wzmacniaczy za równo KD jak i HiFi Stereo i stwierdzam jedno jak chcesz słuchać głównie muzyki to zdecydowanie dobry wzmacniacz 2.0 .
    Ja osobiście polecę Ci amplituner Yamaha RX 797 - u mnie w połączeniu z Tonsilem Voyager 350 - po prostu miód dla uszu. Akurat ten model Yamahy brzmi całkiem przyzwoice pasmo ma wyrównane - niskie tony przenosi miękko z dość dobrą kontrolą ( nie ma dudnienia znanego z niektórych wzmacniaczy Diory ) , środek zrównoważony , sopran ostry ale dobrze wyważony .
    Zależy czego słuchasz - ja lubię troszku rocka , jazu , żona odkręca loudnes na maxa i słucha techno i dance i też twierdzi że, Yamaha ma power'a.
    Amplituner jak dobrze poszukasz to wyrwiesz z 1200zł , dodam że jest to amplituner A/V czyli posiada wejścia audio i wideo , dodatkowo posiada ominięcie wbudowanego korektora ( Bypass) ,oraz bezpośrednie wejście na stopień końcowy przy CD. tu masz linka : http://www.audioklan.com.pl/www-produkt.php?id=1268 więc , poczytaj sobie o nim . Co do amplitunera to akurat radyjko zintegrowane z dobrym wzmacniaczem jest jak najbardziej OK.
    Ja również używam go do oglądania filmów po prostu gra jednocześnie z TV ( Philips 32PFL5532 ) którego głośniki używam równocześnie z nagłośnieniem amplitunerem .Efekt powalający aż moi znajomi nie wierzą , że to tylko zdublowane stereo .
    Zresztą jak chcesz to zapraszam do siebie na śląsk , możesz posłuchać jak to gra , a pokój podobny do Twojego - około 22 m2

0
  • #11 06 Maj 2010 11:47
    globus1987
    Poziom 29  

Widać, że kolega mało jeszcze słyszał jeśli Voyagery są dla niego miodem dla uszu tak jak pisałem najlepszym wyjściem będą stx-y fx-300 lub tonsile siesty. Voyagery to już przestarzała konstrukcja i daleko im do ideału. Dużo tam basu ale raczej wyższego okolice 50hz takiego niższego basu raczej tam nie uświadczymy cofnięta średnica i ogólnie za te pieniądze można mieć kolumny które je deklasują. Co do tej Yamahy to jej moc jest zawyżona i jak widzę jak ktoś zasila takie grzmoty jak Voyagery takim ampli przyprawia mnie o uśmiech na twarzy. Jej pobór to 230w a jej moc jest oceniana na około 140w przy 4ohm i 100 przy 8ohm więc wystarczy pomyśleć na ile to realne. Miałem już trochę nowszych Yamaszek u siebie typu ax-1050, 1090, ax-750. I powiem tak ta moc jest wyssana z palca i na nic się nie przekłada a nowe Yamahy dźwiękiem nie mają nic wspólnego ze starą dobrą szkołą tej firmy. Choć na pocieszenie powiem, że ta rx-797 jak na ampli gra przyzwoicie i to udany model ale na pewno nie dysponuje mocą podawana przez producenta.

0
  • #12 06 Maj 2010 20:37
    dues
    Poziom 28  

Dokładnie to 94W dla 8 Ohm, nie pamiętam jednak czy dla wysterowanego jednego czy dwóch kanałów. Pobór to 260W.

0
  • #13 06 Maj 2010 20:52
    bgancarz
    Poziom 9  

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Chyba jednak skuszę się na zestaw składający z:
    - wzmacniacza Denon PMA 860 (myślę, że dorównuje yamaha RX 797 a cenowo 3 razy mniej, radia w sumie nie potrzebuje)
    - kolumn STX FX-300

Za kolumny i wzmacniacz wyjdzie mi około 2500zł

Jeżeli ktoś jeszcze by miał coś do dodania w sprawie sprzętu, którego wybrałem to proszę pisać.

Mam jeszcze parę pytań:
    - Jaką kartę dźwiękową dobrać do komputera, ktoś pisał wcześniej, że za min. 300zł?
    - Czy dostane odpowiednie kable w zestawie czy trzeba dokupić samemu i najlepiej jakie?
    - W jaki sposób można spalić wzmacniacz na tym zestawie, bo kiedyś pamiętam, że na imprezie ktoś kumplowi przykręcił volume za mocno i mu końcówka poszła (miał zestaw na altusach)?
    - Czy będzie można ten zestaw podpiąć pod TV?

0
  • #14 06 Maj 2010 21:29
    dues
    Poziom 28  

Jeśli słuchasz tylko mp3 Wystarczy SB Audigy bądź X-fi lub Asus Xonar ale ta jest droższa. Dla takich formatów jak flac warto zainwestować w np E-mu.

Dodano po 5 [minuty]:

Kable musisz kupić. Do kolumn wystarczy 2x2.5mm w cenie ok 5zł/m. Do komputera to już zależnie od karty (inne wyjścia), np Jack-2xchinch z prolinka-cena ok 20zł. Używając sprzętu z głową na pewno go nie uszkodzisz. Tak-możesz podpiąć pod tv.

0
  • #15 06 Maj 2010 22:46
    globus1987
    Poziom 29  

Co do pma-860 zł bardzo dobry wzmacniacz i dobry wybór a te ampli Yamahy bije na głowę zresztą tak jak pisze mało które ampli jest w stanie dorównać takiej konstrukcji jak chociażby taki denon czyli 4tranzysotry sankena na kanał co daje łacznie 8. Trafo toroidalne, czy chociażby filtracja rzędu 4x6800uf na nippon-chemicon, przekazniki omrona, podszepoły matsuschity to samo mówi za siebie, Nie oszukujmy się ale raczej ciężko znaleźć coś takiego w ampli do 3tys.

0
  • #16 07 Maj 2010 12:16
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ja również polecam fx300. Co do wzmacniacza.
    NAD C352
    Poczytaj też o MUSIC ANGEL XD-800MKIII. Słyszałem oddzielnie FX300 i ten wzmacniacz lampowy. Jednak w najbliższej przyszłości posłucham ich razem, oraz z amplifonem wl25 z lampkami EL 34 i 6P3S.

No i w przyszłości pomyśl nad zmianą źródła ewentualnie jeśli pliki "bezstratne" z komputera, to DAC najlepiej przez wyjście optyczne.

Odsłuchiwał będę te wzmacniacze z DAC Beresford TC-7520 (chyba w wersji podstawowej).

0
  • #17 08 Maj 2010 20:33
    bgancarz
    Poziom 9  

Mam jeszcze pytanie odnośnie karty muzycznej.

- Czy E-mu jest generalnie bardzo profesjonalną kartą i posłuży mi zarówno do mp3 jak i flac'ow (mam 98% mp3, 2% to flac poki co)
    - Jest bardzo dużo wersji tych kart np taka używana za 260zł:

E-mu 1

ona posiada jakieś dziwne wyprowadzenie więc nie wiem co o tym myśleć

- A może w ogóle nie jest mi potrzebna e-mu tylko po prostu jakiś solidny soundblaster,w przypadku gdy słucham przeważnie mp3? np:

SB 1

- Tutaj też pytanie czy SB X-fi czy Audigy bo slyszałem, że audigy ma to samo co x-fi, tylko bajerkami się różnią?

Generalnie dużo wersji tych kart, i cenowo też huśtawka, proszę o jakieś konkretne oferty dobrego sprzętu.

0
  • #18 08 Maj 2010 22:39
    dues
    Poziom 28  

Miałem tego SB. Spisują się fajnie w filmach i grach, do słuchania muzyki powinna wystarczyć Audigy za pół ceny X-fi chodź tą sprzedałem za 80zł. Przesiadłem się na Emu 1212m. W mp3 niema żadnej różnicy, dopiero w formatach flac odczuwalna jest poprawa.

0
  • #19 10 Maj 2010 23:09
    bgancarz
    Poziom 9  

Zastanawiam się jeszcze nad kartą Asus Xonar DX w tej wersji:

asus xonar dx

Podoba mi się z tym, że ma pozłacane złącza, kondensatory są o wiele solidniejsze niż w SB oraz posiada ponoć osobne zasilanie z molexa albo cuś w kompie. Użytkownicy piszą, że jest lepsza od SB i słychać na niej różnice pomiędzy mp3 a flac.

Niektórym występują jakieś trzaski, ale to z reguły wina softu albo nieprawidłowego podłączenia.

Co powiecie o tej karcie i jej porównaniu do SB?

0
  • #20 14 Maj 2010 00:38
    bgancarz
    Poziom 9  

Wzmacniacz Denon PMA-860 dotarł do mnie wczoraj. Dziś miałem go okazję testować na starych Altusach 110 i pomimo amatorskiego połączenia kablami 1.5mm i zintegrowanej karcie muz. efekty nie były złe a nawet przy odpowiednich kawałkach wzmacniacz potrafił wznieść te altusy na wyżyny.

Zasadniczo nie jestem osłuchany w tych sprawach i mało głośników słyszałem w życiu, ale ciężko mi sobie wyobrazić w jaki sposób kolumny STX FX-300 lub TONSIL Siesta zagrają lepiej od Altusów, które są pod względem fizycznym większe, mają 30cm głośnik basowy itd..

Chodzi mi tutaj o konkretną różnicę w basie, jakości dźwięku i mocy.

Za niespełna 1500zł można kupić takie altusy 200 i po fachowym połączeniu na pewno cieszyć się solidnym dźwiękiem. Gdzie w siestach lub fx-300 wizualnie poprostu nie potrafie sobie tego wyobrazić.

Proszę o pomoc i poradę, ponieważ raczej nie będę miał okazji przetestować wzmacniacza na siestach ani fx-300.

Z wzmacniacza jestem bardzo zadowolony, dziękuję za polecenie tego sprzętu.

0
  • #21 14 Maj 2010 11:26
    Poker770
    Poziom 16  

Twoim celem jest granie w 20mkw a w przyszłości nawet 30mkw.
    Siesty odpuściłbym sobie.
    Zobacz może Mission M34i lub M35i

0
  • #22 14 Maj 2010 13:09
    bgancarz
    Poziom 9  

No muszę powiedzieć, że bardzo ciekawy sprzęt. Szczególnie te M35i mi się podobają, bo dysponują większą mocą i solidnymi gabarytami.

Użytkownicy piszą o nich, ze są bardzo głośne i mają przepiękny mięsisty bass, czyli pewnie jakbym je kupił to nie wykręciłbym potencjometru na wzmacniaczu powyżej 1/3 mocy :)

A jak porównasz te Mission'y M35i do Tonsilów Mastro II 180, one też całkiem przyzwoicie wyglądają a użytkownicy piszą o nich bardzo różnie?

0
  • #23 14 Maj 2010 13:46
    przemo-lukas

bgancarz napisał:
    ...altusy 200 i po fachowym połączeniu na pewno cieszyć się solidnym dźwiękiem. Gdzie w siestach lub fx-300 wizualnie poprostu nie potrafie sobie tego wyobrazić...

Kolego.
    1. Głośnik 30cm nie odpowiada za całe pasmo. :idea:
    2. W fx300 są dwa głośniki 18cm. :idea:
    3. Nie da się "fachowo" połączyć, aby wydobyć z altusów "solidne" brzmienie.

Właśnie swojemu znajomemu, polecałem posłuchać te konstrukcje: siesta front i mission m35i. Po wizycie w stx wybraliśmy fx300. :D

0
  • #24 14 Maj 2010 14:04
    bgancarz
    Poziom 9  

OK, rozumiem, że w FX-300 pasmo przenoszenia jest większe od pasma w Altusach, ale chodzi mi generalnie czy FX-300 dysponują taką mocą i mięsistym basem jak jest w Altusach. Wiem, że jakość dźwięku w Altusach nie jest na wysokim poziomie, ale w klasyfikacji generalnej mają mocne brzmienie i ludzie je zachwalają.

Raczej nie będę miał okazji odsłuchać tych FX-300 nigdzie, na allegro w ogóle nie ma sklepów w mojej okolicy z nimi, więc proszę o ich charakterystykę.

Chodzi mi generalnie, jak one grają, czy nie brakuje w nich bassu i ile mają mocy skutecznej.

0
  • #25 14 Maj 2010 14:13
    SOUND496
    Poziom 10  

W Missionach czasem nie gra na górze vifa neodymowa?
    Jak tak to masz odpowiedz czy lepsze Maestro w tym zakresie

0
  • #26 14 Maj 2010 14:30
    sobiech_polska
    Poziom 23  

Jeśli chodzi o kartę muzyczną to... nie polecam do muzyki X-Fi (również pełnych modeli - nie Xtreme Audio) ani Xonarów (!). Miałem obie karty (nawet dwa różne modele Asusa) i muszę przyznać, że do słuchania w stereo lepszym wyjściem jest kupno Prodigy 7.1 HiFi i ewentualna wymiana wzmacniacza operacyjnego (według gustu).

0
  • #27 14 Maj 2010 14:33
    przemo-lukas

Słuchaj, nie samym "bassem" człowiek żyje. Tu wiele zależy od Twoich preferencji. Jeśli słyszałeś Altusy i odpowiadają Tobie, to je kup. Prawdę mówiąc nie kupił bym w "ciemno" zestawu głośnikowego.
    Zresztą aby wyrobić sobie opinię o "nowych" stx'ach przejechałem się ponad 100km. Tym bardziej jeśli Ty jesteś zainteresowany zakupem sprzętu, to też wypadało by poświęcić parę złotych na paliwo. :idea:

Co do komputera.
    Możesz tez poszukać używanego beresforda.

0
  • #28 14 Maj 2010 15:05
    bgancarz
    Poziom 9  

Nom rozumiem, trzeba sie na spokojnie zastanowić i pojeździć po sklepach audio z wzmacniaczem i posłuchać co nie co sprzętu.

Odnośnie karty, to niestety-stety zamówiłem już Asusa Xonar DX za 240zł i mam nadzieję, że nie popełniłem błędu. Po przeczytaniu wielu ekspertyz i opinii wychodzi na to, że to jest całkiem przyzwoita karta a aktualnie na pokładzie mam zintegrowaną Realteka i myślę, że różnica będzie kolosalna bynajmniej.

0
  • #29 14 Maj 2010 20:56
    dues
    Poziom 28  

Różnica po wymianie karty będzie z pewnością. Inwestycja w berestforda w przypadku MP3 mija się z celem. Poza tym berestford i Altusy? :D

0
  • #30 15 Maj 2010 12:27
    Maciooj
    Poziom 2  

Witam. Staję przed podobnym problemem jak założyciel tematu i również jestem amatorem. Myślę że skusiłbym się na te stx fx-300, ale mam dylemat co do wzmacniacza. Czy mógłby to być jakiś stary pioneer np. A-777?

pozdrawiam

0