Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączające zabezpieczenie B32 przy silniku 11kW

05 Maj 2010 19:15 5290 21
  • Poziom 9  
    Witam wiec zwracam się z pytaniem co zrobić mam silnik 11kW z rozruchem λ/Δ oraz zabezpieczenie nadprądowe B32 które podczas rozruchu tego silnika wyskakuje i tu moje pytanie moje zabezpieczenie nie jest nowe wiec mogło ulec awarii lub po prostu zużyciu czy powinienem zmienić zabezpieczenie na takie samo jak jest czy założyć zabezpieczeni o większej zwłoczności czyli C32 ?? i czy aby zmienić zabezpieczenie na C32 muszę posiadać zgodę z elektrowni czy coś w tym rodzaju?? zaznaczam ze poza włączonym silnikiem czasami zdarza się ze włączone są inne urządzenie takie jak np. spawarka i ogrzewacz wody. Proszę o rade co zrobić z tym fartem... :|
  • Poziom 17  
    Kolego te B32 to jest zabezpieczenie przedlicznikowe,że chcesz się energetyki pytać o zgodę?
  • Specjalista Automatyk
    Witam!
    1.Tylko wymiana instalacji!
    2. Zabezpieczenie zabezpiecza instalację, a więc wymiana zabezpieczeń na większe grozi poważnymi skutkami (pożar, porażenie prądem).
    3. Przepływowy ogrzewacz wody (duży 24kW) to całkowite obciążenie tej instalacji.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    tak to B32 to zaplombowane zabezpieczenie przedlicznikowe
  • Poziom 17  
    Chyba zaplombowane kolego.Aha jak znasz kogoś z pogotowia to pogadaj z chłopakiem i wymieńcie na C32,jaki to region Polski że stosują esy jako przedlicznikowe?
  • Poziom 9  
    Właśnie zaplombowane sorka za błąd ;] kujawsko-pomorskie
  • Specjalista Automatyk
    Nominalny pobór prądu pdgrzewacza 24kW to 3x34.6 A,
    dalej prąd znamionowy silnika 21A, dalej spawarka (tu może być mało a też bardzo dużo- zależy jaka), dalej oświetlenie itp.
    I ja wymyśliłem?
    A zalicznikowe 25A a może zdrutowane?
    Przewody obliczane do jakiego prądu?
    Te uwagi do kolegów proponujących zmianę zabezpieczenia.
  • Poziom 26  
    Z tym ogrzewaczem to się chyba trochę rozpędziłeś bo "normalny" bojler ma grzałkę w granicach 2kW.
    Na B25 startują silniki 7,5kW (Y/D) o ile nie są mocno obciążone więc u Ciebie B32 powinno wystarczyć. Ty ten motor 11kW uruchamiasz zamontowany w jakiejś maszynie czy "na luzie"?
  • Poziom 39  
    Charakter obciążenia będzie rzutował, na wybicie bezpieczników podczas startu.
    Silnik dmuchawy 11Kw, pracuje u znajomego na B32
    Praca w gwiazda.
  • Specjalista AGD
    michuszcze napisał:
    Kolego,o co ci chodzi niech wymieni z charakterystyki B na C i może to mu pomoże,nie nakłaniam do zwiększenia amperażu esa broń mie Panie Boże,nie jest to żaden wielki przekręt,a uwagi kolegi (a) o wymianie całej instalacji chyba są nie na miejscu,i skąd wziął te 24kW mocy podgrzewacza może Ty w postach autora to gdzieś widzisz bo ja nie .
    pozdrawiam

Zmiana charakterystyki na pewno pomoże, ale czy instalacja przed licznikiem tam gdzie jest to zabezpieczenie jest na tyle dobra, że jest pewność, że w razie czego to te C32 się wyłączy czy też kłopotu sobie ktoś narobi...
  • Specjalista Automatyk
    Dla samego silnika 11kW w Y/d wymagane jest zabezpieczenie 25A.
    Zabezpieczenie to nie jest przedlicznikowym tylko zalicznikowe (tam gdzie instalacja odbiorcza.
    "Dziwne" dlaczego nie dzaiła zabezpieczenie zalicznikowe- zdrutowane?
    Jeżeli ten ogrzewacz pojemnościowy to prąd powiedzmy 10A a jeśli przepływowy to wiele wiekszy.
    A co ze spawarką?
    Zabezpieczenie przedlicznikowe to nie zabezpieczenie obwodu silnika!
  • Poziom 26  
    Przecież przy B32 na głównym, zakładanie mniejszego zaraz za licznikiem mija się z celem, bo jedynie zetniesz sobie "moc przyłączeniową".
  • Poziom 39  
    MARCIN.SLASK napisał:

Zmiana charakterystyki na pewno pomoże, ale czy instalacja przed licznikiem tam gdzie jest to zabezpieczenie jest na tyle dobra, że jest pewność, że w razie czego to te C32 się wyłączy czy też kłopotu sobie ktoś narobi...

Kolego, musiałby mieć WLZ położone przewodem 2,5 mm.
    O ile wiem, przyłącza przed licznikiem sa minimum 4mm, a gęstość bezpieczną przyjmuje się 10A/mm.kwadratowy.
  • Poziom 17  
    Kolego nie możesz sam zmienić zabezpieczenia przedlicznikowego .
    Pozatym podaj co to za machina zasilana z tego silnika.
  • Poziom 28  
    Panowie!

Silnik 11kW połaczony w gwiazdę pobiera 21A, krotność prądu rozruchowego to 7,7 czyli 21x7,7=162A (katalog TAMEL)
    Praca w trójkącie to przy 100% obciążenia to 36A - podłaczenie dodatkowego odiornika spowoduje zadziałanie zabezpieczenia.

Zabezpieczenie B32 zadziała natychmiast przy prądzie 32Ax5=160A, a najczęściej działają przy 4-krotności czyli 32x4=128A

o ile praca tego silnika jest możliwa - to jego rozruch jest niemożliwy.

wyjścia są:
    - wymiana instalacji i zabezpieczeń,
    - montaż falownika lub softstartu.

:arrow: marian_em
    Ciekawe co to za producent szaf sterowniczych zabezpiecza silniki es'ami?

Pozdrawiam.
  • Poziom 26  
    To jakiś quiz :> ja nie pisałem o żadnych szafach sterowniczych tylko o silnikach, które bez problemu da się uruchomić pod danym zabezpieczeniem. Czasem takie zabezpieczenie nazywa się np. przedlicznikowym.
  • Poziom 39  
    12robert12 napisał:
    Panowie!

Silnik 11kW połaczony w gwiazdę pobiera 21A, krotność prądu rozruchowego to 7,7 czyli 21x7,7=162A (katalog TAMEL)
    Praca w trójkącie to przy 100% obciążenia to 36A - podłaczenie dodatkowego odiornika spowoduje zadziałanie zabezpieczenia.

Zabezpieczenie B32 zadziała natychmiast przy prądzie 32Ax5=160A, a najczęściej działają przy 4-krotności czyli 32x4=128A

o ile praca tego silnika jest możliwa - to jego rozruch jest niemożliwy.

wyjścia są:
    - wymiana instalacji i zabezpieczeń,
    - montaż falownika lub softstartu.

:arrow: marian_em
    Ciekawe co to za producent szaf sterowniczych zabezpiecza silniki es'ami?

Pozdrawiam.

kolego właśnie tak się robi, dokładnie te esy mają charakterystykę "c" lub "s" specjalnie zwłoczne.i zabezpieczenie dotyczy obwodu silnika, a nie samego w/wsp.
    Silniki zabezpiecza przekażnikami termicznymi, współpracującymi z stycznikami.
    A ty swoje,a silnik u kolegi tak właśnie chodzi, chociaż radziłem mu przeróbkę.
  • Specjalista elektryk
    12robert12 napisał:
    ...Silnik 11kW połaczony w gwiazdę pobiera 21A, ...Praca w trójkącie to przy 100% obciążenia to 36A...

Ja bym prosił żeby Kolega zweryfikował Swoje dane.

jannaszek napisał:
    ...dokładnie te esy mają charakterystykę "c" lub "s" specjalnie zwłoczne...

Kolegę również poproszę np. o link do esów o charakterystyce "s" oraz do jakichkolwiek "esów" które posiadają człon zwarciowy zwłoczny.

Będę obu Kolegom niezmiernie wdzięczny.
  • Poziom 28  
    rzeczywiście się pomyliłem, dla silnika 11kW prąd przy napięciu 400V to 21A.
  • Poziom 39  
    Cytat kol. bodzio 122333:
    Cytat:
    czy aby zmienić zabezpieczenie na C32 muszę posiadać zgodę z elektrowni czy coś w tym rodzaju??

Twoje (i każde inne) zabezpieczenie przedlicznikowej jest własnością ZE, dlatego to właśnie ZE (nie elektrownia) ustala jakie ma być to zabezpieczenie. Warunki przyłączenia określa przedsiębiorstwo energetyczne będące właścicielem sieci i to właśnie na Twój wniosek może ono zostać zmienione. Każda samowolna (nawet przez "chłopaków" z energetyki) i nieodnotowana zmiana nawet "zwykłej" charakterystyki zabezpieczenia może mieć poważne konsekwencje, gdyż warunki przyłączenia określa przedsiębiorstwo energetyczne będące właścicielem sieci.

Ps. Ciekawe co powiedziałby "miły pan" w RE Mozambik :wink: na zabezpieczenie selektywne... Wyłączające zabezpieczenie B32 przy silniku 11kW
  • Poziom 39  
    sq9jjh napisał:

Kolegę również poproszę np. o link do esów o charakterystyce "s" oraz do jakichkolwiek "esów" które posiadają człon zwarciowy zwłoczny.

Będę obu Kolegom niezmiernie wdzięczny.

O czyżbym już był do tyłu?
    Zdaje się nie ma.
    Ale były np S-161 L 25A, i miały charakterystykę L, nie s, przepraszam
    Zdaje się wycofano z obrotu, bo miały za dużą zwłokę.
  • Specjalista elektryk
    jannaszek napisał:
    ...O czyżbym już był do tyłu?
    Zdaje się nie ma.
    Ale były np S-161 L 25A, i miały charakterystykę L, nie s, przepraszam
    Zdaje się wycofano z obrotu, bo miały za dużą zwłokę.

Spokojnie, były takie :D
    Wyłączające zabezpieczenie B32 przy silniku 11kW