Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

hp pavillon 6000, po czyszczeniu wiatraka komp nie rusza

05 Maj 2010 19:43 2658 15
  • Poziom 9  
    Witam,
    mam pytanko odnosnie laptopa jak w temacie.
    Zrobilem jedna glupia rzecz i sia zastanawiam czy da sie z tego wybrnac.
    Mialem problem z przekrzewaniem sie kompa i gwaltownym wylaczaniem, postanowilem wiec wyczyscic wiatrak. Nie wiem co mnie podkusilo ze rozebralem calego kompa (nie latwo sie dostac do wiatraka), przeczyscielem go (odkurzaczem) i teraz nie dziala. Fachowcy mowili ze moze to byc wina wiatraka, ze przez odkurzacz sie spalil, zakupilem wiec drugi i zamontowalem. Objawy sa takie same tj. komputer sie wlacza (wszystkie diody sie pala) wiatrak rusza na ok 1s. pozniej staje i nie widac nic na monitorze. I teraz nie wiem co sie moglo spalic, zepsuc i czy jest szansa zeby go naprawic. Czy to wina BIOSU. Nie mam juz gwarancji na niego. Mam zainstalowana Viste, ale to raczej nie ma nic do rzeczy bo bez dysku i tak powinien ruszyc.

z gory dzieki za jakies rady
    pozdr
    B
  • Spec od drukarek
    Pomijając fakt, że to nie to forum, to radzę ci oddać do serwisu albo sprawdzić czy wszystko dobrze podłączyłeś. Co do wiatraka. Czy jak wszystko złożyłeś to włączył się normalnie czy od razu był taki objaw?
  • Poziom 10  
    odkurzałeś zwykłym odkurzaczem bez uziemienia? jeśli tylko sam wiatrak to pół biedy jeśli razem z innymi elementami to mogłeś spalić coś innego przez indukcję generalnie się nie odkurza tylko wydmuchuje powietrzem jak już, oddaj do serwisu lub napisz coś więcej. To nie wina biosu to wina sprzętu.
  • Poziom 9  
    wiem ze to nie to forum, ale mialem problem zeby zamiescic na odpowiednim...

co do laptopa, odkurzalem zwyklym odkurzaczem, pozniej po zlozeniu juz nie ruszyl, swieca sie tylko diody i na 1s. wlacza sie wiatrak i tyle. Wymienilem wiatrak i dalej tak samo. calego lapka rozkrecalem i skrecalem kilka razy, pomogli mi tez kumple ktorzy troche sie znaja na rzeczy, wiec odrzucam mozliwosc zlego zlozenia. skonczyly sie nam pomysly co moglo pasc i jak ew to sprawdzic. nie wydobywa sie zaden sygnal (beep).
  • Poziom 25  
    Jedną z możliwych przyczyn jest usterka płyty głównej powstała w wyniku:
    a) uszkodzenia elektrostatycznego,
    b) nieznacznego wygięcia płyty podczas montażu / demontażu powodującego defekt połączeń BGA mostka i / lub GPU

Ten model laptopa jest niezwykle podatny na uszkodzenie połączeń BGA płyty głównej, więc mogło być i tak, że płyta działała jeszcze ale tylko dzięki połączeniom kontaktowym BGA - po poruszeniu połączenia te uległy zerwaniu. Najprawdopodobniej konieczny będzie reballing płyty.

• Poziom 43  
    obsid napisał:
    Najprawdopodobniej konieczny będzie reballing płyty.

Czy to ma oznaczać, że tylko(?) użyłeś skrótu myślowego, czy może jednak, że - co nie byłoby takie dziwne - czegoś znowu nie wiem? - Pytanie jest retoryczne.

Na przyszłość - postaraj wyrażać się bardziej precyzyjnie lub zrezygnuj z postu (czy jego fragmentu budzącego wątpliwości).
  • Poziom 25  
    Przepraszam - rzeczywiście niepotrzebny jest ten skrót myślowy. Bardzo ogólne stwierdzenie "reballing płyty" jest całkowicie nieprecyzyjne: według bardzo wstępnej diagnozy (na podstawie reakcji płyty głównej DV 6000 na załączenie objawiającej się jedynie w postaci zaświecenia panela z diodami oraz chwilowego uruchomienia wentylatora chłodzenia GPU / CPU) podczas demontażu / montażu układu chłodzenia GPU / CPU najprawdopodobniej doszło do mechanicznego uszkodzenia struktury połączeń BGA mostka zintegrowanego z kartą graficzną lub układu graficznego (w zależności od wersji laptopa). Jest to wyłącznie hipoteza jednej z możliwych przyczyn aktualnego zachowania się laptopa podczas włączania.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia: jak zachowuje się ten laptop podłączony do zewnętrznego monitora?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Service tag: dv6330ea

dodam tylko bo moze to byc wazne, ze jak po raz pierwszy go rozkrecilem, to plyta glowna oraz wiatrak pozostaly na miejscu, wyczyscilem wiatrak "od gory". pozniej go zlozylem i efekt byl taki ze po wlaczeniu zasilania zapalily sie diody wiatrak ruszyl na chwile i tyle. Dopiero po zakupieniu innego wiatraka zostala wymontowana plyta i wymieniony wiatrak. Objawy takie same jak za pierwszym razem.

przed chwila probowalem podlaczyc do do innego monitora - bez efektu.
    podlaczylem cd z plytka - cd chodzi i czyta plytke, podlaczylem hdd - tez pracuje.
    gorny panel z diodami sie swieci oraz wydaje dzwieki po dotknieciu przyciskow. Nie reaguje za to klawiatura - nie zaswieca sie przycisk caps lock.
  • Poziom 9  
    mam w takim razie pytanie do vogelek23 czy jezeli rzeczywiscie jest to sprawa grafiki, jest wogole oplacalna naprawa/wymiana i ile ew to moze kosztowac? mam jeszcze pytanie co to jest bateria RTC?

i przy okazji dziekuje wszystkim za pomoc
    pozdr
  • Poziom 9  
    no i ruszyl!!! :-)
    wczoraj wieczorem wyjalaczylem baterie RTC (tzn jezeli mala kostka z 2 kabelkami zaraz pod pokrywa gdzie sa kosci RAM'u jest ta bateria). Przed chwila podlaczylem ja z powrotem i probowalem wlaczyc laptopa - bez zmian, sprobowalem jeszcze jednej rzeczy - wyjalem wszystkie kosci RAM'u i sprobowalem go wlaczyc, uslyszalem 4 beepy i tyle. postanowilem wlozyc RAM i jeszcze raz go wlaczyc i ruszyl!!!
    Jak na razie chodzi, ale mam pytanie bo nie jest on zlozony w calosci i wiem ze nie ma pasty termoizolacyjenej pod wiatrakiem, przed zlozeniem chcialbym sie upewnic, czy mozna na takim pracowac? ma ktos pojecie co moglo sie stac?
  • Poziom 9  
    no pewnie tak bylo :-)

a mam jeszcze pytanie odnosnie tej pasty pod wentylatorem, mozna na nim pracowac przez kilka dni (weekend) bez niej?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto